ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Йога

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Ananda
Fair Lady

Регистриран: 15.01.2004
Пак за медитацията
    #2022944 - 01.02.2008 21:47

Препоръчайте ми книга за медитацията.Интересувам се от медитация и искам да я овладея.Споделете какво знаете за медитацията.

--------------------
Научих се да живея днес, без да се обременявам с грижи за утрешния ден.

Д. Дикс

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Salve
moonlight

Регистриран: 13.02.2004
От: Cryst@l Moon
Re: Пак за медитацията
    #2023029 - 01.02.2008 23:13 [Re: Ananda]

Виж това:

http://www.srichinmoy.org/bulgarian/spirituality/meditation/meditation

--------------------
Сълзата ти превръща се в кристал
когато осъзнаеш, че си цял
а Цял си-осъзнал Безкрая в Светъл миг
приютил ловеца и сърната в своя лик.....

Ananda
Fair Lady

#2023112 - 02.02.2008 00:42 [Re: Salve]

Благодаря ти!Точно това търсех!

--------------------

Д. Дикс

shanti
sat chit ananda

Регистриран: 04.07.2005
    #2023271 - 02.02.2008 09:43 [Re: Ananda]

Здравей, Probation!
Медитацията наистина не се овладява или прави, тя просто се случва. Практиките се правят, за да ти подготвят тялото, за да се случи медитацията

Преди няколко дни си купих една книга, на която ме привлече прекрасното излъчване на будисткия монах, който е на корицата й. Зачетох се и вероятно ще я прочета на един дъх, тъй като това, което Йонги Ринпоче споделя, те докосва по един дълбок начин.

Книгата е излязла в края на 2007г.
ето я:
http://www.book.store.bg/c/p-p/m-515/id-20324/radostta-da-zhiveesh-jongi-rinpoche.html

моля, да не се счита за реклама написаното от мен, защото е просто споделяне!

Ananda
Fair Lady

#2031670 - 11.02.2008 19:00 [Re: shanti]

Би ли ми препоръчала някакви медитативни практики или някоя добра книга за медитацията?Ти самата медитираш ли редовно и какво се случва с теб по време на медитация?

--------------------

Д. Дикс

Guitar
луд

Регистриран: 12.10.2007
    #2041080 - 21.02.2008 09:07 [Re: Ananda]

Отпускаш мисълта си, като дори отказваш да мислиш! Просто пътуваш през безкрайните полета на мисълта като пропускаш всяка мисъл.

... ако някоя мисъл иска да се наложи в Теб, ще трябва да я опровергаеш и да и разрешиш просто да продължи нататък.

.. медитацията - това е процес, който просто се случва

--------------------
..тогава всеки календар се оказа неточен ..

Passager
(пътуващ по света)
**

Регистриран: 26.04.2004
От: София
    #2102300 - 09.05.2008 17:44 [Re: Ananda]

Цитат:

Препоръчайте ми книга за медитацията.Интересувам се от медитация и искам да я овладея.Споделете какво знаете за медитацията.

Ако ти я овладееш с това си съзнание ще я разрушиш. По-добре се остави тя да те овладее!

--------------------
Съзерцанието на красотата е най-висшата форма на щастие!

Simran
Рицарка
**

Регистриран: 12.05.2006
    #2102353 - 09.05.2008 19:17 [Re: Ananda]

ама ... сериозно ли..... наистина ли се учите да медитирате по книги
въпросът ми не е само към автора на темана
........
откога хората взеха да се учат да медитират от книги

Lunax
Укротителка
*

Регистриран: 20.02.2008
    #2122133 - 05.06.2008 00:26 [Re: Ananda]

Медитацията може да е опасна, ако медитиращия не е наясно какво търси.

Ananda
Fair Lady

#2122739 - 05.06.2008 18:48 [Re: Simran]

В цивилизованите страни има учители по медитация и истински търсещите се научават да медитират.Тук обаче е много трудно да намериш такъв учител.В продължение на няколко месеца търсих учител по медитация,прахосах пари и време,но без успех.Накрая си купих една книжка,която на този етап ме удовлетворява.

