ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Защо (вече не) искам в България

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Дзвер
wavedancer

Регистриран: 24.05.2004
USA vs. Germany
    #2729052 - 16.12.2010 14:34

Знаеш ли, че не е интересно да преиначаваш думи
Съдейки по обръщението към ти Рекс, явно той се явява някакъв супер капацитет, който само трябва да потвърди становището ти за Бай Тошо, за да започне веселбата.
Да се неначуди човек защо при такива капиталисти, човек не почне сам да произвежда хубави големи "чибапчита", а отива на друго място.

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Reks
Evil Guild Member

Регистриран: 04.06.2004
От: Pergamum, the satan's place
Re: USA vs. Germany
    #2729076 - 16.12.2010 15:39 [Re: Дзвер]

Цитат:

Да се неначуди човек защо при такива капиталисти, човек не почне сам да произвежда хубави големи "чибапчита", а отива на друго място.

Защото на старото ни място все някой иска да ни определя/регулира цените на "чибапчитата", които искаме да продаваме .

Цитат:

или пък ако има недостиг, спекулативно ги повишават

На взаимовръзката търсене-предлагане и съотвено резултатната цена спекулация ли му се вика вече ? Макар, че на тая дума спекулация се гледа лошо, само там, където в главите им са все регулации и наблюдения .

--------------------
Some people are just evil - that's their nature

Дзвер
wavedancer

#2729089 - 16.12.2010 16:11 [Re: Reks]

Цитат:

Защото на старото ни място все някой иска да ни определя/регулира цените на "чибапчитата", които искаме да продаваме

Вярваш ли си?

Цитат:

На взаимовръзката търсене-предлагане и съотвено резултатната цена спекулация ли му се вика вече

Принципно не. Но в случая- да. Излизам и нямам време сега да опонирам. А за случая с главите, където има само регулации и наблюдения...помисли пак къде има най- много такова.

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

Reks
Evil Guild Member

#2729093 - 16.12.2010 16:16 [Re: Дзвер]

Цитат:

помисли пак къде има най- много такова.

Къде - дай примери ? Защото аз например се сещам как преди няколко седмици имаше статии как в Китай партията забранява на търговците вече да вдигат цените на стоките от първа необходимост, ако преди това не я питат и тя не одобри. Друго място е Венецуела, където другаря Чавес чак национализираше компании, ако се опитат да повишат цената на някаква стока, защото примерно заради мъдрата му политика в страната има инфлация от около 30% на година. Та както виждаш са все страни за пример, към който пример "се стреми" цялото прогресивно човечество начело с България и нейните министри .

--------------------

NVU
Legend

Регистриран: 09.08.2002
От: USA
    #2729108 - 16.12.2010 16:44 [Re: Reks]

Много си прав.
Спекулиране означава да поемеш риск, да направиш нещо за чийто резултат не си сигурен.
Приемането на риск е това което води до печалби, но води и до загуби. Спекулантите са тези които рискуват милиони и казват, ако загубя - губя милион, ако спечеля обаче - печеля 20 мил.
Левски е бил спекулант. Рискувал е живота си, и е казал същото - ако загубя - губя само себе си, ако спечеля, печели целия народ.

Спекулантите са тези които са се качили на кораб да търсят Индия, и са намерили Америка. Те са спекулирали, т.е. не са знаели дали ще намерят нещо ценно, но са казали - ако загубим - губим само цената на кораба и времето си, но ако спечелим (демек ако намерим по-кратък път до Индия) печелим много и печелят всички.

Ако нямаше спекуланти, никога нямаше да има интернет по селата, нито магазини, нито нищо.

Но в България комунизма втълпи на няколко поколения, че "спекулант" е лоша дума. Комунистите не обичаха някой да печели, и всеки който си позволеше да поеме риск да започне бизнес (бил той да продава на битака, да пренася касети с музика от Румъния в България, да обменя пари, да продава корекомски дънки и т.н.) беше "жигосван" с думата спекулант.
И така народа си израстна с промития мозък че спекулант е нещо лошо.

И не му идва на ума, че ако ги нямаше тези спекуланти никой нямаше да е чувал за Рони Джеймс Дио, за дънки Левис, и за още милиони други неща.

Спекулант и предприемач са синоними по света, в България не са. Не би било тъжно ако само наборите на майка ми мислеха така, тъжно е че млади хора като горните го мислят. Жалко...

Reks
Evil Guild Member

#2729110 - 16.12.2010 16:51 [Re: NVU]

Виж сега, на Дзверчето и прощаваме, защото тя се премести в социалистическа Гърция, където продължават да им промиват мозъка на тая тема и тя вместо да се опълчи на системата "се е отпуснала и се е отдала на удоволствието" .

--------------------

NVU
Legend

#2729120 - 16.12.2010 17:07 [Re: Reks]

Една да беше, с мед да го намажеш, но като погледнеш че цялата страна е на този акъл и си става малко страшно.

Онзи ден слушах за Ричард Хоулбрук как е аранжирал подписването на мирния договор в Босна. Като дипломат, той е бил в доста страни, дълго време в Азия и малко из Европа. Та той каза как различните народи реагират при различен тип натиск.
На балканите, каза, хората исторически имат респект/страхопочитание към външен натиск и реагират по-добре когато от вън им се каже нещо.
(затова там като чуят чужденец и стават на крака), докато например в Азия са с друг манталитет и не реагират на външен натиск. В Азия важи старшинството. Ако искаш да прокараш идея, накарай най-стария и уважаван политик да прокара идеята и нямаш проблем. В Америка пък е индивидуализъм. Няма "ние", "нас" и т.н. За да прокараш идея, трябва да покажеш къде е далаверата за конкретния човек.

Та с две думи, човека обясни как на балканите чуждата, външна сила има най-голямо влияние, и това според мен дава отговор и защо в България още жадуват "някой външен" да им изрегулира цените. Мрънкат си пред телевизорите, драскат по форумите, но отговора никога не е в тях, а винаги е в "да дойде някой да ни оправи"...

Интересно ми беше да го слушам Хоулбрук де, мир на праха му.

Дзвер
wavedancer

#2729206 - 16.12.2010 20:40 [Re: NVU]

Би ли посочил тълковния речник за думата " спекула, спекулиране", който ползваш, защото тези които аз погледнах не отъждествяват спекула с риск 100%. Да не говорим за примерът, който си дал с великите географски открития или Левски. Според българския тълк. речник спекула е користна сделка с цел търговска печалба. Не ми посочвай сега в англ.тълк. речник какво пише, говорим за България. И няма нищо лошо, че в нашия език една дума не покрива значението с това как се изпозва в английски. Или да се тръшнем защо хазарт и хазард не е едно и също.
Цитат:

Спекулант и предприемач са синоними по света, в България не са. Не би било тъжно ако само наборите на майка ми мислеха така, тъжно е че млади хора като горните го мислят. Жалко..

Ехм как да ти кажа, нали се сещаш, че някои "предпримачи" доведоха света до криза. Жалко, много жалко...

Цитат:

Та с две думи, човека обясни как на балканите чуждата, външна сила има най-голямо влияние, и това според мен дава отговор и защо в България още жадуват "някой външен" да им изрегулира цените. Мрънкат си пред телевизорите, драскат по форумите, но отговора никога не е в тях, а винаги е в "да дойде някой да ни оправи"...

Балканите се пише с главна буква. А каза ли нещо за балканския манталитет след като отиде и поживее някъде 10-ина години как единственото, което го интересува за страната му е да казва от позицията на " отвън" колко са тъпи балканците и балканските форуми?

--------------------

Дзвер
wavedancer

#2729215 - 16.12.2010 20:53 [Re: Reks]

Нещо не разбираш, а аз нямам нерви да обяснявам теорията ми надълго. Ок ли е да разбереш, че не става дума за регулиране на цени от държавата или да го почетвъртя? Ако бях производител на нещо от първа необходимост, щях да сложа максимален процент, с който стоката ми би могла да се препродава. Примерно 100% и от там нататък кой както иска да си сваля или вдига цена до този допустим максимум.Защото се получава така, че прекупвачите 1-2-3 правят цените на стоките толкова високи. 100 пъти сме говорили за производства и че който нищо не произвежда е зле. Е, не става малко производство и 100 прекупвача във верига. Или не ти се струва логично
И моля, стига със социалистическа Гърция, тази тема сме я приключили, но дори и да не е, ето че хубаво би било държавата да може да се намесва с някакви санкции- не може 3 седмици стачка на чистотата и 1 седмица на транспортите. Ако им се каже- не отиваш на работа и се махаш, защото не можеш да изнудваш сума народ, пак щеше да е по- различно.

--------------------

Reks
Evil Guild Member

#2729221 - 16.12.2010 21:02 [Re: Дзвер]

Дзвер, за пореден път ти казвам, че пишеш абсолютни глупости. В една пазарна икономика няма нужда някой да казва колко може да се печели - това ще го направи конкуренцията и/или потребителя. Ако някой може да си позволи да продава със 100% печалба бъди сигурна, че няма да остане сам на пазара. Няма нужда да измисляш нови принципи в икономиката само, за да си защитиш глупавата теза .
Цитат:

Ок ли е да разбереш, че не става дума за регулиране на цени от държавата или да го почетвъртя?

И ако наистина не става въпрос за регулиране, тогава за какво точно става въпрос ? За още по-абсурдното наблюдение ли само, т.е. да се харчат пари някой просто да наблющдава - тогава каква ще е ползата от файдата за потребителите. Ще се чувстват по-спокойно и с по-голяма покупателна способност ли, ако някой наблюдава само как търговците спекулират ? Баси, осъзнай се вече .

--------------------

NVU
Legend

#2729235 - 16.12.2010 21:22 [Re: Reks]

Колкото уважавам изкуството на дзверката във форум фотография, толкова се изумявам как може млад и интелигентен човек да има толкова недъгава представа за принципите на икономиката.
Да се сложи държавно ограничение на надценката не било регулация ?!?!? WTF, а какво е?

Днес е лабаво в офиса, та ще попиша пак.

Село, 300 човека. Никой не получава пенсия над 100лв.
Търговец/Спекулант - има 2000лв капитал. Опциите му са:
Вариант 1) Да отвори баничарница в града, до училището - ще продава 200 банички на ден, печалба на баничка 20 ст. след разходите = 40лв на ден. 20 работни дни в месеца = 800лв на месец.

Вариант 2) Да отвори магазин в селото, не знае точно какво и колко ще продава, но трябва да е поне 800лв на месец, за да си струва, иначе по-добре да продава банички. Почва бизнеса, вижда че продава 15 килограма месо на ден при 2 лв печалба на килограм = 15 х 2 = 30лв на ден х 20 раб дена = 600лв на месец.

Значи или трябва да продава по скъпо месото, или по-добре да си отвори баничарницата и да заебе селото.

Понеже той е спекулант, решава да продава месото по скъпо по празниците, за да успее да стигне до тези 800лв на месец. Той го прави, селяните мрънкат - но факта е че имат магазин в селото!

Другия вариант е - държавата се намесва, забранява надценка над определен процент. Човека си затваря дюкяна и отива да продава баници в града.

Резултата какъв е?

Капитала пак е намерил начин да се увеличава!
Човека пак ще си направи 800лв печалба, дали от едно или от друго.
Каква е загубата - в селото вече няма магазин, щото държавата е решила да се намеси.

