ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Йога

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Surreal
експериментиращ

Регистриран: 13.09.2006
Практикуването на йога и секса?
    #2627855 - 18.05.2010 14:40

Занимавах се няколко години с Хата йога, сега от няколко месеца ходя на курс по Сахаджа йога и се опитвам да медитирам доколкото мога и май се получава. На този курс разбрах много неща за мен едно от който е че аз съм много активна личност и Хата йога в някои моменти ме натоварва а не ми помага.На този курс разбрах и че не е много хубаво да има човек извънбрачни връзки и подобни неща, не че преди това не съм го знаел де....
От доста години имам проблем, жена ми не иска да правим секс и аз по един или друг начин прибягвам от време на врема до такива връзки. Незнам защо не иска не искам а да знам но не става и да я махна защото имаме деца и т.н.
Искам да ви попитам хората тук от форума който се занимават с Сахаджа йога и други видове йога, кое според вас е по добре (от гледна точка на йога) да не правя изобщо секс или да подържам някава извънбрачна връзка? На някои може да му се стори доста смешен моя въпрос но това нещо си го мисля постоянно от 3-4 седмици.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Моман

Регистриран: 27.07.2007
Re: Практикуването на йога и секса?
    #2627864 - 18.05.2010 14:50 [Re: Surreal]

Защо не започнеш оттам, да разбереш причината за нежеланието на жена ти да правите секс? Може проблема (ако е проблем) да си има решение и да не се налага да заместваш секса с йога.

--------------------
Няма голямо значение кой какво казва, а защо го казва, и това показва какъв човек е той.

teo2

Регистриран: 01.05.2010
    #2628189 - 18.05.2010 20:40 [Re: Surreal]

Пич, нищо чудно да ти се е усилил нагона заради практикуването на йога, защото в йога има едни сатанински сили познати като "кундалини" и "АУМ", които (особенно "кундалини") в същност са някакъв вид сексуални сили, които може да усилят сексуалният нагон и да превърнат дори и нормални хора в сексуални маниаци и перверзници. По принцип всяко духовно учение от индия е сатанизъм, и не е препоръчително да се следват и практикуват. А ако искаш вяра, по-добре вярвай само в Бог Отец и Исус Христос, и най-добре в нищо друго.
А друг е въпросът че много от съвременните жени, така да се каже, не са у ред, и не знаят и не могат да обичат нормално и съвършенно, относно което не ти препоръчвам раздяла или развод, защото разводът и раздялата са много жалки неща, особенно когато партньорите си имат едно или повече деца. Но ако можеш някак си да и споделиш че имаш нужда от женски ласки - например дръж се колкото се може по-скромно и смирено към нея, като малко момченце, и и споделяй за това именно по този начин - някак си дръж се естествено и достойно да те съжалява до макс, и си готов.

Atman
ветеран

Регистриран: 22.06.2007
От: връх Мусала
    #2628205 - 18.05.2010 20:51 [Re: teo2]

Много си сбъркан, пич.

Siva
йога

Регистриран: 21.01.2007
От: България Варна
    #2628963 - 19.05.2010 16:14 [Re: Surreal]

Цитат:

Занимавах се няколко години с Хата йога, сега от няколко месеца ходя на курс по Сахаджа йога и се опитвам да медитирам доколкото мога и май се получава. На този курс разбрах много неща за мен едно от който е че аз съм много активна личност и Хата йога в някои моменти ме натоварва а не ми помага.На този курс разбрах и че не е много хубаво да има човек извънбрачни връзки и подобни неща, не че преди това не съм го знаел де....
От доста години имам проблем, жена ми не иска да правим секс и аз по един или друг начин прибягвам от време на врема до такива връзки. Незнам защо не иска не искам а да знам но не става и да я махна защото имаме деца и т.н.
Искам да ви попитам хората тук от форума който се занимават с Сахаджа йога и други видове йога, кое според вас е по добре (от гледна точка на йога) да не правя изобщо секс или да подържам някава извънбрачна връзка? На някои може да му се стори доста смешен моя въпрос но това нещо си го мисля постоянно от 3-4 седмици.

Въпросът е интересен ще ви предложа моето мнение. Но понеже е многостранен ще посоча вижданията си по различните аспекти.
1. Аз се занимавам с йога от много години. Имам и източници които ползвам на ВЕДИЧЕСКИ санскрит. Познавам и използвам и много видове йога. Разделението което се е наложило сега е непознато в древните текстове. Също мисля, че съвременните видове "йога" страдат от много недостатъци, в това число и сахдажа. И че ако правилно се изпълнява хатха йога - не трябва да се получат НИКАКВИ проблеми.
2. По отношение на секса и на връзките с другия пол има написано много. Говоря в контекста на йога .
Основната теза е залегнала в изискванията на Йама от аштанга или хатха йога. Едно от изискванията на Йама е БРАХМАЧАРЙА. Според мен това е следване пътя на брамините(брахмани). А това означава без всякакви полови контакти и с двата пола!?! Причината за тази строгост се крие в следното. При полови контакти основно се създават проблеми със запаметяването, а това е доста неприемливо за тази категория хора, които трябва да запомнят големи текстове наизуст и да ги рецитират. Така, че единия от проблемите е свързан с работата на ЦНС и запаметяването.
3. Половите връзки и въобще половата възбуда се коментират и по отношение на пранайама.(Използвам "йа" вместо "я" и др.п. за което си имам причини, но това е друга тема)
В упанишадите е казано, че човек, който практикува пранайама трябва да се пази от много неща и едно от тях е всякакви жени. Тук проблема е свързан със дейноста на сърдечния мускул и на пейсмекърната система. Възможни увреждания са сърдечен колапс или спиране на пейсмекърната дейност. Но даже и да не се стигне до тези крайности почти винаги ако се съчетаят полова възбуда и пранайама има сърдечен дискомфорт и повечето разумни хора спират да правят пранайама.
4. Общо йогически аспект. С йога се стремим да анулираме вредни действия(собствени или природни) и за целта прилагаме различни техники, които правят мускулите(всички) по-тонични, нервната система по-уравновесена.(на езика на ведите- баланс на трите доша и трите гуни) Природните вредности не можем да избегнем и затова трябва да ги познаваме и да ги нулирама с йога. Докато собствените увреждащи действия може да се стремим да избягваме максимално. Едно от тях е половата възбуда и секса. По-възможност разбира се. Иначе волевото въздържане също е увреждащо.
Успехи!

