ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Защо (вече не) искам в България

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
5natch
неориентиран

Регистриран: 14.12.2016
Защо искам да се върна в България. Суровата истина!!!
    #3380733 - 14.12.2016 19:04

Здравейте на всички,

Преди малко четох една тема на едно момче, което е учило една година в Дания, но поради голяма дискриминация и причината, че не е могъл да си намери работа (защото на повечето места се изисква да знаеш датски) искаше информация за евтини колежи в САЩ, и доста голяма част от хората едва ли не му се подиграваха.

Нека да разкажа и аз моята история. Аз исках да отида да уча в чужбина и кандидатствах в няколко държави и накрая избрах Копенхаген, Дания поради много причини. Вече почти 2 г. съм тук и съм работил различни работи всичките ниско-квалифициран труд. В скандинавските държави познавам доста емигранти от Източна Европа, които мечтаят за един по-добър живот и се връщат разревани.

Моят съвет към българите в България, които си мечтаят да дойдат и да изкарват големите пари в Скандинавия е много добре да си помислят за каква работа идват и ако не идват като специалисти (лекари, комп. специалисти или инженери) да не се надяват, че ще си намерят някоя лека работа понеже емигранти много, но работните места са доста малко.

В България ИТ сферата се развива доста добре и съветвам повечето хора да се насочат към нея. В България ако взимате от 1000 до 2000 лв ви гарантирам, че ще живеете по-добре от колкото в Дания да взимате криво ляво 2000 евро(валутата тук е датска крона, но все пак давам пример за средната работна заплата в евро). Всичко е много скъпо, наем, заведения и транспорт. Не знам колко ще може да спестявате и колко ще ви остава.

Не знам дали в САЩ е по-добре за емиграция, но това, което аз виждам, че дори и да отидеш в друга държава едва ли ще ти е по-лесно отколкото да останеш и да се бориш в България. Какъв е вашия опит с емиграцията?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Eoiline
ентусиаст
**

Регистриран: 03.05.2006
Re: Защо искам да се върна в България. Суровата истина!!!
    #3384441 - 08.01.2017 18:20 [Re: 5natch]

Eмиграцията днес е кауза пердута, с други думи - загубена работа. Това не е Западна Европа или САЩ отпреди 20-30 години, за да си кажеш категорично: "Да, заслужава си и усилията и времето да се емигрира." И не, не казвам, че в БГ нещата са се оправили или че ще се оправят скоро. Но ако в БГ имаш дом, семейство, имот, някакъв социален статус, ако имаш някакви прилични доходи, според мен изобщо не си заслужава да се емигрира където и да е. Емиграцията е дълъг, тежък, продължителен процес, който иска много жертви. Трябва поне едно поколение да се жертва, за да може децата ти един ден да берат плодовете, от дървото, което ти си посадил.
Огромен брой емигранти стискат зъбки и си слагат лицемерна усмивка колко са "успяли" и колко е хубаво там. Това им е като самозащита, че са направили "верния" избор в живота си. Само че като ги видиш как се мъчат, как нямат никакво качество на живот, колко са застарели и изтормозени разбираш какъв фалш е всичко. Утехата у такива хора е, че в БГ нещата са много зле, затова постоянно постват във фейсбука си лоши новини от БГ - бедствия, аварии, грешни политически решения и т.н.
Истински успелите и щастливи хора в чужбина, които познавам са от старата емиграционна вълна (емигрирали преди 10-15 и повече години), когато да започнеш бизнес в чужбина беше в пъти по-лесно, когато Западът не беше залят от евтини работници (квалифицирани и неквалифицирани), когато играта имаше правила. Днес е тотален хаос, борба за надмощие, безпринципност, т.нар. западни демокрации търсят своя път да се справят, защото самите те са с много натрупани проблеми.
Така че, който е решил да емигрира нека да емигрира. Само да не загубят време и пари, които след това да не могат да възстановят. Емиграцията не е авантюра.

Склададжията
бутилкаджия

Регистриран: 19.05.2012
    #3384847 - 11.01.2017 14:52 [Re: 5natch]

В САЩ е добре за емиграция.

burjavela
пристрастен

Регистриран: 10.05.2015
От: Philadelphia, PA
    #3387079 - 26.01.2017 23:29 [Re: Eoiline]

+11111 до последната дума! Букавлно описа моето мнение по въпроса с емиграцията.