Не знам дали горното е толкова сложно за схващане, или просто отново имаме хора които веднъж като си изградят мнение, не трябва да ги товарим с факти

Дзвер
wavedancer

#2729236 - 16.12.2010 21:23 [Re: Reks]

Е тогава във въпросната пазарна икономика един произвежда и всички прекупват и после " ааа, няма напредък".
Рексе, глупавата ми теза не е много глупава, глупаво е, че не можеш да разбереш, че принципите на пазарна икономика са ми ясни и ги намирам за ок. Но в някои случаи явно не действат. Не може едно общество 20 години да разчита на външна конкуренция, защото ако не се бяха появили чуждите вериги хипермаркети, знаеш ли за каква пазарна икономика щеше да става въпрос, за същата която в момента е извън големите градове.
Никак не съм привърженик на сегашното правителство,на популизма, но как точно от статията ти разбра, че ще се харчат народни пари, при условие, че има хора, на които би трябвало за това да им се плаща по принцип- в защита на потребителя или нещо от сорта?
Аз не казвам, че това, което си мисля е 100% правилно, нито както се вижда съм тръгнала да изказвам съжаления за нечии начин на мислене, разсъждавам си гласно и ако някой има аргументи, с които да може да обори някакви подобни разсъждения- ок, ако обаче писането ви в темите се изчерпва с някакви изрази от сорта кой колко глупав е и как Левски бил спекулант, тенкс, бът но тенкс , тогава би трябвало да се запита човек за какво изобщо пишете.
Освен ако с НВУ-то не ви харесва да се ласкаете един друг

--------------------

Дзвер
wavedancer

#2729239 - 16.12.2010 21:34 [Re: NVU]

Цитат:

Село, 300 човека. Никой не получава пенсия над 100лв.
Търговец/Спекулант - има 2000лв капитал. Опциите му са:
Вариант 1) Да отвори баничарница в града, до училището - ще продава 200 банички на ден, печалба на баничка 20 ст. след разходите = 40лв на ден. 20 работни дни в месеца = 800лв на месец.

Вариант 2) Да отвори магазин в селото, не знае точно какво и колко ще продава, но трябва да е поне 800лв на месец, за да си струва, иначе по-добре да продава банички. Почва бизнеса, вижда че продава 15 килограма месо на ден при 2 лв печалба на килограм = 15 х 2 = 30лв на ден х 20 раб дена = 600лв на месец.

Малко не ти е хубав примера, но да речем, че става. Пропускаш фактори като:
- търсенето от търговеца на възможно по- евтин но качествен директен производител, а не да прекупи нещата за н-ти път, плюс несъобразителността или неспекулативността да пусне месото малко по- евтино, но да се увеличат клиентите.За това имено говоря аз, че в България манталитета е такъв, че малко са хората, които биха рискували да направят горното, а ще заложат на изискващото по- малко усилия- прекупване от голям магазин наблизо + завишаване на цена, за да се избият разходите без оглед на това дали, ако направиш обратното няма да има повече клиенти. И ако съвсем всички мислят като този търговец, то тогава едновременно нито хората ще купуват много, освен по празници, нито той ще печели много.И ако се самозабрави в ценообразуването, някой може леко да го потупа по главата и той да се усети и да открие другия подход.

--------------------

NVU
Legend

#2729250 - 16.12.2010 21:53 [Re: Дзвер]

Цитат:

Пропускаш фактори като:
- търсенето от търговеца на възможно по- евтин но качествен директен производител, а не да прекупи нещата за н-ти път

<< Гарантирам че всеки който се занимава с търговия е направил всичко възможно да намери по-евтин източник на продкуцията си, но сети се че селския магазинер няма ресурса да сключи сделка директно с големия производител. Никой огромен производител няма да прати камион за 15 килограма месо на месец. Ще, не ще - магазинера пали микробуса, отива до най-близкото МЕТРО, купува три тарелки свински бут и се връща да ги продаде на бабичките от селото на цена, която му позволява да остане в бизнеса.

Цитат:

плюс несъобразителността или неспекулативността да пусне месото малко по- евтино, но да се увеличат клиентите.

<< Клиентите са 300, толкова е селото - те повече няма как да станат. Затова избора опира или до по-висока цена, или изобщо да го няма магазина в селото.

Цитат:

И ако се самозабрави в ценообразуването, някой може леко да го потупа по главата и той да се усети и да открие другия подход.

<< Ако някой трябва да потупва някой друг, то това трябва единствено да бъдат собствениците на капитала, и удара трябва да е под формата на изтеглянето му и пренасочване към друг по-доходен бизнес.
Ако очакваш държавния бюрократ да има по добър нюх от частния собственик как да се оперира с капитал - тогава аз нямам какво повече да кажа.

А ако не искаш капитала да се умножава, значи говорим за социализъм - демек се връщаме на първия ми пост по темата.

Reks
Evil Guild Member

#2729265 - 16.12.2010 22:11 [Re: NVU]

Цитат:

Капитала пак е намерил начин да се увеличава!
Човека пак ще си направи 800лв печалба, дали от едно или от друго.
Каква е загубата - в селото вече няма магазин, щото държавата е решила да се намеси.

Първи закон на икономиката и елктротехниката (известен, като закона на Ом в електротехниката): Капитала, както и ел.ток винаги вървят по пътя с най-малко съпротивление.
Естествено има и окултисти, като Дзвер, дето не вярват във всемирните закони за тока и капитала .

--------------------

Reks
Evil Guild Member

#2729268 - 16.12.2010 22:14 [Re: Дзвер]

Цитат:

разсъждавам си гласно и ако някой има аргументи, с които да може да обори някакви подобни разсъждения- ок, ако обаче писането ви в темите се изчерпва с някакви изрази от сорта кой колко глупав е и как Левски бил спекулант, тенкс, бът но тенкс

Мога ли да запитам колко пъти и с колко различни аргумента точно искаш да те оборим, за да приемеш, че спора е свършил и си го загубила? Поне да знам до колко да се напъвам, че сега някак си стоя в неизвестно и си мисля, че трябва да се напъвам да мисля нови аргументи безкрайно .

--------------------

Дзвер
wavedancer

#2729283 - 16.12.2010 22:32 [Re: NVU]

Цитат:

<< Гарантирам че всеки който се занимава с търговия е направил всичко възможно да намери по-евтин източник на продкуцията си, но сети се че селския магазинер няма ресурса да сключи сделка директно с големия производител.

Всичко възможно или всичко, което е по- лесно? Като си започнал с това месо..ок, месо. Колко магазини имат примерно доставки от дребни или средни производители на месо? Свекър ми тук живее горе- долу в малък град съответстващ на родния ми град- около 15 хил. жители. Има месарници със съвсем прясно и хубаво месо, проверено, просто защото малкия магазин не е отишъл да зареди от Метро, Била или прочие, а производителят кара месо на различни малки месарници. Това за мен са добри търговци- цените се конкурират и до минимум се ограничава посредничеството, което е хем добре за производителят, хем за крайния потребител.

Цитат:

<< Ако някой трябва да потупва някой друг, то това трябва единствено да бъдат собствениците на капитала, и удара трябва да е под формата на изтеглянето му и пренасочване към друг по-доходен бизнес.

Съгласна, до момента, в който човек не е принуден от различни обстоятелства- липса на избор на конкурент или други. Представи си- зима, сняг, неизчистени пътища. Дори и да иска да бойкотира, няма начин.

--------------------

NVU
Legend

#2729288 - 16.12.2010 22:43 [Re: Дзвер]

Като имаш избор е лесно. Магазин с хубаво месо, магазин с лошо месо - много ясно, ама после има и цена - тогава бабата с малка пенсия - отива на по-евтиния, не на този със свежото месо. Ако пък цената е една и съща, тогава всички като купуват от по-добрия магазин, другия или ще затвори врати, или ще се подобри.
Не знам къде видя да има нужда от намеса на държавата за да подобри нещата?

А относно снега - ами за магазинера не е ли трудно да отвори при 2 метра сняг? А не му ли е трудно да закара стоката през девет планини в десета, в глухото село? Нали риска за него също струва пари.
Ако търговеца прецени че повишаването на цените няма да му загуби клиенти, тогава ще ги повиши. Ако е преценил че има риск от загуба на клиенти, тогава и в буря и сняг ще продава на същите цени...

Като пия маргарита на плажа, или ако си купувам бъргър на ски пистите, очаквам цената да е по-висока отколкото е в града, защото удобството да ми докарат това от което имамнужда там където го искам струва пари.
Ако някой чиновник обаче каже - кебапчето повече от 30% надценка не може да има - тогава ще трябва да си нося и кебапчетата от къщи като карам ски.

Честно, аз се изчерпах по тази тема. Ти и шогунката майка и дъщеря да бяхте нямаше да си приличате толкова в опърничавостта си да не си признаете че сте се объркали, пък ако ще и целия свят да ви се смее...

toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
    #2729289 - 16.12.2010 22:44 [Re: NVU]

Цитат:

Левски е бил спекулант. Рискувал е живота си, и е казал същото - ако загубя - губя само себе си, ако спечеля, печели целия народ.

NVU
Legend

#2729290 - 16.12.2010 22:46 [Re: toto2]

Нужни са повече от две мозъчни клетки за да ми разбереш мисълта, затова не се и опитвай.

toto2
от маалата

#2729297 - 16.12.2010 22:57 [Re: NVU]

Цитат:

Нужни са повече от две мозъчни клетки за да ми разбереш мисълта, затова не се и опитвай.

Достатъчни са и две мозъчни клетки, за да може притежателят им да номинира бисера ти за Левски в конкурса "Тъпня на годината", след като осъзнае, че спекулата е чисто егоистично занимание и няма нищо общо с оная форма на дълбоко премислен физически и духовен риск, който Апостола поема със своето Дело.
Опитваш се да приравниш търговчетата с духовния водач, умнико, а това е не просто смешно, то е и недопустимо!

Дзвер
wavedancer

#2729298 - 16.12.2010 22:59 [Re: NVU]

Цитат:

Като имаш избор е лесно. Магазин с хубаво месо, магазин с лошо месо - много ясно

Ясно? Как така ясно, като до преди малко аз казвах, че в такъв случай е ясно, а ти ми опонираше. И не, противно на логиката, която защитаваш, точно месото, което е свежо и хубаво е по- евтино от прекупеното. Сам се сети защо.

--------------------

NVU
Legend

#2729300 - 16.12.2010 23:02 [Re: toto2]

Две мозъчни клетки са достатъчни човек да разбере примера ми по начина по който ти си го разбрал.
Аз не съм и очаквал човек с две мозъчни клетки да го разбере другояче.

Има обаче хора с повече от две мозъчни клетки (това сигурно ти идва като изненада). За тях теорията ми е разбираема по съвсем различен начин.

Нема да се отчайваш. Бариерата да имаш не само компютър с интернет, но също така и интелект как да ги ползваш преди години беше доста висока (ех времена), но в наши дни е толкова ниска, че със сигурност ще намериш доста съмишленици из форумите и може заедно да ми се посмеете.

NVU
Legend

#2729301 - 16.12.2010 23:05 [Re: Дзвер]

Съжалявам, не мога да участвам повече в този спор. Хладилника ми отдавна разбра за какво става въпрос, картината на стената също - ако ти още не си разбрала, проблема не е при мен.

Reks
Evil Guild Member

#2729303 - 16.12.2010 23:07 [Re: toto2]

Ако погледнеш речника, там пише следното:
SPECULATE
['spekjuleit]
1. отдавам се на размисъл, размишлявам (on, upon, about), обмислям
2. търг. занимавам се със спекула

На английски, ето тук пише какви са значенията:
http://www.merriam-webster.com/dictionary/speculate

Прави впечатление, че първото значение на думата няма нищо общо с търговията, която е на второ място. Т.е. Левски е бил по-голям "спекулант" от търговците . Естествено, както и NVU-то спомена - едни близки 45 години промениха цялостно значението на думата спекулирам и се стигна до там, че като се каже как Левски е спекулирал да ти се смеят .

--------------------

toto2
от маалата

#2729304 - 16.12.2010 23:08 [Re: NVU]

Цитат:

Две мозъчни клетки са достатъчни човек да разбере примера ми по начина по който ти си го разбрал.
Аз не съм и очаквал човек с две мозъчни клетки да го разбере другояче.

Има обаче хора с повече от две мозъчни клетки (това сигурно ти идва като изненада). За тях теорията ми е разбираема по съвсем различен начин.

Нема да се отчайваш. Бариерата да имаш не само компютър с интернет, но също така и интелект как да ги ползваш преди години беше доста висока (ех времена), но в наши дни е толкова ниска, че със сигурност ще намериш доста съмишленици из форумите и може заедно да ми се посмеете.

