ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Защо (вече не) искам в България

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Dragunov
неориентиран

Регистриран: 15.11.2012
Сравнения или колко съм добре в България
    #2979556 - 15.11.2012 09:54

Честно да ви кажа вие сте ми много смешни всичките.
''България е блато'', ''само на крокодилите им харесвало в блатото'' и Т.Н.
Мен лично ме е срам че с вас ме част от един народ.Колкото и да се опитвам не мога дави разбера, мога да разбера само ония чийто живот е бил застрашен и са напуснали България, а вас които търсите пари и повече пари не мога. Не могат хора който са обърнали гръб на род и родина заради финансово благоденствие да обиждат хора който са решили да останат в родината си и да се борят за нейното благоденствие след като те са избягали (''плъховете първи напускат потъващия кораб'' ).
Нямате право да плюете нас който сме осъзнали че във вените ни тече кръвта на великото българско племе от което цяла Европа и Азия са треперили. Нямате право да се гаврите с паметта на МЪЖЕ,ЖЕНИ,МАЛКИ ДЕЦА който са дали живота си за за вярата българска и не са навели глава под ударите на ятагана на башибозука ,след като вие поклонници на зеления долар при най малката трудност сте си ''били камшика''.

Чета през какви ''героични трудности '' сте преминали за да си намерите работа и квартира и да ''успеете''.И какво това ли е успеха да работиш за друг и да му лижеш газа само и само да не си в България ? Да не се лъжем 95% от всички от вас работят като миячи чистачи и Т.Н. Работят на по 3/4 места и какво за да се каже че живеят в САЩ и не могат да съберат пари за самолетен билет да се върнат на погребението на баща си това ли е целта живот където и да е само не в България? Вие ако бяхте хвърлили 1/3 от труда да успеете на майкинтаси го бяхте хвърлили тук в България не можех ме ви стигне ме. Но проблема е там че вие сте рая и чакате на готово някой дави даде работа и рая ще си останете. "Не питай какво може да направи страната ти за теб, а какво можеш ти да направиш за нея" нали знаете кой го е казал това ? А Аз казвам ''като няма работа за теб създай си'' и аз така правя от 15 годишен ходя по строителните обекти всяко лято с баща ми на 15 години бях завършен зидаро-мазач и кофражист, на 15 години си изкарвах по 100/150 лв на ден.На 18 вече абсолютно всичко и си докарвах на ден 300/350 лв. Днес съм на 21г. занимавам се с внос на автомобили, с всякъкъв ремонт на автомобили, наемам строителни обекти и пращам бригади в момента имам 6 бригади от по 15 души. и сега започвам да се занимавам с земеделие Така че не ми говорете колко е черна България и как нищо не става от не я и от нас с труд,желание и труд всичко се постига .

А и не лъжете горките хора че вие си живеете кой знае колко по добре сигурен съм че имате заеми който и децата ви ще плащат.

Редактирано от Nadin (15.11.2012 15:07)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Paulaner

Регистриран: 30.03.2009
От: somewhere in time
Re: Новодошли с малко дете в Чикаго
    #2979566 - 15.11.2012 10:17 [Re: Dragunov]

Ба пич, ти си много корав..., фирмата ти сигурно е в графа "Големи данъкоплатци" !?

Eoiline
ентусиаст
**

Регистриран: 03.05.2006
    #2979583 - 15.11.2012 11:00 [Re: Dragunov]

Драгунов,

не са 95% всички чистачи и миячи на чинии, но 100% са роби в Америка. Снощи се чух с един мой приятел бизнесмен в Америка - вика ми "бизнеса си отива". И така са голямото мнозинство от ония дето живеят в там. Живот на кредит и една илюзия, че тук в САЩ е много добре, оти й казахме на баба Пена от нашето село, че сме големи бизнесмени у Америката. И тя ни каза: "Чедо, голям късмет си имал да заминеш там, че да се отървеш от мизерията в България, не се връщай тук никога" )

И още нещо: Огромна част от тия, които са заминали в Америка осъзнават днес, че връщане назад няма - мортгиджи, продали са имоти в БГ, обаче си налягат парцалите и разказват на баба Пена хамерикански легенди )

Dragunov
неориентиран

#2979600 - 15.11.2012 11:24 [Re: Paulaner]

не е от големите данъкоплатци но за сега ми стигат дано след 10/20 години по живо по здраво стане.

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2979636 - 15.11.2012 12:51 [Re: Dragunov]

Ти като си голям родолюбец да се беше постарал първо да научиш правилно български!

КоЙто-единствено число
КоИто-множествено число.

Знаеш ли каква е истината- не че си голям родолюбец, просто си толкова некадърен, че навън нямаш шанс.

P.S. Чие поредно превъплъщение си? Имаше преди време пак един неграмотник, дето ги ръсеше такива, ама нещо изчезна.

P.P.S. В България съм!

Dragunov
неориентиран

#2979648 - 15.11.2012 13:38 [Re: ]

хах Както казва един уважаван от мен човек напъна се да родиш мисъл па се на с*а.
Не можа ли да измислиш нещо друго освен това че съм объркал една две думи.
Не знам колко голям родолюбец съм но си хвърлям боклуците в кошчетата за боклук,плащам си данъците записан съм в армията като доброволец при военни действия за отбрана на родината, помня и уважавам историята си, почитам всички загинали за отечеството си и Т.Н.

По вашата логика тук всички излизат да прокопсат на вън в чужбина ,че по лесно тук не може. аз до някаква степен градя нещо и вървя на пред и на горе и сега излиза че съм ''некадърен'' защото съм останал в България и се мъча да правя нещо.

Щом си в България значи и ти си от нас ''некадърните''

Eoiline
ентусиаст
**

#2979668 - 15.11.2012 14:36 [Re: Dragunov]

Абе, Драгунов....какво им се връзваш на тия бе.
Не разбра ли, че тук е пълно с "много успели, дето са отишли в Америка и са постигнали всичко там". )
Страхотно е да си "свободен" в страната на модерното робство. Нищо не се е променило от времето на чичо Томовата колиба и днес, само цвета на робите лекичко е поизбледнял. ))

MyXa
KoHcKa

Регистриран: 06.01.2006
От: the point of no return
    #2979673 - 15.11.2012 14:48 [Re: Eoiline]

Хайде сега двамата обяснете как тема за хора, които търсят помощ за намиране на квартира в Чикаго изведнъж се превърна в тема за мерене на разни работи?

--------------------
"Тravel is fatal to prejudice, bigotry and narrow-mindedness.”

~Mark Twain

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2979699 - 15.11.2012 16:18 [Re: Dragunov]

Ама какъв си ти, че да даваш наклон на хората къде да живеят и да работят? Акъл имаш ли изобщо? Ясни ли са ти причините, поради които някой е избрал да живее в чужбина, какво прави за страната си, ясно ли ти е кой как живее и работи? Какви са тези комунистически лозунги и безсмислици? Всичките тези неща, които изброи за данъците и кошчетата за боклук и аз ги правя и съм ги правила и докато съм живяла в чужбина и сега, в България, но това не е геройство, а мое задължение! На тебе ясно ли ти е кой от форума какво прави, кой е доброволец някъде, кой как помага на другите, че да хвърляш определения на едро? С какво право обвиняваш?
Теб никой не те кара да живееш другаде, никой не ти казва какви далавери да въртиш, нито колко да превърташ километражите на колите, които продаваш.

За сведение-живяла съм в чужбина дълги години, сега живея в България по собствен избор и ти си последният човек, на когодо ще обяснявам дали и колко съм успяла, както и няма да позволя на никой да ме слага в рамки и да ми дава наклон къде живея и защо! А темата за патриотизма- остави я. Не ти е силна страна!

Модераторите, извинявайте, че подпалих, но току се яви някой "патриот" да вее лозунги .

Eoiline
ентусиаст
**

Re: Сравнения или колко съм добре в България
    #2979706 - 15.11.2012 16:34 [Re: Dragunov]

Koй умен модератор идиотски и тенденциозно смени заглавието на "...колко съм добре в България."
Много интригантски изопачено е, когато е така написано. Подходящо е за предизборна кампания, но не и за форум.

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2979711 - 15.11.2012 16:47 [Re: Eoiline]

Ооо, клакьорите и те подадоха глави .

Темата си е озаглавена съвсем точно- кой се биеше в гърдите как бил добре в България?

Eoiline
ентусиаст
**

#2979725 - 15.11.2012 17:28 [Re: ]

Хмм, завист ли надушвам ?

Има май такова нещо. И защо да не е добре в БГ ? Защото By default всичко в България е много зле ли ? Или по-скоро защото така се иска на българчетата, които са отишли в Америка, осъзнали са какво нямат там, видяли са американската мечта през крив макарон и виртуално издевателстват над хората, които са щастливи в БГ.

Мамини сладки, всичко ще си кажете рано или късно

PraefectumМодератор

Регистриран: 08.11.2004
От: 40.757608, -73.98578
    #2979848 - 15.11.2012 21:35 [Re: Eoiline]

Не съди по себе си за останалите.

--------------------
Интернет в най-голямото нещастие сполетявало човечеството ... засега!

ivailosp
почетен член
**

Регистриран: 07.12.2010
    #2979882 - 15.11.2012 22:09 [Re: Dragunov]

Това да си националист на мен изобщо не ми харесва. Защо сами си слагаме решетки на живота - какво си мислите, че вашите съседи са по-долни хора или че те нямат история? Единственото по-лошо според мен е религиозната непоносимост, но това е друга тема.
Всеки човек трябва да има право на избор и не да му казват както да прави. Аз имам право да продам труда си, както в България, така и във всяка друга държава.

pechoto NJ
Leatherworker
**

Регистриран: 02.05.2005
От: няма значение вече
    #2979930 - 16.11.2012 00:53 [Re: Dragunov]

Предполагам,че нямаш деца...затова и не ни разбираш...

ivailosp
почетен член
**

#2979934 - 16.11.2012 01:03 [Re: pechoto NJ]

Аз пък предполагам, *изберете случайно твърдение* и за това не ме разбирате

отнесен
член

Регистриран: 03.09.2010
    #2979936 - 16.11.2012 01:15 [Re: ivailosp]

Виж сега, г-н Драгунов, ще се опитам да събера цялата си мъдрост и доброта в 2-3 изречения. Първо, ти не си човка, който ще ми обяснява къде е по-добре да се живее - нека аз да си реша къде ми е по-добре. Второ - за 95% дето мият чинии - сигурно има такива (колко са и защо го правят - то си е техен проблем), аз мия чинии само когато жената ми каже (така беше в България, така е и тук - не можеш да си избягаш от късмета).Трето - на теб някой да ти пречи да стоиш в България? Ако ти е кеф - стой си и си свиркай. Ние ще си живеем живота както си ни е приятно.
Много харесвам теми като тази - дава ми увереност, че не сме сбъркали да се махнем от място, където е пълно с такива като теб. А Българията си я обичаме - всеки по своему

--------------------
Значи няма начин да няма начин

отнесен
член

Регистриран: 03.09.2010
    #2979937 - 16.11.2012 01:22 [Re: Eoiline]

Цитат:

Има май такова нещо. И защо да не е добре в БГ ? Защото By default всичко в България е много зле ли ? Или по-скоро защото така се иска на българчетата, които са отишли в Америка, осъзнали са какво нямат там, видяли са американската мечта през крив макарон и виртуално издевателстват над хората, които са щастливи в БГ.

Верно е- рано или късно всичко ще си кажем - нали е пълно с ченгета и агенти - ще се наложи да си признаем всичко. Ами някои от нас си постигнахме българската мечта и сега гоним американската - какво да се прави - това е съдба

--------------------
Значи няма начин да няма начин

bluestone
почетен член
**

Регистриран: 16.07.2011
    #2979938 - 16.11.2012 02:01 [Re: Dragunov]

Успех ти пожелавам, по мненията ти изглежда, че си пробивен човек, такива се оправят навсякъде. Аз лично съм един скромен интелектуалец с висше образование, който работеше за 400лв на месец в България, като не му ги плащаха редовно. Затова съм тук, в Щатите, защото каквото и да работя, лайна да рина, ще ми платят, и ще мога да живея нормално. А ти, майсторе, като станеш на 60 години живот и здраве, и като не можеш да блъскаш вече, ако не си заделил парици, влез тука и напиши какво ядеш и какви лекарства си купуваш с минималната пенсия в България.

ket
Лунно извънземно
**

Регистриран: 12.03.2012
От: От другата страна на Луната
    #2979942 - 16.11.2012 03:08 [Re: Dragunov]

Цитат:

Мен лично ме е срам че с вас ме част от един народ.Колкото и да се опитвам не мога дави разбера, мога да разбера само ония чийто живот е бил застрашен и са напуснали България, а вас които търсите пари и повече пари не мога. Не могат хора който са обърнали гръб на род и родина заради финансово благоденствие да обиждат хора който са решили да останат в родината си и да се борят за нейното благоденствие след като те са избягали (''плъховете първи напускат потъващия кораб'' ).
Нямате право да плюете нас който сме осъзнали че във вените ни тече кръвта на великото българско племе от което цяла Европа и Азия са треперили. Нямате право да се гаврите с паметта на МЪЖЕ,ЖЕНИ,МАЛКИ ДЕЦА който са дали живота си за за вярата българска и не са навели глава под ударите на ятагана на башибозука ,след като вие поклонници на зеления долар при най малката трудност сте си ''били камшика''.

Чета през какви ''героични трудности '' сте преминали за да си намерите работа и квартира и да ''успеете''.И какво това ли е успеха да работиш за друг и да му лижеш газа само и само да не си в България ? Да не се лъжем 95% от всички от вас работят като миячи чистачи и Т.Н. Работят на по 3/4 места и какво за да се каже че живеят в САЩ и не могат да съберат пари за самолетен билет да се върнат на погребението на баща си това ли е целта живот където и да е само не в България? Вие ако бяхте хвърлили 1/3 от труда да успеете на майкинтаси го бяхте хвърлили тук в България не можех ме ви стигне ме. Но проблема е там че вие сте рая и чакате на готово някой дави даде работа и рая ще си останете. "Не питай какво може да направи страната ти за теб, а какво можеш ти да направиш за нея" нали знаете кой го е казал това ? А Аз казвам ''като няма работа за теб създай си'' и аз така правя от 15 годишен ходя по строителните обекти всяко лято с баща ми на 15 години бях завършен зидаро-мазач и кофражист, на 15 години си изкарвах по 100/150 лв на ден.На 18 вече абсолютно всичко и си докарвах на ден 300/350 лв. Днес съм на 21г. занимавам се с внос на автомобили, с всякъкъв ремонт на автомобили, наемам строителни обекти и пращам бригади в момента имам 6 бригади от по 15 души. и сега започвам да се занимавам с земеделие Така че не ми говорете колко е черна България и как нищо не става от не я и от нас с труд,желание и труд всичко се постига .

А и не лъжете горките хора че вие си живеете кой знае колко по добре сигурен съм че имате заеми който и децата ви ще плащат.

Прочетох това което си написал, но освен да те нарека клоун, нищо друго не ми идва на акъла за такива нещастни души като теб. Освен да злобееш, че нямаш възможноста да си извън "българия" и да живееш нормален живот, мога само да те съжаля. Добре, че сме ние раята за да можете да живуркате що годе добре. Горкичкият той видиш ли с труд си изкарва паричките а "копа", че е в милата си родинка, жив да те ожали човек, нещастно човече оххххххххх. Ще пийна джакче за да бъда съпричаста в твоето нещастие смешнико......

Ivo77
ентусиаст

Регистриран: 15.10.2011
От: Long Neck .De
    #2979950 - 16.11.2012 05:45 [Re: Dragunov]

Типичен бизнесмен Български ,заради такива като вас страната е на това положение,заради такива като вас земеделието дето твърдиш ,че ти е ниша е цъфнало и вързало,да и точно заради такива като вас 2 милиона потърсиха пътя другаде.Заради такива бизнесмени като дойде време за заплати ,се почват едни увъртания и тн и тн утре ,вдругиден ,после понеделник ,ама кой не казват ,такива са те строителите на новата България.Балъците да мрат аз си гледам кефа ,ясни са ми всичките номера .Сред вас има и свестни хора ,но те са толкова малко ,че се губят в цялата розова картина .
И не на последно място Българите в Америка и по целия свят са щастливи от избора си,а живота навсякъде е борба .

Mimi 1

Регистриран: 02.01.2008
От: NYC
    #2979951 - 16.11.2012 05:54 [Re: Ivo77]

Защо се нахвърлихте върху човека?

Той твърди, че от малък работи здраво и се справя добре.

Браво на него и добре, че има и такива хора.

Между другото, мен също ме дразни плюенето по България, но след 2-3 години четене на простотии явно съм претръпнала и просто отминавам.