Само ще допълня нещо към "стискат зъбки и си слагат лицемерна усмивка колко са "успяли" и колко е хубаво там". Имам две близки познати семейства, по-възрастни от мен, и двете семейства с по две деца близначета. Месеци наред се чуваме по телефона и единственото, което чувам е, че са супер и се радват, че вече не са в България и ще подсигурят бъдеще на децата си. В следващия момент като ги попитам какво ново в социялния им живот и отговора е "НИЩО!". Цял ден на работа, от работа вкъщи пред телевизора, от време на време да мръднем нанякъде замалко, приятели-чужденци - НИКАКВИ, приятели-българи - намират се, но се избягва чест контакт с тях и така...

Точно както го описа:

Цитат:

Емиграцията е дълъг, тежък, продължителен процес, който иска много жертви. Трябва поне едно поколение да се жертва, за да може децата ти един ден да берат плодовете, от дървото, което ти си посадил.

Въпросът е, че ВЕДНЪЖ се живее! Имаш ЕДИН епизод и няма продължение! Не трябва само децата да са добре, а и ти да си човек - да си щастлив!

plain

Регистриран: 06.05.2008
От: 02467
    #3387086 - 27.01.2017 00:16 [Re: burjavela]

Какво ги спира да имат "приятели-чужденци" след като са в чужбина? Няма такива около тях, не ги кефят или нещо трето?

burjavela
пристрастен

#3387090 - 27.01.2017 00:30 [Re: plain]

Нямам идея. Казват, че американците били трудни за общуване. Общуват с европейци, но от дъжд на вятър. Радвам се, че аз не спадам към тази графа, но забелязвам, че доста хора се свиват в себе си и им е трудно да се отворят към чужди култури и наистина да вложат енергия в опознаването им. Едва ли не адаптацията в чужда страна опира до намирането на работа и седенето вкъщи покрай децата.

Склададжията
бутилкаджия

#3387177 - 27.01.2017 15:34 [Re: burjavela]

Аз имам приятели-чужденци.
Американците не са трудни за общуване. Те просто са различни.Трудното става ако се мъчиш да ги побългариш, т.е. ако се опитваш да ги променяш, убеждавайки ги, че еди-коя си храна, музика,традиции и всичко за което можем да се сетим е по-добро във българския вариант, който е непознат за тях... много малко от тях биха яли шкембе-чорба или свинска пача.
Аз лично имам различни приятели според различните activities:
-с един киноман ходим на кино;
- с един запален рибар - за риба;
- с едни пичаги стреляме по мишени и си правиме партита;
- семейни приятели за празниците;
Трябва ни е ясно, че сме си различни от тях и това е.

burjavela
пристрастен

#3387206 - 27.01.2017 17:19 [Re: Склададжията]

Така е. Но не всички мислят като теб и мен. Масата народ идва тук само за пари и не им пука дали знаят езика, камо ли пък да създават отношения с чужденци. Наистина американците са по-различен тип животно, но и аз съм попаднал на свестни хора, с които приказката върви много добре.

Dobrev1
новак
**

Регистриран: 14.11.2016
    #3387271 - 27.01.2017 22:14 [Re: 5natch]

Мисля, че аз бях авторът на темата, за която говориш хаха. Като цяло и аз направих грешката, която много български студенти правят. Отиват да учат в Дания, Холандия, Швеция и т.н, само защото образованието е или безплатно или сравнително евтино. Заминават без да знаят местния език, от там не могат да си намерят работа, не могат да контактуват пълноценно с местните и т.н. Поне според моя опит, дискриминация в Скандинавието има само ако не владееш езика (което е съвсем нормално). Раса, религия и т.н нямат значение, но ако не владееш местния език, ще имаш огромни проблеми. Това е, което много българи подценяват.

Тиквичка
терца

Регистриран: 29.05.2009
От: Perth, WA
    #3388764 - 06.02.2017 15:34 [Re: burjavela]

Спомни си Лафонтен! Гроздето си е кисело!! ха, ха, ха!

love-metal
godfather

Регистриран: 10.12.2005
    #3389414 - 11.02.2017 02:01 [Re: Тиквичка]

Някой хора просто немогат да преодолеят липсата на чалга-културата

--------------------
Свобода, или смърт на комунизма!