Благодаря за личните оценки!
Те са недвусмислено доиказателство за това, че доста ти държи споменът за някои наши неприятни за интелектуалното ти самочувствие общувания.
Кефът, ако моеш се досетиш, е за мен
И нема се пуашиш - на Левски му няма нищо от помиярските упражнения на четириклетъчни трибуквеници с името му. Просто националните идоли стоят малко по-високо от нивото им, кво да се прави.....

Shogoun
костелив орех

Регистриран: 12.07.2005
От: край морето
    #2729306 - 16.12.2010 23:12 [Re: NVU]

Много ми става чудно защо точно хора като теб се мислят за много сложни и неразбрани , а в същото време не разбират елементарни неща, които им се казават?
Ти, драги, говориш за идеалния вариант, съвпадащ с теорията, която си назубрил , но на практика винаги има изключения поне за и в определени моменти от време По-просто не мога да го кажа

--------------------
Истината съществува, лъжата трябва да се измисля...

NVU
Legend

#2729307 - 16.12.2010 23:13 [Re: Reks]

Не мисля че речника ще помогне...
Страните се делят на такива като България, където "спекула" е лоша дума, и такива където не е...
Да се самоцитирам от преди няколко страници:
Цитат:

Спекулант и предприемач са синоними по света, в България не са. Не би било тъжно ако само наборите на майка ми мислеха така, тъжно е че млади хора като горните го мислят. Жалко

NVU
Legend

#2729308 - 16.12.2010 23:13 [Re: toto2]

Цитат:

Благодаря за личните оценки!

Пак заповядай!

NVU
Legend

#2729309 - 16.12.2010 23:19 [Re: Shogoun]

Цитат:

хора като теб се мислят за много сложни и неразбрани , а в същото време не разбират елементарни неща, които им се казават?

Елементарни неща от сорта на: "Да се сложи ограничение в позволената надценка на търговците не е регулация" Ама хич не е... изобщо
За такива елементарни неща ли говориш че не ги разбирам?

Аз нямам проблем с това че искате да има регулации и че държавата трябва да се намеси - аз имам проблем че не го наричате с истинското му име - социализъм.

Ако някой ми каже - да, аз предпочитам социална справедливост, богатите да плащат за бедните и държавата да решава за нещата вместо мен - аз съм ок със това. Просто то си има име, и нека си казваме нещата с истинските имена, а не да се правим на ощипани моми които подскачат като им кажат че се държат като млади марксистки.

Дзвер
wavedancer

#2729310 - 16.12.2010 23:21 [Re: Reks]

Недей да търсиш от девет кладенеца вода сега, за да защитиш другарчето. Недопустимо беше да се използва такъв пример с Левски. И да речеш, че от началото на темата не е ясно за кой вид спекула става дума- ок, но си беше ясно и никакви шикалкавения с английския не оправдават наричането на Левски спекулант.

--------------------

Reks
Evil Guild Member

#2729311 - 16.12.2010 23:21 [Re: NVU]

Сега се замислих за нещо - ако държавата тръгне да регулира цените в селската бакалия, представяш ли си тогава за какво ргулиране трябва да си говорим на Уолстрийт, където 99% от законотворците идея си нямат нито теоретично, нито практически какво точно става и как точно се случва. Ами трябва да приемат тогава закон само с един член от 3 думи:
чл. 1 - Забранява се Уолстрийт.

То май и точно така си беше по време на регулацията на цените в БГ де, т.е. през въпросните 45 г., когато тотално смениха значението на доста думички, не само на "спекулирам" .

--------------------

toto2
от маалата

#2729312 - 16.12.2010 23:22 [Re: Reks]

Цитат:

SPECULATE
['spekjuleit]

Прави впечатление, че първото значение на думата няма нищо общо с търговията, която е на второ място. Т.е. Левски е бил по-голям "спекулант" от търговците . Естествено, както и NVU-то спомена - едни близки 45 години промениха цялостно значението на думата спекулирам и се стигна до там, че като се каже как Левски е спекулирал да ти се смеят .

Ooooo, как не се досетих, че смисълът на думата "спекула", в устата на трибуквения гном е "обмислям".......

Всъщност - ето каква е дефинницията на думата във въпросната многоучена уста:

Цитат:

Спекулиране означава да поемеш риск, да направиш нещо за чийто резултат не си сигурен.
Приемането на риск е това което води до печалби, но води и до загуби. Спекулантите са тези които рискуват милиони и казват, ако загубя - губя милион, ако спечеля обаче - печеля 20 мил.

Уаууу, излиза, че не аз съм в неведение, а ти просто не стопляш за какво конкретно иде реч в спора. Щото думата е употребена тук в едно от конкретните си значения и то не е първото
Апропо - я кажи, а какво е значението на думата "спекулант" на английски, според маститите ти източници?

Reks
Evil Guild Member

#2729314 - 16.12.2010 23:27 [Re: Дзвер]

Аз мисля, че вече ясно показах, че не ми пука какви са ти точно въжделенията по тая тема и кое точно значение на думите си решила да ползваш, защото и без спекула и спекуланти тезата ти за цените върви само на балканския полуостров (и в Китай), където болшинството хора предпочитат някой друг да мисли вместо тях и да ги пази от лошите . Ако не можем ние да правим пари, трябва да забраним на всички да правят пари . ОК, ама после ще се редите в 3 часа сутринта на опашка пред магазина, защото са "пуснали кайма", след това пък в другия, където са "пуснали потници" и т.н. Thank you but no thank you както казват по тукашните земи .

--------------------

Reks
Evil Guild Member

#2729315 - 16.12.2010 23:29 [Re: toto2]

Цитат:

Апропо - я кажи, а какво е значението на думата "спекулант" на английски, според маститите ти източници?

По логиката със "спекулирам" би трябвало да е мислител .

--------------------

Дзвер
wavedancer

#2729316 - 16.12.2010 23:30 [Re: NVU]

Драги НВУ, на какъв принцип действат франчайзинговите вериги, че се правиш на недоразбрал и ти и Рекс за някакви ограничения от страна на производителя примерно? Нямаш ли ограничения относно кое как да се прави и не на едно място да струва 100 лв, а на другото 10?
Твърде рязко реагираш, но относно темата за саморегулацията и регулацията от държавата. Държавата регулира някои неща, ако те застрашават много населението, не могат да се самоурегулират или вредят на държавата като цяло. В Германия например шорт сейлс забранени ли са, защо не оставят всичко на пазарната икономика и на добрите " спекуланти"?

--------------------

toto2
от маалата

#2729319 - 16.12.2010 23:32 [Re: Reks]

Цитат:

Цитат:

По логиката със "спекулирам" би трябвало да е мислител .

Силата на твоята логика вече я установихме с примера на първолашкото ти неразбиране на контекстуалната употреба на думата.
Кажи сега какво твърдят речниците. Подозирам поредната смешка, защото и първият ти превод на "спекулация" е доволно смехотворен

Reks
Evil Guild Member

#2729320 - 16.12.2010 23:34 [Re: Дзвер]

Цитат:

В Германия например шорт сейлс забранени ли са, защо не оставят всичко на пазарната икономика и на добрите " спекуланти"?

Недей да навлизаш в по-дълбоки води, от колкото можеш да си позволиш . В шорт селовете сами по себе си няма нищо лошо, даже са необходими, т.е. не може да се забрани нещо, което е необходимо .

--------------------

toto2
от маалата

#2729321 - 16.12.2010 23:35 [Re: Reks]

Цитат:

Недей да навлизаш в по-дълбоки води, от колкото можеш да си позволиш .

Охо, не траеш конкуренция?
Що така

Reks
Evil Guild Member

#2729322 - 16.12.2010 23:37 [Re: toto2]

Цитат:

Подозирам поредната смешка, защото и първият ти превод на "спекулация" е доволно смехотворен

Смеха е здраве, т.е. радвай се, че имаш възможност да се смееш - аз се радвам .
Speculation

--------------------

Дзвер
wavedancer

#2729323 - 16.12.2010 23:41 [Re: Reks]

Преувеличаваш, драматизираш и от нещо дребно си склонен да създаваш някакви демони за редене на опашки, потници, Китай. Иначе не ми пука дали си съгласен или не с моята теория, аз си я харесвам. Един ден ако стана министър председател, ще наложа много строги закони за прекупвачеството и максималните проценти увеличения от прекупвачи, ще гледам и дали нещата отговарят на стандартите, а не хората да ядат тънки пържолки с големи кокали на цени двойни от места, където уж свиневъдството не е чак толкова популярно, но пък пържолите са като от динозавър.

Цитат:

Ако не можем ние да правим пари, трябва да забраним на всички да правят пари

Това няма абсолютно никаква връзка, както виждаш в Бг хората правят много пари от препродажби на заводи, от еврофондове и тнт. И понеже на малко им пука какво е качеството, важни са парите, затова много хранителни продукти са толкова качествени.

--------------------

toto2
от маалата

#2729324 - 16.12.2010 23:41 [Re: Reks]

Цитат:

Цитат:

Подозирам поредната смешка, защото и първият ти превод на "спекулация" е доволно смехотворен

Смеха е здраве, т.е. радвай се, че имаш възможност да се смееш - аз се радвам .
Speculation

Не ме лишавай тогава от смеха - дай превода си!
Или се поуплаши от първия си опит?

Баце, що не коментираш грешчицата с думичката?
Скромняга, а?

NVU
Legend

#2729326 - 16.12.2010 23:42 [Re: toto2]

Това че доведения ти баща докато те е налагал с дъската по главата ти е викал гном, не значи че е добра идея да употребяваш такива квалификации в интернет. Но пък от друга страна, имайки предвид че единственото ти място за изява е интернет - това те оправдава. Моля, наричай ме както си харесваш - разрешавам ти.

toto2
от маалата

#2729328 - 16.12.2010 23:45 [Re: NVU]

Цитат:

Това че доведения ти баща докато те е налагал с дъската по главата ти е викал гном, не значи че е добра идея да употребяваш такива квалификации в интернет. Но пък от друга страна, имайки предвид че единственото ти място за изява е интернет - това те оправдава. Моля, наричай ме както си харесваш - разрешавам ти.

Сладурко многоучени - ти си гном не защото някой те е нарекъл така, а защото по един малоумно-гномски начин се опитваш да плюнеш по Апостола.
Доказан гном си, демек

Reks
Evil Guild Member

#2729330 - 16.12.2010 23:51 [Re: Дзвер]

Цитат:

Един ден ако стана министър председател, ще наложа много строги закони за прекупвачеството и максималните проценти увеличения от прекупвачи,

Явно не си запозната и коя институция в една държава като България прави законите .

Я тогава да те питам - кой според теб трябва да решава, че е ОК да купиш една дъвка за 5 ст. и да я продадеш за 10 ст, но не е добре да я продадеш за 11 ст. И как така във втория пример си прекупвач и лош спекулант, а в първия си честен търговец ? И след като държавата облага надценката с данък (ДДС), т.е. казва че е ОК да има надценка и колкото по-голяма, толкова по-добре за държавата как ще стане така, че да каже сега по-малката надценка е по-добре. И как да обясни после на пенсионерите, че понеже им е направила цените по-ниски->по-малко ДДС в хазната то и пенсиите трябва да станат по-ниски или поне да не се индексират всяка година ?

--------------------

Reks
Evil Guild Member

#2729332 - 16.12.2010 23:52 [Re: toto2]

Цитат:

Не съм се уплашил нито от първия си опит, нито ако трябва да последва втори. Но ако ти смяташ, че имаш по-добри преводи и обяснения можеш да отговориш и ти на въпроса, дето зададох на Дзвер в горния си пост .

--------------------

NVU
Legend

#2729333 - 17.12.2010 00:08 [Re: toto2]

Цитат:

се опитваш да плюнеш по Апостола.

Ако се опитвам да заплюя някой, бъди сигурен че така ще го направя че всички да разберат и ще му държи топло за дълго. Ти си добър пример за това.

Относно Левски - в случая и за секунда не ми е минавало да плюя по Апостола, напротив - той е достатъчно на високо за мен, за да мога хем да го уважавам, хем да споменавам делото му като непоклатим пример какво значи да се направи нещо добро! Това че намирам прилика в това което той е направил, с това което прави малкия магазинер, носейки хляб на бабичките в планинското село може и да не е видимо за теб, но не ти позволява да се държиш като простак.

