ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Защо (вече не) искам в България

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
canon
На изток от рая

Регистриран: 23.12.2003
Re: Наистина ли е толкова трагично?
    #3115438 - 06.12.2013 07:53 [Re: venturer]

Наистина. няма смисъл да продължаваме , защото от години дъвчим едно и също.

--------------------
“Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Аз съм свободен.” Никос Казандзакис.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
sdimov
рекордьор

Регистриран: 18.04.2013
От: Wilmington,NC
    #3115609 - 07.12.2013 03:46 [Re: canon]

Привет!

Поразчетох се из темата и ми стана интересно как хора, живееще от толкова година тук в САЩ се изказват какво е положението в БГ. Става си историята "Аз не съм ял салам, ама третия братовчед от на майка ми страната бил гледал, как на вуйчо му шурея бил ял". От друга страна човешката психология е много интересна. В стремежа си да ни накарат да се почустваме по-добре другите хора, започват да изтъкват как по-добре сме направили, че сме се преместили, че в БГ положението не е добро и т.н. Т.е. от разстояние информацията е малко преиначена за да може, ние отвъд океана, да приемем по-лесно промяната и да не ни е толкова мъчно за това, което сме оставили в БГ.

Ние от скоро сме в САЩ, но нека споделя какво е положението. Всичките ми приятели, познати имат свястна работа. Работят за чуждестанни компании от доста години. Получават добри пари, позволяват си чести пътувания и т.н. Вярно е, че не карат Мазерати и Ферари, но си живеят добре. Приятелите ми с бизнес работят много, но и те се справят добре, особено по-интелигентните, които се научиха да пишат и печелят европроекти - и бизнеса им върви и се развиват.

Аз не се преместих тук, защото в БГ не ми беше добре. Просто това ми е мечта - да разгледам САЩ. Спечелихме зеленИ картИ с жената(тя на първи тур, аз на втори и се оженихме) и решихме да се възползваме от възможността.

Да, зле са нискообразованите хора, които само мрънкат, че няма за тях работа. Парадокса е, че има работа, просто хората не искат да работят за 500 лв. Всеки иска да почне от 2000 лв.,да взема бонуси и да е шеф. Няма как да стане.

Смятам, че хора, които вече си ходят в България на гости, отстояват позицията "аз чух", което си е чисто раздвижване на пръстите по клавиатурата.

sigi734
старо куче

Регистриран: 12.02.2010
    #3115610 - 07.12.2013 04:16 [Re: sdimov]

Да разбирам, че кръгът ти от познати е доста тесен, така ли?
Освен това изобщо не става дума за това дали работиш за 500 лева, а че не знаеш кога ще си ги получиш. Това е масово явление. От това избягахме ние. Защото и 500, и 2000 да ти е заплатата, като не си я получиш три месеца все е тая.

sdimov
рекордьор

#3115613 - 07.12.2013 04:54 [Re: sigi734]

Кръга ми от познати е много широк, кръга от приятели малък. Не знам аз ли съм уцелил среда със свестни хора, но всичките си получават заплатите на точния ден, включая и аз. Разбира се това е моята гледна точка. Всеки има право да изкава мнение, но нека мнението да е лично, не "чух", "четох", "казаха ми".

Както споменах работят за чуждестранни компании, които са доста в България и свестните хора с език и желание успяват. Лично аз мои приятели и познати, за които знам, че са добри с език и имат мозък в главата съм ги натискал да ги натискал да кандидастват в компании, които знаех, че са читави.

Аз лично съм работил неща, които не ми харесват, но периода е бил такъв. Ама никога не съм мрънкал, че този или онзи ми е виновен, че нямам работа. В крайна сметка 1 път като не си получиш заплатата навреме почваш да търсиш друга работа. Трудовия пазар, не случайно е наречен пазар.

mati8800

**

Регистриран: 08.01.2011
От: Earth
    #3115676 - 07.12.2013 17:36 [Re: sdimov]

Цитат:

... Получават добри пари, позволяват си чести пътувания и т.н. Вярно е, че не карат Мазерати и Ферари, но си живеят добре... и бизнеса им върви и се развиват...

