ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Защо (вече не) искам в България

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
5natch
неориентиран

Регистриран: 14.12.2016
Защо искам да се върна в България. Суровата истина!!!
    #3380733 - 14.12.2016 19:04

Здравейте на всички,

Преди малко четох една тема на едно момче, което е учило една година в Дания, но поради голяма дискриминация и причината, че не е могъл да си намери работа (защото на повечето места се изисква да знаеш датски) искаше информация за евтини колежи в САЩ, и доста голяма част от хората едва ли не му се подиграваха.

Нека да разкажа и аз моята история. Аз исках да отида да уча в чужбина и кандидатствах в няколко държави и накрая избрах Копенхаген, Дания поради много причини. Вече почти 2 г. съм тук и съм работил различни работи всичките ниско-квалифициран труд. В скандинавските държави познавам доста емигранти от Източна Европа, които мечтаят за един по-добър живот и се връщат разревани.

Моят съвет към българите в България, които си мечтаят да дойдат и да изкарват големите пари в Скандинавия е много добре да си помислят за каква работа идват и ако не идват като специалисти (лекари, комп. специалисти или инженери) да не се надяват, че ще си намерят някоя лека работа понеже емигранти много, но работните места са доста малко.

В България ИТ сферата се развива доста добре и съветвам повечето хора да се насочат към нея. В България ако взимате от 1000 до 2000 лв ви гарантирам, че ще живеете по-добре от колкото в Дания да взимате криво ляво 2000 евро(валутата тук е датска крона, но все пак давам пример за средната работна заплата в евро). Всичко е много скъпо, наем, заведения и транспорт. Не знам колко ще може да спестявате и колко ще ви остава.

Не знам дали в САЩ е по-добре за емиграция, но това, което аз виждам, че дори и да отидеш в друга държава едва ли ще ти е по-лесно отколкото да останеш и да се бориш в България. Какъв е вашия опит с емиграцията?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Eoiline
ентусиаст
**

Регистриран: 03.05.2006
Re: Защо искам да се върна в България. Суровата истина!!!
    #3384441 - 08.01.2017 18:20 [Re: 5natch]

Eмиграцията днес е кауза пердута, с други думи - загубена работа. Това не е Западна Европа или САЩ отпреди 20-30 години, за да си кажеш категорично: "Да, заслужава си и усилията и времето да се емигрира." И не, не казвам, че в БГ нещата са се оправили или че ще се оправят скоро. Но ако в БГ имаш дом, семейство, имот, някакъв социален статус, ако имаш някакви прилични доходи, според мен изобщо не си заслужава да се емигрира където и да е. Емиграцията е дълъг, тежък, продължителен процес, който иска много жертви. Трябва поне едно поколение да се жертва, за да може децата ти един ден да берат плодовете, от дървото, което ти си посадил.
Огромен брой емигранти стискат зъбки и си слагат лицемерна усмивка колко са "успяли" и колко е хубаво там. Това им е като самозащита, че са направили "верния" избор в живота си. Само че като ги видиш как се мъчат, как нямат никакво качество на живот, колко са застарели и изтормозени разбираш какъв фалш е всичко. Утехата у такива хора е, че в БГ нещата са много зле, затова постоянно постват във фейсбука си лоши новини от БГ - бедствия, аварии, грешни политически решения и т.н.
Истински успелите и щастливи хора в чужбина, които познавам са от старата емиграционна вълна (емигрирали преди 10-15 и повече години), когато да започнеш бизнес в чужбина беше в пъти по-лесно, когато Западът не беше залят от евтини работници (квалифицирани и неквалифицирани), когато играта имаше правила. Днес е тотален хаос, борба за надмощие, безпринципност, т.нар. западни демокрации търсят своя път да се справят, защото самите те са с много натрупани проблеми.
Така че, който е решил да емигрира нека да емигрира. Само да не загубят време и пари, които след това да не могат да възстановят. Емиграцията не е авантюра.

Склададжията
бутилкаджия
**

Регистриран: 19.05.2012
    #3384847 - 11.01.2017 14:52 [Re: 5natch]

В САЩ е добре за емиграция.

burjavela
ентусиаст
**

Регистриран: 10.05.2015
От: Philadelphia, PA
    #3387079 - 26.01.2017 23:29 [Re: Eoiline]

+11111 до последната дума! Букавлно описа моето мнение по въпроса с емиграцията.