Ivo77
ентусиаст

Регистриран: 15.10.2011
От: Long Neck .De
    #2979952 - 16.11.2012 06:14 [Re: Mimi 1]

Нека си бачка и да не дава наклон на другите хора,от самохвалковци и перчене полза никаква ,нали знаеш ,че който много говори кой бил какъв бил какво излиза накрая .
Да кажеш на някой в този глобален свят къде да живее,в какво да вярва си е айде да не казвам .

violin
старо куче

Регистриран: 08.06.2009
От: San Jose, CA
    #2979962 - 16.11.2012 07:43 [Re: Dragunov]

Dragunov, и мене ме дразни като чуя някой да клевети по родината ни или пък да се прави на компетентен за текущото състояние, като страничен наблюдател. Не ги разбирам. Ама ти в момента правиш същото но по обратния ред. Явно си е българска черта - и аз така реагирам по някога. Да не ти пука много. Радвам се, че се развиваш добре в България. Надявам се да успееш много. Разбирам те как се чувстваш като, четеш подобни коментари - надявам се и другите да го разберат, вместо да започнат да ти коментират речта дума по дума, щото да ти кажа честно не си прав в много от нещата ама това е дълга тема

Eoiline
ентусиаст
**

#2979978 - 16.11.2012 10:06 [Re: отнесен]

Цитат:

Цитат:

Верно е- рано или късно всичко ще си кажем - нали е пълно с ченгета и агенти - ще се наложи да си признаем всичко. Ами някои от нас си постигнахме българската мечта и сега гоним американската - какво да се прави - това е съдба

Уф, то инфектиран ли си веднъж с вируса на ДС, и на Луната да избягаш, все ще сънуваш ченгета и агенти. Няма спасение.

Eoiline
ентусиаст
**

#2979980 - 16.11.2012 10:10 [Re: ket]

Цитат:

Цитат:

Прочетох това което си написал, но освен да те нарека клоун, нищо друго не ми идва на акъла за такива нещастни души като теб. Освен да злобееш, че нямаш възможноста да си извън "българия" и да живееш нормален живот, мога само да те съжаля. Добре, че сме ние раята за да можете да живуркате що годе добре. Горкичкият той видиш ли с труд си изкарва паричките а "копа", че е в милата си родинка, жив да те ожали човек, нещастно човече оххххххххх. Ще пийна джакче за да бъда съпричаста в твоето нещастие смешнико......

"Нормалният" живот извън България - 10 души в стая, живеят по-зле от мексиканци, обаче нали не са в БГ разказват легенди на баба Пена колко са "успели:
Другите пък, дето са много напред с материала имат мортгиджи и заеми за 20 поколения напред. Ънкъл Сам добре ви промил мозъците Радвам се за вас Добре че не всички българи, които познавам в Америка живеят в розовите ви небеса - има наистина нормални хора дето са стъпили здраво на земята и са били една глава на илюзиите

Eoiline
ентусиаст
**

#2979981 - 16.11.2012 10:13 [Re: Ivo77]

Цитат:

Типичен бизнесмен Български ,заради такива като вас страната е на това положение,заради такива като вас земеделието дето твърдиш ,че ти е ниша е цъфнало и вързало,да и точно заради такива като вас 2 милиона потърсиха пътя другаде.Заради такива бизнесмени като дойде време за заплати ,се почват едни увъртания и тн и тн утре ,вдругиден ,после понеделник ,ама кой не казват ,такива са те строителите на новата България.Балъците да мрат аз си гледам кефа ,ясни са ми всичките номера .Сред вас има и свестни хора ,но те са толкова малко ,че се губят в цялата розова картина .
И не на последно място Българите в Америка и по целия свят са щастливи от избора си,а живота навсякъде е борба .

Грешка ! Не са всички щастливи от избора си, но няма връщане назад за тях. Най-вече емоционално са задължени да свикнат с новата си родина. Едно евентуално връщана в БГ за тях е равно на провал, пък и .... "какво ще кажат хората, той отиде и се провали там, затова се върна." Затуй си налягайте парцалите, плащайте си данъците и тол таксите и се енджойвайте на Барак Хюсеиновия хелткеър.

Сияйна
заслужил ветеран

#2979990 - 16.11.2012 11:12 [Re: ]

Написаното от автора е с груб език, прекрачвайки границата на толерантността.
И ме натъжи. Бивш колега на съпругът ми си отиде рано от тоя свят. Единствената му дъщеря не дойде на погребението на баща си, защото ако се беше прибрала от САЩ после няма да може да замине отново, нещо с документите явно не е както трябва.Доколкото знам вече е пета година там и още не се е прибирала.
Така че, пъстър свят, а написаното от автора го приемам като друга гледна точка

Dragunov
неориентиран

#2980026 - 16.11.2012 13:53 [Re: Ivo77]

Цитат:

Първо на първо аз ако нямам пари да им платя,няма да ги пускам да работят. Защото съм бил от другата страна и знам какво е. Никога не съм закъснявал с плащанията или си ги вземат на уречения ден и час или по рано но никога по късно.

Dragunov
неориентиран

#2980028 - 16.11.2012 13:56 [Re: Ivo77]

Цитат:

Нека си бачка и да не дава наклон на другите хора,от самохвалковци и перчене полза никаква ,нали знаеш ,че който много говори кой бил какъв бил какво излиза накрая .
Да кажеш на някой в този глобален свят къде да живее,в какво да вярва си е айде да не казвам .

Пак казва мен най ме хвана яд че в 90% от мненията ви или се плюе по България или по българския народ, не за друго.

filame
буквалист

Регистриран: 23.08.2011
    #2980029 - 16.11.2012 14:01 [Re: Dragunov]

Ако се научиш да правиш разлика между държава и между родина и ако се научиш да пишеш правилно на родния си език, аз лично, бих възприела написаното от теб с необходимото отношение.
Горните две липсват, така че разговор няма.
Приятен ден.

Dragunov
неориентиран

#2980033 - 16.11.2012 14:16 [Re: ket]

ти си пий ''джакче'' а аз ще си отворя бутилка Уиски ''Джони Уокър Кинг Джордж'' и ще пия за твоя щастлив живот.
Защо ми нужно да живея вън вън не мога да разбера мен това ме хваща яд хайде тук нямаш добре заплатена работа и там си си намерил по доходоносна добре . Но дами кажеш това ''Освен да злобееш, че нямаш възможноста да си извън "българия" и да живееш нормален живот'' е някък си ...
Защо мие да живея извън България след като имам възможност да обиколя света Бил съм ви Китай,Нова Зеландия,Япония,Бразилия и Аржентина, бил съм и в Барселона Милано, Даже съм бил в Маями бях на последното световно първенство по футбол в РЮА и успях да гледам голяма част от всички мачове дори бях на финала Последно бях в Лондон на олимпийските игри и изгледах всички мачове на националния отбор по волейбол. Така че не ми говори че нямам възможност да изляза извън България.

Zakari
пристрастен
**

Регистриран: 18.08.2010
    #2980035 - 16.11.2012 14:30 [Re: Dragunov]

Деца имаш ли?Нямаш,е аз не искам моите да растат тук,мръсотия,простащина,некомпетентни държавни служители на всяка крачка и още много неща който рано или късно дразнят и не могат да се приемат.

mark3
член
**

Регистриран: 22.10.2008
От: Пловдив
    #2980038 - 16.11.2012 14:36 [Re: Dragunov]

Цитат:

Бил съм ви Китай,Нова Зеландия,Япония,Бразилия и Аржентина, бил съм и в Барселона Милано, Даже съм бил в Маями бях на последното световно първенство по футбол в РЮА и успях да гледам голяма част от всички мачове дори бях на финала Последно бях в Лондон на олимпийските игри и изгледах всички мачове на националния отбор по волейбол.

И всички тези пътувания успя да ги вместиш между строителната работа, ремонта и вноса на коли, бригадите с работници и земеделието? Човек, ти си от друга планета просто!

--------------------
"A beer a day keeps the doctor away."

nelka
пълен член

Регистриран: 21.08.2005
От: Norge
    #2980041 - 16.11.2012 15:16 [Re: mark3]

Е, ама той е на цели 21 години все пак.

ColdLove
студена
**

Регистриран: 06.08.2011
    #2980052 - 16.11.2012 15:45 [Re: Zakari]

Цитат:

Деца имаш ли?Нямаш,е аз не искам моите да растат тук,мръсотия,простащина,некомпетентни държавни служители на всяка крачка и още много неща който рано или късно дразнят и не могат да се приемат.

Полека с квалификациите. Така като ги слушам всички, които живеят в България как се оплакват от мръсотия, простащина, некомпетентни държавни служители и пр. и пр. започвам да се питам, тая мръсотия, простащина, некомпетентни държавни служители и пр. и пр. да не би да ни ги доставят от Марс? Ами ние самите си ги правим тези неща и няма кой да ни ги оправи освен нас самите. То е все едно да се оплакваш, че в къщи ти е мръсно, порутено и се слуша само чалга, а само ти да живееш там.

Ти кога за последно слуша програма "Христо Ботев" на Българското радио в колата си? Там няма чалга, пускат опера, джаз и пр. "културна" музика, говорят за изкуство, култура и наука. Та, кога, казваш, за последно я слуша тази програма?

--------------------
По-лошо от това да не правиш нищо, е да правиш нещо лошо.

pechoto NJ
Leatherworker
**

Регистриран: 02.05.2005
От: няма значение вече
    #2980062 - 16.11.2012 16:12 [Re: ColdLove]

Аз "Христо Ботев" го пускам само за да чуя "Передайом уровне реки Дунай"...

Felibe
подгонена от вятъра
**

Регистриран: 09.11.2004
От: Чикаго
    #2980123 - 16.11.2012 19:21 [Re: Dragunov]

Похвално е ,че си преуспял в България?! Вероятно си от 10% живеещи нормално,защото останали 90% са в мизерия и нищета. Посланието ти много ми намирисва на предизборна кампания за управляващата партия.Аз съм го писала и сега ще го повторя.Видях го цитирано в един музей
"Никой не иска да напусне родината си. Напуска я ,защото е принуден" Този,който ти е платил да разлайваш кучетата из форумите,просто няма да му свършеш работа.

ColdLove
студена
**

#2980130 - 16.11.2012 19:32 [Re: Felibe]

Цитат:

Този,който ти е платил да разлайваш кучетата из форумите,просто няма да му свършеш работа.

Само да отбележа - мнението на този потребител е отделено от друга тема, (която върви в друг форум) от модератор. Така че едва ли някой му плаща.

--------------------

canon
На изток от рая

Регистриран: 23.12.2003
    #2980131 - 16.11.2012 19:37 [Re: Felibe]

"Никой не иска да напусне родината си. Напуска я ,защото е принуден"

Глупости

Иначе аз мисля , че темата е провокативна и много ми прилича на санбернарска ... аз не съм толкова амбициозен , но хората които познавам и са нямат по пет дни в годината поред да хванат самолета до Европа какво остава да обикалят със седмици
Съгласен съм , че има супер амбициозни , талантливи и работливи хора които наистина преуспяват в България с труда и ума си. Хората които не притежават такива качества обаче живеят лошо , а навън могат да живеят доста по-добре и без да са чак толкова уникални...

--------------------
“Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Аз съм свободен.” Никос Казандзакис.

maaarianka
почетен член
**

Регистриран: 25.10.2011
От: Los Angeles
    #2980191 - 16.11.2012 21:27 [Re: canon]

Простете му, та той е само на 21

ket
Лунно извънземно
**

#2980220 - 16.11.2012 22:14 [Re: Dragunov]

Защо мие да живея извън България след като имам възможност да обиколя света Бил съм ви Китай,Нова Зеландия,Япония,Бразилия и Аржентина, бил съм и в Барселона Милано, Даже съм бил в Маями бях на последното световно първенство по футбол в РЮА и успях да гледам голяма част от всички мачове дори бях на финала Последно бях в Лондон на олимпийските игри и изгледах всички мачове на националния отбор по волейбол. Така че не ми говори че нямам възможност да изляза извън България.

Те тук вече направо затвърди мнението ми, че си клоун ....тъжен и уморен клоун от живота, който гледа как другите хора извън неговата страна са се уредили и са щастливи по свой си начин. Мъка ми е за теб и те съжалявам много, че уж си толкова работен а си толкова нещастен в живота. Еххххххх...
Продължавай все така да обикаляш из света за по седмица максимум а през останалото време да си живуркаш в собствения си жалък животец

canon
На изток от рая

#2980228 - 16.11.2012 22:31 [Re: ket]

Защо толкова сериозно ? Просто има доста развита фантазия/мечти , но за немалко неща е прав.

--------------------
“Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Аз съм свободен.” Никос Казандзакис.

Soft Click

**

Регистриран: 21.08.2012
    #2980229 - 16.11.2012 22:37 [Re: canon]

Canon, на тебе другият ти ник да не е Драгунов? Тъй де. Ходиш насам натам за по седмица, зяпаш хората как живеят и после живуркаш тук. Какво е туй нещо, м?

canon
На изток от рая

#2980240 - 16.11.2012 23:17 [Re: Soft Click]

Признавам аз съм Драгунов ... всички сме Драгунов

--------------------

ket
Лунно извънземно
**

#2980281 - 17.11.2012 02:43 [Re: canon]

На такива хора самоизтъкващи се, че са най-най (разбираемо е явно, щото циганката им е умряла)отговарям винаги сериозно. С риск да ми вземат и последната звездичка (тресящо се от рев чуече,че нема да има звездички за добри заслуги ) ще му кажа на пича или пичка да не бъде толкова озлобен най вече срещу себе си а аз като добра домакиня ще си пийна едно за негово здраве

canon
На изток от рая

#2980337 - 17.11.2012 10:09 [Re: ket]

Наздраве и спокойно ...последната звездичка никой не може да ти я вземе

--------------------

Eoiline
ентусиаст
**

#2980363 - 17.11.2012 11:32 [Re: Dragunov]

Мдам, българчетата в Америка наистина не обичат да слушат за успешни и щастливи хора в БГ. И това е разбирамо - навряли са се в капиталистическите лайна, сметки, мортгиджи, отпуска 10 дни в годината, бачкат като гьотферени, за да плащат на новите си господари данъците. И понеже знаят, че няма връщане назад какво друго им остава освен да злобеят по форумите и да се изтъкват как са открили топлата вода в Америката.

Zakari
пристрастен
**

Регистриран: 18.08.2010
    #2980397 - 17.11.2012 14:09 [Re: Eoiline]

Бачкането е на всякъде дали тук в Бг или там,сметките също тук са толкова колкото все едно си под наем така,че не виждам защо се правят сравнения в крайна сметка всеки си решава къде ще живее,а за това,че няма връщане също не съм съгласна,що да няма.

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2980480 - 17.11.2012 18:44 [Re: Eoiline]

То щот в България всеки гледа на работата лекото затова сме на туй дередже.

А ти къде живееш?

Atman
ветеран

Регистриран: 22.06.2007
От: връх Мусала
    #2980481 - 17.11.2012 18:47 [Re: maaarianka]

Цитат:

Простете му, та той е само на 21

Силно се съмнявам в това.

love-metal
godfather

Регистриран: 10.12.2005
    #2980538 - 17.11.2012 21:51 [Re: Dragunov]

Другарю Драгунов, вероятно мечтаеш България пак да е оградена с бодлива тел, а ти с един калашник да обсрелваш источно-германци ?
Защо имам чуството че си мислиш че човек ако е роден в дадена страна, там трябва и да умре, и никъде да не мърда през живота си ?
Нека ти кажа нещо, ти може да си умреш там наволя.

--------------------
Свобода, или смърт на комунизма!

Сияйна
заслужил ветеран

#2980890 - 19.11.2012 14:44 [Re: love-metal]

Само не стана ясно кое е лошото да умреш там където си роден?
Това по кой начин спира индивида да си броди по белия свят и все пак да се върне на родна земя?
По спокойно с крайните твърдения, всеки има своята истина в живота

NVU
Legend

Регистриран: 09.08.2002
От: USA
    #2980906 - 19.11.2012 16:00 [Re: Сияйна]

Цитат:

Мисля, че по-скоро въпроса е кое е чак толкова лошото да умреш не там където си роден?

filame
буквалист

#2980911 - 19.11.2012 16:18 [Re: NVU]

А най-тъжно е, когато си представяш живота си другаде, а родината мястото - където ще се върнеш един ден, за да си умреш на спокойствие...

Сияйна
заслужил ветеран

#2980921 - 19.11.2012 16:41 [Re: filame]

Я, по бодро не познавам човек, който като се е родил не е умрял, всички ни чака тая участ, някой по рано други по късно.
Другаде,другаде, колко далеч да е... има няма 1-2 дни със самолет.
Пък в добрата, стара Европа, за 2-3 часа и хоп, вече си в чужбина
Светът е едно голямо село

NVU
Legend

#2980922 - 19.11.2012 16:48 [Re: Сияйна]

Цитат:

Другаде,другаде, колко далеч да е... има няма 1-2 дни със самолет.

Няма и толкова... 2 метра под земята и всички сме обратно там откъдето сме дошли...

Сияйна
заслужил ветеран

#2980923 - 19.11.2012 16:49 [Re: NVU]

Цитат:

Цитат:

Мисля, че по-скоро въпроса е кое е чак толкова лошото да умреш не там където си роден?