И като пратят децата си на училище,знаят че ще получат най-доброто образование,признато в целия свят. Храната - здравословна, селските райони процъфтяват- икономически и демографски. И като потърсят административно обслужване - получават най-доброто; пълна прозрачност в конкурсните процедури и обществените поръчки; правораздаването е бързо,честно и безпристрастно,а "рушвет" е термин от историята - изучава се за обща култура.

Ако оставим шегата настрана - вероятно живеят добре,защото "добре" и "зле" са субективни понятия.Имах един познат от централноафриканска държава, та той ми разказваше че преди години от враждебно племе са отвлекли и изяли братовчед му. Него не са, следователно той живее добре.

Редактирано от mati8800 (07.12.2013 17:45)

sdimov
рекордьор

#3115720 - 07.12.2013 20:48 [Re: mati8800]

Хм интересно разсъждение...но като се замисля, какво е добро образование? Това, че си завършил престижен колеж, не означава, че си по-способен от онзи, които е завършил непрестижен, но е учил и е полагал услия - чел е допълнително, ходил е на курсове, извън учебни мероприятия и т.н. Поне в това отношение хубавото на БГ, че има всичко пиратско без пари и можеш да си седнеш на дупето и да четеш.

И като гледам американците, за качествените позиции какъвто и опит/образование да имаш, но не си Американец, шансовете ти драстично падат. Така, че пак опираме до това да имаш желание да се бориш, да кандидастваш и като ти се отвори шанс да го използваш.

В БГ има достатъчно добри училища, но хората с 3ки на изпитите няма как да се доберат до там, нали? Те почват да мрънкат, че учителя по математика виновен, госпожата по български била субективна, тоя по физика не обяснявал, все оправдания. Ама с мрънкане и липса на знания не става. Аз никога не съм спорел с учител - 3, 3. Другия път научавам и ръката ми е горе да ме изпитат. След 12 клас отидох на повишителен, защото имах претенции, изкарах си отличен и си реших много проблеми. Най-се дразня някой като каже, мене не ме взеха, защото онзи връзкаря са го уредили. Еми къде си спал - изкарай 6-ца, имай 6.00 диплома и тогава няма да имат значение ни връзкари, ни учители. Начин има, стига желанието да го има.

Каквото си сготвиш, това ще ядеш

Сияйна
заслужил ветеран

Регистриран: 08.11.2004
    #3116429 - 10.12.2013 11:06 [Re: sdimov]

Много добре написано

Сияйна
заслужил ветеран

Регистриран: 08.11.2004
    #3116433 - 10.12.2013 11:20 [Re: sigi734]

Цитат:

Да разбирам, че кръгът ти от познати е доста тесен, така ли?
Освен това изобщо не става дума за това дали работиш за 500 лева, а че не знаеш кога ще си ги получиш. Това е масово явление. От това избягахме ние. Защото и 500, и 2000 да ти е заплатата, като не си я получиш три месеца все е тая.

Откога не си в България?
Ама като не я получават тая зяплата защо не напускат? Говорих с такива хора в такава ситуация и не ми стна ясно що стоят? Всеки почва да мънка и измисля някакви смешни причини.
Пишещите тук са рискували и са отишли да работят на друг континент.Хора със забавено плащане съм ги питала защо не отидат да работят в друг град например. Ама как тъй ще си оставим къщата - ми отговарят.

sigi734
старо куче

Регистриран: 12.02.2010
    #3116761 - 11.12.2013 05:11 [Re: Сияйна]

От една година нес ъм в България.
Хората стоят защото сигурно нямат избор къде да се преместят. Защото в акоси мислиш,че е само една фирмата, която не плаща. Кръгът е толкова порочен, че не ми се говори.

canon
На изток от рая

Регистриран: 23.12.2003
    #3116984 - 11.12.2013 19:36 [Re: sigi734]

Значи ти може да идеш на 10 или повече хил. км. , а в България е проблем да смениш града ???
Аз познавам например хора занимаващи се сток фотография , други пишат софтуер вкъщи и живеят в малки градчета.
Ако човек има добро образование или е добър в занаят же живее сносно за родните условия и това със заплатите няма да го касае.

Ако човек не умее нищо особено разбира се ше си наляга парцалите и ше търпи всичко.
Не е правилно разбирасе , но нека уточним че ставадума точно за такава категория хора.

--------------------
“Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Аз съм свободен.” Никос Казандзакис.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Praefectum 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 14025

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.02 seconds in which 0.003 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.