PedroGolemia
Любопитко

Регистриран: 20.03.2017
От: Барселона, Испания
    #3395090 - 20.03.2017 17:35 [Re: Склададжията]

Точно това е и най-големият проблем, пред който се изправяме ние - българите. Отиваме да живеем с чужда държава и страдаме, че местните не са като нас, не ни разбират, не слагат сиренце с лютеница на масата, когато им гостуваме, не разбират българския хумор и не харесват нашите филми.

Това не са проблеми, повярвайте ми! Това са изпуснати възможности!

Този който пътува трябва да умее да се приспособява и да разбира културата, в която живее, вместо да страда, че околните са различни.
Аз живея в Барселона от 5 години и работя с чисти каналунци, който въпреки факта, че знам испански, се обръщат към мен на каталунски. На шега, искат да ги разбирам, все пак това е техният език - горди са. И няма нищо лошо в това - аз съм в тяхната държава, те са си вкъщи. Защо трябва да се затварям в себе си, вместо да се опитам да разбера и науча повече за богатата и разнообразна каталунска култура.
От 5 години съм тук, повечето ми приятели са от различни точки на Испания и наистина нямам от какво да се оплача, когато става въпрос за приятелства, или стандарт на живот.
Всеки жъне това, което посее.
Аз посях желание, любопитство, възхищение и упоритост - пожънах работа, испански приятели и много невероятни пътувания из красивата държата, показана ми през очите на местните.
Така че вмето да се отчайвате и да си мислите, че много страдаме, усмихнете се и приемете културата, в която сами сте избрали да живеете.
В момента, в който я приемете, тя също ще се отвори към вас.

--------------------
Живея, чета, търся, намирам, не спирам и продължавам.

PedroGolemia
Любопитко

Регистриран: 20.03.2017
От: Барселона, Испания
    #3395091 - 20.03.2017 17:39 [Re: Тиквичка]

Ако се замислим колко от нас за приятели с чужденци, които не говорят български (в България), на всички би трябвало да им стане ясно за какво иде реч.

На никой не му е приятно да излиза с приятелите си и чужденеца, за който ще трябва да превежда цял нощ, нали?
Не си мислете, че сме по-различни в България, нашата логика относно хората, който не говорят родния език е абсолютно същата.

--------------------
Живея, чета, търся, намирам, не спирам и продължавам.

venturer

Регистриран: 05.11.2003
    #3396433 - 02.04.2017 12:31 [Re: PedroGolemia]

Ти си само от 5 години навън, с други думи сега тепърва ти предстоят промените.
Пожелавам ти много здраве и успехи.
Желая ти след още 20 години навън, живот и здраве да погледнеш назад в този форум и прочетеш тази тема като цяло.

--------------------
The biggest risk in life is not taking one!!!
----------------------

Редактирано от venturer (02.04.2017 12:34)

luca91
неориентиран

Регистриран: 01.08.2017
    #3409438 - 01.08.2017 20:46 [Re: 5natch]

Цитат:

Здравейте на всички,

Преди малко четох една тема на едно момче, което е учило една година в Дания, но поради голяма дискриминация и причината, че не е могъл да си намери работа (защото на повечето места се изисква да знаеш датски) искаше информация за евтини колежи в САЩ, и доста голяма част от хората едва ли не му се подиграваха.

Нека да разкажа и аз моята история. Аз исках да отида да уча в чужбина и кандидатствах в няколко държави и накрая избрах Копенхаген, Дания поради много причини. Вече почти 2 г. съм тук и съм работил различни работи всичките ниско-квалифициран труд. В скандинавските държави познавам доста емигранти от Източна Европа, които мечтаят за един по-добър живот и се връщат разревани.

Моят съвет към българите в България, които си мечтаят да дойдат и да изкарват големите пари в Скандинавия е много добре да си помислят за каква работа идват и ако не идват като специалисти (лекари, комп. специалисти или инженери) да не се надяват, че ще си намерят някоя лека работа понеже емигранти много, но работните места са доста малко.