--------------------

Д. Дикс

Ananda
Fair Lady

#2122745 - 05.06.2008 18:54 [Re: Lunax]

Истинската медитация не е опасна за никого.
Нима може да представлява опасност да изпиташ божественият покой и блаженство?Да се срещнеш с твоето висше Аз?

--------------------

Д. Дикс

shanti
sat chit ananda

Регистриран: 04.07.2005
    #2122885 - 05.06.2008 22:30 [Re: Ananda]

Цитат:

Истинската медитация не е опасна за никого.
...

Опасна е, и то много опасна... за егото , то ще вземе да изфиряса и после... въъййй, какво ще правим без его.

Believer
рекордьор

Регистриран: 05.10.2005
От: UK
    #2122888 - 05.06.2008 22:36 [Re: Ananda]

Цитат:

В цивилизованите страни има учители по медитация и истински търсещите се научават да медитират.Тук обаче е много трудно да намериш такъв учител.В продължение на няколко месеца търсих учител по медитация,прахосах пари и време,но без успех.Накрая си купих една книжка,която на този етап ме удовлетворява.

Трудно се намират учители по медитация ,защото
учителят се появява ,когато ученикът е готов!

--------------------
Истината е за всички!

Ananda
Fair Lady

#2134982 - 22.06.2008 23:09 [Re: Believer]

Напълно съм съгласна с теб.Ето аз от месеци се опитвам да медитирам,но не мога да си наложа да ставам в 5 часа сутринта.Добре зная,че това е най-подходящото време за медитация,но все още ми липсва нужната дисциплина,за да осъществя това намерение.И макар,че съм поставила медитацията си на първо място,все пак ми се случва някой ден да я пропусна,просто защото съседите вдигат шум.

--------------------

Д. Дикс

Ananda
Fair Lady

#2134993 - 22.06.2008 23:19 [Re: shanti]

Да, егото с неговите изисквания,очаквания,претенции и самопогълнатост....Колко ли години медитация ще са нужни,за да бъде егото напълно отстранено?

--------------------

Д. Дикс

Believer
рекордьор

#2135023 - 23.06.2008 00:22 [Re: Ananda]

Цитат:

Напълно съм съгласна с теб.Ето аз от месеци се опитвам да медитирам,но не мога да си наложа да ставам в 5 часа сутринта.Добре зная,че това е най-подходящото време за медитация,но все още ми липсва нужната дисциплина,за да осъществя това намерение.И макар,че съм поставила медитацията си на първо място,все пак ми се случва някой ден да я пропусна,просто защото съседите вдигат шум.

Защо трябва да ставаш в 5 сутринта да медитираш?Откъде взе тази идея?
Човек медитира ,когато чуства необходимст за това.
Вярно ,че има чосове от денонощието,които са по-специални,но защо в 5 часа сутринта?

--------------------
Истината е за всички!

Ananda
Fair Lady

#2135684 - 23.06.2008 20:16 [Re: Believer]

Защото в този час ще бъда сигурна,че никой няма да ме прекъсне.По това време не бръмчат дрелки,коли и камиони, и аз самата ще съм спокойна,че имам достатъчно време за всичко.А и доста учители по медитация препоръчват този час като най-подходящ(в което самата аз вече се убедих).

--------------------

Д. Дикс

Siva
йога

Регистриран: 21.01.2007
От: България Варна
    #2151831 - 16.07.2008 13:53 [Re: Ananda]

Абсолютно вярно като период от време. С малко уточнение. Най-подходящото време за медитация се нарича Брахма мухурта и е период от около 1 час преди изгрев слънце. Към днешна дата слънцето изгрява в 5 часа и 43 мин за Варна или в 6ч и 1 мин за София. Към днешна дата продължителността на Брахма мухурта е 78 минути. Това е времето най-подходящо не само за медитация(основен елемент на раджа йога) но и за всички видове йога, защото това е времето на съединяване(йога) на Суря и Чандра. А от всички дни най-подходящ за медитация е денят на НОВОЛУНИЕ, т.е. Брахма мухурта в новолуние. Пак по същите причини.
И още едно мнение.
Не започвайте с медитация преди да сте изчистили надите!!!
Успехи!

