ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Работа в чужбина

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
samiami
неориентиран

Регистриран: 17.06.2012
ALASKA: Една разбита илюзия
    #2917718 - 17.06.2012 12:25

Здравейте,
Искам много да кажа, имам много да напиша, но не знам от къде да започна, за да изглежда по-синтезирано...

Преди месец пристигнах в САЩ, Аляска, Национален парк Денали. Дойдох тук по програмата "WAT". Платих почти 5000лв. на компанията която ми намери работна оферта и самолетни билети, за да стигна до тук - едното голямо нищо. Намирам се някъде там, на магистралата, която свързва най-големите градове в Аляска - Анкъридж и вторият по големина - Феърбенкс. Работя на 12 мили от жилището си, което е каравана и всеки ден пътувам с автобус подсигурен от работодателя от вкъщи до работа и обратно, и всичкото това за $8 на час, плюс $50 бакшиш на седмица. Втора работа е мечта, тъй като тук е пълно с всякакви студенти, предимно българи и сърби и всичко е заето от хора, които се връщат за втора, трета, дори шеста година. Всеки ден ходя и обикалям, но без успех вече цял месец. Хаузинга в който живея, ми коства $11 на ден и в общи линии, като тегля чертата, работата не върви на добре! Чувствам се депресиран, сам, дори съсипан. Тук няма един хранителен магазин дори, камо ли нещо по-голямо или забавно. Сам съм, като куче! Българите вместо да се крепят, си мерят пи*ките, кой колко изкарал и кой за коя година бил тук...глупости!

В началото, когато пристигнах минах през въпросният град Феърбенкс, за да подам документи за SSN. Варианта който обмислям в момента е, да напусна работодателя си по DS-2019 и да замина за Феърбенкс. Имам нужда от съвет, тъй като нямам до кого да се допитам. Нямам хора на които мога да разчитам тук, или в родината познати, които мога да попитам. Намерих работа ($13/час) по интернет и мога да започна идната седмица. Намерих хаузинг, на $27 нощувката. Също така, имам големи очаквания, че там ще успея да си намеря втора и дори трета работа, тъй като е голям град. Нещата които ме притесняват са, да не вземе да се получи така, че ако отида там, разходите ми да са по-големи, да не успея да намеря втора работа отново, въпреки че е град и то не малък и да се получи така, че разходите да са по-големи от приходите. Страх ме е, тъй като съм сам. Притеснявам се, ако отида дали ще изгубя всичко и ще се наложи да се върна в България, загубил много време и много пари, съсипал много нерви и безсънни нощи. Страх ме е, да отида на място където нищо не знам, при положение, че тук мога да си стоя като мишка още няколко месеца, на това дередже с предначертано бъдеще и да не изкарам пари...
Всички тези въпроси не спират да ми се въртят в главата по цял ден. Нощем дори не мога да спя, тъй като тук не се мръква, тук е 24часа светло, от които 23 с пряка слънчева светлина.

Дайте ми съвет, моля ви!
Благодаря ви предварително,
Поздрави!

Редактирано от samiami (17.06.2012 12:35)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
darvin
член
**

Регистриран: 06.05.2012
Re: ALASKA: Една разбита илюзия
    #2917738 - 17.06.2012 13:19 [Re: samiami]

Все съм се чудел,когато хора с възможност за щатите се навират точно там.Когато бях на бригата имах познати които избраха Аляска и бяха доволни,но говорим за 5 месеца и самите те казваха,че повече от това няма как да издържат.Само много пари могат да компенсират различния климат и странното светлостоене.

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2917778 - 17.06.2012 14:52 [Re: samiami]

Здравей,
Синът ми също е на бригада в Щатите, но в друг щат. Сблъска се с работодател, който му отказа работа, защото не знаел, че синът ми ще стои само три месеца. След трудно интервю, в което работодателят е казал на синът ми " убеди ме, че трябва да те наема", синът ми беше нает, благодарение на отличният си английски и умението да общува с хора, но при почти непосилни условия- най-тежката работа за него, само 15!!! минути почивка на ден, постоянно ходене по петите му и мрънкане за всичко и синът ми напусна. Сега си е намерил друга работа-пак с договор и е доволен. Попадна на наистина свестен човек, за когото казва, че му прилича на Дядо Коледа и по външност и по характер .
Синът ми плаща по 100 долара на седмица за квартира, но живее в къща с няколко момичета и са много доволни. Негов приятел, който е в Аляска хаускийпинг реве кански от работата и заплащането. Само да уточня- аз тези пари, които сме дали за бригадата съм ги прежалила. Целта беше не да прави синът ми много пари, а да иде, да види, да разбере как някои хора си изкарват хляба, да се научи на самостоятелност. Мисля, отминаха времената, когато можеха да се правят много пари от бригади. Сега най-много да се изкарат обратно похарчените пари или хиляда-две хиляди долара отгоре.