В България ИТ сферата се развива доста добре и съветвам повечето хора да се насочат към нея. В България ако взимате от 1000 до 2000 лв ви гарантирам, че ще живеете по-добре от колкото в Дания да взимате криво ляво 2000 евро(валутата тук е датска крона, но все пак давам пример за средната работна заплата в евро). Всичко е много скъпо, наем, заведения и транспорт. Не знам колко ще може да спестявате и колко ще ви остава.

Не знам дали в САЩ е по-добре за емиграция, но това, което аз виждам, че дори и да отидеш в друга държава едва ли ще ти е по-лесно отколкото да останеш и да се бориш в България. Какъв е вашия опит с емиграцията?

Проблема в България не е само смешната цена на труда и парите, тука всичко е проблем, и нищо не е, както трябва. Беднотията е основата на всичко, и това е причината поради, която българите сме толкова гадни, злобни, завистливи и сме готови да прецакаме най близките си, за да ни е добре. (говоря за масата от хора) Когато другите държави са се развивали, ние си останахме в комунизма. И още 10 правителства да се сменят, нищо няма да се промени, защото проблема не е в тях, а в народа а той с годините става все по зле и все по злобен, всеки иска да има много и да вземе всичко, защото знае, че друг ще го направи. Това си е лично мое мнение, може и да греша.
Ти казваш, че ако не работиш клалифицирана работа няма да си добре. Това се отнася за цял свят - ако не ставаш - не ставаш , където и да си. Но в Дания и чинии в ресторант да миеш ще живееш живот, който тука с клалифициран труд и познати на високи постове няма да можеш да живееш.
Говорим ако си служител на фирма, и работиш по 8 часа на ден, без странични доходи, а не оставяш едната, почваш другата, и постоянно повтаряш, че нямаш време и децата ти да израснат без да разбереш за някви 2000-3000лв и то трябва да си в София и да си осигурен на 500лв за да ти дойдат чисти, иначе ще ти одържат 800лв осигуряване и ще ти излезнат през .... и накрая изкарваш 3000 след 500 часа труд, и ти вземат 800, скапан си от работа за 2000лв. Този , който те излъга , че можеш да си добре със 1000 на месец, значи живее много ограничено дори от към храна и се храни с боб и леща, защото ако живееш нормално дори икономично и се издържаш сам 1000лв не ти мърдат като нормални ежедневни разходи на месец.
Другото нещо, тука няма качество в нищо. Плащаш си, но не получаваш. Като почнеш от пътищата в България, дупките и кривите пътища и стигнеш до пренабитите срокове на хранителните продукти. Пускаш телевизията гледаш някви мутри известни на цялата държава си говорят съвсем спокойно по телевизията без никой да ги притеснява а някой от тях са дори в парламента, сменяш канала , гледаш какви суджуци щял да яде Бойко.... една голяма пародия е всичко, и ако не си човек на някой, ако не искаш да си измамник и да злоупотребяваш с други хора , а искаш да си трудолюбив човек добър във дадена професия , България не е за такива, такива тука не се толерират.
Така , че направи така, да си добър в тва, което правиш но не в България, защото утре децата ни дори да искаме да хванат правилния път, те ще станат, като всички около тях, защото такава ни е средата.
Аз лично живях 10 години в друга държава, върнах се, със същите мисли, като твоите и след 5г "живот" в БГ решавам , че е било на празно.
И аз си въобразявах , че имам носталгия , а то всъщност не е носталгия, а тва да излезна на улицата пред нас, да видя някой приятел да почоплим семки и да отидем на кръчма, да се напием , да се лъжем и да пускат мазни чалги, не мерси. Осъзнах в каква заблуда съм. Ние обичаме България, но тя нас не! Sorry!

TopGun Maverick
Авиатор
**

Регистриран: 04.03.2012
От: The Dark Side Of The Force
    #3411429 - 23.08.2017 22:17 [Re: luca91]

Не, че нещо, ама и твоята истина е видяна през твоите очи. Има и съвсем различни неща в България, не е чак толкова черно, просто борбата трябва да е по-голяма. И в САЩ ще си принуден да се бориш, но с други неща и средства. И не подвеждай така хората, тук ако си добър в нещо също може да си много добре и то много по-добре от мияч на чинии в Дания, където плащат най-много в Европа на час(че и от САЩ повече плащат)но половината ти доходи ги взема държавата като осигуровки и тем подобни.
Между другото доста народ се върнаха тука и намериха среда за развитие, нещата не са както преди 10 години, за преди 15-20 да не говорим. Не казвам, че е цвете, но се вижда и светлина.