Believer
рекордьор

#2151850 - 16.07.2008 14:10 [Re: Simran]

Цитат:

ама ... сериозно ли..... наистина ли се учите да медитирате по книги
въпросът ми не е само към автора на темана
........
откога хората взеха да се учат да медитират от книги

Хората не се учат да медитират по книги.
Понякога в книгите се намира потвърждението, от което се нуждаем.

--------------------
Истината е за всички!

Believer
рекордьор

#2151859 - 16.07.2008 14:14 [Re: Siva]

Цитат:

Не започвайте с медитация преди да сте изчистили надите!!!

Кажи нещо повече за надите и процесите за изчистване(или дайте линк,моля)

--------------------
Истината е за всички!

Siva
йога

#2152781 - 17.07.2008 12:41 [Re: Believer]

Ще ви посоча един от добрите източници: "Шива самхита" но ще цитирам на руски. Съжелявам за тези които се затрудняват с руския.
Глава 2. Микрокосм.- за надите:
"2.14-15. Сушумна, Ида, Пингала, Гандхари, Хастиджихвика, Куху, Сарасвати, Пуша, Шанкхини, Пайясвини, Варуни, Аламбуша, Вишводари и Йашасвини. Из них Ида, Пингала и Сушумна - важнейшие.
2.16. А из них самая высочайшая - Сушумна, и ее особенно любят йогины.Другие Нади подчинены ей.
2.17. Эти Нади похожи на тонкие волокна лотоса и вершины их опущены вниз.
Они поддерживаются позвоночным столбом и символически представляют собой Солнце, Луну и Огонь.
2.18. Внутри Сушумны есть Читрини-нади, в ней-тончайший из всех проходов,
называемый Брахмарандхра.
2.19. Сверкающая пятью цветами, движущаяся в центре Сушумны, эта Читрини -самая жизненная сердцевина и всего тела, и Сушумны."
и още:
Глава 3. Практика Йоги.- за изчистване на надите
"3.22. Дыши попеременно правой и левой ноздрей, задерживая воздух на вдохе как можно дольше.
3.23. Вдыхай медленно и спокойно.
3.24. Делай Кумбхаки (задержки) по 20 раз подряд.
3.25. Упражняться в этом нужно четыре раза в сутки: на восходе, в полдень, на закате и в полночь.
3.26. Через три месяца ежедневных занятий Нади будут полностью очищены.
3.27. Тогда йогин освободится от своих недостатков и сможет приступить к первой стадии практики Йоги, называемой Арамбха.
3.28. Следующие признаки характеризуют тех, у кого Нади очищены.
3.29. Тело их становится гармонично развитым, приятно пахнет, и прекрасно выглядит и вызывает к себе любовь... "
И още:
"5.54. Когда Вайю движется в теле через все Нади, тогда благодаря Вайю
жидкости тела получают необычайную силу.
5.55. Наиболее важных Нади 14. По ним течет Прана."
и:
"5.181. Хатха-йога-ничто без Раджа-йоги, а Раджайога - ничто без Хатха-йоги.
Пусть мудрый начинает практику с Хатха-йоги, следуя указаниям Гуру.
5.182. Тот же, кто не практикует йогу, тот живет напрасно."
последно:
"5.207. Хатха-йога плодотворна, пока хранится в тайне. Открытая, она утрачивает свою силу."
Дали заради последните редове или по други причини четете но винаги имайте едно наум.
Добре е да се има предвид и цялата глава 1-ва и 5-та на "Гхеранда самхита"- много е обемисто затова не ви я предлагам но ще дам един цитат:
"5.33. Сидя на шерстяной подстилке, положенной на шкуру антилопы, тигра или траву куша, или же просто на земле, с лицом, повёрнутым на восток или на север, после очищения Нади, ты должен упражняться в Пранаяме.