Въпрос на гледна точка, на усещане за света и нещата

Сияйна
заслужил ветеран

#2980925 - 19.11.2012 16:52 [Re: NVU]

Така е , ама преди това добре ще си побродим по нея...

canon
На изток от рая

#2980939 - 19.11.2012 18:17 [Re: NVU]

Дане говорим , че все за някой ние сме "под земята" . Те за нас също

П.С. Тъй както е тръгнало скоро ще си отворим тема за катафалки и ковчези ... не е толкова зле положението в България.

--------------------

Редактирано от canon (19.11.2012 18:18)

Raletka
замечтана

Регистриран: 20.03.2005
От: Vancouver, Canada
    #2981345 - 21.11.2012 07:58 [Re: Dragunov]

Стига толкова кариеризъм Драгунов - тези бригади и сервизи ще те издържат. Време е, майка, да се върнеш към образованието - ама към онова първоначалното, където се изучава елементарен правопис и словоред, пък и след това малко и история. И да не бягаш мама от часовете!! Стига вече си трупал капитал!

--------------------
Светът е ваш!!!

venturer

Регистриран: 05.11.2003
    #2981367 - 21.11.2012 12:03 [Re: Raletka]

Това е брилянтно. и толкова точно.

--------------------
The biggest risk in life is not taking one!!!
----------------------

Акад. Неделчев
смехурко

Регистриран: 30.04.2009
От: Св. Америка
    #2981426 - 21.11.2012 18:08 [Re: Raletka]

Той човека дойде пусна няколко фишека и бега...

--------------------
Keep calm and Digi fonf.

Хайди
почетен член

Регистриран: 16.06.2005
От: The City That Works
    #2982432 - 25.11.2012 20:17 [Re: Dragunov]

Цитат:

...така си ги почувствали нещата, толкова можеш . Финансовите успехи на много от хората в България се крепят на 'здраво мошеничество', това даже е повод за възхищение у много хора...и както някой каза тук във форума някой си чеше крастата, да се покаже колко е велик...няма нужда... да много от емигрантите да не кажа всички са започнали от нулата и не малко от тях са успели, но не според твоите критерии. А гледайки програмите на Бг телевизия всичко е плагиатствано , копирано от някъде зад граница , възхищенията и новините ви се въртят около други държави ..но вас ви дразни, ако ви се покаже с какво се различавате ,огледайте се и слезте на земята ...защо търсите световно известни марки за всичко , ами карайте си български автомобили, носете българсите си дрешки , а и да не забравим за всичкият този хай тек дето гордо поставяте по масите в кафенетаата...Успех ! Криворазбрани сме със сигурност, но ви обичаме!

Metallica
делфинче

Регистриран: 14.08.2005
От: looks like heaven but could be...
    #2982442 - 25.11.2012 20:54 [Re: Хайди]

Само се хващам за да разведря малко темата. Има едно предаване по БТВ- Такъв е животът- Героите на България. Та там разказват за българи които са успели по един или друг начин в Б-я, имат си собствен бизнес и се развиват добре.Не знам дали всичко в предаването е 100 % истина, вероятно не, но го препоръчвам ,има какво да се научи Мен най-много ме впечатли една жена която е построила училище, по-скоро летен лагер в планината, имала си е мечтата, взела е заеми и самичка всичко прави. Много лъчезарна жена, и децата грееха около нея, поколон пред такива хора!

--------------------
Аз искам слънце цял живот да имам и дланите ми винаги да парят, да нося дъх на слънце негасимо
и буйно да горя, да не догарям.

canon
На изток от рая

#2982469 - 25.11.2012 21:28 [Re: Хайди]

Цитат:

Финансовите успехи на много от хората в България се крепят на 'здраво мошеничество',

Това със сигурност може да се каже и за Швейцария , Люксембург , Германия , САЩ , Русия , Китай , Северна Корея и почти всяко друго място по света. Няма чисто голямо богатство.
Лошото , че у нас повечето хора живеят на границата на бедността и такива неща правят по-голямо впечатление.
Въпроса е , че в България по-малко хора могат да постигнат богат живот без мошеничество , но не може да поставим всички под един знаменател.

Редактирано от canon (25.11.2012 21:37)

Хайди
почетен член

#2982505 - 25.11.2012 22:46 [Re: canon]

Цитат:

не може да поставим всички под един знаменател.

....открихте топлата вода !

canon
На изток от рая

#2982538 - 25.11.2012 23:58 [Re: Хайди]

Ние или вие ?

Аз и преди съм го писал - в България добре живеят само мошениците и най-кадърните . Хората които не са бандити или не са особено талантливи , работливи, и кадърни живеят много по-лошо от тези с тяхното ниво на Запад. Там се дава възможност и нормалния средностатистически човек да живее добре , а пред тези които и в БГ са добре там е само небето

Редактирано от canon (26.11.2012 00:03)

venturer

#2982551 - 26.11.2012 00:55 [Re: canon]

За мошениците е ясно, но за най-кадьрните мисля, че навьн имат много по-добьр шанс и поле / вьзможности за реализация..професионална

--------------------
----------------------

canon
На изток от рая

#2982571 - 26.11.2012 07:45 [Re: venturer]

Само казвам , че и в България имат добър живот. В чужбина ясно , че ще е може да е още по-добър.
Говоря за хора с образование и за такива без , но просто кадърни - ако искаш един фаянсаджия за пример...

--------------------

Редактирано от canon (26.11.2012 07:46)

venturer

#2982577 - 26.11.2012 09:10 [Re: canon]

Ясно. Аз имах впредвид за високо образованите и амбициозни бьлгари, просто като вьзможности за реализация навьн са несьмнено по-добри.

Иначе Различните майстори ( говоря за кадьрните) са определено много добре платени тук сьщо, водопроводчиците примерно ги сравняват по доходи с докторите тук ( могат да си докарат minimum 200k- plus.)То вьрви като шега, но си е живата истина. Говоря за тези които си имат собствена фирма и работят за себе си, често имат и по някой помощник, но като цяло говоря за one man show.
Сьщото е и за електричарите, както и за brick layers, взимат най-евтиното 1долар на тухла и пак е трудно да се намерят свястни.
Всьщност колко взимат на тухла в Бьлгария? Мисля, че не е много евтино сьщо (то зависи големината на тухлата сьщо де).

--------------------
----------------------

Редактирано от Maggie (26.11.2012 10:27)

canon
На изток от рая

#2982635 - 26.11.2012 15:15 [Re: venturer]

Нямам представа , но скоро сменях фаянс и отне доста време да намеря добър майстор. Освен това разбира се оказа доста зает и при всички положения правеше над 100 лева надница.

Това с добре платените майстори мисля е валидно за цял свят. Дето се казва човек със занаят навсякъде ще е добре.
Винаги се търсят добри механици , добри водопроводчици , хора по климатизациите , дограми и прочие. Та тези хора според мен не живеят лошо и в България.
Способни юристи , всякакви строителни специалности , лекари и прочие също мисля живеят нормално без разбира се да сравняваме как е навън , но едва ли биха казали "това блато" за тук. Да , няма как да имат доходите на колегите си в развитите държави , но не може да се каже , че мизеруват.
Сега ако си в посредственото ниво в някоя службица на заплата няма да е лесно , но пък всеки сам си решава. Именно тази категория би била много по-добре навън поради разликата в стандарта , защото тук буквално мизеруват.

--------------------

NVU
Legend

#2982674 - 26.11.2012 17:52 [Re: canon]

Цитат:

ако си в посредственото ниво в някоя службица

Ако си на посредствено ниво навсякъде е гърч и мизерия.
Не знам откъде идват тези митове (да не кажа измислици), ама да очакваш да живееш "много по-добре навън", работейки посредствена длъжност е толкова далеч от истината, че няма накъде.

Аз по-скоро бих казал на посредствените да си стоят дома, щото у чужбинско такъв ъперкът ги чака... В България поне щайга картофи, торба лук и шише гроздова ще дойде от село, а и децата хем баби ще има да ги гледат, хем после университета им е без пари... Ама досега не съм срещнал някой да каже "ок, аз съм посредствен, ще те послушам", всички се мислят за нещо над средното и са бързи да почнат да спорят. Естествено, като цъфнат тук осъзнават на първата седмица, че съм бил прав, но тогава "случайно" си забравят паролата за форума и повече не ги чуваме да разказват дали мечтата се е оказала както са я мечтали, или по-скоро както аз съм ги предупредил че ще е...

Хайди
почетен член

#2982691 - 26.11.2012 19:15 [Re: canon]

За всички е ясно че програмите на ЕС за Бг поставят страната в една ситуация на 'икономически разтеж', наливат се пари по програми и т.н., живота става по-добър от момента, в който аз съм напуснала страната...Но как можах да забравя ,че 'от Искъро по длибоко нема, от Витошот по високо нема' не знам , непростимо е, хахах...Обичаме ви ! Най-добрите сте !

ColdLove
студена
**

#2982695 - 26.11.2012 19:31 [Re: Хайди]

Цитат:

За всички е ясно че програмите на ЕС за Бг поставят страната в една ситуация на 'икономически разтеж', наливат се пари по програми и т.н., живота става по-добър от момента, в който аз съм напуснала страната...

Програмите на ЕС не са само за България, а за всички страни-членки на ЕС. И икономическият растеж е на общността, не само на България - въпреки, че в момента той е забавен за цялия ЕС, поради кризата.

--------------------

Хайди
почетен член

#2982700 - 26.11.2012 19:40 [Re: ColdLove]

Програмите на ЕС за БГ са за Бг и отражението върху икономиката на страната е неоспоримо, повече не споря по въпроса, приятно дърлене...

Ето, взето от Бг нюз медия :

България вероятно ще получи 17 млрд. лева БЕЗВЪЗМЕЗДНА помощ от Европейския съюз (ЕС) през новия програмен период (2014-2020 г.)

Редактирано от Хайди (26.11.2012 20:43)

canon
На изток от рая

#2982710 - 26.11.2012 20:34 [Re: NVU]

Цитат:

Цитат:

Сигурен съм , че е така , но поне живееш нормално. Повечето хора не са работохолици , супер талантливи и прочие. Те живеят мизерно в България.

--------------------

NVU
Legend

#2982721 - 26.11.2012 21:05 [Re: canon]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Сигурен съм , че е така , но поне живееш нормално.

Какво значи "нормално"?
Не, не живееш нормално и не мога да разбера защо толкова много хора са си вкарали подобна глупост в главите?

Ако си посредствен в България, но имаш връзки, или имаш наследствени изплатени имоти, или са те взели погрешка на държавна служба или в голяма частна фирма - живота може да не е песен, но не е ад.

Ако си посредствен в Америка, няма план Б. Никой от горните сценарии няма да ти помогне и забравяш за гарантирана пенсия, медицинско обслужване, университетско образование, болнични дни, майчинство, платен годишен отпуск, социални помощи и т.н.

Кой мислиш яде по Макдоналдс, кой купува големите разфасовки пиле наблъскано с химикали, кой се блъска по опашките в 3 сутринта на черен петък да си купи потници и чорапи по $3? Кофти е, че в България се яде салам от соя и хартия, но и тук се продава евтино месо с химии повече от менделеевата таблица.

Да твърдим, че едно географско преместване автоматически решава проблема на посредствеността е несериозно. If anything, I'd say it amplifies the problem...

canon
На изток от рая

#2982733 - 26.11.2012 21:55 [Re: NVU]

Виж сега ако в БГ си наемен работник - да кажем шивачка най-вероятно ще изкарваш 300-350 лева заплата. Със същите умения ще може да чистиш къщи в Лондон и ако си стягаш задника да си докарваш едно 1000-1200 паунда.
От тях като се забиеш в някоя къща наета от по-стар наш емигрант и като се наблъскате 5-6 човека на етаж + храна+ транспорт ще харчиш около 500 паунда.Да добавя и още 150-200 паунда за непредвидини разходи и данъци. Другото може да го спестиш. Живееш мизерно , но в БГ със същите умения не може да спестиш и стотинка и всеки месец се чудиш как да избуташ до заплата. Ей такива случаи имам предвид и това е реалноста пред много българи.
Предполагам не е много по-различно и в САЩ.
Ако си геодезист да кажем най-вероятно ще изкарваш в БГ поне 2 и нагоре хиляди месечно и ще живееш добре в България , ако си способен юрист или лекар/зъболекар също ще правиш поне толкова и няма да мизеруваш. В чужбина ще печелиш доста повече , но това не значи , че в България си мизерувал.

Затова мисля , че първата категория хора имат много по-големи основания да емигрират отколкото останалите и навън разликата за тях е по-голяма спрямо по-квалифицираните.

П.С. Хайди пък толкова не е в час , че изобщо не искам да влизам в спор.

--------------------

Редактирано от canon (26.11.2012 22:05)

NVU
Legend

#2982758 - 26.11.2012 23:13 [Re: canon]

Ако си шивачка в България, вадиш 300 лв и живееш мизерно, но:
- Живееш в къщата на родителите на мъжа си. Нямаш наем.
- Бабата ти посреща детето след училище и готви манджа.
- Твоите родители са на село, нямат пари, но пращат картофи, домати, лук...
- Детето ти ходи на училище в същото училище, където ходи детето на архитект Георгиев.
- Детето ти може да запише и изкара каквото си избере висше като държавна поръчка.
- Ако ти се наложи операция, може да е неприятно да си носиш чаршафи и четка за зъби, но ще ти я направят.
- На чичо ти Павел къщата в Поморие е малко далеч от плажа, но всяка година ходите на почивка за 2 седмици, за да се печете на плажа с детето.

Ако си чистачка в Лондон, вадиш 1000 паунда и живееш мизерно, но:
- Живееш в къща с 5 непознати гастарбайтери и наема те разбива.
- Детето си го виждаш по Скайп веднъж седмично. Представа си нямаш какви са му оценките, домашните, и кой номер гуменки носи. Баба му го гледа.
- Твоите родители са на село, нямат пари, нямат скайп. Чуваш ги веднъж месечно, а не си ги виждала от 3 години.
- Детето ти, ако решиш да го вземеш с теб в Лондон ще ходи в същото училище, където ходят единствено децата на другите гастърбайтери.
- Детето ти може би няма да изкласи средно, а какво да говорим да имаш пари да му платиш висше.
- Ако ти се наложи операция, може да решиш да не я правиш, защото не може да си позволиш сметките.
- На чичо ти Павел къщата е все още в Поморие, но не си стъпвала там от 5 години, нито пък детето ти е виждало плажа.

venturer

#2982774 - 26.11.2012 23:47 [Re: canon]

Цитат:

Нямам представа , но скоро сменях фаянс и отне доста време да намеря добър майстор. Освен това разбира се оказа доста зает и при всички положения правеше над 100 лева надница.

То,ако сравняваме заплащане..този сьщият фаянсаджия ще ги взима тези 100 лева за час и половина тук (взимат околко 45-50 долара на час за работа само без материал). Кат цяло с парите които тук ще вади, стандарта му на живот може да се окаже и по-добьр от този на колегата му в Бьлгария.
Това ако говорим само за парите като сума. За сьжаление не са само парите които са ти необходими за един добьр стандарт. Пьтувал си много и знаеш че е така..Парите не могат да те изолират от обществото в което живееш и там идва проблема в Бьлгария.

Цитат:

Това с добре платените майстори мисля е валидно за цял свят. Дето се казва човек със занаят навсякъде ще е добре.
Винаги се търсят добри механици , добри водопроводчици , хора по климатизациите , дограми и прочие. Та тези хора според мен не живеят лошо и в България

То, май трябва да степенуваме лошо, по-лошо и зле
Начина по които се изразяваш излиза, че просто за Бьлгария не е лошо. като автоматично слагаш страната в по различа категория страна за живеене.

Цитат:

Способни юристи , всякакви строителни специалности , лекари и прочие също мисля живеят нормално без разбира се да сравняваме как е навън , но едва ли биха казали "това блато" за тук. Да , няма как да имат доходите на колегите си в развитите държави , но не може да се каже , че мизеруват.

То е абсурдно вьобще за тази група хора да се говори за мизеруване. При тях стой вьпроса, колко по-добре биха живяли навьн.

Дано се променят нещата и този израз, за Бьлгария е "добре"..да изчезне. Докато го има, ще има и емиграция от страната.

--------------------
----------------------

Редактирано от Maggie (27.11.2012 00:03)

Дзвер
wavedancer

Регистриран: 24.05.2004
    #2982779 - 27.11.2012 00:51 [Re: NVU]

Цитат:

Не знам откъде идват тези митове (да не кажа измислици), ама да очакваш да живееш "много по-добре навън", работейки посредствена длъжност е толкова далеч от истината, че няма накъде.

Ако погледнеш реално 99% от длъжностите по света са посредствени. Изобщо какво разбираш под непосредствен ми е интересно за да обобщаваш така?
И да- много длъжности, които според твоята квалификация биха били "посредствени", хората упражнявали ги в Бг и след това в друга държава живеят доста по- добре. Вземи за пример медицинските сестри. Изобщо медицински персонал ( изключвайки хирурзи и тесни специалисти ), мога да дам още примери, но не ми се мислят.