Склададжията
бутилкаджия

#3411444 - 24.08.2017 15:07 [Re: TopGun Maverick]

Като казаваш "тук" имаш в предвид София, а не Видин предполагам.

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #3411447 - 24.08.2017 15:21 [Re: Склададжията]

Калво му е на Видин?

burjavela
пристрастен

#3411462 - 24.08.2017 19:31 [Re: luca91]

Колкото истини каза, толкова и неща, с които не съм съгласен. Ама то нормално де - като стане въпрос за Х или Y всеки има мнение и всеки е прав за себе си. Познавам много хора, които си живеят страхотно в БГ и макар да се сблъскват с недостатъците, които ти изтъкна, смея да твърдя, че са по-щастливи отколкото много познати в чужбина. Всичко е въпрос на нагласа, борба, късмет (най-вече) и това какво искаш да постигнеш и къде се чувстваш добре. Няма една страна на монетата!

deadFrog
неориентиран

Регистриран: 01.05.2017
    #3411466 - 24.08.2017 20:45 [Re: luca91]

Цитат:

Беднотията е основата на всичко, и това е причината поради, която българите сме толкова гадни, злобни, завистливи и сме готови да прецакаме най близките си, за да ни е добре. (говоря за масата от хора)

Някой да ми докаже, че не е точно обратното на това, което си написал...
Аз мисля, че хората са "толкова гадни, злобни, завистливи", защото голяма част от тях, с много глупост и мързел, сами са си направили нещастен живота. Та тея същите са достатъчно много за да свалят като цяло нивото и да се създаде циганизацията, в която се намираме. Хора много хубави има, но като цяло е тъжна работа.
Въобще не сме толкова бедни, колкото че много от средствата и възможностите се пропиляват и не се използват както трябва.

Редактирано от deadFrog (24.08.2017 20:46)

admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #3411480 - 24.08.2017 23:28 [Re: burjavela]

Цитат:

като стане въпрос за Х или Y всеки има мнение и всеки е прав за себе си.

Дотук всичко нормално.
Шантавото почва от момента, в който някой заминал/останал/върнал се чувства нужда да се обясни на цял свят защо адже ба така направих, а не иначе.

Трябва ли?
Взел си решение да заминеш/останеш/се върнеш, обсъдил си го с близките (или пък не), направил си го, ок.
Защо трябва да се оправдаваш и пред кого?

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

burjavela
пристрастен

#3411482 - 24.08.2017 23:47 [Re: admiral]

Прав си. И все си мисля, че хората, които взимат такова важно решение за промяна в живота си и после го налагат като неоспорима истина търсят някакъв вид утеха в чуждото одобрение. Едва ли не ако аз съм заминал за Пакистан и това бележи много труден преход за мен ще се чувствам много по-добре ако (примерно) 20 човека в някакъв форум ми кажат: "Добре си решил. Всички трябва да правят като тебе!" И аз не го разбирам това поведение, но някои хора искат да са прави не само за себе си, но и да убедят всички останали.

TopGun Maverick
Авиатор
**

#3411546 - 25.08.2017 23:44 [Re: Склададжията]

Цитат:

Като казаваш "тук" имаш в предвид София, а не Видин предполагам.

Ами имах предвид като цяло България и София отдавна не е някакъв оазис на всичко. Да, има сфери, които са супер развити основно там и е нормално, но нормална работа ако работиш в София и плащаш сметки, на някои места в България може да спестяваш същите и повече пари след като платиш всичко и от заплата остане това, което е само за заделяне.
Мога да ти дам пример покрай мен в Казанлък, града живна доста в последните 5-6 години, въздуха е чист, спокойно е, има работа, има пари да се живее нормално ако не те мързи, нови паркове, озеленяване на града, вече много по-малко улици с дупки и още доста неща. Имаш планина до града, не си далеч от море, абе изобщо цар Фердинанд едно време не случайно тук е построил чешмата си.

