ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Защо (вече не) искам в България

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Дзвер
wavedancer

Регистриран: 24.05.2004
USA vs. Germany
    #2729052 - 16.12.2010 14:34

Знаеш ли, че не е интересно да преиначаваш думи
Съдейки по обръщението към ти Рекс, явно той се явява някакъв супер капацитет, който само трябва да потвърди становището ти за Бай Тошо, за да започне веселбата.
Да се неначуди човек защо при такива капиталисти, човек не почне сам да произвежда хубави големи "чибапчита", а отива на друго място.

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Reks
Evil Guild Member

Регистриран: 04.06.2004
От: Pergamum, the satan's place
Re: USA vs. Germany
    #2729076 - 16.12.2010 15:39 [Re: Дзвер]

Цитат:

Да се неначуди човек защо при такива капиталисти, човек не почне сам да произвежда хубави големи "чибапчита", а отива на друго място.

Защото на старото ни място все някой иска да ни определя/регулира цените на "чибапчитата", които искаме да продаваме .

Цитат:

или пък ако има недостиг, спекулативно ги повишават

На взаимовръзката търсене-предлагане и съотвено резултатната цена спекулация ли му се вика вече ? Макар, че на тая дума спекулация се гледа лошо, само там, където в главите им са все регулации и наблюдения .

--------------------
Some people are just evil - that's their nature

Дзвер
wavedancer

#2729089 - 16.12.2010 16:11 [Re: Reks]

Цитат:

Защото на старото ни място все някой иска да ни определя/регулира цените на "чибапчитата", които искаме да продаваме

Вярваш ли си?

Цитат:

На взаимовръзката търсене-предлагане и съотвено резултатната цена спекулация ли му се вика вече

Принципно не. Но в случая- да. Излизам и нямам време сега да опонирам. А за случая с главите, където има само регулации и наблюдения...помисли пак къде има най- много такова.

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

Reks
Evil Guild Member

#2729093 - 16.12.2010 16:16 [Re: Дзвер]

Цитат:

помисли пак къде има най- много такова.

Къде - дай примери ? Защото аз например се сещам как преди няколко седмици имаше статии как в Китай партията забранява на търговците вече да вдигат цените на стоките от първа необходимост, ако преди това не я питат и тя не одобри. Друго място е Венецуела, където другаря Чавес чак национализираше компании, ако се опитат да повишат цената на някаква стока, защото примерно заради мъдрата му политика в страната има инфлация от около 30% на година. Та както виждаш са все страни за пример, към който пример "се стреми" цялото прогресивно човечество начело с България и нейните министри .

--------------------

NVU
Legend

Регистриран: 09.08.2002
От: USA
    #2729108 - 16.12.2010 16:44 [Re: Reks]

Много си прав.
Спекулиране означава да поемеш риск, да направиш нещо за чийто резултат не си сигурен.
Приемането на риск е това което води до печалби, но води и до загуби. Спекулантите са тези които рискуват милиони и казват, ако загубя - губя милион, ако спечеля обаче - печеля 20 мил.
Левски е бил спекулант. Рискувал е живота си, и е казал същото - ако загубя - губя само себе си, ако спечеля, печели целия народ.

Спекулантите са тези които са се качили на кораб да търсят Индия, и са намерили Америка. Те са спекулирали, т.е. не са знаели дали ще намерят нещо ценно, но са казали - ако загубим - губим само цената на кораба и времето си, но ако спечелим (демек ако намерим по-кратък път до Индия) печелим много и печелят всички.

Ако нямаше спекуланти, никога нямаше да има интернет по селата, нито магазини, нито нищо.

Но в България комунизма втълпи на няколко поколения, че "спекулант" е лоша дума. Комунистите не обичаха някой да печели, и всеки който си позволеше да поеме риск да започне бизнес (бил той да продава на битака, да пренася касети с музика от Румъния в България, да обменя пари, да продава корекомски дънки и т.н.) беше "жигосван" с думата спекулант.
И така народа си израстна с промития мозък че спекулант е нещо лошо.

И не му идва на ума, че ако ги нямаше тези спекуланти никой нямаше да е чувал за Рони Джеймс Дио, за дънки Левис, и за още милиони други неща.

Спекулант и предприемач са синоними по света, в България не са. Не би било тъжно ако само наборите на майка ми мислеха така, тъжно е че млади хора като горните го мислят. Жалко...

Reks
Evil Guild Member

#2729110 - 16.12.2010 16:51 [Re: NVU]

Виж сега, на Дзверчето и прощаваме, защото тя се премести в социалистическа Гърция, където продължават да им промиват мозъка на тая тема и тя вместо да се опълчи на системата "се е отпуснала и се е отдала на удоволствието" .

--------------------

NVU
Legend

Регистриран: 09.08.2002
От: USA
    #2729120 - 16.12.2010 17:07 [Re: Reks]

Една да беше, с мед да го намажеш, но като погледнеш че цялата страна е на този акъл и си става малко страшно.