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
    #2982780 - 27.11.2012 01:09 [Re: NVU]

Не знам какво точно визираш, но ще ти дам пример.
Имаме познати - тя е фризьорка, съпругът и е шофьор на камион (да ме прощават, ако четат) Живели са известно време в Ню Йорк, преди години се преместиха тук. И двамата работят, тя в два салона (различни дни в седмицата), той си кара камиона- доволни са. Купиха си къща, след това и камион, имат си всичко необходимо, детето им е умно, учи в добър университет. Хората са от провинцията и не знам, ако си бяха останали в БГ дали щяха да имат това, да не говорим за обучението на детето.
Мисълта ми е, че много хора имат обикновени професии и въпреки това бих казала, че тук живеят прилично.

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

venturer

#2982783 - 27.11.2012 01:54 [Re: Nadin]

Аз сьщо смятам, че точно това е едно от нещата които различават стандарта на Бьлгария с този навьн.
Хора с обикновени професии, живеят по-добьр от финансова гледна точка живот и по-спокоен такьв.
Около мен има много такива примери сьщо, бьлгари с най-обикновени професии, които в Бьлгария биха взимали за сьщите работи мизерни пари, а тук си живеят доста добре с това което получават.

Мисля, че НВУ има впредвид за хора които искат не само да живеят прилично, а да са си надвили на мастрафа..разбирай хора които визират себе си като преуспели, мисля че за повечето хора в Бьлгария, кьдето хала им е как да свьржат двата края това не ги касае, тьй като те искат да попаднат просто в графата на прилично живеещите.
Примерите му са доста крайни и не рефлектират реалните ситуации на повечето емигранти...плюс това той говори за гастарбайтери,а не за емигранти.

--------------------
----------------------

Редактирано от Maggie (27.11.2012 02:11)

NVU
Legend

#2982786 - 27.11.2012 02:25 [Re: Nadin]

Мисля, че разминаването се получава от думата "посредствени". В твоя пример говориш за фризьорка, която надали е посредствена, иначе не би си намерила втора табота...
Аз говоря за типа хора, т.н. "посредствени", които нито са амбициозни, нито се опитват да дърпат напред, нито полагат усилия с каквото и да се заемат. Такива хора в България, въпреки че им е трудно пак биха си карали животеца. В САЩ обаче ако се надяват без напъване, с посредственост и заради едните им черни очи да заживеят по-добре, това няма да стане.

NadinАдминистратор
Charmed

#2982789 - 27.11.2012 03:15 [Re: NVU]

Фризьорката не си е намерила втора работа, а просто е избрала да работи различни дни в два салона, тоест нещо, което я устройва.
Аз визирам обикновени професии, а ти не би било зле да обясниш какво точно имаш предвид под посредствено ниво за да сме на една страница, давайки реални примери.

--------------------

NVU
Legend

#2982791 - 27.11.2012 03:36 [Re: Nadin]

Цитат:

а ти не би било зле да обясниш какво точно имаш предвид под посредствено ниво

Цитат:

Аз говоря за типа хора, т.н. "посредствени", които нито са амбициозни, нито се опитват да дърпат напред, нито полагат усилия с каквото и да се заемат.

venturer

#2982796 - 27.11.2012 06:09 [Re: NVU]

Ти говориш за мьрзеливи хора тип "тьртии" (даже не знам дали така се пише тьртей в множествено число) а не за хора с посредствени професии, но работливи. Там идва разминаването...

Трябва да се сравняват хора с еднакви професии и за двете страни с еднакво ниво на работливост.
Като вече споменатите професии, Фризьори примерно, шофьори, секретарки и т.н. Вьобще хора които биха полагали еднакакви усилия и часове работа на ден..Кьде биха били по-добре финансово и биха имали по-сносен и спокоен живот.

То такива като пьрвите, вьобще мьрдат ли си прьста дори да опитват навьн..обикновено ги мьрзи дори да дишат и гледат само някакви далавери да вьртят. То е повече от ясно, че те нямат работа навьн.

--------------------
----------------------

Редактирано от Maggie (27.11.2012 06:22)

Botev Plovdiv

**

Регистриран: 25.01.2007
От: Seattle
    #2982804 - 27.11.2012 07:46 [Re: venturer]

изобщо няма място за сравнение. Еднакво работливи хора в САЩ и България ще имат абсолютно различен стандард на живот в полза на тези в САЩ. Ако са мързеливи тогава в България ще им е по-добре. Професиите не са толкова от значение.

venturer

#2982806 - 27.11.2012 07:50 [Re: Botev Plovdiv]

И аз така мисля определено, нещата са в полза на Америка. Беше обьркващ начина по които НВУ се изрази в началото като наблегна на "посредствени" професии и дльжности, а не ниво на мьрзел ,независимо от професията. а той всьщност е имал впредвид под "посредствени" мьрзеливите...и всичко си дойде на место.

--------------------
----------------------

Редактирано от Maggie (27.11.2012 07:57)

Natural
stranger

Регистриран: 20.01.2005
От: Софето
    #2982831 - 27.11.2012 10:40 [Re: NVU]

Цитат:

Мисля, че разминаването се получава от думата "посредствени".

Да, тук е заровено кучето в изясняване на понятия като "посредствен", "нормален живот" и пр.

Цитат:

- Детето ти може да запише и изкара каквото си избере висше като държавна поръчка.

нещо бъркаш - не може да си избере ей така баш каквото иска, особено специалности като медицина, стоматология, различини инженерни специалности, архитектура и пр. - трябва да има добра диплома и да се представи много добре на изпитите

Цитат:

- Ако ти се наложи операция, може да е неприятно да си носиш чаршафи и четка за зъби, но ще ти я направят.

а за това по-добре въобще не отваряй дума - чаршафите и четката за зъби са най-малкият проблем

Цитат:

Ако си посредствен в Америка, няма план Б. Никой от горните сценарии няма да ти помогне и забравяш за гарантирана пенсия

В България тази "гарантирана" пенсия е $95 ...

Иначе си прав в стремежа да разсейваш илюзиите, че само едно преместване в друга държава автоматично ще ти реши проблемите.

--------------------
"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

nita
тихичка

Регистриран: 28.06.2009
    #2982845 - 27.11.2012 12:12 [Re: Nadin]

Цитат:

Мисълта ми е, че много хора имат обикновени професии и въпреки това бих казала, че тук живеят прилично.

Закачам се към тази мисъл.

Ето един случай (не е изолиран, понеже само във въпросната фирма работят това 20 жени).

Шивачка със златни ръце. Не е инициативна да похване сама нещо, но иначе си умее работата, а продукцията, която шият, се продава не само в България, а и в Румъния, Сърбия, Гърция и Франция.

Та ще дам за пример парите, които взима и, ако някой знае как са платени шивачките в Америка, може да се получи база за сравнение.

Фирмата е гръцка. Жената работи там от двадесет години (от 92-ра). Осем часа на ден с половин час почивка на обед и две почивки по петнайсет минути от 8 до 17 часа. Няма право да си вдигне телефона, ако някой и звънне, няма право да отиде до тоалетна, ако не е в почивките.

За тази си работа получава 220 лева през последните дванайсет месеца (с думи - двеста и двадесет лева). Преди получаваха малко повече, сега - толкова. Ама няма минимална работна заплата, няма това онова. Толкова - и това е.

Петдесет лева е картата за целия градски транспорт, която си купува от тези пари (има два часа път до работа и обратно, и доста смяна на превозни средства). Остават сто и седемдесет лева. Един хляб е един лев.

Повтарям, жената е прекрасен професионалист, но не е инициативна да захване нещо сама. Трябва ли като човек, който работи по осем часа на ден, да е обречена на мизеруването, което мизерува и в същото положение ли се намира една средностатистическа американска шивачка, която просто работи за някого?

canon
На изток от рая

#2982861 - 27.11.2012 13:24 [Re: Nadin]

Цитат:

Не знам какво точно визираш, но ще ти дам пример.
Имаме познати - тя е фризьорка, съпругът и е шофьор на камион (да ме прощават, ако четат) Живели са известно време в Ню Йорк, преди години се преместиха тук. И двамата работят, тя в два салона (различни дни в седмицата), той си кара камиона- доволни са. Купиха си къща, след това и камион, имат си всичко необходимо, детето им е умно, учи в добър университет. Хората са от провинцията и не знам, ако си бяха останали в БГ дали щяха да имат това, да не говорим за обучението на детето.

Toчно това се опитвам да кажа и аз през цялото време , но може би не мога да се изразя добре та оставам неразбран

--------------------

canon
На изток от рая

#2982862 - 27.11.2012 13:28 [Re: venturer]

Цитат:

Аз сьщо смятам, че точно това е едно от нещата които различават стандарта на Бьлгария с този навьн.
Хора с обикновени професии, живеят по-добьр от финансова гледна точка живот и по-спокоен такьв.
Около мен има много такива примери сьщо, бьлгари с най-обикновени професии, които в Бьлгария биха взимали за сьщите работи мизерни пари, а тук си живеят доста добре с това което получават.

Точно така е !

Работата е там , че хора с по-добри професии изкарват доста повече и не може да се каже , че живеят мизерно в в България. Да , средата е важна , но парите са преди всичко , а с тях може да си създадеш шо-годе по-подходяща среда.
Ако и тези с по-обикновенни прфесии и умения можеха да имат някакъв приличен стандарт емиграцията щеше да е много много по-малка.

--------------------

Редактирано от canon (27.11.2012 13:34)

NVU
Legend

#2982867 - 27.11.2012 13:44 [Re: nita]

Цитат:

Трябва ли като човек, който работи по осем часа на ден, да е обречена на мизеруването, което мизерува и в същото положение ли се намира една средностатистическа американска шивачка

А може би правителството трябва да се разпореди никой да не мизерства?

Американска шивачка, многи добра. Завършва шивашко училище 1990 год и започва работа в цех на Levi's някъде в Охайо. През 1992 год изнасят производството в Китай и тя остава без работа. Най-близката работа е в МакДоналдс на мин заплата и е на 2 часа път. Започва 1992 и през 2012 стават 20 год стаж в МакДоналдс. Още е на мин заплата, разходите и за транспорт са $500 и мизерията е жестока.
Понеже тя е много добра шивачка, а вече и добра на бъргърите - моля кажи на кой да се оплаче за да може да и се подобри положението?

И към Натурал - българската шивачка имала умно дете. Влечала го математиката и ходило по кръжоци. После го приели архитектура. Завършил и сега работи по проект към датска фирма в Копенхаген.
На американската шивачка детето също било умно. Имало интерес към математиката, но в по-малко населените райони няма кръжоци и мерака позамрял. Като дошло време за колеж, пробвал за стипендия но нямал нужните постижения и го отрязали, а за платено обучение майката нямала възможност. Започнал в МакДоналдс при майка си...

nita
тихичка

#2982870 - 27.11.2012 13:49 [Re: NVU]

Хм, това за Китай и аз си го помислих минута преди да те прочета. И все пак - като работеща в "Макдоналдс" и мизеруваща, въпросната бивша шивачка в Америка ще може ли да си позволи да сложи нещо повече от хляб и кисело мляко на масата? Понеже тук, ако направиш сметка на режийните - определено не може.

NadinАдминистратор
Charmed

#2982871 - 27.11.2012 13:49 [Re: NVU]

ПО-скоро не нивото имах предвид, а това
Цитат:

Какшо точно имаш предвид под посредствена длъжност? Както и по-горе са казали, явно това е ключов момент в дискусията.

А, ти си отговорил на Натурал-а. Хубаво, но има друг момент, повечето българи знаят две и двеста. Сега се сетих за друг пример- мои пациенти, не знаех, че са българи, когато дойдоха. По онова време, преди 10 години бяха нелегални. С течение на времето се легализираха, доведоха си детето, записаха го в community college за 2 години, след това трансферираха във друго учебно заведение. За протокола- тя чистеше къщи, докато беше нелегална, продължава да го прави и сега, а той кара такси (лимузина) Имаха апартамент, продадаоха го, купиха къща и живота им си тече.
Примери, колкото искаш, не може да се слага всичко под един знаменател, че видиш ли след като в БГ си шивачка, фризьорка и т.н. е по-добре да си стоиш там, щото тук до никъде няма да стигнеш.

--------------------

NVU
Legend

#2982877 - 27.11.2012 14:08 [Re: nita]

Не знам еквивалента на хляб и кисело мляко какъв е, но менюто и на американката няма да е изпълнено с пресни зеленчуци и месо без химии. И на двете места е мизерия, но отбележи къде са децата им в края...

Бях писал и преди, тук има много ниско ниво на social mobility. Демек ако баща ти е лекар, ти вероятно ще си хирург или адвокат. Но ако баща ти е складажия, шанса ти да изкараш добър университет е много нисък и най-вероятно кариерата ти няма да надмине тази на родителите ти.

За сравнение, в България междукласовата мобилност е в пъти по-висока благодарение на държавната поръчка по университетите, и е съвсем възможно детето на шивачката наистина да стане архитект.

NVU
Legend

#2982880 - 27.11.2012 14:18 [Re: Nadin]

Надин,
Хубави примери даваш и аз няма и не трябва да ги оспорвам. Дори и аз мога да дам подобни примери. Но точно там се крие отговора - има примери, да, като тези които даваш, но това са изключенията. А аз говоря за правилото. Естествено на всяко правило има изключение. Но хората е добре да правят решения на база на правилото, а не на изключението.

Пример: Аз казвам, цигарите са вредни и скъсяват живота средно с 10 год., доказано е многократно и статистиката е всеизвестна. Ти ме контрираш: Да, ама един познат пушеше и доживя до 88 год. Някой друг те подкрепя: Да, да, моя дядо умря на 92 и също пушеше като комин.

Четейки горното, всеки има право да приеме моя коментар и да спре да пуши, или да се надява, че той също ще се окаже изключение и да продължи да си пуши.
Аз лично се водя от правилото, но свят широк, хора разни..,

nita
тихичка

#2982883 - 27.11.2012 14:40 [Re: NVU]

Цитат:

За сравнение, в България междукласовата мобилност е в пъти по-висока, благодарение на държавната поръчка по университетите, и е съвсем възможно детето на шивачката наистина да стане архитект.

Това е вярно, за междукласовата мобилност. Стига да успеят да устискат, може и да стане архитект. Но е възможно и да се плъзне към наркотиците, когато дълги години не може да си позволи елементарни неща. И въобще да не завърши и средното си образование.

пп. За протокола - държавните поръчки не са съвсем безплатни, макар и парите да изглеждат малки спрямо едно следване в платено учебно заведение тук или още повече такова в Америка. Семестър медицина или компютърна специалност са някъде 900-1000 лева.

ivailosp
почетен член
**

#2982885 - 27.11.2012 15:15 [Re: nita]

Цитат:

пп. За протокола - държавните поръчки не са съвсем безплатни, макар и парите да изглеждат малки спрямо едно следване в платено учебно заведение тук или още повече такова в Америка. Семестър медицина или компютърна специалност са някъде 900-1000 лева.

ама студентският креди решава този проблем

NVU
Legend

#2982897 - 27.11.2012 16:13 [Re: nita]

Цитат:

Стига да успеят да устискат, може и да стане архитект. Но е възможно и да се плъзне към наркотиците, когато дълги години не може да си позволи елементарни неща. И въобще да не завърши и средното си образование.

Дали някой ще успее да устиска на нещо е индивидуално, демек е пак изключение, а правилото, подкрепено със статистика е, че в училищата на по-богатите квартали, където няма деца на шивачки процента завършили средно е 98%, от които 96% продължават в колеж. В училищата на по-бедните квартали, където най-вероятно са децата на шивачките, училищата едва докарват 60% от децата да завършат средно, и от тях има няма 15-20% продължават в колеж.

И ако пак сравним с България, там няма отделни училища за деца на шивачки и архитекти. Ако си заварчик, но живееш в Емил Марков, децата ти учат в 74-то наред с децата на бивши министри... и после ако са мераклии, може да продължат в НГДЕК, може в ПМГ, а може и да решат че не им се учи, но общо казано избора си е техен, и не зависи директно от заплатата на майка им.

Natural
stranger

#2982908 - 27.11.2012 16:44 [Re: NVU]

Цитат:

Хубави примери даваш и аз няма и не трябва да ги оспорвам. Дори и аз мога да дам подобни примери. Но точно там се крие отговора - има примери, да, като тези които даваш, но това са изключенията. А аз говоря за правилото. Естествено на всяко правило има изключение. Но хората е добре да правят решения на база на правилото, а не на изключението.

Това е точно така, на тогава защо приемаш, че детето архитект с майка шивачка в България е правило, а не изключение?
По стечение на обстоятелствата познавам много архитекти, и как па на един майка му не е шивачка се чудя?

--------------------
"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

NVU
Legend

#2982919 - 27.11.2012 17:01 [Re: Natural]

Цитат:

Това е точно така, на тогава защо приемаш, че детето архитект с майка шивачка в България е правило, а не изключение?

Напротив, това дете също е изключение, но е доста по-вероятно изключение. Няма да чертая пак криви на стандартно отклонение, но съм сигурен че мненията ни започват да се доближават...