Reks
Evil Guild Member

#2729338 - 17.12.2010 00:29 [Re: NVU]

Ако трябва да задълбаем още по-надълбоко, то пък аз даже не различавам делото на Левски от това на спекулиращите търговци, защото противно на мнението на toto2, че Левски се е борил за идеи, то тези идеи в основата си са били точно някой да стане по-богат (бедните) и някой друг да стане по-беден (изедниците чорбаджии). Така че, като резултат идеологията на Левски (както и всяка друга идеология) е целяла да се постигнат точно материални блага за едни и материални загуби за други.
Съвсем отделен е пък въпроса, че в случа спекулант се употреби за някой, който в никакъв случай не спекулира (т.е. не поема риск) а се облагодетелствува със сигурност на база създадено положение (единствен магазин в селото). Т.е. той е примерно използвач, но не и спекулант. Ако пък сега ми кажат, че е поел риск с високите цени, то тогава вече пък изчезва проблема, заради който Дзвер иска да ги регулира. Така че аз имах против да използват думата "спекулант" за някой, който не е такъв и изведнъж долетя toto-то да ни обяснява как между възвишените идеи на Левски и гадните спекуланти-търговци нямало нищо общо. Няма грънци - всяка една революция е била точно за да се преразределят материални блага. От как свят светува е така и така ще си и остане. Идеологиите като такива са само за простолюдието да им се връзва и да указва безплатен съпорт на идеолозите . Личи си от 100 км, че нашия човек е учил във Франция .

--------------------

Дзвер
wavedancer

#2729339 - 17.12.2010 00:30 [Re: Reks]

Първо благодари, че отделям време да те просветя, второ примерът ти с дъвката не е коректен.
В статията, която ти посочи, никъде не се споменаваше, че ще следят цени на дъвки, близалки, сос за кетчуп и продукти, които не влизат в първа необходимост.
Малко объркано ще го напиша вероятно, защото бързам. Хората са измислили социален минимум, някаква социална пенсия или заплата, също така в разни статиски по измерване на потребителска кошница, влизат определени продукти. Когато някой от продуктите, влизащи в социалния минимум, от първа необходимост рязко вдигнат цените си по празниците, това е спекула. И не става дума нито за конкуренция, нито за пазарна икономика. И не го намирам за особено умно. Иначе не си обяснявам факта що по Коледа по света има Коледни намаления.
Разбра ли сега- става дума за определен тесен набор хранителни продукти за определен срок, когато българинът е свикнал поне малко да се види като човек. През останалото време никой не ги е спрял да се конкурират.

--------------------

Reks
Evil Guild Member

#2729340 - 17.12.2010 00:35 [Re: Дзвер]

Цитат:

В статията, която ти посочи, никъде не се споменаваше, че ще следят цени на дъвки, близалки, сос за кетчуп и продукти, които не влизат в първа необходимост

Ти на тъпа ли се правиш или наистина си такава - не вярвам наистина да си толкова тъпа ? Дъвката е измислен пример и ако толкова ти е трудно да разсъждаваш с дъвка във въпроса, то си го смени тогава с пържола, хляб, мляко или там по твой избор, която стока смяташ подходяща за пример да ми обясниш до колко процента е спекула и до колко честна търговия . Баси, днес е някакъв невероятен ден в тоя форум .

--------------------

NVU
Legend

#2729350 - 17.12.2010 01:07 [Re: Reks]

Ново двайсе... сега пък конкуренцията трябвало да се забрани по Коледа: "През останалото време никой не ги е спрял да се конкурират"

Mstivoj
Буфер

Регистриран: 29.10.2006
От: Nodnol, Bulgaria -- rich in an...
    #2729369 - 17.12.2010 05:27 [Re: NVU]

Цитат:

Онзи ден слушах за Ричард Хоулбрук как е аранжирал подписването на мирния договор в Босна.

Песен: "Дейтън"
Музика: Бил Клинтън
Текст: Уорън Кристофър
Аранжимент: Ричард Холбрук
Изпълнение: Трио Юго (Сл. Милошевич, Фр. Туджман и А. Изетбегович)

ПП --
Цитат:

1. Официалния език на форумите е българският.

(нищо, че авторът на това правило го е написал неграмотно!)

NVU
Legend

#2729385 - 17.12.2010 07:10 [Re: Mstivoj]

Аранжимента е ясен, кой е на гайдата се пита?

Дзвер
wavedancer

#2729467 - 17.12.2010 11:36 [Re: Reks]

Цитат:

Дъвката е измислен пример

Сериозно ли Тц- тц. Рексе, мислех, че имаш малко по- образно мислене / не може да си толкова тъп/ от това да възприемаш " дъвки и близалки" конкретно.
Прави впечатление, че ти и другарчето ти твърде често сипете думички като " тъп/а", " кух/а" за нищо относно съфорумци. Така ли се доказва някаква теза? Доказва се нещо друго.

--------------------

toto2
от маалата

#2729468 - 17.12.2010 11:36 [Re: Reks]

Цитат:

Цитат:

Не съм се уплашил нито от първия си опит, нито ако трябва да последва втори. Но ако ти смяташ, че имаш по-добри преводи и обяснения можеш да отговориш и ти на въпроса, дето зададох на Дзвер в горния си пост .

Оооо, не се и съмнявам, че не си уплашен - кой бе казал, че Глупостта е безстрашна?
Сякаш за да дадеш доказателство за горното, ти съвършено безстрашно не обелваш и дума за тъповатото си включване по проблема за "спекулантът Левски", а после ми предлагаш да ти отговоря , като имам предвид твоите въпроси към Дзверката, в които, уви, темата за Левски е благоразумно заместена с други неща.....
Е, понеже пак нагло се правиш на ни лук ял, ни лук мирисал, нека ти отперя поредния шамар. Той, както се досещаш, е свързан със значението на думата "спекулирам", което гордо си обяснил по следния начин:
Цитат:

ко погледнеш речника, там пише следното:
SPECULATE
['spekjuleit]
1. о
Цитат:

тдавам се на размисъл, размишлявам (on, upon, about), обмислям

Прави впечатление, че първото значение на думата няма нищо общо с търговията, която е на второ място. Т.е. Левски е бил по-голям "спекулант" от търговците

Друже, единственото вярно нещо в този твой неуспешен опит за превод е това, че думата "спекулирам" има едно старо значение, предхождащо модерното, за което идеше реч в темата.
Ти си разчел това значение като "размишлявам, обмислям". Без да знаеш, че допускаш сериозна грешка. Защото терминът "спекулирам" във философията не означава "размишлявам въобще", а обозначава един твърде определен вид размишления. Които се характеризират със , записвай, съзерцателност, умозрителност, склонност за пропадане в твърде абстрактни логически схеми. Спекулативното мислене, с други думи, е твърде близко до медитацията и твърде далече от практическия разум.....Следователно, друже, ти не си наясно със значението на думата, поради което разсмиващо се цепиш, че от гледна точка на това първо значение Левски си е чист спекулант, докато и за децата е ясно, че като човек на делото, Апостола е на светлинни години от съзерцателността. Е, ние се смеем. Няма по-смешно нещо на този свят от категоричността на полуграмотния "авторитет"
Честито!

Дзвер
wavedancer

#2729476 - 17.12.2010 11:42 [Re: NVU]

Цитат:

Ново двайсе... сега пък конкуренцията трябвало да се забрани по Коледа: "През останалото време никой не ги е спрял да се конкурират"

Има нещо много антично в опитите на двама мъже да се подкрепят . Особено пък когато единият, направил сума грешки, продължава да изопачава неща. Малко жалко е наистина. Но пък човек разбира, че според някои хора конкуренция не значи надпревара за по- качествен и достъпен продукт, а просто увеличаване на цени. Чудя се направо защо всички нормални компании по света по празници свалят цени, а не черпят от балканския опит на НВУ за вдигане на цените по Коледа

--------------------

toto2
от маалата

#2729480 - 17.12.2010 11:47 [Re: NVU]

Цитат:

Цитат:

се опитваш да плюнеш по Апостола.

Ако се опитвам да заплюя някой, бъди сигурен че така ще го направя че всички да разберат и ще му държи топло за дълго. Ти си добър пример за това.

Относно Левски - в случая и за секунда не ми е минавало да плюя по Апостола, напротив - той е достатъчно на високо за мен, за да мога хем да го уважавам, хем да споменавам делото му като непоклатим пример какво значи да се направи нещо добро! Това че намирам прилика в това което той е направил, с това което прави малкия магазинер, носейки хляб на бабичките в планинското село може и да не е видимо за теб, но не ти позволява да се държиш като простак.

Мааащаааааабен си, маааащааааабеннннннннн.......
Левски - дребен селски магазинер........кретеноидно - смешно

Reks
Evil Guild Member

#2729558 - 17.12.2010 14:44 [Re: toto2]

Цитат:

като имам предвид твоите въпроси към Дзверката, в които, уви, темата за Левски е благоразумно заместена с други неща.....
Е, понеже пак нагло се правиш на ни лук ял, ни лук мирисал, нека ти отперя поредния шамар. Той, както се досещаш, е свързан със значението на думата "спекулирам", което гордо си обяснил по следния начин:

Батка, а пък ти също както се досещаш темата за "спекулирам" и Левски удобно замести и то не без твоя помощ малумностите, дето Дзверката продължава да ръси за ценовия контрол, че даже вече намеси и някакви антични неща между двама мъже . Иначе продължавай да се смееш - ние също и като цяло се получава едно голямо смеене .
Цитат:

Левски - дребен селски магазинер........кретеноидно - смешно

Явно човек като няма какво да каже по темата и почва да ръси някакви абсолютни идиотщини. Че какъв е точно Левски - айде дай да си отворим една тема за него и да видим. С какво аджеба Левски е толкова високо в твоята главица, че един селски магазинер пък да е толкова ниско и трябва на всеки втори пост да ни обясняваш разни възвишени неща ?

--------------------

canon
На изток от рая

Регистриран: 23.12.2003
    #2729564 - 17.12.2010 14:56 [Re: Reks]

Тръгват хайки за портокали, банани и пържоли
http://dnes.dir.bg/news/tzeni-proverki-samnitelni-hrani-7630274?nt=4

Пълен смях и популизъм за пред електората.Предизборната кампания отдвана започна.

П.С. Интересно ми е как ще реагират на това , че бананите в Лидл сa 99 стотинки ( доскоро бяха по 69) .
Ще ги наградят за евтини цени или ще обявят останалите за спекуланти
Ами свинското за 6.49 в Била ?

--------------------
“Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Аз съм свободен.” Никос Казандзакис.

Reks
Evil Guild Member

#2729566 - 17.12.2010 15:02 [Re: canon]

Ей това е най-якото:
Цитат:

а помежду другото ще поглеждаме и за цените, защото нямаме тази юрисдикция, уточни Найденов. По думите му, не може нещо, което днес струва 10 лева за килограм, ден-два преди Коледа да е 15 лева. Това не е пазарна икономика

Значи хем нямат юрисдикция да го правят, хем щели да поглеждат . И не било пазарна икономика - явно е взел Дзверката за съветник по въпросите за цените. Остава да видим кой ще вземе toto-то за съветник по Левски .
Цитат:

Вчера от ДВСК заявиха, че ще се проверява формирането на цените на храните по цялата верига.

А тук пък каква е връзката на ветеринарно-санитарния контрол с цените идея си нямам. Явно цирка е пълен .

--------------------

Mstivoj
Буфер

#2729567 - 17.12.2010 15:05 [Re: NVU]

Цитат:

Аранжимента е ясен, кой е на гайдата се пита?

Верният въпрос е: "А какво да кажем ние с гайдите?"

Shogoun
костелив орех

#2729715 - 17.12.2010 18:52 [Re: NVU]

Цитат:

аз имам проблем че не го наричате с истинското му име - социализъм.