Онзи ден слушах за Ричард Хоулбрук как е аранжирал подписването на мирния договор в Босна. Като дипломат, той е бил в доста страни, дълго време в Азия и малко из Европа. Та той каза как различните народи реагират при различен тип натиск.
На балканите, каза, хората исторически имат респект/страхопочитание към външен натиск и реагират по-добре когато от вън им се каже нещо.
(затова там като чуят чужденец и стават на крака), докато например в Азия са с друг манталитет и не реагират на външен натиск. В Азия важи старшинството. Ако искаш да прокараш идея, накарай най-стария и уважаван политик да прокара идеята и нямаш проблем. В Америка пък е индивидуализъм. Няма "ние", "нас" и т.н. За да прокараш идея, трябва да покажеш къде е далаверата за конкретния човек.

Та с две думи, човека обясни как на балканите чуждата, външна сила има най-голямо влияние, и това според мен дава отговор и защо в България още жадуват "някой външен" да им изрегулира цените. Мрънкат си пред телевизорите, драскат по форумите, но отговора никога не е в тях, а винаги е в "да дойде някой да ни оправи"...

Интересно ми беше да го слушам Хоулбрук де, мир на праха му.

Дзвер
wavedancer

#2729206 - 16.12.2010 20:40 [Re: NVU]

Би ли посочил тълковния речник за думата " спекула, спекулиране", който ползваш, защото тези които аз погледнах не отъждествяват спекула с риск 100%. Да не говорим за примерът, който си дал с великите географски открития или Левски. Според българския тълк. речник спекула е користна сделка с цел търговска печалба. Не ми посочвай сега в англ.тълк. речник какво пише, говорим за България. И няма нищо лошо, че в нашия език една дума не покрива значението с това как се изпозва в английски. Или да се тръшнем защо хазарт и хазард не е едно и също.
Цитат:

Спекулант и предприемач са синоними по света, в България не са. Не би било тъжно ако само наборите на майка ми мислеха така, тъжно е че млади хора като горните го мислят. Жалко..

Ехм как да ти кажа, нали се сещаш, че някои "предпримачи" доведоха света до криза. Жалко, много жалко...

Цитат:

Та с две думи, човека обясни как на балканите чуждата, външна сила има най-голямо влияние, и това според мен дава отговор и защо в България още жадуват "някой външен" да им изрегулира цените. Мрънкат си пред телевизорите, драскат по форумите, но отговора никога не е в тях, а винаги е в "да дойде някой да ни оправи"...

Балканите се пише с главна буква. А каза ли нещо за балканския манталитет след като отиде и поживее някъде 10-ина години как единственото, което го интересува за страната му е да казва от позицията на " отвън" колко са тъпи балканците и балканските форуми?

--------------------

Дзвер
wavedancer

#2729215 - 16.12.2010 20:53 [Re: Reks]

Нещо не разбираш, а аз нямам нерви да обяснявам теорията ми надълго. Ок ли е да разбереш, че не става дума за регулиране на цени от държавата или да го почетвъртя? Ако бях производител на нещо от първа необходимост, щях да сложа максимален процент, с който стоката ми би могла да се препродава. Примерно 100% и от там нататък кой както иска да си сваля или вдига цена до този допустим максимум.Защото се получава така, че прекупвачите 1-2-3 правят цените на стоките толкова високи. 100 пъти сме говорили за производства и че който нищо не произвежда е зле. Е, не става малко производство и 100 прекупвача във верига. Или не ти се струва логично
И моля, стига със социалистическа Гърция, тази тема сме я приключили, но дори и да не е, ето че хубаво би било държавата да може да се намесва с някакви санкции- не може 3 седмици стачка на чистотата и 1 седмица на транспортите. Ако им се каже- не отиваш на работа и се махаш, защото не можеш да изнудваш сума народ, пак щеше да е по- различно.

--------------------

Reks
Evil Guild Member

#2729221 - 16.12.2010 21:02 [Re: Дзвер]

Дзвер, за пореден път ти казвам, че пишеш абсолютни глупости. В една пазарна икономика няма нужда някой да казва колко може да се печели - това ще го направи конкуренцията и/или потребителя. Ако някой може да си позволи да продава със 100% печалба бъди сигурна, че няма да остане сам на пазара. Няма нужда да измисляш нови принципи в икономиката само, за да си защитиш глупавата теза .
Цитат:

Ок ли е да разбереш, че не става дума за регулиране на цени от държавата или да го почетвъртя?

И ако наистина не става въпрос за регулиране, тогава за какво точно става въпрос ? За още по-абсурдното наблюдение ли само, т.е. да се харчат пари някой просто да наблющдава - тогава каква ще е ползата от файдата за потребителите. Ще се чувстват по-спокойно и с по-голяма покупателна способност ли, ако някой наблюдава само как търговците спекулират ? Баси, осъзнай се вече .

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Praefectum 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 6768

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.039 seconds in which 0.018 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.