В България да речем 80% от децата на шивачките не надминават родителите си. Има обаче едни 20% които минават в по-горна социална прослойка.
За САЩ процентите са съответно: 96% от децата на шивачките не завършват нищо, а 4% успяват да завършат и съответно да надхвърлят социалната прослойка на родителите си.
Процентите са в полза на България, както казахме поради държавното подпомагане на образованието и поради липсата на икономическа сегрегация (т.е. училища по зип код).

Съответно детето на шивачка в България има 5 пъти (!!!) по-голям шанс да надмине родителите си, сравнено с дете на американска шивачка.
Аз се занимавам с цифри професионално и сигурно на много хора звуча като луд, но за мен 5 пъти по-висок шанс е достатъчно основание...

Botev Plovdiv

**

#2982933 - 27.11.2012 18:16 [Re: NVU]

Цитат:

Като дошло време за колеж, пробвал за стипендия но нямал нужните постижения и го отрязали, а за платено обучение майката нямала възможност. Започнал в МакДоналдс при майка си...

има едно нещо наречено финансова помощ (financial aid), която хич не е малка, особено ако дохода е по-нисък. Да не говорим, че има и студентски заеми, които почват да се изплащат месеци след като завършиш. Колкото и да не ти се вярва и тук държавата помага.

Soft Click

**

#2982935 - 27.11.2012 18:24 [Re: nita]

Цитат:

За протокола - държавните поръчки не са съвсем безплатни, макар и парите да изглеждат малки спрямо едно следване в платено учебно заведение тук или още повече такова в Америка. Семестър медицина или компютърна специалност са някъде 900-1000 лева.

Вероятно искаш да кажеш, че за годината струва толкова, а не за семестър.

И тук има студентски заеми, които се дават доста лесно, и също започват да се връщат известен период след завършването. Разликата е в размера на заема, който е не знам колко пъти по-голям в САЩ.

Редактирано от Soft Click (27.11.2012 18:28)

ico7

Регистриран: 22.06.2010
От: MA
    #2982949 - 27.11.2012 19:00 [Re: NVU]

Цитат:

В България да речем 80% от децата на шивачките не надминават родителите си. Има обаче едни 20% които минават в по-горна социална прослойка.
За САЩ процентите са съответно: 96% от децата на шивачките не завършват нищо, а 4% успяват да завършат и съответно да надхвърлят социалната прослойка на родителите си.
Процентите са в полза на България, както казахме поради държавното подпомагане на образованието и поради липсата на икономическа сегрегация (т.е. училища по зип код).

Интересно ми е тези проценти дали са извадка от някакъв достоверен източник или са плод на въображението на NVU?
Приятелю, що не вземеш да се поспреш малко? Разбирам, че искаш да свалиш розовите очила на хората, ама не им слагай черни.

Botev Plovdiv

**

#2982953 - 27.11.2012 19:12 [Re: Soft Click]

В София има и по 1500 лв на семестър. Зависи каква специалност учиш.

Soft Click

**

#2982954 - 27.11.2012 19:19 [Re: Botev Plovdiv]

1500 лв за семестър за обучение субсидирано от държавата ли? От чисто любопитство - кои са тези специалности?

NVU
Legend

#2982993 - 27.11.2012 20:44 [Re: ico7]

Цитат:

Интересно ми е тези проценти дали са извадка от някакъв достоверен източник или са плод на въображението на NVU?

Процентите са източник на моето въображение, така както и шивачката, която Levi's е съкратил заради ауторсинг, също е примерен образ. Не претендирам че цифрите са верни, но претендирам че тезата ми е вярна.
Ако някой се интересува може да гугълва social mobility и да види какво значи. После може да се поразтърси какви са процентите на завършили средно и висше тук и в България, и после да види по зип код (или по income level) как е статистиката.

NVU
Legend

#2982998 - 27.11.2012 20:48 [Re: Botev Plovdiv]

Цитат:

Колкото и да не ти се вярва и тук държавата помага.

Ботев, не казвам че държавата тук изобщо не помага, а че помага в много по-малка степен. Вече коментирах, че винаги има изключения и винаги може да намерим някой от бедно семейство, който е взел заем и е завършил. Но ако това беше правилото, тогава защо в Америка минаването от една класа в друга не е толкова лесно, както в останалия свят? Ограничената социална мобилност тук как я обясняваш?

Soft Click

**

#2983035 - 27.11.2012 22:42 [Re: NVU]

Цитат:

И към Натурал - българската шивачка имала умно дете. Влечала го математиката и ходило по кръжоци. После го приели архитектура. Завършил и сега работи по проект към датска фирма в Копенхаген.

Като гражданин на ЕС може даже да завърши в Дания за без пари.

По темата - това с "посредствените" длъжности за които говориха Cаnon и NVU го разбирам по следния начин. В България може да имаш примерно юридическо или медицинско образование и да работиш съответно като да кажем юрисконсулт в нещо като фирма Басеинова дирекция или публичен изпълнител в НАП за заплата 450 лв или лекар в кръвен център за подобна заплата. Такива длъжности има много. Такива заплати осигуряват пълна мизерия. Доколкото знам по белия свят това няма как да се случи. Може да не си добре в сравнение с други юристи и доктори, но няма да се налага да мислиш как да платиш тока, не дай боже наема или ипотеката.

Казах как аз го разбирам. NVU каза, че посредствените и от двете страни са обречени да са зле. Теоретично е така, но тук са обречени да са много по-зле. Да не изпадам в подробности, ясни са. В общи линии изводът ми е, че "белият свят" е по-добро място за посредствените. Другите навсякъде са добре.

Редактирано от Soft Click (27.11.2012 22:59)

canon
На изток от рая

#2983040 - 27.11.2012 22:48 [Re: Soft Click]

Та това води до извода , че нищо не пречи децата на родните емигранти дори в САЩ да получават БГ гражданство , което им осигурява безплатно висше образование в страни като Дания , Германия , Холандия , Франция ... плащат само семестриална такса , която обаче е в рамките на около 1500 евро.
Доскоро и в UK беше достъпно - около 3000 паунда годишно за граждани на ЕС , но сега увеличиха тройно таксите.

--------------------

Soft Click

**

#2983047 - 27.11.2012 22:58 [Re: canon]

Цитат:

Та това води до извода , че нищо не пречи децата на родните емигранти дори в САЩ да получават БГ гражданство , което им осигурява безплатно висше образование в страни като Дания , Германия , Холандия , Франция ... плащат само семестриална такса , която обаче е в рамките на около 1500 евро.

Във всички датски университети образованието за граждани на ЕС е напълно безплатно. Същото в Швеция и в голяма част от университетите в Норвегия. Важи и за магистратури.

canon
На изток от рая

#2983048 - 27.11.2012 23:02 [Re: Soft Click]

Да така е за там. Дори тия дни имаше презентация у нас на някакви шведски университети. Това е голям плюс за всеки умен младеж днес и за съжаление по мое време нямаше такива безплатни благини

Като се има предвид как германци са масово "гастарбайтери" в Дания едва ли им е толкова зле от комунизма там

--------------------

Редактирано от canon (27.11.2012 23:04)

Soft Click

**

#2983049 - 27.11.2012 23:04 [Re: canon]

Проблемът е че там трябва да се живее от нещо, а е много скъпо за стандартите на българските родители. Да, студентите може да работят, но почти е сигурно, че трябва да знаят местния език, което си е доста голяма гадост.

venturer

#2983074 - 28.11.2012 00:14 [Re: canon]

Цитат:

Да , средата е важна , но парите са преди всичко , а с тях може да си създадеш шо-годе по-подходяща среда.

Ти, говориш много компромисно, що се отнася за живота в Бьлгария.

Що-годе по-подходяща страна (its not good enоugh)особено когато има по-добра алтернатива навьн за можещите, точно пьк сьс средата не бива да се прави компромис никакьв.
И не, не мисля че парите са преди всичко или те са в сьстояние да ти осигурят капсулата за която говориш в Бьлгария.
Всьщност много добре ще намериш отговор, защо повечето пари в Бьлгария не ти осигуряват по-добра среда чрез темата която си пуснал за Ценностите в Бьлгария, кьдето се говори и до известна степен за опростяване на обществото и чалгата като поведение и мислене. Тези неща са просто в повече в Бьлгария и изолацията е невьзможна според мен. Като се има впредвид какви хора забогатяха през последните 20на години, не е чудно защо има промяна в ценностната система като цяло сред обществото.
Изключения има, разбира се (да се застраховам да го кажа)и смятам, че нещата ще си дойдат на место след няколко поколения.

Цитат:

Ако и тези с по-обикновенни прфесии и умения можеха да имат някакъв приличен стандарт емиграцията щеше да е много много по-малка

С това сьм сьгласна и аз.

--------------------
----------------------

Редактирано от Maggie (28.11.2012 00:18)

ColdLove
студена
**

#2983076 - 28.11.2012 00:25 [Re: venturer]

Цитат:

особено когато има по-добра алтернатива навьн за можещите, точно пьк сьс средата не бива да се прави компромис никакьв.

А каква ти е по-добрата алтернатива да си намериш родители навън? Аз лично не бих направила компромис в това отношение. Никакъв. Предпочитам да се грижа лично за старците си. А колкото до кръгът - всеки сам си избира приятелите и това, че приятелите ти слушат кънтри, наместо чалга, не означава нищо по-различно.

--------------------

venturer

#2983081 - 28.11.2012 00:39 [Re: ColdLove]

Помня, че темата за "старците" в Бьлгария ти е болна. (грозна дума..старци)
Иначе алтернативи много..всеки е намерил начин според ситуацията си.
Много родители са навьн при децата си, други се прибират в тежки моменти да се грижат за тях и така.
Дали ще използваш тази причина, за да си сьсипеш развитието в личен план, всеки си решава сам.

--------------------
----------------------

Редактирано от Maggie (28.11.2012 00:40)

ColdLove
студена
**

#2983082 - 28.11.2012 00:42 [Re: venturer]

Цитат:

Дали ще използваш този кос за да си сьсипеш развитието в личен план, всеки си решава сам.

Би ли ми дала пример с какво твоето "развитие" е по-добро от моето? Ама ако можеш, избегни парите. Нали те не правят човека? С какво си повече от мен?

--------------------

venturer

#2983086 - 28.11.2012 00:53 [Re: ColdLove]

Развитието за всеки е различно и много индивидуално, а и дискусията тук е за средата и обществото в което избираме да живеем.

Няма нужда от такива сравнения.

--------------------
----------------------

Редактирано от Maggie (28.11.2012 01:18)

ColdLove
студена
**

#2983128 - 28.11.2012 10:30 [Re: venturer]

Цитат:

Развитието за всеки е различно и много индивидуално, а и дискусията тук е за средата и обществото в което избираме да живеем.

Няма нужда от такива сравнения.

Добре де, какъв ти е проблема с обществото в България? В крайна сметка ти като българка най-добре трябва да го познаваш и разбираш, все пак си една от нас? Това, че като отидеш в чужбина стоиш отстрани на обществото и не го познаваш в дълбочина не означава, че там няма простаци и няма интелигентни хора - разликата е, че там просто си като щраус заровил глава в пясъка мислещ си, че всичко е цветя и рози. А докато се адаптираш минават години. И ква файда от такова мнимо "развитие" истинската думичка на което е "адаптация"? Или казваш, живееш по-добре с парите, които изкарваш там...ами кажи си го направо, защо е нужно да се увърта с някакви си там глупости за общества, развитие и пр.

--------------------

venturer

#2983138 - 28.11.2012 11:22 [Re: ColdLove]

Ти трябва на боб да гледаш.

Големи глупости пишеш.

--------------------
----------------------

Редактирано от Maggie (28.11.2012 11:39)

ColdLove
студена
**

#2983144 - 28.11.2012 11:57 [Re: venturer]

Цитат:

Ти трябва на боб да гледаш.

Големи глупости пишеш.

Не е необходимо да гледам на боб. Това са всеизвестни неща.

--------------------

venturer

#2983160 - 28.11.2012 12:37 [Re: ColdLove]

Добре, ни е известно на всички, че всичко знаеш. блестящо го доказваш.

За справка, сьседната тема за ценностите на бьлгарите.

--------------------
----------------------

Редактирано от Maggie (28.11.2012 12:48)

ColdLove
студена
**

#2983167 - 28.11.2012 13:45 [Re: venturer]

Цитат:

Добре, ни е известно на всички, че всичко знаеш. блестящо го доказваш.

За справка, сьседната тема за ценностите на бьлгарите.

Аз знам, че нищо не знам. А вие, глупци, и това не знаете.

--------------------

Хуанита
couch potato

Регистриран: 08.12.2004
От: Центъра на Вселената
    #2983247 - 28.11.2012 18:54 [Re: ColdLove]

Цитат:

Аз знам, че нищо не знам.

Ква изненада - имаме си форумен Сократ.

Natural
stranger

#2983507 - 29.11.2012 11:43 [Re: ColdLove]

Цитат:

Аз знам, че нищо не знам. А вие, глупци, и това не знаете.

Ако не знаеш нищо, то отде знаеш кво ние не знаем

--------------------
Епикур

canon
На изток от рая

#2985745 - 07.12.2012 19:02 [Re: venturer]

Задминахме американците по вярност към фирмата

Цитат:

Две трети от служителите в България дават всичко от себе си за успеха на фирмата си и се чувстват удовлетворени и ценени на работното си място

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1657499

За някой може да е изненада , но се оказва , че България е наистина много добро място за работа щом повечето хора са така удоволетворени от фирмата и работодателя си.
За мен не е изненада , че сме по-напред от САЩ , а че сме задминали дори азиатците.

--------------------

Botev Plovdiv

**

#2986079 - 09.12.2012 04:35 [Re: canon]

тази класация да не е отзад напред. Южно американците били най-напред, азиатците доста по-назад. Тази класация ми се вижда с главата надолу.

plain

Регистриран: 06.05.2008
От: 02467
    #2990945 - 19.12.2012 15:14 [Re: Botev Plovdiv]

Закачам се.
Нещо позитивно:
http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2012/12/18/1972016_svetovnite_lideri_ot_bulgariia/
Аз поне не бях чувал за повечето от тези продукти.

canon
На изток от рая

#2991845 - 20.12.2012 21:57 [Re: canon]

Ето нещо в правилна посока . Поне мен много ме дразни , че цяла България прилича на огромен некролог :

Забраняват лепенето на некролози по сгради и спирки
http://dnes.dir.bg/news/sgradi-spirki-nekrolog-12664028?nt=4

--------------------

maora
плешив

Регистриран: 12.07.2012
От: Nevada
    #3007333 - 24.01.2013 16:02 [Re: ]

кака щп го нападаш така 4овека? нека каже какво мисли. Лошо ли е да е патриот. Недейте така зверски се дерете 4е ми се къса сърцето. Взех ей сега един Конкор от 5мг. Срамота. Ама е прав за мене . Ох и аз по други поводи в тоя форум много изписах. Слава на Тангра )

--------------------
"Life without a string is chaos"
Rudolph Smunz

mati8800

**

Регистриран: 08.01.2011
От: Earth
    #3008520 - 26.01.2013 17:21 [Re: canon]

Случаят „Пайнер”, или как с европейски пари се плаща мълчанието на българските медии! - Link
Случая с финансирането на цици и г.зове е отразен щироко в европейската преса и лееекичко загатнат в българската.

UrlacherBr
Aparna fan
*

Регистриран: 19.01.2013
    #3009400 - 28.01.2013 17:31 [Re: mati8800]

'Лидерът на Партията за независимост на Великобритания Найджъл Фараж, аяви по Би Би Си: "Имайте предвид, че близо 50% от населението на България живее под или на прага на мизерията. Това е истински праг на бедността, хората там едвам изкарват за храна. За да добиете представа колко зле е положението: средната месечна работна заплата е 200 Евро, а пенсионерите получават по 100 Евро на месец. Държавата е в ужасно състояние, съдебната система не е независима, мафията управлява икономиката. Ако аз бях българин, вече щях да си стягам багажа!"'

--------------------
everything will be ok in the end.
if it's not ok, it's not the end

NVU
Legend

#3009412 - 28.01.2013 17:50 [Re: UrlacherBr]

nai74
pirates of the Caribbean
**

Регистриран: 21.03.2011
От: някъде из Бургас
    #3009506 - 28.01.2013 22:20 [Re: NVU]

Аз па да кажа колко ми е мизерно на тоя тип.
Имам не една а две къщи на по два етажа всяка със по 600-700 кв дворно място на морето.За другите места пак по морето не ми се говори,и нямам ИПОТЕКА или заем или каквото и да било.Плащам 120 лв данък на година за едната къща,другата е малко повече.Имам си 10 г кола на която данъка е в пъти повече от къщата.
Така че този пич да дойде и да ми ги покаже къде са тези 50% мега бедни хорица.Щото около мен не виждам много такива,майка ми взема 320 лв пенсия,безплатни лекарства също получава.Познавам хора със по 500-700 лв пенсия верно че не са много но ги има.Те англетата не ни искат там ама като дойдат тук се разцепват от живот.

