ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Общество » Женски клуб

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | >> (покажи всички)
O HARA
непокорна

Регистриран: 11.04.2005
Re: Диети, килограми и други женски истории
    #3010168 - 30.01.2013 23:22 [Re: Си Ди]

Момичета...четох, четох и направо ми се замая главата. Вие сте страхотни! Сол, специални поздравления за твоята упоритост, воля и усилия. Благодаря за полезните съвети. Колкото повече, толкова по-добре, така че продължавайте да пишете. Изобщо не ми дотягате.

Общо взето, ми е ясно, че мнения има всякакви и понякога са доста противоречиви. Съгласна съм със Сол за НВД режима и за ползите от месото и животинските мазнини. Не мога да приема вредите от млечните продукти, за които спомена Виан. Аз много обичам пастьоризирано сурово прясно мляко. Мога да пия промишлени количества. Като спазвах Дюкан, ми се отразяваше перфектно, само че тогава си купувах нискомаслено.

Тъй като прочетох много теория, имам нужда и от малко практически съвети. Може ли да посочите конкретни храни, които могат да се консумират без притеснение по време на НВД режим и такива, които трябва да се избягват дори ако не съдържат захари и нишесте. Позволен ли е натуралният шоколад, например? Какви витамини трябва да се приемат по време на НВД и в какви количества? Ядките ок ли са? А медът?

Сол, направо дай пример с твоя режим, моля те. Какво ядеш за закуска, обяд и вечеря?

Аз също качих излишни килограми и веднага ми се отразиха на здравето.

--------------------
I am just a vision.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
    #3010179 - 31.01.2013 00:11 [Re: O HARA]

Ядките, без фъстъци, разбира се, са ок, но в скромно количество. Медът е захар. Така че ако ти трябва като лечение - прополис, пчелно млечице, но не и самия мед.
Натуралния шоколад има захар, но за понякога като награда .. Аз не си забранявам храни - трудно ми е да го обясня, просто избирам нещо друго, намирам какво друго да предпочета, но ако случайно като режа ананас за сина ми ми се дояде - си лапвам едно парче - мисля си, че мога да ги ям, но просто ще отложа за по-късно - винаги има време, сега ще ям това, а другото ще го ям утре или просто по-късно. Импулса минава доста бързо - за десетина минути по сладкото. Т.е. ако решиш, че страшно ти се яде сладко или шоколад в момента, достатъчно е да решиш да направиш първо нещо друго - желанието ще мине.

Vianne Rocher
Нерегистриран

#3010250 - 31.01.2013 08:18 [Re: Си Ди]

Имах предвид ноември 2012 .
За микровълновата...знам ли, чела съм и такива и такива мнения и то все (уж) научно обосновани. Може и да е прав човека .

За млякото и млечните ще пиша днес по-късно .

Редактирано от Vianne Rocher (31.01.2013 08:20)

Sol y Sombra
under construction

Регистриран: 12.03.2004
От: Червения килим
    #3010257 - 31.01.2013 09:22 [Re: ]

Аз ви оставих снощи, а вие сте изписали толкова много

Виан, много се радвам, че пак се появяваш! Да, и за глутена, и за млечните със сигурност имаш право. Не я засегнах този път тази тема, защото повечето хора ме гледат като извънземно Но аз лично, като дъщеря на човек с автоимунно заболяване (майка ми), много сериозно съм се замислила по въпроса и от миналото лято се стремя да не ям глутенови храни, т.е. не съм яла, освен ако примерно в киселото мляко някой път не е имало нишесте За млечните все още не съм решила за себе си... Да, истината е, че и тях ги свързват и с автоимунните заболявания, и с други болести на цивилизацията, както са алергиите и астмата например. Аз напоследък се опитвам да ги ограничавам, но по-скоро под формата на експеримент, без да съм решила категорично да ги спра. (Не мисля и че бих могла съвсем напълно ). То и за млечните, и за глутена има противоречиви мнения, въпреки че със сигурност има правени проучвания и са получени някои резултати, но нищо напълно категорично. Така че остава човек сам да пробва да изключи и после евентуално да включи отново и да види... Аз съм имала период на лактозна непоносимост, но в момента нямам тези проблеми. Това, естествено, не значи, че няма да се появят пак де...