Това си е твой личен проблем, наричай го както си искаш. Както на мен пък може да ми хрумне да наричам свободната конкуренция не пазарен механизъм, а анархия, това си е мое право, хора всякакви. Въпросът е да не си толкова ограничено категоричен, разбери най-накрая че в този свят няма абсолютни неща. Та повредата май е в твоя телевизор, ти си в тотална невъзможност да проумееш и приемеш чуждо мнение (камо ли да го уважиш), различно от твоето. Смяташ и искаш винаги ти да си прав и само казаното от теб да е вярно. Това обаче на практика и обективно погледнато е невъзможно. И изправен безпомощно пред тази реалност започваш да ръсиш обиди.Е, да, но вече стана много отегчително. Разбирам, че в обществото, в което живееш може да е задължително за оцеляването ти, но не сме длъжни всички да те търпим. Както и Рекса...
Хайде, като така добре работи този ваш велик пазарен механизъм ми кажи защо съществува антимонополен закон почти навсякъде? Ще кажеш - превенция. Превенция срещу какво? Срещу нечии фантазии? По-вероятно ми се вижда да е имало прецедент. Поправи ме ако греша, но Monsanto не беше ли съден по този закон?
Да не говорим , че не всички общества се развиват по американски модел и не са така *идеални* . За Гърция мога да ти дам куп примери за това, че този механизъм не действа по очаквания начин, и съм почти убедена, че и в България нещата не са много различни. Наречи го балкански синдром или както си искаш, но е факт. И какво - да ги зачеркнем тези държави от картата защото не се вписват в теориите ви ли? Какво лошо има в това тези общества да си изнамерят друг регулаторен механизъм? Ако е грешен търсят друг и т.н...

--------------------

Редактирано от Shogoun (17.12.2010 18:55)

Reks
Evil Guild Member

#2729717 - 17.12.2010 18:57 [Re: Shogoun]

Цитат:

но не сме длъжни всички да те търпим. Както и Рекса...

Никой не е длъжен да търпи никой друг - има демокрация . Аз също не съм длъжен да те търпя, но по принцип нямам нищо против. А и форума ти дава супер лесен инструмент да не ме търпиш - казва се бутона "Игнорирай тоя потребител". Да ама пуста воля, дето я нямаш да си наложиш да го натиснеш тоя бутон и затова трябва някой да ни накара да млъкнем, за да може Шогунката да се чувства комфортно, защото е неспособна сама да се справи с проблема си . Вземи се ский най-накрая някъде, че направо недоумявам как може да съществуват такива хора .

--------------------

Shogoun
костелив орех

#2729726 - 17.12.2010 19:14 [Re: Reks]

Айде, дишай и си живей с недоразуменията, пардон , недоуменията... Ако можеше да се видиш отстрани как изглеждаш като си въобразяваш че си над всички и всичко щеше да ти е смешно, ако не беше жалко...
Не си длъжен да ме търпиш, но аз не се излагам ръсейки обиди по всеки, така че няма какво да търпиш. Или ти не търпиш културен и възпитан разговор, та все трябва да се самодоказваш. Язък ви за префърцунените претенции.

ПП Между другото за мен игнора е признак на слабост да се справиш с опонента, какъвто и да е той и не го ползвам по убеждение

Хайде, за темата няма да питам повече, ясен си

--------------------

Reks
Evil Guild Member

#2729729 - 17.12.2010 19:25 [Re: Shogoun]

Цитат:

но аз не се излагам ръсейки обиди по всеки

Прочети пак цялата тема, ама тоя път по-внимателно .

--------------------

NVU
Legend

#2729851 - 18.12.2010 04:29 [Re: Shogoun]

Цитат:

Смяташ и искаш винаги ти да си прав и само казаното от теб да е вярно. Това обаче на практика и обективно погледнато е невъзможно.

Добре казано, само че се отнася за теб. Ако ми покажеш някога, някъде, след спор с мен да си признала че си била в грешка и да си се съгласила с мен - тогава ще ти се извиня публично, и ще си сменя ника с каквото ми избереш.

toto2
от маалата

#2730033 - 19.12.2010 00:20 [Re: Reks]

Цитат:

Явно човек като няма какво да каже по темата и почва да ръси някакви абсолютни идиотщини. Че какъв е точно Левски - айде дай да си отворим една тема за него и да видим. С какво аджеба Левски е толкова високо в твоята главица, че един селски магазинер пък да е толкова ниско и трябва на всеки втори пост да ни обясняваш разни възвишени неща ?

Опппаааа, некъф пост ми изчезнал, вероятно след оплакване от оплаквач за недопустим език.
Хубавото е, че постове с твърде допустим език / като цитираният по-горе, както и този с определението "Левски е спекулант"/ красят форума.
Рексе, малко се зачудих откъде ти идва това хубаво чувство към мен, отразено в така "интелигентната" ти, но, уви, неуспешна атака по линия на спекулата и Левски, ама после се досетих. Ето един несъмнен мотив:

kak se nasrah

Явно да се поакваш, а после да ръсиш разни неща за идиотизма на другите ти е навик, нема се косиш. Така и сега - наджапа до шия в лайната на собствената си глупост и другите, разбира се, са ти виновни.
Що се отнася до Левски - ами горното ти мнение обяснява всичко, мисля. Едно бакалче страстно желае и Левски да е бакалче. Нормално желание, като за бакалче. Трибуквено или рексоподобно - все е бакалче. По същия начин мухите-лайнарки се сънуват като лебеди.
Това е

Reks
Evil Guild Member

#2730043 - 19.12.2010 01:00 [Re: toto2]

Батка, ако искаш да си сигурен, че не ти трият нещата, които искаш да кажеш и че аз ще ги прочета (това, дето го били изтрили въобще не съм го видял) освен в темата, можеш да ми ги пращаш и на лични съобщения и аз ти обещавам, че там ще ги чета и няма кой да г изтрие и даже ще ти и отговарям .

--------------------

toto2
от маалата

#2730110 - 19.12.2010 11:22 [Re: Reks]

Цитат:

Батка, ако искаш да си сигурен, че не ти трият нещата, които искаш да кажеш и че аз ще ги прочета (това, дето го били изтрили въобще не съм го видял) освен в темата, можеш да ми ги пращаш и на лични съобщения и аз ти обещавам, че там ще ги чета и няма кой да г изтрие и даже ще ти и отговарям .

Баце, откъмто неколко поста праиш сичко друго, освен да ми отгуваряш. Главно плювгаш, понее немаш одговор....
Тва по-горе за пореден път го доказва.
Нема лошо - аз не съм докачлив, за разлика от тебе

Дзвер
wavedancer

#2730129 - 19.12.2010 13:36 [Re: toto2]

Цитат:

Едно бакалче страстно желае и Левски да е бакалче. Нормално желание, като за бакалче

--------------------

Reks
Evil Guild Member

#2730148 - 19.12.2010 17:13 [Re: toto2]

Посочи ми къде в последните ти няколко поста има въпрос към мен и ще ти отговоря . Аз така като гледам са все някакви констатации .

--------------------

toto2
от маалата

#2730195 - 19.12.2010 21:00 [Re: Reks]

Цитат:

Посочи ми къде в последните ти няколко поста има въпрос към мен и ще ти отговоря . Аз така като гледам са все някакви констатации .

Констатациите очевидно засягат позицията ти. Разумните и коректни хора задължително коментират подобни неща, дори когато е болезнено за тях.
Ти се въздържаш от отговор, при това опитвайки се да смениш темата на нашата малка дискусия - "Левски, като спекулант", белким се измъкнеш сух от дивотиите, които наплеска.
Само за протокола - това е помиярски подход.

Reks
Evil Guild Member

#2730251 - 20.12.2010 02:40 [Re: toto2]

Хехехе, баси ако знам къде те сърби - да те почеша . По малката дискусия "Левски, като спекулант", която ти се опита да направиш по-голяма от основната тема вече съм казал, че смятам Левски за спекулант, в смисъла на поемане на риск, а не както ти се опитваш да го изкараш, че съм го казал, т.е. като селски магзинер-спекулант, в смисъла на думата, който вие смятате, че има. Та каквото съм имал да казвам - съм го казал. Едва ли ако го повторя още 10 пъти ти ще си смениш мнението по темата, та не виждам и смисъл да го правя, пък ти си смятай колкото искаш, че това било помиярски подход .

--------------------

hasp
Gimme a litre o’ cola.

Регистриран: 30.06.2003
    #2730264 - 20.12.2010 03:31 [Re: Reks] Прикрепен файл (23 тегления)

Стига е тоя Левски бре хора, дайте нещо за Ванеса Блум. Според вас тя спекулант ли е и ако е в какъв смисъл: предприема рискове или мами бакалската да ограбва социалистическите труженици?

--------------------
I'm really nostalgic about the future.

toto2
от маалата

#2730308 - 20.12.2010 09:33 [Re: Reks]

Цитат:

По малката дискусия "Левски, като спекулант", която ти се опита да направиш по-голяма от основната тема вече съм казал, че смятам Левски за спекулант, в смисъла на поемане на риск, а не както ти се опитваш да го изкараш, че съм го казал, т.е. като селски магзинер-спекулант, в смисъла на думата, който вие смятате, че има. Та каквото съм имал да казвам - съм го казал.

Да ти напомня какво и как си казал:
Цитат:

ко погледнеш речника, там пише следното:
SPECULATE
['spekjuleit]

Прави впечатление, че първото значение на думата няма нищо общо с търговията, която е на второ място. Т.е. Левски е бил по-голям "спекулант" от търговците

Прави впечатление, че не си спомняш каква точно е била позицията ти.
Нормално - късата памет ти е особено нужна. Без нея няма как да се изживяваш като "експерт". В случая - по пазарна икономика и английски език едновременно.

Reks
Evil Guild Member

#2730388 - 20.12.2010 14:39 [Re: toto2]

toto, вече ми писна от теб пич - няколко дена вече дъвчим едни и същи неща и ти друго освен, че паметта ми била къса не ми казваш. Хайде обясни ми какво точно съм казал, щом съм толкова тъп пък ти си толкова отворен на английския и пазарната икономика, разясни ми къде са ми разликите в позициите и какво точно съм забравил.

--------------------

toto2
от маалата

#2730403 - 20.12.2010 15:21 [Re: Reks]

Цитат:

няколко дена вече дъвчим едни и същи неща и ти друго освен, че паметта ми била къса не ми казваш. Хайде обясни ми какво точно съм казал, щом съм толкова тъп пък ти си толкова отворен на английския и пазарната икономика

За последната ти злополука с паметта - привел съм цитатите. Те очевидно доказват, че веднъж твърдиш едно, а малко по-късно - друго. Ако не можеш да осъзнаеш този факт - не мога да помогна - тук не е помощно училище.
Що се отнася до това за "единственото" нещо, което твърдя, пак лъжеш. Ето ти моето твърдение, за да не наглееш за пореден път:
Цитат:

Друже, единственото вярно нещо в този твой неуспешен опит за превод е това, че думата "спекулирам" има едно старо значение, предхождащо модерното, за което идеше реч в темата.
Ти си разчел това значение като "размишлявам, обмислям". Без да знаеш, че допускаш сериозна грешка. Защото терминът "спекулирам" във философията не означава "размишлявам въобще", а обозначава един твърде определен вид размишления. Които се характеризират със , записвай, съзерцателност, умозрителност, склонност за пропадане в твърде абстрактни логически схеми. Спекулативното мислене, с други думи, е твърде близко до медитацията и твърде далече от практическия разум.....Следователно, друже, ти не си наясно със значението на думата, поради което разсмиващо се цепиш, че от гледна точка на това първо значение Левски си е чист спекулант, докато и за децата е ясно, че като човек на делото, Апостола е на светлинни години от съзерцателността. Е, ние се смеем. Няма по-смешно нещо на този свят от категоричността на полуграмотния "авторитет"

Както е видно, казал съм доста неща за думичката и идиотския й превод в твое изпълнение. Разбира се - коментар на грешката ти от твоя страна нямаше. Ти си над тези неща. В случая - над собственото си скудоумие.
Е, смеем се - форумците в поза "пуяк" винаги са смешни

Reks
Evil Guild Member

#2730430 - 20.12.2010 16:42 [Re: toto2]

Цитат:

Те очевидно доказват, че веднъж твърдиш едно, а малко по-късно - друго.