Склададжията
бутилкаджия

#3411560 - 26.08.2017 07:50 [Re: TopGun Maverick]

Имам ароматни спомени от Казанлък с тези рози.. спомням си, че сякаш нямаше цигани и турци там навремето. Хубави новини от Казанлък!

TopGun Maverick
Авиатор
**

#3411582 - 26.08.2017 22:09 [Re: Склададжията]

Турци има по селата наоколо, а в града цигани си има, то къде няма вече , но стоят в един квартал обикновено и по селата. Розите са си тук да.
Но малко хора се върнаха от тука и там, включително САЩ, но все пак има и такива.

eliz
ориентиранa...

Регистриран: 10.07.2004
От: UK
    #3411583 - 26.08.2017 23:53 [Re: 5natch]

Да те успокоя, на мен като лекар-специалист ми предлојиха място в Схвециљ със заплата от 46.000 крони на месец, което е около 4800 евро ПРЕДИ дануци.

И като сметнахх данъците и увисвасх на 3000 евро на месец.
За някои Хора това са много пари, за лекар със специалност и в дурјава като Швеция, където цените на високи, включително наем, са доста високи + здравеопазването е така организирано, че за доста неща се доплаща, това е просто смешна заплата. То само един специализиран учебник ми струва 300 евро....

отказах офертата, просто засхтото е абсурдна
високо-квалифициран кадур с над 10 години стај по специалността в западна европа и схе им ба4кам за без пари...
то само за наем хвурцхи половината от заплатата, храната е безбојно скупа...

с което се опитвам да ви каја цхе дори и високо специализираните професии не са особено високо платени
сигурно има изклиу4ениа в ИТ-сектора, но това което се предлага като заплата за лекар е смесхно на фона на тамосхните цени.

затова мислете преди да тругвате наниакуде и НЕ смиатаите в лева това което випредлагат като заплата, схтото там цените не са като булгарските.

и коментара на пи4-а пуснал темата 4е се искало да говорисх датски в Даниљ....

вув всљка дурјава се говори на суответниљ език, освен ако не правите Трансфер от голиама мејдународна Фирма, оцхакването цхе схте се оправите без да им говорите езика е меко казано наивно.

п.с. не се поиавиава никакув бутон за кирилица, соррѕ за латиницата

--------------------
man is as big as his dreams are...

Редактирано от Nadin (27.08.2017 04:22)

MiraUSA
пристрастен

Регистриран: 01.06.2014
    #3411584 - 27.08.2017 00:19 [Re: TopGun Maverick]

Цитат:

Турци има по селата наоколо, а в града цигани си има, то къде няма вече , но стоят в един квартал обикновено и по селата. Розите са си тук да.
Но малко хора се върнаха от тука и там, включително САЩ, но все пак има и такива.

Привет градски/а, прав/а си, че ни е хубав града, наше лошо няма, а и през последните години доста пари се наливат в разхубавяването. Не съм се прибирала от 4 лета но постоянно следя репортажи около празника на розата и други атракции. Сегашната кметица доста се погрижи да доизгради това което предния кмет започна в града. Учудвам се, че си доволен/а, повечето коментари на местни са все отрицателни. Няма работа, парите малко, улиците с дупки, циганите без контрол. Като се прибирам, все ми е хубаво и гледам да не обръщам внимание на циганията, жалко, че все по-рядко се случва. Поздрави!

TopGun Maverick
Авиатор
**

#3411598 - 27.08.2017 14:43 [Re: MiraUSA]

Здрасти и на теб, градски съм да. Ами наистина нещата съвпаднаха с управленията на Герб и пренасочиха някой лев насам, нейната роля е минимална, има си много трески за дялане защото можеше бая повече неща да направи или по-точно да не разваля някои, но няма идеални неща.А иначе неслучайно Бойко се тупа с това какво бил направил в Казанлък специално.Нещата бавно се случват, но се вижда напредък и то не само тук де, в доста градове. за съжаление контраста обаче с местата, които са зле се увеличава, а и няма нищо сигурно.