Ще ти дам линк към подобна тема в един от подфорумите тук: Цък . Чети внимателно какво пише и ако имаш неясноти-питай. Не е невъзможно да си смениш работата, само не прибървай и бъди сигурен, че ще имаш договор, преди да напуснеш старата. Говори със шефовете си и се опитай да се разделиш с тях без лоши чувства от тяхна страна. Говори и със спонсориращата организация и с фирмата, която ти е намерила работата. Не очаквай чудеса от тях, на синът ми никой не му помогна, но те поне ще ти кажат какви са ти опциите. Късмет и се опитай да видиш положителната страна- видял си Аляска, колко хора по света могат да се похвалят с това ?

Също- трябва да са ти дали книжка с инструкции. Дано да си я носиш. Прочети я внимателно, в нея пише всичко за смяна на работа и как става това.

Zaikoff

**

Регистриран: 05.07.2009
От: Èire
    #2917814 - 17.06.2012 16:16 [Re: samiami]

Еми виж сега, няма да те лъжа. От тая година има много по-строги правила за бригадите и спонсорските агенции. За да си смениш работата, трябва да имаш много основателна причина. От тази година за да решиш да напуснеш работа трябва да се обадиш на спонсора ти, да му обясниш, че искаш да напуснеш работата и защо искаш да е напуснеш. Ако е заради малкото часове, трябва да изпратиш поне 3 paystubs, ако ти плащат на 2 седмици се въоръжи с месец и половина. След това следва седмица преглеждане на случая и звънене на работодателя. Ако той каже, че всичко е наред с часовете и ще ти дава повече часове (примерно говоря за часовете) следва още 2 седмици изчакване да види спонсора дали ще се подобрят нещата...

Това ти го казвам, защото го минах вече, докато ги чаках тези от спонсориращата организация за отговор и то взеха, че започнаха да ми дават часове. Дано не се смята за реклама, но аз съм с CIEE и не знам дали е само тяхна политика това. В общи линии внимавай как се махаш от работа за да нямаш проблеми. Тук където съм аз, вече 2 момичета ги екстрадираха по този начин още на първата им седмица, защото не се били обадили, а ако се обадиш няма да ти помогнат. Защитават работодателите повече, отколкото нас

Аз съветвам да се обаждаш за всяко едно такова нещо на спонсорите за да си нямаш проблеми след това. Обаждай се и си питай как стоят нещата и как може да напуснеш, но се въоръжи с търпение, защото изисква време, а понякога резултата не е задоволителен.

Колкото до съвет, как да постъпиш, тук едва ли някой може да ти даде, защото не е в твоята ситуация. Ако ти дават нормалните часове - 40, си работи на същото място, защото второто е привлекателно, но пък гледам, че и хаузинга е повече от двоен. Първата година не се изкарват пари, недей слушай другите дето са били тук. Ако е ставало това е било преди години, всяка година стават все повече студенти, а работни позиции не се отварят. Там където съм, преди 3 години е имало 40 човека на WAT, миналата като бях бяхме около 130, тази година сме над 280 човека... а позициите са се увеличили с не повече от 100

Каквото и да решиш, консултирай се с спонсора за да си нямаш проблеми след това. Успех!

--------------------
"Някои казват, че нашата власт се клати! И на коча мадурите се клатят, ама не падат!" - Тодор Живков

love-metal
godfather

Регистриран: 10.12.2005
    #2917854 - 17.06.2012 19:15 [Re: samiami]

Цитат:

и всичкото това за $8 на час, плюс $50 бакшиш на седмица.

Не звучи зле.

Искаш да кажеш че от БГ си очаквал друго, излъгали са те ?

--------------------
Свобода, или смърт на комунизма!

mvp

Регистриран: 01.12.2005
    #2917892 - 17.06.2012 20:33 [Re: samiami]

Ти.. договора си прочете ли го преди да тръгнеш насам ?
Също така не ти ли беше известно къде точно отиваш, не проучи ли нещата предварително ?
Прочети си договора внимателно и виж дали има някакви неспазени точки. Ако има нарушение, спонсорът ще може по-лесно да ти помогне. Ако всичко е както е описано в документите ще ти е малко по-трудно.
Винаги съм се изумявал на студенти, които искрено вярват, че ще работят на 2-3 работи. Малко е наивно човек да се настройва така, защото реалността се различава много от представите.
$8 на час + $50 на седмица прави средно повече от $9 на час. Ти знаеш ли колко много местни хора работят за по-малко ?
В Аляска минималното заплащане е $7.75, а в много щати е на федералното ниво - $7.25 ..