Къде точно твърдя различни неща бе, нали точно защото постоянно твърдя, че Левски е спекулант ти подскачаш вече няколко дена около мен. Хайде почни вече и да осмисляш това, дето четеш тука, а не само да повтаряш като развалена латерна едно и също нещо. Смеел се бил - че на кой му пука какво точно правиш. Само се погледни от страни да видиш как няколко дена циклиш на едно място. Вече забравихме каква точно беше първоначалната тема, заради цирка, дето разиграваш.
Та нека пак да ти повторя каква ми беше и каква още ми е позицията по въпроса с Левски - той е бил спекулант, защото е поемал рискове. Ако това все още не ти харесва - дреме ми на мен и не смятам повече да си губя времето в някакви празни приказки с теб. Айде със здраве и ако искаш наистина да кажеш нещо по темата с наблюдаването/контролирането на цените с най-голямо удоволствие ще се включа пак в разговора .

--------------------

toto2
от маалата

#2730460 - 20.12.2010 17:43 [Re: Reks]

Цитат:

Цитат:

Те очевидно доказват, че веднъж твърдиш едно, а малко по-късно - друго.

Къде точно твърдя различни неща бе, нали точно защото постоянно твърдя, че Левски е спекулант ти подскачаш вече няколко дена около мен.

Оооо, да - твърдиш, че Левски е спекулант, само че в два различни смисъла!
В първия си отговор черно на бяло твърдиш, че Левски е "спекулант", понеже е......"мислител", а не защото е "търговец". Кофти, ама точно това казва дълбокомисленият ти пуешки първи пост.
След като стана за смях с идиотското си тълкувание на думата "спекула", обърна резбата, и сега твърдиш, че думата си употребил в "търговското" й значение.
За това иде реч. И затова си смешко.
Е, смеем се

Reks
Evil Guild Member

#2730476 - 20.12.2010 18:41 [Re: toto2]

Цитат:

и сега твърдиш, че думата си употребил в "търговското" й значение.

Аве смешник, посочи ми вече конкретно с цитат къде съм твърдял, че Левски е спекулант в търговския смисъл на думата ве. Казах, че Левски е спекулант в смисъл на поемане на риск. Или в твоята кратуна само търговците поемат рискове. Айде вземи се осъзнай вече какви ги дрънкаш. Бил съм обърнал резбата - бабините ти трънкини. Баси и смехуркото . И стига си повтарял като малоумен това, че смеете, защото не само ВИЕ се смеете .

--------------------

Дзвер
wavedancer

#2730483 - 20.12.2010 18:48 [Re: Reks]

Рексе, има смях и смях. Не продължавайте да се излагате с твърденията, че Левски е спекулант. Поне до такава степен не бива пък чак да сте забравили бълг. значение на " спекула". Малко уважение към такива личности.

--------------------

Reks
Evil Guild Member

#2730486 - 20.12.2010 18:52 [Re: Дзвер]

Не мисля, че можеш ти (или който и да е) да ми казва какво/кой и по-колко малко или много да уважавам .

--------------------

Дзвер
wavedancer

#2730495 - 20.12.2010 19:10 [Re: Reks]

Разбира се, че никой не може да ти наложи какво да уважаваш, но после няма да се сърдиш, че ви подиграват за това. Всъщност тези ви твърдения с НВУ за Левски, че е спекулант и как един магазинер не бил нещо по- малко, са достойни за всяка бисерна тема.

--------------------

Reks
Evil Guild Member

#2730503 - 20.12.2010 19:16 [Re: Дзвер]

Всеки може да ни подиграва колкото си иска, даже може 5 дена да пише едни и същи нелепости, за това какво съм бил казал и как съм си сменил мнението, но това не виждам какво ме грее. Теб да не би да ти пука аз какво смятам за възгледите ти, които както стана ясно за мен са абсолютно ненормални ? Та това, че на някой няма да му хареса какво някой друг пише из форумите не означава, че никой не тряба да пише нищо, защото все ще се намери някой, който да не го хареса .

--------------------

Дзвер
wavedancer

#2730508 - 20.12.2010 19:22 [Re: Reks]

Не мене не ми пука разбира се какво смяташ за възгледите ми, доколкото чисто лаишки и понякога осъзнато глупаво или несериозно си бърборя по някоя тема. Предполагам същото е и за всеки един съфорумец. Но пък сигурно е малко срамно да кажеш за една такава личност, че е спекулант и също като магазинер. Сигурна съм, че сте си разбрали грешката и нелепицата, но от чист инат предпочитате още по- зле да е. И то е.

--------------------

Mstivoj
Буфер

#2730515 - 20.12.2010 20:03 [Re: Дзвер]

Ако ми позволите да надградя, така да се каже, вьрху тази изтрещелица, бих добавил, че в залавянето на Левски прозира традиционната бьлгарска мьрлящина и безхаберност. Един англосаксонски революционер би довел врьзването на опинци до сьвьршенство, а легендарната му тройна фльонга би го изстреляла до високия пост Главен пискюллия на империята, което е почти солташак на султана!

toto2
от маалата

#2730519 - 20.12.2010 20:30 [Re: Reks]

Цитат:

Казах, че Левски е спекулант в смисъл на поемане на риск.

Пак цитирам какво си казал, нагльо:

Цитат:

SPECULATE
['spekjuleit]

Последно - Левски е спекулант / мислител/ или Левски е спекулант/ търговец/? Това, че "спекулант" е единствен синоним на "човек на риска", поради което всеки рискуващ на този свят е и "спекулант", е връзка, която съществува единствено в твоята главица. Доколкото въпросният обемец дрънка на кухо и тъпо, смеем да се посмеем на поредната ти пуешка интерпретация.
Та, какъв е последно Левски - спекулант-мислител, или спекулант-търговец?

canon
На изток от рая

#2730520 - 20.12.2010 20:32 [Re: Mstivoj]

Да не забравяме , че Левски е конвоиран от Къкрина до София ( има поне 170 км.) само от две заптиета и факта , че не са се намерили 2-3 ма патриоти и съмишленици дето да го освободят говори много за българите.
Сега лицемерно го възвеличаваме , но нашите предци не са направили нищо за спасяването му.

--------------------
“Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Аз съм свободен.” Никос Казандзакис.

Редактирано от canon (20.12.2010 20:34)

Reks
Evil Guild Member

#2730524 - 20.12.2010 20:40 [Re: toto2]

Викам да вземеш да се скриеш вече, а. Явно NVU-то е бил много прав за броя на мозъчните ти клетки, дето не могат да разберат какво приказват другите. Вгледай се сега пак в детайлите, ама по-бавно и по-внимателно, за да могат двете ти клетки да се размърдат:
Цитат:

Т.е. Левски е бил по-голям "спекулант" от търговците .

Виждаш ли кавичките, виждаш ли емотиконата, а ? Или за теб такива знаци, дето се слагат допълнително, за да могат да подчертаят какво точно иска да каже пишещия не ти правят впечатление, защото ти трябва поне още една клетка, която да запомни какво значат .
Айде със здраве .

--------------------

toto2
от маалата

#2730528 - 20.12.2010 20:44 [Re: Reks]

Цитат:

Викам да вземеш да се скриеш вече, а. Явно NVU-то е бил много прав за броя на мозъчните ти клетки, дето не могат да разберат какво приказват другите. Айде със здраве .

Колко жалко е, че огромният ти брой мозъчни клетки не успява да даде смислен и КОНКРЕТЕН отговор на питанията - все те избива на принципиални плюнки......
Да отбележа, все пак, че пуешките клетки, колкото и да са много, не вършат работа
Бегай да се дуеш в кокошарника с "познанията" си за пазарните регулации, макроикономисте. Там кокошки, склонни да вярват на пуяци с акъл, взет назаем от популярни телевизионни предавания - бол

Reks
Evil Guild Member

#2730530 - 20.12.2010 20:46 [Re: toto2]

По-горе се допълних, за да можеш даже и ти да разбереш най-накрая .

--------------------

Mstivoj
Буфер

#2730534 - 20.12.2010 20:54 [Re: canon]

Цитат:

Да не забравяме , че Левски е конвоиран от Къкрина до София ( има поне 170 км.) само от две заптиета и факта , че не са се намерили 2-3 ма патриоти и съмишленици дето да го освободят говори много за българите.
Сега лицемерно го възвеличаваме , но нашите предци не са направили нищо за спасяването му.

Можем само да спекулираме върху това.

toto2
от маалата

#2730535 - 20.12.2010 20:54 [Re: canon]

Цитат:

Каноне, хайде да не се гаврим повече с името на Левски, а?
Защото сам Апостола е казал:

Цитат:

“ Ах Българио, Българио! защо си толкози заспала! Събуди се, събуди от дълбокия сън! Стига вече, 5 века близо! Аз сиромаха, уловен от ловчанец предател, в село Къкрена на хана на края, уловен от 20 души заптиета и няколко души български изроди. С мене си имах двама братя верни мои другари решителни и тий мене не оставиха. От потераджиите лесно щяхме да се избавим, защото беше късно. През ноща като ги прегазих и едногото ударих, те хвърлиха от 20 пушки на горе изведнъж на мене; раних се от едната пущка в лявото ухо. От там ни закараха при каймакама в Ловеч, и от там без забава в Търново ни изпратиха при пашата, а той след един час ни върна от Търново за София и ни изпрати до там с 20 души заптиета. Ах! помислих аз на умът си ; страшно да извикам, като лев на Балкана: “ Елате, мои мили братя Българи, решителни юнаци! мене отървете от 20 заптий! По пътя няма никой и аз бях все в надежда . . . Събуждайте се, събуждайте! И на оръжие ставайте! сега е време за революция . . . Турска сила вече пада. На моито място има друг, но не се е явил още. Никой от вас да се нераспуща, работа вършете, не се плашете!! . . . Аз вече отивам, Богу дух ще предам“

Какви две заптиета те тресат?

canon
На изток от рая

#2730537 - 20.12.2010 20:57 [Re: toto2]

И 20 ...и какъв е резултата ?
Баси отде изникна Левски точно пък в тая тема ?

--------------------

toto2
от маалата

#2730538 - 20.12.2010 20:58 [Re: Reks]

Цитат:

По-горе се допълних, за да можеш даже и ти да разбереш най-накрая .

Откакто святна инфантилната си глупост за "мислителя" Левски - все се пробваш в полето на авторедактирането. Така и не си разбрал, че разлика между глупак и авторедактиращ се глупак няма: все си е глупак.
Пуяк, в твоя случай

Reks
Evil Guild Member

#2730539 - 20.12.2010 21:03 [Re: toto2]

Какъв ти е проблема на теб бе - мислиш си, че като ме наречеш 100 пъти глупак и пуяк ще ти поникнат още две мозъчни клетки ли ? Ако това си мислиш си се объркал - мозъчните клетки не се размножават като дрънкат простотии .

--------------------

toto2
от маалата

#2730540 - 20.12.2010 21:07 [Re: canon]

Цитат:

И 20 ...и какъв е резултата ?
Баси отде изникна Левски точно пък в тая тема ?

Разултатът е - Левски на бесилото....
А години по-късно бакалчетата си правят ФК "Левски". За да могат червените бакалчета да викат на воля "К*р за Левски, оле!!!"....
Иначе , ако позарежеш историческите си занимания, четейки темата ще установиш, че според трибуквения интелектуалец Левски е......спекулант. От тук тръгна цялата дандания - г-н Рекс, се оказа твърдо убеден в това , че Левски е именно такъв, понеже бил / цитирам последната редакция на мнението му / "човек на риска".
В представите на бакалчетата, единствените хора на риска са спекулантите. Затова и революционерите са спекуланти. Ерго - бакалчета.
Абе и Левски, викат, е от "Левски", накратко казано!
Бакалска им работа

toto2
от маалата

#2730545 - 20.12.2010 21:14 [Re: Reks]

Цитат:

Какъв ти е проблема на теб бе - мислиш си, че като ме наречеш 100 пъти глупак и пуяк ще ти поникнат още две мозъчни клетки ли ? Ако това си мислиш си се объркал - мозъчните клетки не се размножават като дрънкат простотии .

