ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Общество » Женски клуб

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Дзвер
wavedancer

Регистриран: 24.05.2004
Re: Сватбени ритуали по света и у нас
    #3208506 - 10.10.2014 00:58 [Re: zlatiyor]

Трдиции да искаш по сватбите- не си ли гледала стари български филми? Ето няколко традиции, които биха се запомнили и направили голямо впечатление:
- наниз на гердан от пари- 50толевки или 50тодоларки
- танц на свекървата с печена кокошка високо вдигната над главата- желателно ръченица
- диЖеят да обяви кой какво дава подарък- примерно- кумът дава хладилник Мраз
- фърляне на пари върху кревата на младоженците
- традицията с чаршаВа

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
    #3208550 - 10.10.2014 04:22 [Re: Дзвер]

Това с нанизите съм го виждала в детсвото си
Танц на свекървата с кокошка не съм виждала, иначе бих го запомнила Почти си представих свекървата на zlatiyor в тази роля
Съкън и ние получихме Перла нещо си от кумовете.

Останалото май, май са легенди или не са

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

zlatiyor
learner

Регистриран: 21.11.2008
От: DC area
    #3208555 - 10.10.2014 04:36 [Re: Дзвер]

Това са много специални обичаи..... доларите вместо на герданче по-добре чек в пликче
Иначе за свекърва ми с пилето ... Не ме вкарвайте в беля, това майка ми ако го види и ще си ме вземе на първия самолет за София и отиде сватбата, отиде всичко

--------------------
It is choice - not chance - that determines your destiny

Dr.G
пътешественик по душа

Регистриран: 05.02.2002
От: къде ли не
    #3208585 - 10.10.2014 08:58 [Re: zlatiyor]

Всъщност (поне по нашия край) двама от сватбарите (мъж и жена) играят ръченица с петел и торта за кумовете. А те трябва да ги надиграят или да платят за петела и тортата. В по-нови времена съм гледала, че направо се наемат професионални танцьори, с национални костюми. Става си купон.

Хуанита
couch potato

Регистриран: 08.12.2004
От: Центъра на Вселената
    #3208718 - 10.10.2014 18:00 [Re: Dr.G]

И при нас е така - преди двама от сватбарите, сега - танцьори и на мен ми е забавно да ги гледам. Никога не съм виждала свекърва в тая роля.
Иначе се сещам за вземането на булката - не пускат младоженеца в къщата на булката, докато не плати нещо на входа (виждала съм го и във вариант пълнене на обувката на булката с банкноти). Голям смях е - едните бутат вратата отвън, другите отвътре, а на сватбата на сестра ми вратата направо я откъртиха от пантите и на записа от сватбата се вижда как баща ми я гледа мрачно и си повтаря "Кво ще правим сега?".

venturer

Регистриран: 05.11.2003
    #3208789 - 11.10.2014 00:31 [Re: Хуанита]

И при нас го имаше този обичай. Аз (булката) бях в стаята и моят род натискаше вратата от вътре, обувката ми беше скрита, а отвън младоженеца и рода му напъват вратата и търсят обувката из къщата, после е пълнят с пари. Беше много забавно.

Много свежа тема, даже вчера като говорих със свекървата е попитах за някои от нещата които сме правили. Тя има слонска памет, аз съм забравила някой подробности.

И на нашата свадба имаше надиграване, но не с кокошка, а с тежка тава с печено агне, голяма игра падна. Също след свадбата, преди да влезнем в ресторанта се постила покривка на земята и аз взех два хляба под мишниците, по един под всяка мишница и ги пуснах на земята, на която страна паднат казва дали ще имат младоженците момче или момиче. При мен излезна точно така както паднаха, момче и момиче имаме.
Също си спомням, че се настъпвахме, снощи му припомних на половинката дали си спомня кой кого настъпи пръв , то е ясно че аз бях по-сръчната

Единствено, ме беше много срам да ми се закачат пари, молех да не се прави, също баба му на съпруга искаше да ни подари одеяла, чийз (даже съм забравила как се пише тази дума) помолих това да не стане по време на сватбата, тя беше много обидена и тъжна от тази ми молба. Уважи е, но още ми тежи малко, че и отказах. Беше голяма чест да го направи пред хората на свадбата.
Е, каква хубава тема...върна ме 27 години назад.

--------------------
The biggest risk in life is not taking one!!!
----------------------

Дзвер
wavedancer

#3208801 - 11.10.2014 02:17 [Re: Nadin]

Нямам идея кое е мит и кое реалност от тези обичаи- виждала съм ги само на филми. Но би било култово свекървата на злати да подхване някоя по- така сочна и препеченка кокошка и да тропне една ръченица, с приклякания и пляскания.
И герданче с парите да й нанижат.
Бас хващам, че сватбата ще се запомни от всички!

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
    #3208811 - 11.10.2014 04:32 [Re: Дзвер]

Цитат:

Но би било култово свекървата на злати да подхване някоя по- така сочна и препеченка кокошка и да тропне една ръченица, с приклякания и пляскания.
И герданче с парите да й нанижат.

Почти си го представих, при това много образно

Твоята сватба беше сравнително скоро, разкажи, имаше ли спазване на обичаи и ако да, от чия страна

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

Дзвер
wavedancer

#3209025 - 12.10.2014 01:27 [Re: Nadin]

Ние само граждански брак сключвахме в много тесен кръг роднини и най- близки приятели и ни една традиция не спазихме

--------------------

Veselu6ka
2 in 1

Регистриран: 08.01.2007
    #3209866 - 14.10.2014 20:54 [Re: Dr.G]

Бонбонките и житото (в някои държави е ориз) е за късмет и плодовитост. На нашата сватба също имаше пътека от бял лен (в последствие разбрах, че е била изтъкана от едната ми баба), посипана с розови листенца, а на краят й беше направено сърце от цветя и здравец. Освен нас и кумувете никой друг не посмя да стъпи по нея . Свекървата ни захрани с питка и мед. След това ни наляха по малко вино за наздравица, а чашите бяха счупени за късмет. Това обаче не бяха баш ритуалните ни чаши. Предвидливата ми кръстницата се беше погрижила за втори комплект, които бяха по-обикновени. Последва ритането на менчето. По някое време мина ритуалът с чупенето на питката, като я държахме над главите си. Както и надиграването с бутилка ракия, пита, торта и печена кокошка . Имаше танц на булката с таткото и първи танц на младоженците, както й първото хоро поведено от булката. Толкова по повод традициите на нашата сватба. Пропуснахме духовата музика начело с петелът вързан на кол и хорАта пред къщите на главните виновници, както и "купуването" на булката. Само на излизане от дома ми, баба лисна чашка вода.

П.П. Сега се сетих, че като влизахме вечерта в дома на съпруга ми, свекърва ми ме хвана за ръцете, докато прекрачвах прага (един вид ме приветства и приема в дома си) и ми беше оставила на спалнята нощница, халат и пантофки. А на сутринта мъжът ми, кръстникът и най-близките ни приятели от мъжки пол отидоха в къщата на родителите ми да пият блага ракия .

Присъствах обаче на една сватба, на която снахата подари на свекърва си терлици (сутрин да не тропа докато приготвя закуската), игла и конец (да си зашие устата), и ножица (да пререже всякакви връзки със сина си) .

Редактирано от Veselu6ka (14.10.2014 21:07)

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 10997

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.025 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.