5.34. Чанда Капали спросил: О, океан сострадания! Что такое очищение Нади и как его делать? Об этом я хотел бы услышать, расскажи мне об этом. Гхеранда ответил:
5.35. Воздух не проходит через Нади, когда они загрязнены. Как можно тогда иметь успех в Пранаяме и достичь познания истины?
Поэтому сначала нужно упражняться в очищении Нади, а лишь потом в Пранаяме."
И с риск да стана досаден ще допълня, че това което ви предлагам е само подсказване, намек че нещата са много по-сложни отколкото се струват на мнозина.
По мое скромно мнение трябва да се изчетат поне 70-80 достоверни източника - от несъвременни автори. И не само йога. Трябва много добре да се изучи Аюрведа и Джотиш.
А без задълбочени знания по съвременна
1.медицинска физиология,
2.астрономия и
3.физика
4.и още нещо...
заниманието по йога е много смело ходене през минно поле със завързани очи или водени от незрящи .
Все пак всеки сам си гради съдбата. Успехи!

Believer
рекордьор

#2152787 - 17.07.2008 12:52 [Re: Siva]

Благодаря за отговора. Точно това обяснявам на колегите след като един самозван гуру обяви по телевизията,че йога практиките са неизброими и
той можел
да направи от всеки,който
отидел в неговата група истински йога.
Аз не мисля,че йога практиките са хиляди,а са варианти на няколко основни системи.
Цитат:

Джотиш.

Какво общо има това с йога?

--------------------
Истината е за всички!

Редактирано от Believer (17.07.2008 12:56)

Siva
йога

#2152988 - 17.07.2008 17:40 [Re: Believer]

И аз така мисля за системите йога и се много съмнявам, че
г-н гуру може да направи някого йога. Той първо себе си да направи йога!!!!!!! Макр да не го зная кой е !
Сега за джотиш.
БХУР, БХУВАС, СВАХ=
Макросвят, свят на живите същества, микросвят.
И законът за подобие между тях открит преди хиляди години.
Изучавайки небесните тела, древните са правили паралел със човешкото тяло. Изучавайки човешкото тяло са научили много истини за небесните тела и за микросвета, истини още непознати за съвременните науки.
И понятието йога е понятие заимствувано от ДЖОТИШ. Йога е съединяване на две или повече граха, раши или накшатри и обединеното им влияние върху макросвета, света на живите и микросвета. В джотиш има раджа йога, лунна йога, слънчева йога, небесна йога и др., а общият им брой според Парашара Муни е 1800. Виж гл. 37 на том 1 от книгата му "Брихат Парашара хора шастра"- стих 37:1-2. И там уточнява, че небесната йога е 32 броя. И т.н.
Затова без Джотиш не се става йога. Така мисля аз. Но може и да греша. Всичко е резултат от моята медитация + малко помощ от ведите, малко от Айнщайн, Ганонг и един прабългарин- Абу Машар.
Една ведическа сентенция казва:
Знание придобито от друг човек е като богатство по време на сън!!!
Затова много "умни" хора повтарят като пъстроцветните птички от кафезите това което са чули от някъде. Ние не искаме да сме като тях, нали!
И за да не стана банален мисля да спра дотук.

Believer
рекордьор

#2153209 - 17.07.2008 22:12 [Re: Siva]

Цитат:

арабския астролог Abu Ma‘shar (787-886) или известен още с латинизираното си име като Albumassar и неговия труд "Flores Astrologie" - Цветята на Астрологията. Оригиналното й заглавие на арабски е Kitab tahawil sini al-‘alam или "Книга на революциите на годините".

За пръв път тази книга е преведена от Йоан от Севилия от арабски на латински в първата половина на ХІІ век.

Абу Машар е велик астролог, живял в Багдат. Той е бил един от най-влиятелните автори в астрологията в средновековната и ренесансова европа, благодарение на преводите на неговите трудове от арабски на латински. Написал е около 40 труда, но само няколко от тях са били преведени на латински след 12 век до сега. Само тази книга на Абу Машар съществува в 40 преписа и 6 печатни издания, излезли в периода 1488 - 1506 г. и е най-популярното произведение на автора на латински, заедно с другите две Introductorium maius ( "Голямото въведение" ) и De magnis coniunctionibus ( "За големите съвпади" ).

Това намерих за Абу Машар,но защо да е прабългарин (което би било много добре разбира се)

--------------------
Истината е за всички!