О Хара, за витамини, добавки и т.н. моите собствени проучвания и наблюдения са следните:
1. Вит. D3 е много хубаво нещо, много е полезно да се взима, и то не само през зимата, а и през лятото, ако човек не вижда достатъчно слънце. А достатъчно по принцип означава всеки (!) ден от годината поне 40% от торса (не главата или крайниците) да са изложени на слънце за по 15-20 минути без никаква защита от кремове, дрехи и т.н., и то когато ъгълът на слънцето е подходящ, т.е. по обяд. Понеже това е неизпълнимо през по-голямата част от годината, се получава така, че огромна част от населението на света, особено в по-северните райони, към които принадлежим и ние всъщност, има недостиг на витамина. А този недостиг се изразява в по-голяма податливост и на автоимунни заболявания, и на алергии, и на ракови заболявания, и на напълняване и метаболитен синдром (заболяванията от спектъра). Така че този витамин е добре да се взима поне през зимата, ако не и целогодишно. Дозирането е малко по-трудна работа, може да се изследва нивото в кръвта. Но ако се взимат по 3000 - 4000 IU (международни единици) на ден, а някои стигат дори до 5000, няма опасност от предозиране дори за продължителен период. У нас добър източник е Вигантол Ойл.

2. Вит. D3 е добре да се придружава от магнезий, защото, поне според прочетеното от мен, за да прояви действието си, витаминът използва магнезия в организма, а така намалява запасите му. И понеже повечето хора в днешно време, заради обеднелите почви, имат лек недостиг на магнезий, по този начин недостигът се задълбочава. Един от ефектите от недостатъчен прием на магнезий успоредно на прием на витамин D3 е запек, така че това може да е ориентир, че е необходим магнезий.

3. Съветват да се приема поне по 1 грам вит. С на ден.

4. Някои съветват да се приемат и мултивитамини непрекъснато, т.е. всеки ден. Аз лично това не го правя, смятам го за безсмислено за дълго време.

5. Много полезно е рибеното масло - на капсули (по 3-4 капсули на ден или повече, ако има напр. възпалителни състояния). Другият вариант е да се яде много сьомга, скумрия и подобни мазни риби. Но е трудно да изядеш достатъчно риба.
Тук уточнявам, че рибеното масло е източник на омега-3. Друг такъв много популярен на пазара източник е лененото масло/семе. Обаче ленът съдържа омега-3 киселина, която човешкият организъм не усвоява направо (ALA), а за да я усвои, трябва първо да я конвертира в други 2 киселини (EPA и DHA). При конвертирането жените успяват да усвоят максимум 15-20% от цялото количество, другото го изхвърлят. Мъжете усвояват по-малко от жените. Така че като източник на омега-3 растителните източници (лен и други) не са добър избор. Добрият избор са животинските източници (риби и рибено масло), защото те съдържат в готов вид киселините EPA и DHA, така че направо ги усвояваш, без да губиш по-голямата част.

6. Често съветват да се приемат пробиотици за нормализиране на чревната флора, защото и тя има важна роля за възникването на най-различни заболявания.

Моето лично меню е малко шантаво, защото аз съм си чешит
1. Закуската ми отначало, от години насам, беше плод и кафе с мляко. Да, но само с плод и кафето не се засищах за дълго, т.е. в никакъв случай не до обяд, а към 10 или по-рано вече търсех нещо друго и обикновено хапвах отново плод. Когато се сетих да добавя към плода някакво сирене (моцарела, обикновено бяло, кашкавал, котидж, извара или каквото и да е), установих, че изкарват до обяд А сега от няколко месеца закуската ми е кофичка биволско кисело мляко или овче, когато има. От няколко дни експериментирам с друг вариант - взимам само половината кофичка, но й добавям 1 с.л. кокосово масло и 1 с.л. кокосови стърготини или пък същото количество смлени лешници плюс мъничко какао на прах. Така ме засища дори повече, а усещането за много вода в стомаха намалява

2. На обяд ям нещо готвено - или месо със зеленчуци, или яйца с някакво допълнение. Месото може да е свинско, пилешко, кайма (смляно месо, не готови смеси), риба. Зеленчуците са прясно/кисело зеле, броколи, карфиол, брюкселско зеле, чушки (в момента съм луда на тема сушени чушки, ям ги почти всеки ден), зелен фасул, тиквички, моркови, целина, спанак, гъби, грах от време на време, като обикновено са задушени с мазнина (масло или зехтин). Яйцата ги пържа или ги варя.

3. Вечер или дояждам готвеното от обяд, или ям нещо друго по-леко (вечерята ми е по-лека, защото така ми е добре): може да са кокоски със сирене и плод, може да е Филаделфия, рикота или сметана с плод, може варени яйца с масло/зехтин и зеленчук, може салата от зеле, моркови и яйца, или пък салата от авокадо и домат с варени яйца и/или някакво сирене.

Колкото повече минава времето, толкова повече ми изчезва желанието за сладко Аз обожавам тъмен шоколад, но дори и той не ми се прияжда вече, честно казано. Хапвам от време на време, като купувам минимум с 70% какао, напоследък съм си харесала един с 85% (марка Belgian).