Изречено от устата на човек, който си е позволил да напише:

Цитат:

Че какъв е точно Левски - айде дай да си отворим една тема за него и да видим. С какво аджеба Левски е толкова високо в твоята главица, че един селски магазинер пък да е толкова ниско и трябва на всеки втори пост да ни обясняваш разни възвишени неща

казаното звучи като похвала!
Една дума на извинение към паметта на Апостола не смогна да кажеш, а бакалски си позволи да я поругаваш.....
Джудже егоистично, заради самолюбието си готов и майка си да продадеш на пиацата!
Само за сведение - с Левски тази процедура е невъзможна, колкото и да ти се иска
Така че - остава ни удоволствието от гъбите с гърчещата се твоя тъпотия

canon
На изток от рая

#2730548 - 20.12.2010 21:22 [Re: toto2]

Сега се сетих , две заптиета го конвоират от Къкрина до Търново .
Напълно сигурен съм , че съм гледал това в ТВ предаването на Божидар Димитров.

--------------------

Reks
Evil Guild Member

#2730550 - 20.12.2010 21:27 [Re: toto2]

Цитат:

Една дума на извинение към паметта на Апостола не смогна да кажеш

Ти май още не разбираш а - това че ти на всяка втора дума дрънкаш разни възвишени неща, за да изглеждат двете ти клетки умни, съвсем не означава, че същите тия неща са възвишени и за мен. Та ти е време да разбереш, че не смятам да има за какво точно пък на теб да се извинявам, нито на който и да било друг. Съвсем не е задължително да имаме еднакви идеали с теб, даже така като те гледам май е задължително да са ни различни. Така че ходи си приказвай възвишените неща за апостоли с някой друг - аз не съм твоя човек .

--------------------

Дзвер
wavedancer

#2730552 - 20.12.2010 21:29 [Re: canon]

Аз викам да престанем да намесваме името на Левски в нашия верно бакалски спор. Тук си говорехме за съвсем други неща и по- добре с глупостите си да не цапаме името на Апостола.
Ок?
Как ще коментираш например изказването от вчера на Бойко, яе като хората требело да мислят преди да раждат деца и като не можели да не го правили? Макар да се отнасяше за българка, работеща, майка на деца над 10г. Не беше ли гадно? Все едно- кво ми пука за вас беее?

--------------------

canon
На изток от рая

#2730553 - 20.12.2010 21:30 [Re: toto2]

От САЩ срещу Германия , та до Левски ...
Всяка нация си има светини и не е политически коректно да се подлагат на каквото и да било съмнение.
И американците и германците си имат техните герои.

--------------------

Reks
Evil Guild Member

#2730554 - 20.12.2010 21:31 [Re: Дзвер]

Цитат:

хората требело да мислят преди да раждат деца и като не можели да не го правили?

Защо, ти да не би да смяташ правенето на деца за забавление, което не е свързано с никакви отговорности та да не се мисли, преди да ги правят хората. Аз даже се изненадвам, че Боко е казал нещо умно най-накрая .

--------------------

Дзвер
wavedancer

#2730556 - 20.12.2010 21:34 [Re: Reks]

Цитат:

Така че ходи си приказвай възвишените неща за апостоли с някой друг

Какви са твоите идеали? И какво смяташ за възвишено, ако не някой, който е посветил живота си на това да не носиш фес и шалвари и всички други екстри произтичащи от несвободата, без да иска нищо в замяна?

--------------------

Дзвер
wavedancer

#2730560 - 20.12.2010 21:37 [Re: Reks]

Когато правиш деца днес, макар да имаш работа, ти никога не знаеш дали след 10 години нещата ншма да се променят. Само не ми казвай, че в момента, в който си правил дете, си имал представа какво и къде точно ще си днес. + от страна на Бойко е много двулично, при условие, че циганите раждат и получават помощи, без лоша дума за тях да се каже, а за някаква работеща жена българка, едва ли не й каза, а и на бъдещите български майки " ми не раждайте бе". А после матряла бил лош.

--------------------

Reks
Evil Guild Member

#2730561 - 20.12.2010 21:38 [Re: Дзвер]

Това какво съм щял аз да нося 150 години след Левски е много спорно. Иначе най-възвишения ми идеал е семейството ми и няма нищо и никой на тоя свят, което/който да е по-важно от него, камо ли пък някой, който е живял преди близо 2 века . Самия факт, че съм се махнал от БГ, защото смятам, че другаде ще се чувствам по-добре трябва да ти говори много. Смятам, че ти си направила същото . Ако не е така - разкажи ни какво точно си направила .

--------------------

canon
На изток от рая

#2730562 - 20.12.2010 21:39 [Re: Дзвер]

Къде и по какъв повод е казал това ?
А иначе това е едно от нещата по което се различаваме от животните.

--------------------

Reks
Evil Guild Member

#2730563 - 20.12.2010 21:42 [Re: Дзвер]

Цитат:

Само не ми казвай, че в момента, в който си правил дете, си имал представа какво и къде точно ще си днес.

Естествено, че не съм мислил по същия начин, но хората затова са хора, защото би трябвало да помъдряват и да се променят. Та в тая връзка след като не можеш да си позволиш да имаш дете, да вземеш да възпроизведеш още един бъдещ мизерник е колкото глупаво, толкова и безотговорно. Освен животинския инстинкт за продължаване на рода трябва все пак да има и още нещо .

--------------------

Mstivoj
Буфер

#2730565 - 20.12.2010 21:44 [Re: canon]

Цитат:

Сега се сетих , две заптиета го конвоират от Къкрина до Търново .
Напълно сигурен съм , че съм гледал това в ТВ предаването на Божидар Димитров.

Ти на тоя ако верваш...

canon
На изток от рая

#2730575 - 20.12.2010 21:51 [Re: Mstivoj]

В някой ситуации едва ли има полза да лъже

--------------------

Дзвер
wavedancer

#2730576 - 20.12.2010 21:52 [Re: Reks]

Аз не смятам, че съм направила нещо. И точно, защото вероятно нищо съществено не съм направила за страната си, смятам, че е резил да опл'вам или принизявам някой, който е имал по- възвишени идеали или изобщо да си позволявам да сравнявам. Иначе и за мен семейството е на първо място.

--------------------

toto2
от маалата

#2730599 - 20.12.2010 22:25 [Re: Reks]

Цитат:

Това какво съм щял аз да нося 150 години след Левски е много спорно. Иначе най-възвишения ми идеал е семейството ми и няма нищо и никой на тоя свят, което/който да е по-важно от него, камо ли пък някой, който е живял преди близо 2 века . Самия факт, че съм се махнал от БГ, защото смятам, че другаде ще се чувствам по-добре трябва да ти говори много.

ОК!
Марш сега да миеш чиниите, че тебе чакат

canon
На изток от рая

#2730607 - 20.12.2010 22:36 [Re: toto2]

Я нещо по темата :

"За да опише начина на ценообразуване по празниците министърът използва израза: „Цената – според будалата”.

"Затова Мирослав Найденов е категоричен, че търговците трябва да имат респект от държавата и „да се съобразяват”

http://dnes.dir.bg/news/hrani-tzeni-proverki-miroslav-naidenov-samnitelni-hrani-7644805?nt=4

Разбира се , че така и не виждам какво е странното в случая ?
Щом например бананите са 3 лева в София всеки може да иде до някой хипермаркет и да си ги купи за лев- два и така с всичко останало.
За малките населени места е проблем , но там пък си имат обикновенно пазарни дни , където всичко е много по-евтино.

П.С. Догодина по изборите очаквам масови хайки по пазарите и магазините за да бъдат осигурени ниски цени за електората в деня за размисъл

Редактирано от canon (20.12.2010 22:40)

toto2
от маалата

#2730618 - 20.12.2010 22:55 [Re: canon]

Цитат:

Я нещо по темата :

"За да опише начина на ценообразуване по празниците министърът използва израза: „Цената – според будалата”.

"Затова Мирослав Найденов е категоричен, че търговците трябва да имат респект от държавата и „да се съобразяват”

http://dnes.dir.bg/news/hrani-tzeni-proverki-miroslav-naidenov-samnitelni-hrani-7644805?nt=4

Разбира се , че така и не виждам какво е странното в случая ?
Щом например бананите са 3 лева в София всеки може да иде до някой хипермаркет и да си ги купи за лев- два и така с всичко останало.
За малките населени места е проблем , но там пък си имат обикновенно пазарни дни , където всичко е много по-евтино.

П.С. Догодина по изборите очаквам масови хайки по пазарите и магазините за да бъдат осигурени ниски цени за електората в деня за размисъл

Чиста проба популизъм от страна на г-н Министъра.
Истината е, че българските потребители, т.е. - ние, не знаем как се дресират търговци.....

baby12
ентусиаст

Регистриран: 11.08.2007
    #2730658 - 21.12.2010 01:03 [Re: toto2]

Само с "дресиране" не е става трябва си и прилагане на законите, на равно, за всички и това наистина да се изпълнява! Това е работата на държавата, а не да ми регулира! А другото българина според мен си го е научил и то много добре. Хората ходят пеша по сумати километри за да купят нещо с 50ст. по-евтино.

~!~
Нерегистриран

#2730712 - 21.12.2010 07:31 [Re: Дзвер]

Цитат:

Когато правиш деца днес, макар да имаш работа, ти никога не знаеш дали след 10 години нещата ншма да се променят. Само не ми казвай, че в момента, в който си правил дете, си имал представа какво и къде точно ще си днес. + от страна на Бойко е много двулично, при условие, че циганите раждат и получават помощи, без лоша дума за тях да се каже, а за някаква работеща жена българка, едва ли не й каза, а и на бъдещите български майки " ми не раждайте бе". А после матряла бил лош.

Ти за сиганите недей да говориш така! Срамота е! мо'ат пра'ат!Никой не е виновен, че не прайте по много!

Azalea
Alien

Регистриран: 19.10.2009
От: from another planet
    #2730729 - 21.12.2010 10:47 [Re: Дзвер]

Принципно е прав - безотговорно е да се създават деца, ако не знаеш как сте ги изхранваш.

Какво значение има етноса тук ? Ако тази жена остане безработна нима няма да получава помощи и тя !?

--------------------
Cвобода - это отсутствие привязанности

Azalea
Alien

Регистриран: 19.10.2009
От: from another planet
    #2730730 - 21.12.2010 10:48 [Re: baby12]

Цитат:

Хората ходят пеша по сумати километри за да купят нещо с 50ст. по-евтино.

Ами няма нищо лошо в това - движението е полезно.

--------------------
Cвобода - это отсутствие привязанности

Дзвер
wavedancer

#2730831 - 21.12.2010 17:54 [Re: Azalea]

Сте ги изхранвас по някакъв начин, сте намериш. Ето хората заминават в чужбина като вариант за изхранване на децата, ама тогава пък некои премиери не бива да са жалват, че матряла бил некачествен. По другото ти изказване, че вървенето е здраве- мда, не е зле. Едни баби и дядовци с бастуни, едва кретаСТи като тръгнат за здраве да пазаруват с 50 ст. по- евтино, че нали със 130-300 лв. трябва да изкарат месеца, пък то поледица, ако се позареди 5-10 дена. И ходят, ходят, па паднат понекой път.

--------------------

Mstivoj
Буфер

#2731335 - 23.12.2010 03:33 [Re: Reks]

Цитат:

Иначе най-възвишения ми идеал е семейството ми и няма нищо и никой на тоя свят, което/който да е по-важно от него, камо ли пък някой, който е живял преди близо 2 века .

Това изказване ме натъжи съвсем искрено.
Ето част от стихотворението "Сине мой" на загиналия в Балканската
война Стамен Панчев. Умряха ли баламите в Балканската война?
Цитат:

Сине мой, живей със светлий спомен
На родинолюбците деди,
Гражданин бъди ти всявга скромен,
Честен в мисли и в дела бъди,
Вярвай в идеали благородни,
С тях окрилван в мирен труд и в бой,
Дай живота си за края родни, -
Българин бъди, о сине мой!

Редактирано от Mstivoj (23.12.2010 04:21)

hasp
Gimme a litre o’ cola.