plain

#3411653 - 28.08.2017 13:26 [Re: TopGun Maverick]

ЗЗП

https://clubz.bg/39024-%E2%80%9Estolipinovo%E2%80%9C_problem_reshenie

venturer

Регистриран: 05.11.2003
    #3412552 - 11.09.2017 21:39 [Re: plain]

В момента сме в Пловдив и тази година като че ли не виждам толкова много цигани из ( и около) центъра както предни години. Не съм ходила и много из странични квартали де, особено към Столипиново и КАТ.
Иначе се убеждавам за пореден път, че България е единствена и неповторима. и в хубава и лоша светлина.
Според мен е трудно на чужденец да усети и разбере нрава и манталитета на българина ( с нас имаме 2ма в момента), още пък по малко умението ни на самоирония и типичният ни хумор.
Имаме много хубави неща които някак се губят сред всеобщият хаос които прави впечатление в първият момент, но като цяло впечатленията са добри, стараем се много.

--------------------
The biggest risk in life is not taking one!!!
----------------------

Редактирано от venturer (11.09.2017 22:32)

plain

#3412564 - 12.09.2017 03:27 [Re: venturer]

Цитат:

Според мен е трудно на чужденец да усети и разбере нрава и манталитета на българина ( с нас имаме 2ма в момента), още пък по малко умението ни на самоирония и типичният ни хумор.

Аз вече ги пускам в действие почти само пред източноевропейци, иначе има опасност да предизвика нетърсена реакция.

От няколко години, като ме питат за родния ми град, им казвам, че съм родом от един от най-древните съществуващи градове в света. Често ме питат да повторя името.

zhekov
dreamer

Регистриран: 07.01.2008
От: Sofia, Bulgaria
    #3413187 - 18.09.2017 21:45 [Re: 5natch]

Интересно....
http://www.lentata.com/page_6256.html

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
    #3413210 - 19.09.2017 03:28 [Re: zhekov]

Не знам с каква професия и опит, се е върнала госпожата, но написаното звучи кошмарно.

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

black sea
почетен член

Регистриран: 07.08.2006
От: Тексас
    #3413211 - 19.09.2017 05:54 [Re: Nadin]

Първо, текстът е от "16 December 2014".
Второ, лично за мен написаното е неправдоподобно. Има истина, но негативизма и тенденциозността преобладават.
Дори се съмнявам в съществуването на тази "една емигрантка".

zhekov
dreamer

Регистриран: 07.01.2008
От: Sofia, Bulgaria
    #3413224 - 19.09.2017 18:38 [Re: Nadin]

Цитат:

Не знам с каква професия и опит, се е върнала госпожата, но написаното звучи кошмарно.

Освен че е кошмарно, а и е факт. Точно в такива държавни учреждения и администрация, отношението е арогантно граничещо с простащина, както и бюрокрацията.
Със смелост го казвам, защото жена ми лично го изпита. За сивотата и негативните хора, това няма смисъл да го коментираме. Корупцията и фактора "нашия/моя човек" също коментара е излишен.

burjavela
пристрастен

#3413226 - 19.09.2017 18:42 [Re: black sea]

Подкрепям те напълно! И аз се съмнявам в истиността на разказа, но дори да приемем, че е на 100% верен, все пак това е една история. За всяка такава, някой от нас ще разкаже една (или повече) по-позитивна.

ferdi
chemikal love
**

Регистриран: 07.02.2014
От: Sofia>London>
    #3413671 - 22.09.2017 14:39 [Re: burjavela]