LZ2GKL

Регистриран: 13.08.2008
От: Austin, TX
    #2917913 - 17.06.2012 21:13 [Re: samiami]

Хмм .. от къде да го започна ???
Така не си споделил с каква виза си има разлика в начина по който се процедира най-вероятно говорим за J1 или евентуално H2B.
Да-а ситуацията не е розова ама не е и за умиране. Хайде сега представи си че ти дават 24 часа работни на седмица нямаш транспорт до работата и квартирата ти е 500$. Мога да го докарам и по-зле но да не изпадаме в твърде черни краски.
ПОМНИ - "И САМ ВОИНА Е ВОИН !!!" Място за притеснение няма !!! Да те е страх е абсолютно нормално а и гадно и трудно съвсем в реда на нещата. До тук си го изкарал от тук нататъка и на шиш да те печат ще издържиш. Иска се да запазиш хладнокръвие, мисли с главата, по-лошо няма да стане освен ако ти не си го направиш но за по-добре има голям шанс.
Ето горе долу какво да предприемеш ще се повторя с вече казани и предъвкани неща в форума но може да е полезно.
1. Преди тази "хартиика" с SSN да ти е в ръката не мърдай никаде а залягай над работата. В момента в който я получиш ако вече не си, си извади лична карта и книжка това трябва да го направиш моментално НЕ ОТЛАГАЙ помоли някой колега или колежка да те закара след работа или си вземи почивен ден през седмицата. Най-вероятно ще ти дадат временна за срок колкото ти е визата. Трябвя да провериш на сайта на местното ДМВ какви са им изискванията. От HR може да искаш една бележка че живееш на този адрес ако компанията ти е подсигурила квартирата а също и че работиш в тяхната компания. Взимаш временната книжка и с SSN картончето + удостоверението от HR бегом в банката да си отвориш сметка. На J1 мисля имаш право на втора работа в друга фирма. Почваш да разпитваш местните каде имат нужда от помощ. Това е използвай свободното време да си сред местните гледай да си създадеш приятели ще те съдят само по-едно нещо колко си съвестен на работата. Така че „бачкай” здраво имай на предвид трудно се „отлепя” от дъното и съвсем не е бързо. Виж в една друга моя тема какво съм писал за по-големи подробности как да търсиш работа.
Брат ми беше в Денали и може да даде някои специфични идеи дано да влезе и да напише нещо. Знам че в началото е видял голям „зор”. Но като се върна в Бг. никога не съм го чувал да каже че е съжелявал за престоя си там. Обича да се шегува понякога макар и рядко ,че гаргите били големи колкото орли а комарите като врабчета и можел да рисува по запотените стъкла толкова студено било.
Хайде със здраве. И прави снимки щото парите ще ги направиш но спомените ще ти останат за цял живот. Също, запознанствата, контактите и приятелите които ще направиш са много по-важни от парите.

nahalnick
неориентиран

Регистриран: 17.06.2012
    #2917925 - 17.06.2012 21:45 [Re: samiami]

Здрасти! Бях преди години в Аляска на същото място(Хийли). За момент бях готов и аз да се отчая. Ще ти пепоръчам да си търсиш работа сам. Не ходи с други българи. Винаги поздравявай и се усмихвай бъди настоятелен проверявай често за втора работа но не бъди нахален. Мини през всички гифт шопове Арамарк(НR)и не отказвай работа , никога не пробвай да се изхитриш нещо или да се скатеш. С малко повече упорство ще успееш. Все някой стар ще се издъни и ще го уволнят ( самозабравят се. Все на някой предходната година е била последна) Кураж там си не само за пари но и за знания извлечи максимална полза от пребиваването си там. всичко добро и успех

joe123
съвсем ориентиран

Регистриран: 02.11.2004
От: България
    #2918054 - 18.06.2012 11:27 [Re: samiami]

Подкрепям Zaikoff с две ръце - абсолютно е прав за всичко.
Денали парк в Аляска - всичко си е точно така, както си го описал, но си е точно така и по оферта, нали?. Просто очаквал си различни неща явно и очакванията ти са се разминали... Няма 2ра работа по тези паркове; всеизвестна истина е, че първата година пари не се правят; знае се и това, че първата работа ти покрива разходите по програмата и живота там, втората ти носи парите...
За мен по-добре си стой там, където имаш сигурна работа и хаузинг. Работа по интернет си си намерил - първо спонсорът трябва да я одобри /има си процедура/, после.. какво ще стане, ако не те вземат, като отидеш, или ако не е пак каквото очакваш? И квартирата - 27$ на на ден са над 800$ на месец - не си струва.
Това мисля аз.

flyfisher

Регистриран: 19.10.2010
От: TX
    #2918120 - 18.06.2012 17:32 [Re: samiami]

Не напускай работата си преди да си отскочел за ден два до Феърбанкс и да видиш там как са нещата с работата. Понеже работа си си намерил то сега най-важното е да намериш за начало евтино място за живеене а после да го смениш с място в което няколко човека да си делите наема. Такова място с делене на наема може да се намери само когато си на място в града и срещнеш нужните хора. Деленето на наем е единствения ти начин да спестиш някакви пари. По Интернет виж цените там как са на всичко което те интересува. Местните могат да ти кажат как са цените в града. Не взимай прибързани решения а отдели повече време за проучване. В големите градове има повече работа но гледай смяната да не ти провали бригадата.

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:   

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 10175

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.009 seconds in which 0.002 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.