Ако реша да правя десерт (събота или неделя), обикновено е някакво кремче с разтопен шоколад и някакви млечни варианти - маскарпоне, заквасена или течна сметана, извара или Филаделфия, или просто прясно мляко с/без желатин. Правя различни комбинации. Тази събота пък правих чийзкейк с блатче от смлени лешници и масло вместо бисквити. Също харесвам едно шоколадово брауни на Жак Пепен, което се прави от шоколад, масло, ядки и яйца. Има и един вариант за мъфини от пасирани банани, много какао на прах, масло и яйца. Абе, ако човек има желание, рецепти и за десерти се намират, не е като да няма

За панировки - или кокосови стърготини (цели или смлени), или сусам, или някакво ядково "брашно" (смлени лешници или ленено семе, или други ядки).

За подслаждане, когато реша, че е абсолютно наложително и ако тъмният шоколад не е свършил достатъчна работа като за моя нетърсещ вече сладко вкус, слагам кафява захар. Мед не обичам и не ям, а стевията също не можа да ми допадне. Други подсладители също не искам да използвам. Т.е. на мен целта ми е максимално да се отуча от сладкия вкус, а не да си поддържам влечението

Това е

Да допълня, че и на български има писано за нисковъглехидратното и високомазнинно хранене, май основните източници са Spider Sport и bb-team. Но аз съм малко резервирана към тях като източници, защото има известни залитания. Отделно, ако човек няма вече достатъчно информация, а слуша Милко Георгиев, направо може да го вземе за луд Но стилът на Милко е такъв. Ако го чуеш, след като вече си изчел кажи-речи същите източници като него, ще разпознаеш информацията. Но ако Милко е първият, който ти говори за тези неща, е напълно възможно да те откаже. Моите лични източници са били и досега са англоезични, шведски и норвежки, като дори и между отделните автори си има различия, понякога дори съществени, така че е важно все пак да се подходи критично, доколкото е възможно.

Редактирано от Sol y Sombra (31.01.2013 10:05)

Sol y Sombra
under construction

#3010281 - 31.01.2013 11:46 [Re: Sol y Sombra]

За да не редактирам пак, че и така стана дълго:

Попаднах на тази статия (и тест) за въглехидратна непоносимост:
уеб страница

Накратко, най-честите признаци са:
1. Нарушена концентрация или сънливост след хранене
2. Повече газове или подуване след хранене
3. Често огладняване
4. Увеличаващи се коремни мазнини или мазнини по лицето (особено бузи)
5. Честа умора или липса на енергия
6. Безсъние или сънна апнея
7. Увеличаваща се с възрастта обиколка на талията
8. Подуване или усещане за скованост на пръстите след физическа активност
9. Лична или семейна анамнеза (история) за: диабет, бъбречни или жлъчни камъни, подагра, високо кръвно налягане, висок холестерол/нисък ХДЛ, високи триглицериди, сърдечносъдови заболявания, инсулт, рак на гърдата
10. Нисък прием на месо, риба или яйца (това звучи странно като симптом )
11. Често желание за сладки храни или кофеин
12. Поликистозни яйчници при жените.

Писах някъде по-горе: напоследък се говори за "въглехидратна непоносимост", т.е. че организмът се справя трудно с високовъглехидратните храни, което с времето довежда до прогресивно увеличаване на теглото и прояви от спектъра на метаболитния синдром. И се получава рано или късно при около 70% от всички хора Ако има такава въгл. непоносимост, е препоръчително да се ограничат високовъглехидратните храни.

Dr.G
пътешественик по душа

Регистриран: 05.02.2002
От: къде ли не
    #3010283 - 31.01.2013 11:50 [Re: Sol y Sombra]

Извинете ме, но мисля че започнахте да преекспонирате темата за въглехидратите. Да не забравяме, че глюкозата, която е всъщност основната структурна единица на всички видове въглехидрати е основен източник на енергия за клетките в човешкото тяло (а и не само човешкото) на планетата Земя.

Си Ди
гаргойл

#3010284 - 31.01.2013 11:51 [Re: Sol y Sombra]

Да, за млечните аз направих така - изключих ги напълно, после ги включих половин година по-късно, но само пресните, не отлежалите, и няма проблем.
Но моята алергия си е основно дихателна, доколкото знам, кожата ми реагира само на студ и на съвсем малко храни или по-скоро комбинации /имах преди време доста тежка уртикария на цяло тяло и никак не ми се ще да повторя, така че гледам да не смесвам много-много различни храни в един ден/.