Определено съм съгласен с гореописаното,с оглед факта че се сблъсках с подобна история.Върнах се в София на 15.12.2016 и веднага се сблъсках с родната действителност.Работих като Реставратор в Кралската Ботаническа градина в Ричмонд,Лондон,много добре се получаваха нещата там,но излезна предложение за старт ъп проджект в БГ и рискувах.А и не на последно място жена ми спечели от лотарията Зелена карта и изборът беше много голям и динамичен. При първите срещи с администрацията в БГ,веднага разбрах къде съм попаднал.Все пак подадох си документите за възстановяване на правата ми в БГ,и забележете чаках 6МЕСЕЦА да ми ги възстановят,като през това време осигуровките ми течаха в мой ущърб.След това си ги платих чинно иначе няма шанс да отидеш на лекар ако не си платиш ,разбира се.Холанците с които уж се бях разбрал за проекта се отказаха,поради факта че шансовете са малки а корупцията си е в повече,меко казано.Жена ми отказа да замине за Щатите и така ликвидира всички шансове за някакъв шанс,било то частичен.Започнах да си търся работа и ПОЗНАЙТЕ.Колкото повече сертификати им показвах,че съм достатъчно грамотен и успешен човек,единственият въпрос които ми се задаваше беше -Каква заплата очаквате да получите.Класика,то не винаги парата е най-важното в живота ама тук се очаква да не си много взискателен към тези неща.
В резюме,Ако все още някои си мисли че разказа на тази жена е недостатъчно истински,то нека да се пробва тук,където нещата не само не са мръднали, ами и си вървят яко назад.
Не съм се предал,разбира се -КОГАТО СЕ ЗАТВОРИ ЕДНА ВРАТА СЕ ОТВАРЯТ ДВЕ ДРУГИ.Патриотизма вече не е оферта.Поздрави

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #3413678 - 22.09.2017 16:42 [Re: burjavela]

Цитат:

.... но дори да приемем, че е на 100% верен, все пак това е една история. За всяка такава, някой от нас ще разкаже една (или повече) по-позитивна.

Погледнах в сайта и други статии от този автор - все негативни са.
Така вижда нещата, така пише... дано да си намира читатели. Мен ме загуби.

А за българското, хубаво или лошо - то е едно и също, независимо дали човек е в бг или извън.

пп. Ако погледнещ коша на форума към момента, повечето мнения там са на емигрирали българи.
Това не е някакъв протест срещу модерирането. А само костатация в подкрепа на мнението ми.

burjavela
пристрастен

#3413685 - 22.09.2017 18:37 [Re: Tanya.]

Цитат:

А за българското, хубаво или лошо - то е едно и също, независимо дали човек е в бг или извън.

+1

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
    #3413719 - 22.09.2017 21:16 [Re: Tanya.]

Цитат:

пп. Ако погледнещ коша на форума към момента, повечето мнения там са на емигрирали българи.
Това не е някакъв протест срещу модерирането. А само костатация в подкрепа на мнението ми.

Съжалявам, но това не е подкрепа на мнението ти, форум "Кошче" е пълен с мнения и теми, изхвърлени от форум "Живот в САЩ", защото той е най-активен и има най-много за "чистене"

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

BlueDragonfly
beige

Регистриран: 03.01.2006
От: Melbourne, Australia
    #3413885 - 25.09.2017 11:28 [Re: Nadin]

Цитат:

Звучи като да се е върнала с особено нереалистични очаквания... Не го разбирам това очакване, че за няколко години България ще се превърне в Швейцария и после разочарованието, че видиш ли - не е.

Цитат:

Колкото повече сертификати им показвах,че съм достатъчно грамотен и успешен човек,единственият въпрос които ми се задаваше беше -Каква заплата очаквате да получите.Класика,то не винаги парата е най-важното в живота ама тук се очаква да не си много взискателен към тези неща.

Естествено, че ще те питат каква заплата очакваш - явно е, че пристигаш от държава с по-високи приходи, потенциалните работодатели се чудят дали си заслужава да те наемат, ако само ще решиш, че искаш да си тръгнеш след 2-3 месеца... И не е до взискателност, българските работодатели просто не могат да си позволят да ти плащат това, на което си свикнал.

Това, че изобщо си стигнал до интервю значи, че са били готови да ти дадат шанс, ако можеш да ги убедиш, че ще останеш с тях. Нормално е в такава ситуация да можеш да обясниш защо искаш позицията и какво те задържа в страната. И това далеч не се случва само в България, навсякъде ще се сблъскаш с този проблем, ако квалификациите ти са повече от необходимите за съответната позиция. Дори в БГ ще ти е по-лесно да ги убедиш защото в много сфери няма достатъчно кадри, мога да ти кажа, че в Австралия ако си overqualified обикновено резюмето ти отива директно в кошчето и не те и поглеждат втори път.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Praefectum 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5656

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.04 seconds in which 0.012 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.