#2731391 - 23.12.2010 07:36 [Re: Mstivoj]

Стамен Панчев май го мобилизират, а не се записва доброволец? Питам само.

--------------------

Reks
Evil Guild Member

#2731536 - 23.12.2010 14:40 [Re: Mstivoj]

Цитат:

Това изказване ме натъжи съвсем искрено.

Мен пък още по-искрено ме натъжава това, как може да се натъжават за такива неща хора, дето са заебали толкова обичаната от тях родина и са отишли на другия край на света да ми четат морал . Ама се сещам, че живеем в демократична държава, т.е. всеки може да се натъжава за каквото си иска .

--------------------

hasp
Gimme a litre o’ cola.

#2731710 - 23.12.2010 20:01 [Re: Reks]

Национализмът не е ли вече отживелица след като мечтата за "чист и свят Еврпейски Съюз" на Васил Левски е реалност! Александър Втори е имал грижата за създаването на България, Ататюрк за елиминирането Османската Империя, Жак Делор за конструирането на Европейския Съюз, Сергей Станишев за влизането ни в Европейския Съюз, Лотар Матеус за възраждането на националния отбор по футбол...парадоксът е че всички тези хора не са му били фенове на Дякона(Апостола), някои даже не са знаели за съществуването му, а наш тото 2 само оревава орталъка.
Та за какво става на приказка в тази тема?

--------------------

Mstivoj
Буфер

#2731729 - 23.12.2010 20:49 [Re: hasp]

Цитат:

Национализмът не е ли вече отживелица след като мечтата за "чист и свят Еврпейски Съюз" ... е реалност!

Само смени Европейския съюз с Османската империя след реформите и ще звучиш точно като българите, на които Ботев е разчитал да въстанат, докато те са топлели задниците на жените си в постелите. Сигурно и техният най-възвишен идеал е бил семейството.

hasp
Gimme a litre o’ cola.

#2731738 - 23.12.2010 21:02 [Re: Mstivoj]

Хм, верно така го е казал Рекса, ама аз го разбирам като "най-ценното нещо" това "най възвишения идеал". Идеята ми е че идеалът може да не е най ценното нещо, а нещо за мечтаене и въздишане.
Не е нужно на някой идеалът за жена да е жена му, нали?

--------------------

Mstivoj
Буфер

#2731743 - 23.12.2010 21:08 [Re: hasp]

Мене ме потриса евентуалният отговор на въпроса какви са идеалите на нашето поколение. Имаме ли такива? Какво различава сегашните българи от предишните?

hasp
Gimme a litre o’ cola.

#2731752 - 23.12.2010 21:20 [Re: Mstivoj]

Аз лично предпочитам думата "ценности" вместо "идеал".

--------------------

NVU
Legend

#2731801 - 24.12.2010 00:40 [Re: hasp]

Цитат:

Булята кат прочете кви си ги писал, да не караш празниците сам в гаража...

hasp
Gimme a litre o’ cola.

#2731816 - 24.12.2010 02:24 [Re: NVU]

Цитат:

Цитат:

Булята кат прочете кви си ги писал, да не караш празниците сам в гаража...

Аз говорим хипотетично бе човек. на човек жена му може да е идеал за съпруга, готвачка, майка и домакиня, ама за Жена требе да е и малко перврзна и мръсница-затуй човек има любовници и ги сменя. Човекът е комплексна и търсеща личност и цял живот изпитва непреудолимото изкушение към недостижимото и неуловимото....ама сички сме за моногамията де!

--------------------

Shogoun
костелив орех

#2732306 - 25.12.2010 21:34 [Re: Reks]

Цитат:

Та това, че на някой няма да му хареса какво някой друг пише из форумите не означава, че никой не тряба да пише нищо, защото все ще се намери някой, който да не го хареса

Егати, един път да съм на едно мнение с теб
Това, обаче да си го спомняш по-честичко, особено когато квалифицираш другите или командваш да не пишат, щото били писали *глупости*(според теб) Сега съм в очакване и търсене на пост на НВУ с който да се съглася и да си призная, та да му променя ника

--------------------

Shogoun
костелив орех

#2732308 - 25.12.2010 21:45 [Re: Reks]

Цитат:

мозъчните клетки не се размножават като дрънкат простотии

Между другото мозъчните клетки не се размножават изобщо, но пък мрат пущините от стрес и други подобни, та не се вдявайте много тук и не се нервирайте и обиждайте, че лоша работа тая с намаляването

--------------------

TramposaBG

Регистриран: 22.08.2005
От: Мадисън, Уисконсин
    #2733769 - 31.12.2010 18:11 [Re: Shogoun]

хайде пак глупости

http://en.wikipedia.org/wiki/Neuroplasticity

hasp
Gimme a litre o’ cola.

#2733774 - 31.12.2010 18:32 [Re: TramposaBG]

Цитат:

хайде пак глупости

http://en.wikipedia.org/wiki/Neuroplasticity

Допускам че имащ леки съмнения в аргументацията на Щогун и считаш че зключенията и са изградени само на лични впечатления и отчасти на повърхнотен преглед на популярна литература без да има достатъчна теоретична подготовка която да и помогне да осмисли и анализира информацията?

--------------------

canon
На изток от рая

#2733791 - 31.12.2010 19:03 [Re: TramposaBG]

Такива бяха наистина старите постулати

--------------------

Редактирано от canon (31.12.2010 19:03)

baby12
ентусиаст

Регистриран: 11.08.2007
    #2733799 - 31.12.2010 19:27 [Re: hasp]

Харесвам чувството ти за хумор

Borisio
Нямам представа какъв

Регистриран: 13.09.2009
От: САЩ
    #2734028 - 02.01.2011 03:47 [Re: Дзвер]

Цитат:

принципите на пазарна икономика са ми ясни и ги намирам за ок. Но в някои случаи явно не действат.

Не действат само когато се намеси правителството. Точно по тази причина имаме финансови проблеми в САЩ.

Borisio
Нямам представа какъв

#2734030 - 02.01.2011 03:53 [Re: toto2]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Хвърли един поглед тук, Г-н Тотов:
http://en.wikipedia.org/wiki/Speculation

hasp
Gimme a litre o’ cola.

#2734049 - 02.01.2011 06:27 [Re: Borisio]

Не разбирам как можи да даваш линкове на английски за тотото, амче ний, много от нас де, тоз изик го ни знаими.
Ето го значението на български:
Цитат:

Спекулант е човек, който изкарва пари, като купува определна сума в една валута и след това дебне, докато курса на определената валута се повиши, за да може да продаде закупната сума на по-висока цена. Също е възможно и обратното - да продаде определената сума при висок курс и да изкупи същата сума на по-нисък. Спекулация освен с валути се извършва и на стокови борси, където важи същият принцип. Най-богатия човек на земята в момента - Уорън Бъфет е изкарал половината от състоянието си чрез валутната спекулация.

...и синонимите:
Цитат:

търгаш, гешефтар, далавераджия

взето от TUKA

--------------------

Borisio
Нямам представа какъв

#2734055 - 02.01.2011 07:13 [Re: hasp]

Мен не ме интересува какво е на български, защото това е чуждица,изтълкувана и приета неправилно. Левски е спекулирал с живота си за една революционно-политическа идея. Рискът е живота, печалбата е свободна България. Какъв по-голям риск от този, да заложиш живота си. Колкото за българските скудоумни значения, те са от рода на "протестна демонстрация", което буквално значи "протестен протест" или "манифактурно производство", което значи "производствено производство". Това, че някои комунистически "езикови гении" са наложили каквото им хареса, не значи, че трябва всеки да ги следва. Аз разбирам вашите несъгласия, но те за мен са "thinking in the box":)

hasp
Gimme a litre o’ cola.

#2734060 - 02.01.2011 08:05 [Re: Borisio]

Цитат:

Мен не ме интересува какво е на български, защото това е чуждица,изтълкувана и приета неправилно. Левски е спекулирал с живота си за една революционно-политическа идея. Рискът е живота, печалбата е свободна България. Какъв по-голям риск от този, да заложиш живота си. Колкото за българските скудоумни значения, те са от рода на "протестна демонстрация", което буквално значи "протестен протест" или "манифактурно производство", което значи "производствено производство". Това, че някои комунистически "езикови гении" са наложили каквото им хареса, не значи, че трябва всеки да ги следва. Аз разбирам вашите несъгласия, но те за мен са "thinking in the box":)

Друже, с двуседмичен курс по английски в читалището в Тутракан имаш илюзията че знаеш езика? На английски спекулант е "speculator", много рядко уотребявана дума за много сецифична професия. Оставам с впечатлението че имаш предвид "risk taker", но дори и това не е удачно за коментиране на Левски.

--------------------

Mimi 1

Регистриран: 02.01.2008
От: NYC
    #2734117 - 02.01.2011 13:40 [Re: Borisio]

Цитат:

Не действат само когато се намеси правителството. Точно по тази причина имаме финансови проблеми в САЩ.

Тук влизаш в известно противоречие с Алън Грийнспан.

Greenspan Concedes to `Flaw' in His Market Ideology

Предполагам, че то е, защото Грийнспан нищо не разбира или защото има закостеняло комунистическо мислене.

Borisio
Нямам представа какъв

#2734150 - 02.01.2011 17:45 [Re: Mimi 1]

Цитат:

Тук влизаш в известно противоречие с Алън Грийнспан.
Предполагам, че то е, защото Грийнспан нищо не разбира или защото има закостеняло комунистическо мислене.

ФЕД-а е противоконституционна банкова организация. Централната банка е тази, която се бърка в пазарната икономика и играе с финансовия пазар. Прочети конституцията. Всички т.н. "депресии" и "рецесии" започват след 1913 г., когато ФЕД-а се появява.

Borisio
Нямам представа какъв

#2734166 - 02.01.2011 19:21 [Re: hasp]

[quoteДруже, с двуседмичен курс по английски в читалището в Тутракан имаш илюзията че знаеш езика?

Не става въпрос за знание на английски. Става въпрос за закостенялото ви мислене и за незнание на българския език.

hasp
Gimme a litre o’ cola.

#2734174 - 02.01.2011 20:47 [Re: Borisio]

Цитат:

Всички т.н. "депресии" и "рецесии" започват след 1913 г., когато ФЕД-а се появява.

....а това какво е: уеб страница
борисио, не искам да правя прибързани заключения, но тези приказки за Федералния Резерв и раздразнението ти от чуждиците показва някаква неудоблетвореност, братчет! Анадънму? Дали това идва от недостатъчно секшуъл интеркорс с твойто или ротивополижното джендър или си росто перко не ми е работа да знам. Засягаш теми изискващи поназнайване на факти а ти се опираш на собствени допускания,които понеже са твои - няма как да са грешни.
Особено паказателно е възмущението ти от чуждиците, докато не се появят някои като англичаните в Ирландия дето са убивали на место заради употребата на ирландския през седемнайсети век, нема да се плашиш.

--------------------

Shogoun
костелив орех

#2734928 - 04.01.2011 22:51 [Re: TramposaBG]

Преди да раздаваш своеволно квалификации се опитай да вникнеш в това, което пускаш На мен наистина английския ми не е силен, но доколкото разбрах пише, че старата теория е поставена под съмнение, никъде не прочетох доказателства, споменават се някакви нови открития, но до там.
И да, добре е преди да съдиш другите да накараш новосъздадените си мозъчни клетки да проумеят каква точно си ти.

--------------------

Shogoun
костелив орех

#2734933 - 04.01.2011 22:56 [Re: hasp]

Аз пък допускам, че ти намираш Уикипедията за силно специализирана, обективно аргументирана и особено ценна научна литература от която черпиш особено стойностна информация, която не смяташ подлежаща както на анализ, така и на съмнение

--------------------

TramposaBG

Регистриран: 22.08.2005
От: Мадисън, Уисконсин
    #2735963 - 06.01.2011 16:55 [Re: Shogoun]

Аз добре съм проумяла за какво става въпрос, не се притеснявай. Пуснах ти уики, защото там е най-лесно обяснено. Ако искаш мога и научни статии да ти пусна, но там пък съвсем ще се объркаш.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Praefectum 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 6655

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.128 seconds in which 0.021 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.