BlueDragonfly
beige

Регистриран: 03.01.2006
От: Melbourne, Australia
    #3009544 - 29.01.2013 00:29 [Re: nai74]

Изключително арогантно мнение - аз не познавам никой беден, значи няма бедни изобщо...

nai74
pirates of the Caribbean
**

#3009579 - 29.01.2013 08:15 [Re: BlueDragonfly]

Както искаш така го смятай,а на този тип не е арогантно така ли?
Исках да кажа че не сме мизерници както този казва но явно на теб ти харесва.
Това че не си ме разбрала какво искам да кажа си лично твой проблем.
Мислиш ли че над 50% от българите сме мизерници?

filame
буквалист

#3009582 - 29.01.2013 08:43 [Re: nai74]

Не е въпрос на мислене, необходимо е просто да се разходиш по улицата, но не само в големите градове, ами и в малките. И ще ти стане ясно колко е прав господина за частта с мизерията тук. Един форум не може да те убеди. Излез навън. И то това не е голямото зло. Мечтата от днес за утре да станеш милионер е в детските комикси. Обидно е да ни се отнема всякоя възможност да водим нормален живот. И под нормален имам предвид такъв, който да се съобразява с някакъв, какъв да е морал...

nai74
pirates of the Caribbean
**

#3009583 - 29.01.2013 08:48 [Re: filame]

Ми аз се разхождам,сега ако ме накараш да отида до Видин там най вероятно минава 50%
Вчера се разхождах из Бургас после отидох до единия мол после до другия и да ти кажа не видях много просяци по улицата
Не те знам къде живееш и не ме интересува но тук където съм аз бедните дето са на прага на бедността не са много

maora
плешив

Регистриран: 12.07.2012
От: Nevada
    #3009593 - 29.01.2013 10:05 [Re: nai74]

Цитат:

Ми аз се разхождам,сега ако ме накараш да отида до Видин там най вероятно минава 50%
Вчера се разхождах из Бургас после отидох до единия мол после до другия и да ти кажа не видях много просяци по улицата
Не те знам къде живееш и не ме интересува но тук където съм аз бедните дето са на прага на бедността не са много

тука в Бургас положението е добро горе долу. Мани го оня малоумник Фараж. Вси4ко е полити4еска игра. Знаем ги какви алкохолици и мизерници са в живота. Империята им ще загине след 50-100 години. Геополити4еската карта ще е друга ама ме е яд 4е няма да мога да го видя. Нищо няма да направят....вси4ко е за пе4елене на вотове. Малоумници. Напълниха си държавата с 4ерни мукамби араби и азиатци а ние сме им проблема.

--------------------
"Life without a string is chaos"
Rudolph Smunz

nai74
pirates of the Caribbean
**

#3009597 - 29.01.2013 10:17 [Re: maora]

Там има места дето е по зле и от гетата тук.Бърз пример,Бристол ямайци бандата с мачететата,тепат без да се замислят.Да те е страх една ганджа да отидеш да си вземеш.

Дзвер
wavedancer

#3009621 - 29.01.2013 12:56 [Re: nai74]

Добре е да се разхождаш повече, ако имаш възможност. Реалността с МОЛовете не е за цялата страна, даже не е и за половината. И в големите градове не всички са ок. Не знам как може да смяташ, че пенсия от 300 лв е достатъчна за един човек да живее прилично.
Фараж е един смешко, чиито мнения не предизвикват възмущение само у нас, но не е и като да не каза истини. Изчисленията му може да са кукуруку, но бъди сигурен, че ще има едни хора от наш'те сънародници, дето на драго сърце биха легнали на социалната им система. Не е като островитяните да не са се облажили от членството си в ЕС, даже ако се махнат по- добре, съюзът може да се "сплоти", а не само мрънкачи като тях. Може би и ей тая статия трябва да си я чете ежедневно за бенефитите на УК от членството им с ЕС
http://www.euromove.org.uk/index.php?id=15296
Но не мога да си обясня защо хората подскачат при всяко мнение от чужденец, че сме бедни, има мафия и има корупция. Ами така си е, достатъчно е дори да отвориш първите страници на новинарските сайтоиве. Не е казал, че сме изроди или цигани- каза, че сме бедни и че той да е и той би си стегнал куфарите, ако живееше бедно.
Много сме докачливи, даже ненужно за дребни неща. От фейса ето това видео, което намирам за много добро и съвсем непреднамерено, дори гледам успява да накара хората да си мислят, че ни представят като цигани. Ами не, това е нещо, което всеки може да види из Родопите, Пирин, Балкана. И нито е грозно, нито е срамно ( изключвайки мечкарите)

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

ColdLove
студена
**

#3009636 - 29.01.2013 13:37 [Re: filame]

Цитат:

Не е въпрос на мислене, необходимо е просто да се разходиш по улицата, но не само в големите градове, ами и в малките. И ще ти стане ясно колко е прав господина за частта с мизерията тук. Един форум не може да те убеди. Излез навън. И то това не е голямото зло. Мечтата от днес за утре да станеш милионер е в детските комикси. Обидно е да ни се отнема всякоя възможност да водим нормален живот. И под нормален имам предвид такъв, който да се съобразява с някакъв, какъв да е морал...

Това са абсолютно волни съчинения.
Ще ти кажа нещо за "великобританците". Те гледат единствено и само да лапат, да вземат всички облаги на ЕС, като свободен износ и внос без мита, еврофондове и пр., но когато дойде момента да допринесат с нещо, като например да отворят трудовия си пазар за гражданите на същата тази общност (между другото те по презумпция смятат, че техните граждани могат да работят без проблем в една България например, нали, може би щото се имат за нещо много повече от "мизерниците" обитаващи я? ), надават вой до небето. Ами нека да излязат от ЕС - да почнат да плащат износни и вносни мита, да им резнат европарите и тогава ще ги видим каква песен ще запеят. Времената на колониите отминаха, драги. Сега вече се иска яко бачкане и изплащане на кредити.

--------------------

ColdLove
студена
**

#3009640 - 29.01.2013 13:54 [Re: ColdLove]

Освен това, не мога да разбера защо България беше вързана с Румъния? И винаги - Румъния и България - като дори по азбучен ред трябва да се произнася обратното.

И що за глупости ни говорят - дори в момента лекари, медицински сестри, инженери и пр. нямат никакъв проблем да работят в Англия. Ама никакъв! Значи логичния въпрос - защо сега се цупят англичаните? Аааа, ясно, цупят се, че циганите ще напъплят социалната им система. Ами кажете си го в прав текст бе, господа, що ни мислите за толкова тъпи, че не се сещаме за какво е целия този шум? Кой идиот етнически българин ще отиде да легне на социалната им система, след като гетата им са направо опасни за живот, а единствения начин да живееш от социални помощи е да живееш в гетата им и да ядеш ерзац храна...

--------------------

nai74
pirates of the Caribbean
**

#3009658 - 29.01.2013 14:57 [Re: Дзвер]

Аз мило зверче повечето съм израснал на село при баба и дядо.Аз се разхождам не само из моловете но този мил англичанин едва ли е идвал да се разхожда из България че да ми дава такива мнения.
За майка ми са и достатъчни е може и повече но няма, разходите и на месец едва ли надхвърлят 100 лв.ток по 30-40 лв кабелна 12лв домашен и мобилен по 30 лв.Така че остават 200 и нещо,верно че ако не е зимнината която лятото е приготвила и е от голям+ но повечето хора на село така живеят.Онзи ден бях на свинска смърт във едно село ами не забелязах хората да са крайно бедни.
Зимнина имат колкото си искаш.

Та в този ред на мисли той от къде знае за тези над 50% бедняци?
Мисля си че е минал през Видин.

Дзвер
wavedancer

#3009677 - 29.01.2013 15:29 [Re: nai74]

Ами те и във Видин имат прасета предполагам и си гледат чушки и домати за консерви. Но пак 300 лв ми изглеждат супер малко. Може би защото сте близо до майка ти и й помагате по някакъв начин, но как един пенсионер би се придвижвал с тези пари в голям град, или дори на село да отиде до града, на преглед, не дай Боже за лекарства, за някоя дрешка, обувки, сирене, кашкавал, прах за пране, олио, шампоан, паста за зъби, сапун, даже тоалетна хартия (То само тея еждневни необходими от първа нужда неща като ги изчисля и минават 300лв). Нали зимата трябва да се топлиш- ако е на ток, повече от половината пари, ако е на дърва, някой трябва да ги купи, ако е на парно, то само за парното ще отиват.

--------------------

nai74
pirates of the Caribbean
**

#3009680 - 29.01.2013 15:43 [Re: Дзвер]

Забравих да спомена че лятото работи и си докарва някой друг лев за дърва.На мен помоща ми стига до там че понякога и плащам телефона и кабелната.Кокошки и прасета нямаме живеем в квартал където не дават да се гледат домашни животни като изключим кучета и котки.
Май месец започва работа и Октомври свършва там взема 450 лв заплата.
Не казвам че и е леко но не е бедна че и на щерката все нещо ново и купува,и двете все обикалят из роднини във други градове,я до Сливен я до Котел.
Даже преди време когато бях останал без работа на мен помагаше.
Сега нещата малко по малко взеха да се нареждат,преди година много исках да се махна от тук сега вече ми е все тая.

BlueDragonfly
beige

#3009859 - 30.01.2013 00:34 [Re: nai74]

Значи, пенсионираната ти майка, освен пенсията й се налага да работи 6 месеца годишно (със заплата път и половина повече от пенсията) за да може да има някакъв живот (да обикаля роднини, да извежда внучка си) и все пак се налага да прави зимнина + сина й от време на време помага... Прав си, че не е бедна

Глупаво е да се отрича, че доходите в България са ниски, че сме бедни, че съдебната система е корумпирана - като си затворим очите, положението няма да се промени. Колкото и да се замеряме с лични примери, това нищо не значи, аз мога да познавам 10 много добре уредени - това не значи, че цялото население на страната е такова. За тези 50%, които споменава Фараж - нямам идея откъде ги извади, аз не бих могла да коментирам точно колко са, не знам статистиката за това. Все пак е ясно, че процента е голям и не трябва да се забравя, че той включва и почти всички цигани - повечето от тях определено живеят далеч под прага на бедността.

В крайна сметка хората свикват с този живот и си го живеят както навсякъде по света. Човек се нагажда, пък и в БГ не е като да сме познавали друго в последните 60-70 години. Живота си тече, хората се влюбват, женят, раждат деца, градят кариери, щастливи са.
Това, обаче, не пречи да сме бедни в сравнение с развитите страни.

"Мизерници" е много различно "бедни хора".

filame
буквалист

#3009915 - 30.01.2013 05:58 [Re: BlueDragonfly]

Цитат:

"Мизерници" е много различно "бедни хора".

Денотативно е едно и също. Конотативно е различно. В случая, понеже посланието е политическо, предполагам че е въпрос на лично тълкуване.
Само за протокола, тъй като съм буквалист.

BlueDragonfly
beige

#3009920 - 30.01.2013 06:22 [Re: filame]

Към думата мизерник, по-често се прикача негативен смисъл, от контекста реших, че е така, затова и възразих. Но иначе си почти прав, мизерия и бедност са близки понятия.
Радвам се, че моето мнение те е заинтересувало с нещо.

ColdLove
студена
**

#3009952 - 30.01.2013 10:41 [Re: BlueDragonfly]

Цитат:

Значи, пенсионираната ти майка, освен пенсията й се налага да работи 6 месеца годишно

Хубаво е да го попиташ и на каква възраст се е пенсионирала майка му, за да можем да сравняваме положението с бедността. Защото, като се пенсионираш млад, не е нужно да си стоиш в къщи. Можеш да си получаваш пенсията и всички останали облаги, които получават пенсионерите в България, като например здравните им осигуровки ги плаща държавата и да си работиш - намирам това за доста "сладка далавера". Не забравяй, че допреди няколко години пенсионната възраст в България беше далеееч под тази в западните държави, членки на ЕС.

--------------------

nai74
pirates of the Caribbean
**

#3009958 - 30.01.2013 11:10 [Re: ColdLove]

О да майка ми се пенсионира под 60 г работата и е на 10 мин пеша,не е тежка а и няма какво да прави по цял ден в къщи .И да не работи пак ще и стигат,днес си направих труда да я попитам колко точно взема пенсия 349 лв е взела минали месец.Аз веднъж казах разходите и за ток,вода,телевизия,и телефон не надвишават 100 лв.

venturer

#3009964 - 30.01.2013 11:37 [Re: nai74]

Ако, питаш мен недей вьобще ги пишете тези суми за пенсии на бьлгарски пенсионери по нета. Срамно ниски са....
Как можеш да ме убедиш, че майка ти като пенсионерка с останалите 200 лева може да си позволи дори "нормално" сьществуване ( при положение, че цените в Бьлгария са по-високи, ако не сьщите като тукашните при нас) като изключим лекарствата й примерно ( обикновенно един пенсионер има такива), храна (която не е толкова евтина в Бьлгария, за да отговаря на ниските пенсии в Бьлгария )други задьлжителни разходи, та то нищо не й остава на тази жена. Тя е на минус...
Вьобще темата за пенсионерите и пенсиите хич не е похващайте, че това е позора на днешните политици в Бьлгария.

--------------------
----------------------

Редактирано от Maggie (30.01.2013 11:40)

nai74
pirates of the Caribbean
**

#3009965 - 30.01.2013 11:40 [Re: venturer]

Ти от кога не си била във България?

venturer

#3009974 - 30.01.2013 12:12 [Re: nai74]

Последните 8 години всяка година сьм в Бьлгария от 6 до 8 седмици.
Знам за какво говоря, относно сьотношение пари / цени/ качество на живот.

--------------------
----------------------

Редактирано от Maggie (30.01.2013 12:14)

nita
тихичка

#3009977 - 30.01.2013 12:21 [Re: nai74]

Цитат:

пак ще и стигат,днес си направих труда да я попитам колко точно взема пенсия 349 лв е взела минали месец.Аз веднъж казах разходите и за ток,вода,телевизия,и телефон не надвишават 100 лв.

Единственото, което ми идва в главата, като чета тая отявлена глупост е, че под тоя ник пише самият министър Дянков, който се опитва да убеди хората колко са добре.
Виж, майка ти не е само храносмилателно-отделителна система и нещо, на което е нужно да се стопли. Ако грам се беше замислил по въпроса, щеше да разбереш, че парите са мизерни.

nai74
pirates of the Caribbean
**

#3009978 - 30.01.2013 12:23 [Re: nita]

Че на кого му стигат парите,на теб стигат ли ти?

nai74
pirates of the Caribbean
**

#3009981 - 30.01.2013 12:33 [Re: venturer]

Пред мен е брошурата на Кауфланд от 27 Януари 2013
4.89 лв 1 кг пиле.
3.69 кг пилешки бутчета.
Шунка-300 гр 2.69
1 кг маслини 5.50
Краве сирене 1 кг 5.50
Кисело мляко 0.79
Ориз 2 лв-1кг
1л олио 2.29
Кайма 200 гр 0.59
Прах за пране 4 кг 8 лв

Според теб за сам човек колко са му нужни да оцелее?

venturer

#3009992 - 30.01.2013 13:28 [Re: nai74]

Да оцелее???? Ние за физическо оцеляване ли говорим тук.
Темата отиде в девета глуха направо.

--------------------
----------------------

nita
тихичка

#3009997 - 30.01.2013 13:58 [Re: venturer]

Ти остави, че явно за това говорим, но се питам опитал ли е въпросният пишещ кайма, чиято цена е 3 лв. за килограм?
Понеже нормалната кайма върви 7-9 лв. килото и не може да се каже, че е нещо супер, а такава от 3 лв. е пълна с рога и копита.

canon
На изток от рая

#3010014 - 30.01.2013 15:24 [Re: ColdLove]

Цитат:

И що за глупости ни говорят - дори в момента лекари, медицински сестри, инженери и пр. нямат никакъв проблем да работят в Англия. Ама никакъв! Значи логичния въпрос - защо сега се цупят англичаните? Аааа, ясно, цупят се, че циганите ще напъплят социалната им система. Ами кажете си го в прав текст бе, господа, що ни мислите за толкова тъпи, че не се сещаме за какво е целия този шум? Кой идиот етнически българин ще отиде да легне на социалната им система, след като гетата им са направо опасни за живот, а единствения начин да живееш от социални помощи е да живееш в гетата им и да ядеш ерзац храна...

E , като не става дума за Борисов понякога сме на едно мнение

Истината е , че българите бачкат като роби за да изкарват пари и никой не отива да легне на социал. Виж ромите са друга порода и тръфне ли един ще се изнесат цели махали и квартали. Макар да има изключения огромната част от тях емигрират с ясната нагласа да се уредят със социални помощи , да просят , да крадат. Англетата както казваш никога няма да наречат проблема с истинското му име.