Само ще допълня нещо към "стискат зъбки и си слагат лицемерна усмивка колко са "успяли" и колко е хубаво там". Имам две близки познати семейства, по-възрастни от мен, и двете семейства с по две деца близначета. Месеци наред се чуваме по телефона и единственото, което чувам е, че са супер и се радват, че вече не са в България и ще подсигурят бъдеще на децата си. В следващия момент като ги попитам какво ново в социялния им живот и отговора е "НИЩО!". Цял ден на работа, от работа вкъщи пред телевизора, от време на време да мръднем нанякъде замалко, приятели-чужденци - НИКАКВИ, приятели-българи - намират се, но се избягва чест контакт с тях и така...

Точно както го описа:

Цитат:

Емиграцията е дълъг, тежък, продължителен процес, който иска много жертви. Трябва поне едно поколение да се жертва, за да може децата ти един ден да берат плодовете, от дървото, което ти си посадил.

Въпросът е, че ВЕДНЪЖ се живее! Имаш ЕДИН епизод и няма продължение! Не трябва само децата да са добре, а и ти да си човек - да си щастлив!

plain

Регистриран: 06.05.2008
От: 02467
    #3387086 - 27.01.2017 00:16 [Re: burjavela]

Какво ги спира да имат "приятели-чужденци" след като са в чужбина? Няма такива около тях, не ги кефят или нещо трето?

burjavela
ентусиаст
**

#3387090 - 27.01.2017 00:30 [Re: plain]

Нямам идея. Казват, че американците били трудни за общуване. Общуват с европейци, но от дъжд на вятър. Радвам се, че аз не спадам към тази графа, но забелязвам, че доста хора се свиват в себе си и им е трудно да се отворят към чужди култури и наистина да вложат енергия в опознаването им. Едва ли не адаптацията в чужда страна опира до намирането на работа и седенето вкъщи покрай децата.

Склададжията
бутилкаджия
**

Регистриран: 19.05.2012
    #3387177 - 27.01.2017 15:34 [Re: burjavela]

Аз имам приятели-чужденци.
Американците не са трудни за общуване. Те просто са различни.Трудното става ако се мъчиш да ги побългариш, т.е. ако се опитваш да ги променяш, убеждавайки ги, че еди-коя си храна, музика,традиции и всичко за което можем да се сетим е по-добро във българския вариант, който е непознат за тях... много малко от тях биха яли шкембе-чорба или свинска пача.
Аз лично имам различни приятели според различните activities:
-с един киноман ходим на кино;
- с един запален рибар - за риба;
- с едни пичаги стреляме по мишени и си правиме партита;
- семейни приятели за празниците;
Трябва ни е ясно, че сме си различни от тях и това е.

burjavela
ентусиаст
**

#3387206 - 27.01.2017 17:19 [Re: Склададжията]

Така е. Но не всички мислят като теб и мен. Масата народ идва тук само за пари и не им пука дали знаят езика, камо ли пък да създават отношения с чужденци. Наистина американците са по-различен тип животно, но и аз съм попаднал на свестни хора, с които приказката върви много добре.

Dobrev1
новак
**

Регистриран: 14.11.2016
    #3387271 - 27.01.2017 22:14 [Re: 5natch]

Мисля, че аз бях авторът на темата, за която говориш хаха. Като цяло и аз направих грешката, която много български студенти правят. Отиват да учат в Дания, Холандия, Швеция и т.н, само защото образованието е или безплатно или сравнително евтино. Заминават без да знаят местния език, от там не могат да си намерят работа, не могат да контактуват пълноценно с местните и т.н. Поне според моя опит, дискриминация в Скандинавието има само ако не владееш езика (което е съвсем нормално). Раса, религия и т.н нямат значение, но ако не владееш местния език, ще имаш огромни проблеми. Това е, което много българи подценяват.

Тиквичка
терца

Регистриран: 29.05.2009
От: Perth, WA
    #3388764 - 06.02.2017 15:34 [Re: burjavela]

Спомни си Лафонтен! Гроздето си е кисело!! ха, ха, ха!

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Praefectum 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2442

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.012 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.