За витамин Д - при изследванията за Алцхаймер се е оказало, че част от дегенеративните изменения на мозъка и тежката депресия при жените, особено на възраст, се дължи именно на изключително ниските нива на този витамин и понякога дори само редуцирането му чрез добавки има възстановяващо действие.
Сложното е, че трябва да се комбинира с други добавки и/или невронещо си и/като лецитин, по памет, което е свързано с ацетилхолин и става висш пилотаж нататък и нищо не разбрах /, други минерали и витамини, както и количеството и съотношенията. Но това е специфично. Важното беше, че депресията /клиничната и затъпяването, което я съпътства сякаш/ може да се дължи на недостиг на този витамин точно.
А за рибеното масло мога да пиша само суперлативи, поне на мен ми действа много добре. Трудно ми да го обясня - аз взимам допълнително витамини от група В, както и геритамин или рибено масло само през определен период, особено пролет и есен. Витамин Д е задължителен зимата.
Опитах, но не харесах някак лененото масло - за мен рибеното масло си е ок, но навремето съм изяла като дете доста, така че сигурно съм свикнала с вкуса, а и обичам хайвер, ако ме разбирате.
Аз също съм на кисело мляко сутрин, често с канела и трици, понякога с ябълка, защото обичам, и кафе. Понякога варено яйце с краставички или доматен сок. Гледам да не комбинирам месо с млечни. Млякото и сиренето ги ям със задушени зеленчуци, пресните си ги ям само със зехтин или в комбинация с месни.
Както съм споменавала, ям и елда - с масло, може и със сирене.
Става по доста други начини, но аз си обичам просто попарена или варена елда и тъй като става за няколко минути, си я ям така.
В Спайдъра има доста рецепти за НВ-ВМ меню.

Си Ди
гаргойл

#3010291 - 31.01.2013 12:15 [Re: Dr.G]

Е, не става въпрос за изключването й, за изключването на рафинираните въглехидрати основно. Аз си консумирам семена, ядки, плодове и зеленчуци. Но се чувствам по-добре без брашно и хляб, захар и разните му там снаксове. Имам късмет, разбира се, че никога не съм си падала по тях. Макар че купувах наскоро чаени бисквити с масло и мириса им ме върна назад. За съжаление, вкуса отстъпва на аромата.
Както и да е, аз съм лакомничка, и ям плодове до откат /все още произвеждаме/ - просто преяждам, а ме болеше корема. Спрях ги - корема не ме боли. Пак започнах да ям - пак ме заболя и се подува с по 14 санта!?! Измервала съм. Реших, че щом се налага, ще огранича плодовете. Сега не приличам на втасало тесто - не съм сваляла килограми - просто се "прибрах" в кожата си, а приличах на бременна в девети месец, сериозно, даже като бременна бях с по-малък корем, имам снимков материал. Меда го "забравих" преди няколко години - по принципа на елиминацията се оказа, че той е отговорен за много тежка моя кожна реакция - всичките ми опити след това да го върна водеха до същия резултат, така че се отказах вече да опитвам.
Като пак казвам, сигурно не е за всеки.

Sol y Sombra
under construction

#3010302 - 31.01.2013 12:51 [Re: Dr.G]

За глюкозата има други идеи вече - че се преработва първа и преимуществено, защото е токсична Т.е. като алкохола и фруктозата. Да, повечето клетки в организма могат да усвояват глюкоза, а в мозъка и надбъбречните жлези (ако не се лъжа) има клетки, които не могат да ползват друго. Но останалите се чувстват отлично с мастни киселини и/или кетони.

Естествено, говорим за предположения, защото организмът не може сам да си каже, а можем само да съдим косвено за нуждите и предпочитанията му. Но е факт, че далеч не са необходими тези количества глюкоза, които се цитират обикновено, вкл. от Байкова А малкото необходимо количество спокойно може да дойде И от глюконеогенеза, ако е нужно, макар че ако човек яде поне зеленчуци, си набавя необходимата глюкоза. А ако хептен не яде въглехидрати, но поне яде месо, глюконеогенезата си осигурява нужната глюкоза на базата на аминокиселини, и то без да разгражда мускулите, защото ползва консумираното месо. Така съм чела де Ето писано по въпроса от д-р Джей Уъртман: http://www.drjaywortman.com/blog/wordpress/2012/03/08/which-is-the-preferred-fuel-sugar-or-fat/ Тази теза застъпва - че клетките изгарят първо глюкозата, за да бъде изведена максимално бързо от кръвта и да не застрашава така организма.

А и глюкоза идва и от зеленчуците, и от плодовете (плюс фруктозата в кюпа, но само от плодовете не е толкова много). Лактозата също като краен продукт дава глюкоза.

Dr.G
пътешественик по душа

Регистриран: 05.02.2002
От: къде ли не
    #3010319 - 31.01.2013 13:43 [Re: Sol y Sombra]

Простете, но на доц. Байкова не й вярвам.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 9 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 21738

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.018 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.