--------------------

canon
На изток от рая

#3010015 - 30.01.2013 15:31 [Re: nai74]

Вярно оцеляват пенсионерите , но животът им има малко общо с този на западните им връстници. Само като погледнеш облеклото , масово в сиво-черни или безлични нюанси , хората сбръчкани , разнасящи пазарски торбички с логотата на големите вериги...
Знаеш добре как изглеждат западните им връстници - сандалки , свежи бонбонени цветове, капели , лежерни разходки из курортите , няма да гледат внуците , а след пенсия като , че ли започват истински да живеят. Имат цялото свободно време ,а пенсиите им стигат да обикалят и най-екзотичните дестинации , да опознаят света както повечето от тях са го направили веднъж и на млади години. Ми то на повечето круизи са едно поне 70-80 % пенсионери. Да добавим и развлечения като кино , концерти , понякога хапване в ресторанти ...
Та там въпросът за ежедневно оцеляване като храна , ток и консумативи изобщо не е тема на обсъждане. Хората имат съвсем други грижи в живота

--------------------

nai74
pirates of the Caribbean
**

#3010017 - 30.01.2013 15:36 [Re: canon]

Ок така е,не ми се спори.
Нашите са най-бедни,над 50% сме бедняците,съгласен.

canon
На изток от рая

#3010020 - 30.01.2013 15:55 [Re: nai74]

Лично моите не са бедни , нито мизеруват за родния стандарт - майка ми е работещ пенсионер с добра пенсия и нелоша заплата , баща ми с инвалидност 96% и една торба лекарства месечно. Позволяват си качествена храна , отопляват се на дърва , но не е проблем дали тока ще е 70 или 100 лева в края на месеца . Парите им стигат и не се налага да помагам засега.
Съвсем обаче не са средностатистическа извадка , защото виждаме какво е наоколо.
За пример свекърите пускат бойлера веднъж -дваж седмично. Двама инвалиди с общо около 400 лева пенсии. Заболяването не им позволява поне да гледат животинки или градина на село. Не бяха мързеливи хора , но животът така ги завари.

--------------------

nai74
pirates of the Caribbean
**

#3010938 - 02.02.2013 10:18 [Re: canon]

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5493851
Май този дето беше казал че над 50% са много бедни не си е прочел урока,или говори без да мисли и чете.

canon
На изток от рая

#3011296 - 03.02.2013 19:46 [Re: nai74]

Голяма забава било в Бургас ... мале , мале

Снежина Маджарова (ГЕРБ)- Председател на общински съвет Бургас

--------------------

Редактирано от canon (03.02.2013 19:49)

venturer

#3011415 - 04.02.2013 00:23 [Re: canon]

Мале, трагедия..това ли е качеството на бьлгарските управници, че и коментара на журналиста.

Последното което бих казала, че е забавно.

--------------------
----------------------

Редактирано от Maggie (04.02.2013 00:24)

ColdLove
студена
**

#3011834 - 05.02.2013 09:34 [Re: venturer]

Цитат:

Темата отиде в девета глуха направо.

За да съживим темата имам въпрос към теб. Колко е минималната пенсия в Австралия и какви хора я получават?

--------------------

us_dream

**

Регистриран: 09.02.2011
От: Sofia
    #3015540 - 14.02.2013 10:12 [Re: ColdLove]

Незнам защо се обиждате на човека,който казва самата истина за България.Сравняват Румъния,защото те ас даже малко по-зле и от нас.Моите сметки за ток са на месец сега зимата 80 лв!!! Само ток.Е как да живееш с 300 лв и как да няма мизерия и бедност,че немога да си го обянса.Къде живеете бе хора,на Карибите ли ?Ми в София си е борба на живот и смърт за работно място и говорим за средна заплата точно 200-300 евро,точно и ясно посочено от Фараж.Само смтеките на месец са ми над 150 лв.Как може да се гледа малко дете с тая заплата,много добре сме запознати с положението в България,че да си мислим ,че сме си добре,да се обиждаме от реалността е обидно .Ако беше толкова добре,хората нямаше да искат да отидат да живеят нормално.Относно поста ,че човека има 2 къши,ми аз нямам нито една,не живея на плажната ивица и карам кола на 23 години и това защо.............. защото сме в добро финансово положение.Смях от всякъде А за мафия и корупция,няма да коментирам.За 23 години се прмени само и единствено това,стана беззаконие и фалираха всички държавни дружества и предприятия,а тези които не фалираха,бяха приватизирани за без пари

--------------------
По-добре в пъкъла с умните, отколкото в рая с лудите и Човек предполага,а пък Господ разполага!!!

Редактирано от us_dream (14.02.2013 10:15)

Lautrec

**

Регистриран: 15.07.2009
От: България
    #3015586 - 14.02.2013 13:59 [Re: us_dream]

Всичко казано за България и българите в чужнбина е много вярно. Имам поглед върху двата случая. За едно нещо обаче, Авторът Dragunov не е прав. Вие г-н Драгунов гледате от позицията на вече "успял". В кавички разбира се, защото не е много ясно какво значи успял в България! Защо казвам всичко това!? Авторът на темата е имал щастието да го въведът в занаята. Повечето нямат този късмет, а когато нямаш необходимата квалификация и/или опит, и няма кой да те препоръча си изгубен. Аз НЕ мога да обвинявам онези българи които са предпочели да работят в чужбина. Да в очите на много българи те са успели. Дали е така е друг въпрос. Аз обаче НЕ харесвам онези сънародници, които СА напуснали страната, НЯМАТ отношение към случващото се в България – казват, че имат, но лъжат – упрекват ни, че НИЩО не правим, за да се промени ситуацията в страната, но и те не ни помагат – нали уж бяха заинтересовани. Ами, мили мои наивни малчугани, кажете ми, Щ'ОТ аз не знам, от две злини коя бихте избрали. Знам клише е, но е факт, точно както и факта, че всеки здраво мислеш би избрал по-малката злина. ПРОБЛЕМЪТ Е В ТОВА, ЧЕ ЗЛИНАТА СИ Е ТАКАВА, БЕЗ ЗНАЧЕНИЕ ДАЛИ Е "ПО-ДОБРА" ОТ ДРУГАТА.
В тази връзка, избрахме мутра за премиер. Защо?! Ами, ако тогава знаехме, че е мутра, едва ли щяхме да го изберем. Народът НЯМА достъп до класифицираната информация на службите! КАПИШ! И така изборът се сведе до това да изберем по-малкото зло. Кой да знае, че НЕ Е по-малкото зло! Накрая, задават се избори, дайте алтернатива. Със сигурност НЯМА да има трети мандат за ГЕРБ, но пак ще е някой боклук. И отново ще узнаем за това, твърде късно!

--------------------
And we see better, we ..-. ..- -.-. -.- and more ugly!

Lautrec

**

#3015596 - 14.02.2013 14:17 [Re: Lautrec]

Истината за България е следната. Преди време "виден политик" каза, че страната ни се управлява отвън и от вече бивши комунистически лидери. Сега някой ще каже че съм любител на конспирациите. Ти, който и да си, имаш право на мнение. Но преди дори да си го помислиш – ти който и да си, трябва да проумееш следното. За най-актуален пример, ще вземем бате Бойко. Първо охрана на Живков, после Ипон, главен секретар, кмет, министър прецедател. Кажи ми, ако казаното до тук е вярно как да се бориш срещу противник когото не познаваш! Сега колкото и да е тъп човек, ще осъзнае, че той е бил подготвян за настоящия пост. Това ми напомня малко за сръбските тигри. Знаете Ражданович бе създаден от държавата, но накрая не можеха да се справят с него и всички знаем какъв бе крайния резултат, и онзи преди самият край! И преди да ме обвините, че не пиша по темата, първо помислете!
Успех на всеки "дръзнал" да напусне България. А на тези тук... Жална ни майка!

--------------------

nai74
pirates of the Caribbean
**

#3015790 - 14.02.2013 20:42 [Re: us_dream]

Виж сега аз живея в две къщи на морето щото майка ми и баща ми тука са си взели място,и друго да ти кажа вземам доста над 300 евро.Не ми е добре но не ми е и зле,на теб ако ти е зле намери начин да ти е добре.Аз приятелю бачкам и след работа за да ми е добре.

nai74
pirates of the Caribbean
**

#3015795 - 14.02.2013 20:46 [Re: Lautrec]

Ехеее браво бре СтанишеФ,ма ти си бил много забавен.

canon
На изток от рая

#3015800 - 14.02.2013 20:51 [Re: nai74]

Цитат:

Виж сега аз живея в две къщи на морето щото майка ми и баща ми тука са си взели място,и друго да ти кажа вземам доста над 300 евро.Не ми е добре но не ми е и зле,на теб ако ти е зле намери начин да ти е добре.Аз приятелю бачкам и след работа за да ми е добре.

Нещо подобно макар и не на морето и не къщи .
Малко съм учуден , защото в София 500 лева взима чисто да кажем сервитьорка в сладкарница без бакшишите. Застрахователен брокер на заплата 650-800 лева средно и т.н.
Говорим само за заплата оттам нагоре всеки както си го направи
Аз ако нещо мрънкам не е , че не живея добре и добре знам какво трябва да направя за да съм още по-добре.
Дразня се , че хора без усилия постигат същото или повече само затова , че крадат или са роднини/познати на точните партийни хора.
Дали ще се смени властта или не аз знам как да си ръководя нещата.
Добре живеех и при Царя , и при комунистите и не мисля , че някой от всичките правителства има принос за това.

--------------------

Редактирано от canon (14.02.2013 20:55)

pplk
рекордьор

Регистриран: 20.02.2009
    #3015867 - 14.02.2013 22:35 [Re: canon]

Цитат:

Добре живеех и при Царя , и при комунистите и не мисля , че някой от всичките правителства има принос за това.

Останалото ти скъсява живота!

--------------------
По една случайност един от съседите на Турция е Русия. - конска мъдрост.

Lautrec

**

#3016060 - 15.02.2013 16:03 [Re: nai74]

Цитат:

Ехеее браво бре СтанишеФ,ма ти си бил много забавен.

Би ли пояснил!

--------------------

Редактирано от Lautrec (15.02.2013 16:04)

sugarplum
Carpe diem
**

Регистриран: 13.05.2013
    #3100401 - 22.10.2013 23:09 [Re: Lautrec]

Днес попаднах на тази статия ..не можах да намеря темата във форума където един човек хвалеше оставането си в Б-я и колко добре му е ( за това се извинявам че не я слагам на правилното място)

99 причина да живея в България
1. Защото много ми харесва да живея в кочина.
2. Защото обичам да дишам мръсен въздух.
3. Обожавам да пия хлорирана вода от ръждясали тръби.
4. Държа да умра от рак на четиридесет години.
5. Страшно си падам да плащам външния дълг, дето не съм го направил аз.
6. Приятно ми е да работя по един месец за 217 лева.
7. Обичам да не ми плащат социалните осигуровки.
8. Много ме радват сметките от по 150 лева за парно.
9. Кефя се когато сметката на телефона ми е по-голиама от заплатата ми.
10. Умирам си от кеф цяла година да събирм пари за GSM втора употреба от Германия – почти като нов ..
11. ….и после да ме е страх да говоря по него, защото за 2 минути разговор трябва да работя два дена.
12. Държа съседите ми да са олигофрени.
13. Искам всяка седмица да се караме кои се е разпломбирал радиатора и защо някои си не е платил 0,60 лева за чистачката.
14. Страшно си падам да ме унижават новобогаташи.
15. Панелните гарсониери ме кефът.
16. Дупките по пътищата са супер.
17. Обичам съседът ми да си цепи дървата в хола си.
18. Обичам като изляза на терасата и да виждам как тъпите ми съседи си изхвърлят манджата и боклука през джама си.
19. Обичам депутатите, дето съм ги избирал, да гласуват тъпи закони.
20. Луд съм от щастие когато после същите депутати ми обясняват, че законът който са приели е виновен за еди-какво си.
21. Държа да се осигурявам здравно и след това, като се разболея, никой да не ми обръща внимание.
22. Искам с парите ми за здравни осигуровки да се купувт нови Мерцедеси
23. Искам депутатите дето аз сам ги избрал всяка година да си купуват нови коли.
24. Кефят ме данъци от по над четиридесет процента.
25. Обичм да плащам такса смет колкото две пенсии на баба ми и после пак да ходя из боклука.
26. Луд съм от щастие когато се забавя с 0,14 минути да си платя тока и ме резнат веднага.
27. После след като си го платя да чакам три дена да ми го пуснат.
28. А наи-готиното е, че тъпите цигани не си го плащат по дест години.
29. Радвам се когато мургав контролюр в градския транспорт ми дава билетче шеста употреба
30. Щастлив съм да гледам тъпи циганки да не се плащат билетчетата защото са братчеди с контрольора от шесто коляно.
31. Хубаво ми е да събирам пари за кола от десет години…
32. …после да ми я откраднат на втория ден.
33. Искам инфлацията да ми изяде спестяванията.
34. Обичам да дружа със тъпи, грозни и миризливи цигани наскоро забогатели от съмнителен бизнес.
35. Още по-хубаво ми е, когато ми откраднат колата.
36. Най-хубаво ми е когато после корумпирани ченгета ми се обаждат да искат “награда” за нея за да ми я върнат.
37. Харесват ми подкупните ченгета – те са гот!
38. Харесват ми подкупните митничари – браво юнаци!
39. Харесва ми, че абсолютно всички, дето не трябва, са подкупни.
40. Чувствам се щастлив, когато мутрите изнасилят гаджето ми.
41. Чувствам се щастлив, когато мутрите изнасилят и мен.
42. Весело ми е, когато БМВ-та газят хора и се отървават с глоба за превишена скорост.
43. Обичам попфолк.
44. Искам да си купувам дрехи втора употреба – на килограм.
45. Искам да имам хладилник втора употреба.
46. Искам и пералня втора употреба.
47. Искам и климатик втира употреба.
48. Падам си да ми обират апартамента по два пъти в годината …
49. …кефя се и когато се върнат да ми изядат и сланината в хладилника.
50. Хубаво ми е сутрин да виждам некролози на шест годишни деца изнасилени от гнусни педофили.
51. Хубаво ми е когато на следващата сутрин разбера, че гнусните педофили са ги освободили срещу гаранция от 500 лева.
52. Хубаво ми е сутрин да виждам некролози на петнадесетгодишни деца, умрели от дрога.
53. Хубаво ми е сутрин да виждам некролози на шестнадесетгодишни деца, застреляни от полицаи.
54. Хубаво ми е сутрин да виждам некролози на двадесет годишни младежи които са се самоубили в “родната казарма” защото някои се е гаврил с тях.
55. Хубаво ми е сутрин да виждам некролози на на старци които са се самоубили за да не живеят в мизерия
56. Обичам да гледам старци да си късат рецептите пред поликлиниките, защото немогат да си купят лекарствата.
57. Приятно ми е да ме хапят бездомните помияри, които живеят в градинката до нас.
58. След това ми е хубаво, когато в болницата ми кажат, че се е свършила противобясната ваксина…
59. …и най-накря ми предложат такава за десет лева от личният им запас.
60. Харесва ми да ме ръгат в трамваите.
61. Харесва ми да ме настъпват и да ми кашлят в лицето в тролеите и автобусите.
62. Обичам да ме лъжат на пазара.
63. Обичам да ме лъжат навсякъде.
64. Харесва ми че в България думата “Педераст” звучи гордо.
65. Приятно ми е, че от чешмата в кухнята текат лайна след като не съм имал вода от четири дена защото живея на 13 етаж.
66. Обичам да гледам тъпа телевизия.
67. Много си падам по предавания с дълбоко социално значение като “Разбиване” и “Първична сила”
68. Обичам да гледам тъпи сериали по четири пъти на ден.
69. Обичам да слушам тъпо радио.
70. Обичам страшно тъпите театрални постановки.
71. Обичам тъпите вестници.
72. Много обичам да ми спират кабелната телевизия в момента, когато има хубав филм.
73. Падам си да пия метилов алкохол в бутилка от уиски.
74. Весело ми е да гледам как баба ми живее с петдесет лева пенсия.
75. Става ми гот като видя, че баба ми си продава покъщнината да може да си плати водата.
76. Доставя ми удоволствие да гледам как контрольорите в градския транспорт бият хора.
77. Доставя ми удоволствие и мен да ме бият.
78. Радват ме бездомните деца по улицата …
79. …и те са щастливи когато намерят малко пари да си купят лепило.
80. Харесвам по цял ден да седя пред телевизора и да няма едно сфястно заведение където да ида да пия едно кафе.
81. Обичм кафето да ми е втора цетка с бъркалка втора употреба.
82. Още повече ме радват бездомните деца, когато са гладни.
83. Обичам да виждам пудели с прически за по сто лева.
84. Става ми хубаво, когато си купувам лекарства с изтекъл срок на годност.
85. Весело ми е, когато освобождават убийци от затвора, за да си правят пломби по зъбите.
86. Кеф ми е когато лекарят ми ми каже, че дължа 50 лева за един обикновен преглед и консултация.
87. Радвам се, когато срещна случайно на улицата бивши финансови фараони.
88. Радвам се, когато на пешеходната пътека някой шофьор се опита да ме сгази.
89. Кефя се когато по тротоарите няма място от паркирани коли
90. Обичам да си купувам фалшиви шампоани, от които да ме избиват обриви.
91. Харесва ми, когато някой се закачи на моя телефон и говори половин час с Гвинея Бисау.
92. Приятно ми е, когато някой психопат спечели избори.
93. Много ми е гот, когато родителите ми живеят на заеми.
94. Радвам се като някакъв изрусен, детствен педераст ме срещне на улицата и ми каже:”Скъпи, обичам те!” Или нещо подобно.
95. Радвам се, когато разни тъпаци с костюми за по хиляда лева, наскоро купили по един мезонет на трите си любовници, с извъннормено тегло от прекомерно ядене на езици от пъдпъдъци, прекарващи уикендите на островите Тонга, возещи се в служебни коли, струващи колкото половин поликлиника, децата на които ходят с по шест бодигардове, жените на които се занимават с това да си купуват гащи от Париж всеки втори петък на месеца, да се опитват да ме убедят, че нещата някога ще се оправят.
96. Харесва ми самозвани професори, въртящи по 10 фирми, да пишат двойки, защото по време на лекциите сме ходили на работа.
97. Защото умирам комплексари да ме третират като роб.
98. Защото няма по-голяма наслада да уча в бунище.
99. Защото много обичам екстремния спорт – “разходка по планините” и т.н.
Източник бг.нет

--------------------
People are like stained-glass windows. They sparkle and shine when the sun is out, but when the darkness sets in, their true beauty is revealed only if there is a light from within. E.Ross

sigi734
старо куче

Регистриран: 12.02.2010
    #3100403 - 22.10.2013 23:22 [Re: sugarplum]

Тези простотии са сигурно на 10 години.

admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #3100405 - 22.10.2013 23:35 [Re: sigi734]

Цитат:

Тези простотии са сигурно на 10 години.