Siva
йога

#2153414 - 18.07.2008 06:57 [Re: Believer]

Това намерих за Абу Машар,но защо да е прабългарин (което би било много добре разбира се)
Малко се отклоняваме от йога но виж това:
Материал из Википедии — свободной энциклопедии
"(Абу Машар) Джафар ибн Мухаммед ибн Омар аль-Балхи (Ja'far ibn Muḥammad Abū Ma'shar al-Balkhī, перс. ابومعشر بلخی; 10 августа 787, Балх (Афганистан) — 9 марта 886 аль-Васит, Ирак)"
От това се вижда че абу Машар е роден в БАЛХ и даже е познат като "аль-Балхи"- от БАЛХ.
И това:http://protobulgarians.com и по точно "7. Град Балх и държавата Бахлика." и "На Фиг. 2 са показани пътищата за миграция на племената на древните българи от Средна Азии към степите северно от Кавказ в първите векове на новата ера. Това са основно източноирански племена от състава на сарматите и саките (мидийци, балхарци, согдийци), населяващи първоначално страните Бахлика (Балхара), Согдиана."
И това:
"Един от най-известните в древността градове Мараканда, днешният Самарканд в Узбекистан, също бил град на древна Балхара. Планините, които граничат с Каракум се наричали Балхани."
И това(БГ История - БЪЛГАРСКИЯТ КОРЕН):
" За древния произход на българите свидетелстват древноиндийските и китайски хроники. В древноиндийският епос "ахабхарат" от Х-VІІв. пр. Хр. древните българи са посочени като най-могъщия народ на север от Индия, прочут с военната си доблест, а царя на Балх е наречен "ървият от всички земни царе, велик воин на колесниц".
И сега след малко медитация:"Балхани"=БАЛКХАНИ=БАЛКАН; в превод балкх=стар, затова е СТАРА ПЛАНИНА
И още превод:
БАЛКХАРИ=балкх+ари
АРИ=лъчи, спици на колело, излизащи от някакъв център
т.е. балхари=българи= произлизащи от БАЛХ.
Поради това доста фриволно причислих Абу Машар към прабългарите. Все пак имаме обща прародина. И много общи(санскритски) думи: Варна=цвят, Янтра=плетеница, Балкан=стара планина и др.

Ananda
Fair Lady

#2412358 - 05.07.2009 15:46 [Re: Ananda]

Музика за медитация:
http://vbox7.com/play:15cc2e5d

--------------------

Д. Дикс

Лунно цвете

Регистриран: 14.03.2008
    #2429785 - 24.07.2009 23:57 [Re: Ananda]

още музика:
http://vbox7.com/play:c1fb2088

Ananda
Fair Lady

#2859093 - 18.12.2011 00:00 [Re: Lunax]

Цитат:

Медитацията може да е опасна, ако медитиращия не е наясно какво търси.

Да,така е.След години ми се налага да опровергая себе си,че медитацията е за всеки.
Тя не е за всеки и е противопоказана за хора с лабилна психика.
Има десетки други начини човек да се отпусне-хата йога,слушане на медитативна музика,разходки сред природата,активно спортуване и т.н.

--------------------

Д. Дикс

Редактирано от ananda (18.12.2011 00:27)

Търсач
сахаджа йога
**

Регистриран: 27.10.2009
    #2859535 - 19.12.2011 20:56 [Re: Ananda]

Трябва да се медитира правилно.

--------------------
"Аз съм Утешителя обещан от Христос"-Шри Матаджи Нирмала Деви

Ananda
Fair Lady

#2866218 - 17.01.2012 16:45 [Re: Търсач]

Цитат:

Трябва да се медитира правилно.

Кой е правилният начин?Всеки учител по медитация твърди,че неговият начин е "правилният".А учителите по медитация са десетки,стотици...Как човек да се ориентира в този океан от информация?

--------------------

Д. Дикс

Търсач
сахаджа йога
**

#2867156 - 19.01.2012 21:06 [Re: Ananda]

Следвай интуицията.