Повече.
Но се повтарят като мантра най-вече от тези, които им трябва да се убеждават ежедневно колко правилно са постъпили.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

NVU
Legend

#3100406 - 22.10.2013 23:36 [Re: sugarplum]

Цитат:

Днес попаднах на тази статия ..

Много яко. Аз пък днес попаднах на статия, където пишеше че били измислили интернет без да трябва да закачаш компютъра през модема към телефон. Направо по въздуха минавал... Представяш ли си! Сега остава да измислят и безжични телефони, и след години децата ни сигурно дори на телефоните си ще имат интернет

canon
На изток от рая

#3100407 - 22.10.2013 23:50 [Re: NVU]

Последната седмица четях доста британска преса . Акцентите бяха. -" шок с новите цени на водата" заради новата многомилиардна пречиствателна станция в Лондон което ще натовари сметките за вода с 29 паунда месечно и близо 400 паунда годишно.
"Шоково повишаване цените на газта с над 8 % и на електроенергията с над 10%."
"Здравната система не струва и NHS е пред поредния колапс"
Стачка на учителските синдиката и хилядно шествие с призиви "Торите вън" ... лично видях митинга по улиците на централен Лондон . Хиляди родители бяха принудени да наемат спешно бавачки или да си вземат почивен ден заради затворените училища.

Продължавам с пресата " Приватизацията на енергийните дружества ги вкара в чужди ръце и сега ЕОN и ЕVN командват родната електроенергия "
" Служителите на Royal mail твърдо против готвената приватизация , защото чужденци в лицето на Deutshe Postt са главен кандидат "

Ако човек не знае къде се намира все едно чете родните медии ...да не споменавам крими хрониките из пресата -:)

--------------------

Редактирано от canon (22.10.2013 23:53)

venturer

#3100435 - 23.10.2013 02:26 [Re: canon]

Каноне,

Нима има страна без проблеми???
Опитай се да анализираш дьлбочината им.

--------------------
----------------------

canon
На изток от рая

#3100468 - 23.10.2013 07:54 [Re: venturer]

Аз съм добър анализатор

--------------------

venturer

#3100470 - 23.10.2013 08:12 [Re: canon]

Не се и сьмнявам в това.

--------------------
----------------------

sugarplum
Carpe diem
**

Регистриран: 13.05.2013
    #3100495 - 23.10.2013 12:12 [Re: sugarplum]

admiral ,NVU ,sigi734
Съжелявам че го постнах просто сега го видях и реших да го споделя. Моля администраторите да го изтрият ако решат.

pplk
рекордьор

#3100559 - 23.10.2013 15:07 [Re: sugarplum]

Цитат:

Съжелявам

Баси, кой идиот измисли тази дума?

Пише се съжАлявам!!!!!!

--------------------

admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #3100562 - 23.10.2013 15:16 [Re: pplk]

Ай ся, не изпадай в дребнав софизъм.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

pplk
рекордьор

#3100567 - 23.10.2013 15:24 [Re: admiral]

Изпреварили сте ме с едрия

--------------------

khalhalla
шматка от класа
**

Регистриран: 18.05.2012
От: Rochester, NY
    #3158127 - 25.04.2014 20:09 [Re: canon]

Голям праз,че им вдигат битовите сметки.
Какви заплати взимат там? Стандартът е висок, нормално ...

--------------------
"Истината е, че съдбата нито бърка, нито нарежда картите - тя само ги раздава."

Павел Вежинов

jingle
новак

Регистриран: 17.01.2016
    #3342354 - 05.03.2016 20:48 [Re: venturer]

Винаги ме е дразнело,че емиграцията се е свързвала с предателство на хора,отишли някъде за повече пари. Аз съм В България,но за да съм в този форум,явно не искам да съм тук Нашето семейство живее добре,даже много добре тук,ама финансово,а то никак не е достатъчно. Аз работя като учител и университетски преподавател и пари не изкарвам Моя мъж е човека с парите,трепе се по цял ден,няма събота,няма неделя,няма празник.Така е тук. Аз,обаче,съм по цял ден с деца,малки и вече пораснали и виждам деградацията у мнозина,а те не са виновни,такива са им и родителите.Масата. Разбира се,че се дразня като се обижда България и българите,ама то ако нещо е чудесно,ще го обиждат ли? Болна тема ми е образованието,то се скапа вече в България,а знам че то като се скапе,скапва се и държавата. Не искам да съм тук,дай Боже да не съм дълго. Хората от зората на човечеството са пътували в търсене на по-добро място за живеене.Не виждам нищо лошо в това.Това,че е отидеш в друга държава,за да търсиш по-добра реализация за себе си или по-добро училище за децата си,не те прави предател.Не си предател ако плачеш на химна и се наричаш гордо българин в Америка,но в същото време живееш като американец. В крайна сметка смятам,че където живееш,трябва да си напълно интегриран. Предател си ако си роден Иван,ама в Америка се прекръстиш на Джон и се правиш,че не си чувал за България Аз като родител ще направя всичко възможно за децата си,да са другаде.Това същото правят и моите родители,не ме връзват с чувство за вина и с въпроси кой ще се погрижи за тях като остареят,а ми казват: Върви,детето ми,спасявай се! България като родина си я взимаш и си тръгваш,щото тя ти е в сърцето.Държавата България е просто територия и тежко на този,който си съсипва живота само в името на едно парче земя.

venturer

#3342537 - 07.03.2016 13:46 [Re: jingle]

Изтупали сте темата от праха, явно сте искали да споделите мнението си.
Реших да отговоря, защото сте се закачили за мой пост.

Цитат:

.Винаги ме е дразнело,че емиграцията се е свързвала с предателство на хора,отишли някъде за повече пари.

Според мен, емиграцията се свързва с предателство само от хора които искат да оправдаят тяхната собствена слабост и некадърност да начертаят собственият си живот.
От доста години съм навън и досега не съм срещала друга нация с толкова силни комплекси в това отношение колкото българите.
По-скоро навън търсенето на по-добро бъдеще и по-разнообразно се приема за позитивно и обогатяващо начинание,а не за предателство.
Живота е доста кратък и трябва да се живее пълноценно и с много смелост. Човек трябва да се развива и следва мечтите си.
Желая ви попътен вятър и следвайте мечтите си.

--------------------
----------------------

Редактирано от venturer (07.03.2016 13:53)

Тиквичка
терца

Регистриран: 29.05.2009
От: Perth, WA
    #3342626 - 08.03.2016 03:42 [Re: venturer]

Цитат:

... и досега не съм срещала друга нация с толкова силни комплекси в това отношение колкото българите.

Комплекси ли? Според мен чиста завист. Радой Ралин си го е казал в кратце:

Срещнали се на полянка,
прабългарин и славянка.
Цуни-гуни, вади-тури,
народили чукундури.
Хем ебливи, хем крадливи,
но най-вече завистливи.

venturer

#3342674 - 08.03.2016 08:46 [Re: Тиквичка]

Бих го нарекла завист, ако българите които ни наричат предатели нямаха възможност да излизат от страната.
Сега света е отворен всеки може да излезе от България и да избере къде иска да опита възможностите си и следва мечтите си.

Имаме един живот и всеки има право да избере как и къде ще го изживее.
Те са избрали да е България, 2 милиона сме избрали навън. Нека уважаваме взаимно избора си.
Просто няма нужда от подобни класификации.

--------------------
----------------------

jingle
новак

Регистриран: 17.01.2016
    #3343050 - 10.03.2016 13:47 [Re: venturer]

Закачам се за нечий пост,защото не знам дали може да напиша самостоятелен такъв

violin
старо куче

Регистриран: 08.06.2009
От: San Jose, CA
    #3344683 - 20.03.2016 00:32 [Re: jingle]

Цитат:

... Предател си ако си роден Иван,ама в Америка се прекръстиш на Джон и се правиш,че не си чувал за България ...

Това е по-скоро срам или пък неуважение към родителите.

Един приятел на скоро се опусна - бил съм "избягал". Така се изрази, че все едно съм направил нещо лошо и като съм отишъл в друга държава - едва ли не, съм причината за всички лоши неща в БГ.

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #3344723 - 20.03.2016 10:55 [Re: violin]

Цитат:

Един приятел на скоро се опусна - бил съм "избягал".

Където си иска по света вече може да ходи човек.
Бягството значи, че някой не те пуща.

А и България вече е с границите на Европа. Това е много хубаво. Днес на концерт във Виена, утре на море в Капри, или нейде из Алпите на ски. Има и бол опции за образование и работа.

venturer

#3344732 - 20.03.2016 11:31 [Re: violin]

Цитат:

Цитат:

... Предател си ако си роден Иван,ама в Америка се прекръстиш на Джон и се правиш,че не си чувал за България ...

Това е по-скоро срам или пък неуважение към родителите.

Един приятел на скоро се опусна - бил съм "избягал". Така се изрази, че все едно съм направил нещо лошо и като съм отишъл в друга държава - едва ли не, съм причината за всички лоши неща в БГ.

И какво си предал, не ми става ясно, ако си сменил името си...(всеки има право да реши, как иска да се нарича, а и също как и къде да живее ), а за израза "избягал" дори няма да коментирам.
Едва ли бих нарекла предател човек, който си е сменил името. Може да е направено от напълно практични причини.
Въобще в България се раздават много лесно такива определения, всеки се превъзнася за съдник, че и считат че имат право да го правят.

Аз лично, не съм превърженик на сменяне на имена ( въпреки че неведнъж ми е идвало до гуша с моето трудно име за произнасяне) не съм се замисляла никога да го сменя обаче и не от патриотична гледна точка (в никакъв случай), по-скоро го приемам като уважение лично към мен да се научат да го произнасят правилно. и държа на това.

--------------------
----------------------

Редактирано от venturer (20.03.2016 11:35)

Tanya.

#3344733 - 20.03.2016 11:37 [Re: venturer]

Цитат:

Въобще в България се раздават много лесно такива определения,
всеки се превъзнася за съдник, че и считат че имат право да го правят.

Не е така.
Или поне моето обкръжение в Бг не е такова.
Пиша го в моя и в тяхна защита.

venturer

#3344736 - 20.03.2016 11:50 [Re: Tanya.]

Цитат:

Цитат:

Въобще в България се раздават много лесно такива определения,
всеки се превъзнася за съдник, че и считат че имат право да го правят.

Не е така.
Или поне моето обкръжение в Бг не е такова.

Пиша в в моя и в тяхна защита.

Tanya,
Радвам се, че е така.
Нямам пропусната година в България, в която някой да не ми каже как съм се спасила и съм зарязала роднини и родина. все ще се намери някой, в много случай даже не ми е близък, ами просто сме случайно на обща маса седнали за вечерта...примерно.

--------------------
----------------------

Tanya.

#3344739 - 20.03.2016 12:03 [Re: venturer]

...то и тук във форума сме като на маса..
аз отвреме-навреме "посядам за малко на масата",
да почета какво живеещите извън Бг мислят за хората останали да живеят в Бг.
Двупосочно е. А човек обикновено гледа само от своята камбанария.

venturer

#3344740 - 20.03.2016 12:16 [Re: Tanya.]

Да, двупосочно е. съгласна съм.
От мен никога няма да се чуе оценка за решението на някой къде да живее.
Не е моя работа да коментирам, а и живота е твърде кратък, та всеки да си решава, той (живота) е и много индивидуално journey.
Но определено мисля, че българите в болшинството си, които живеят в България, не са толерантни и не са научени да уважават хората с различни възгледи и решения.
Това си е лично мое мнение разбира се, та не ангажирам никого с него.

--------------------
----------------------

Редактирано от venturer (20.03.2016 12:26)

Tanya.

#3344745 - 20.03.2016 12:42 [Re: venturer]

Цитат:

... той (живота) е и много индивидуално journey.

Идвала ли си лятото в България?
Ако да, правило ли ти е впечатление, че лятото по време на отпуските поне половин Бг се изнася нанейде зад граница, най-вече по Средиземноморието.

Малко по малко и българинът става човек на Света.
Глобализацията е повсеместна.

venturer

#3344747 - 20.03.2016 13:06 [Re: Tanya.]

Да, последните 7,8 години всяко лято съм в България.
Относно летуването из Средиземноморието. Тази година и до там отскочихме, въпреки че иронично на критиките, че сме "предатели" от месните българи, аз лично не пропускам да наобиколя и нашето Черноморие и да го покажа на нашите деца ( въпреки нередностите и лошото обслужване) не че струва толкова, а просто защото е част от България.
Относно глобализацията която ще доведе и до промяна на мисленето на българите (надявам се), то тези летни летувания въобще не са достатъчни. Можем обаче да се поучим, как се прави бизнес по-добре, защото картинката по-нашето Черноморие не е особено добра.

--------------------
----------------------

Tanya.

#3344751 - 20.03.2016 13:24 [Re: venturer]

Цитат:

картинката по-нашето Черноморие не е особено добра.

Аз не бях стъпвала на черноморското крайбрежие години.
В последните две - есен или пролет ходя веднъж до Бургас за ден-два, не повече. Хубаво е в Бургас.

Много руска реч се чува. Вероятно на руснацитр им допада най-вече. И даже и зимуват.

venturer

#3344752 - 20.03.2016 13:34 [Re: Tanya.]

Да, Бургас е много приятен град и на мен ми хареса, въпреки че по-често ходя до Варна.
Иначе по местата където отседнахме по самото Черноморие на север от Бургас се оплакваха, че точно тази година има отлив от руснаците. Не че те са критерий за нещо.

--------------------
----------------------

Редактирано от venturer (20.03.2016 13:39)

Tanya.

#3344755 - 20.03.2016 13:54 [Re: venturer]

Цитат:

руснаците. Не че те са критерий за нещо.

Не са разбира се, не са критерий.
Ама ми направи впечатление, че в повечето заведения - менюто е на български, английски и руски. На рецепция на хотелеите.. рускоговорящ персонал.

venturer

#3344758 - 20.03.2016 14:19 [Re: Tanya.]

Да, защото им са основният контингент. В Обзор, където отседнахме тази година, ни казаха че имат едни и същи руски туристи с години, та дори и едни и същи стаи си запазват всяка година.

--------------------
----------------------

Bobo1234
Капитан
**

Регистриран: 06.05.2015
От: там където
    #3345450 - 23.03.2016 18:29 [Re: venturer]

Цитат:

Да, защото им са основният контингент. В Обзор, където отседнахме тази година, ни казаха че имат едни и същи руски туристи с години, та дори и едни и същи стаи си запазват всяка година.

Явно не всички са в графата " не знаят как се прави бизнес" ?

venturer

#3345499 - 23.03.2016 23:14 [Re: Bobo1234]

Цитат:

Цитат:

Явно не всички са в графата " не знаят как се прави бизнес" ?

Услугите които получават този специален контингент летуващи са съобразени и с цените които те плащат well in advance .

--------------------
----------------------

Пачо
старо куче

Регистриран: 11.01.2014
    #3345521 - 24.03.2016 07:51 [Re: venturer]

Цитат:

Нямам пропусната година в България, в която някой да не ми каже как съм се спасила и съм зарязала роднини и родина. все ще се намери някой, в много случай даже не ми е близък, ами просто сме случайно на обща маса седнали за вечерта...примерно.

Eдна и съща книга, четат я различни хора. На един му направило впечатление едно, на друг друго, на едни им харесала, на други не им харесала. От едни и същи разговори един запомня едно, друг друго. Това което ще запомниш, това което ще те впечатли, това е което определя теб самият.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Praefectum 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 18862

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.11 seconds in which 0.02 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.