--------------------

Ийсея
неориентиран
*

Регистриран: 24.01.2012
    #2870620 - 29.01.2012 17:48 [Re: Ananda]

Цитат:

Като за начало просто си легни,отпусни се...и наблюдавай нещата,които ти пречат да се отпуснеш....
Ако ти се стори техниката много проста,можеш да добавиш към нея и някакъв вид дишане-дълбоко,равномерно дишане,добре е да е коремно
като се заговорихме за корем....може съвсем спонтанно ръката ти да слезе на корема. задръж я там,усети своята собствена подкрепа,дай свобода на корема си,и любов.
Накарай своят корем да забрави цялото напрежение,което познава и е запаметило.
После...после просто следвай следвай себе си,гласът на сърцето си,и се наслаждавай
Ако ти се стори много просто-след това си съсредоточи вниманието върху центъра на третото око.
Ако усетиш там напрежение,или ти стане скучно,слез пак в корема си
И така-води сама своята медитация
Води я свободно,както ти харесва на теб
Имаш на разположение цялото си тяло,то е твое,единствената ти реалност. Усещането за лекота,любов и свобода ще ти подсказва коя част на тялото си да посетиш. В която и част от тялото си да влезеш-всяка твоя част е благословена,така че влизай на тия места,все едно че влизаш в много чист храм.
Твоето тяло е твоята реалност-първо освободи тази реалност.
Каквато и книга да намериш за медитацията-прочети я,но не за да научиш техниката,а за да схванеш още по-бързо как да водиш себе си. не се привързвай към никаква техника,към никаква книга.Вътре в теб лежат недокоснати безброй техники и чакат да ги използваш.те са твоите лични техники за медитация,просто трябва да посегнеш и да ги вземеш.Всеки път ще имаш различна техника,защото всеки път ще си вече друга.

Ananda
Fair Lady

#2872339 - 03.02.2012 16:58 [Re: Ийсея]

Пак повтарям-медитацията не е за всеки.
Има хора,за които е подходяща, и други,за които е противопоказана.

За себе си съм открила,че ме отпуска всичко,което изисква физически усилия-гимнастика,чистене или готвене.

Редактирано от ananda (03.02.2012 18:41)

Търсач
сахаджа йога
**

#2875117 - 11.02.2012 13:03 [Re: Ananda]

Правилната медитация е за всеки.

--------------------

laoshih
фен на all.bg
*

Регистриран: 24.11.2012
    #2982153 - 24.11.2012 19:09 [Re: Търсач]

медитация Информация за медитация има в този раздел на meditation.bg, както и книги и друга информация на духовна тематика от Шри Чинмой.

Emma
член

Регистриран: 09.04.2012
    #3042445 - 24.04.2013 13:39 [Re: laoshih]

Неговата музика много ми харесва.

--------------------
Не е важно какво казваш на тревата.Можеш и да си измисляш разни думи;важното е чувството, че 'и се радваш и че се отнасяш с нея като с равна.

etote
неориентиран

Регистриран: 24.06.2014
    #3178491 - 25.06.2014 23:43 [Re: Emma]

средния , средния
път имам предвид

petia.krashkova
новак

Регистриран: 30.04.2016
    #3352100 - 30.04.2016 20:25 [Re: etote]

И аз бих препоръчала книгата Медитация на Шри Чинмой. Много е добра и силна. Ако упражненията посочени там се правят редовно и искрено, скоро ще имате резултати!

katrin.petrova
неориентиран

Регистриран: 04.07.2016
    #3359662 - 04.07.2016 21:16 [Re: petia.krashkova]

Шри Чинмой е сериозен духовен учител с много постиженя в живота си. Неговите техники и начина на медитиране е много успешен. Той не е единствения обаче, има и много други, които са не по-лоши от него. Но пък при него нещата са прости, лесни и в сърцето, което прави медитацията много лесна особенно за начинаещи.

moetoime
новак

Регистриран: 24.03.2016
    #3360604 - 14.07.2016 12:17 [Re: katrin.petrova]

Да, аз също много го харесвам Шри Чинмой и неговите техники по медитация.

--------------------
Понякога щастието се стоварва върху теб и нямаш време да отскочиш настрани...

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Nadin 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 17154

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.017 seconds in which 0.002 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.