teo2

#2629007 - 19.05.2010 17:22 [Re: Siva]

Сещам се за един виц на тази тема:

Пациент мазохист-психар към своят лекар:
-Докторе, проблемът ми е следният, винаги когато се бодвам с шило по тялото и вингаи усещам остра болка, и започва да ми тече кръв, и сега вече търся само онези места и точки от тялото ми където колкото и да се бода да не осещам твърде остра болка, и да не ми тече твърде много кръв...

kapitoliq
UncharteD

Регистриран: 03.11.2005
От: въд погледа
    #2630913 - 22.05.2010 13:07 [Re: teo2]

Забрави да кажеш, къде точно трябваше да се засмеем .

--------------------
Истината винаги е нещо крайно относително и почти изцяло несъстоятелно !

teo2

#2630967 - 22.05.2010 14:30 [Re: kapitoliq]

Цитат:

Забрави да кажеш, къде точно трябваше да се засмеем .

Това че поне не винаги се смееш на трагедиите на другите хора е добре.

kapitoliq
UncharteD

#2630999 - 22.05.2010 15:50 [Re: teo2]

Така е, извинявай, на твоята трагедия ми е трудно да се смея
Е, добре де, май поизлъгах малко

--------------------

teo2

#2631103 - 22.05.2010 19:45 [Re: kapitoliq]

Цитат:

...Е, добре де, май поизлъгах малко

И кое наричаш малко?

kapitoliq
UncharteD

#2631159 - 22.05.2010 23:07 [Re: teo2]

Ми... въобще не ми е трудно да се хиля на простотиите, които пишеш, та това за теб може би не е малко, но за мен е незначително

--------------------

Търсач
сахаджа йога
**

Регистриран: 27.10.2009
От: София
    #2704038 - 09.10.2010 12:02 [Re: Surreal]

Защо трябва да се обръща толкова внимание на секса?
Толкова ли е важно?

--------------------
"Аз съм Утешителя обещан от Христос"-Шри Матаджи Нирмала Деви

Мадона на сияйните водопади
участник
**

Регистриран: 29.02.2008
От: В полите на Витоша
    #2704039 - 09.10.2010 12:05 [Re: Търсач]

Както виждате той обръща повече внимание на йогата, отколкото на семейството си, а освободената сексуална енергия вследствие упражненията не знае какво и къде да я прави, няма цел.

--------------------
"Ако някой ден пак имаш нужда от помощ, ако изпаднеш в беда и някой трябва да ти подаде ръка, за да те измъкне...Моля те, не се колебай, а веднага върви по дяволите.. "

Търсач
сахаджа йога
**

#2704573 - 11.10.2010 17:30 [Re: Мадона на сияйните водопади]

Цитат:

Както виждате той обръща повече внимание на йогата, отколкото на семейството си, а освободената сексуална енергия вследствие упражненията не знае какво и къде да я прави, няма цел.

В дебелите книги не пише за съществуването на "сексуална" енергия.
Има енергия на Желанието и енергия на Действието:

--------------------

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #2732473 - 26.12.2010 21:10 [Re: Търсач]

Цитат:

Цитат:

В дебелите книги не пише за съществуването на "сексуална" енергия.
Има енергия на Желанието и енергия на Действието:

В дебелите книги пише всичко, стига да има кой да ги чете...А сексуалната енергия всеки нормален човек може да я почувства....тя е много силна и определено има огромно значение в живота на човека...най-малкото без нея просто нямаше да имаме деца...Или да усещаме сексуалното привличане...на другия пол...Така, че тя не е нещо, което да се отхвърля с лека ръка

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Търсач
сахаджа йога
**

#2732635 - 27.12.2010 15:06 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

А сексуалната енергия всеки нормален човек може да я почувства....тя е много силна и определено има огромно значение в живота на човека...най-малкото без нея просто нямаше да имаме деца...Или да усещаме сексуалното привличане...на другия пол...Така, че тя не е нещо, което да се отхвърля с лека ръка

Това което усещаш е възбуда, а не енергия.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #2732644 - 27.12.2010 15:29 [Re: Търсач]

Цитат:

Цитат:

А сексуалната енергия всеки нормален човек може да я почувства....тя е много силна и определено има огромно значение в живота на човека...най-малкото без нея просто нямаше да имаме деца...Или да усещаме сексуалното привличане...на другия пол...Така, че тя не е нещо, което да се отхвърля с лека ръка

Това което усещаш е възбуда, а не енергия.

Ами нали възбудата идва от повишаване на енергията...Същото се казва и за акумулаторната батерия например, за да я възбудиш, ще трябва да я заредиш с енергия...Изобщо енергията е стълб и основа на вселената, заедно с информацията и материята, но в крайна сметка и трите преливат едно в друго....

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Търсач
сахаджа йога
**

#2732664 - 27.12.2010 16:39 [Re: Бяло Конче]

Не, възбудата се появява при нарушен баланс в чакри и нади. Така се губи енергия и затова, когато човек за известно време е възбуден по различни причини след това се уморява.

--------------------

участник
**

#2737239 - 10.01.2011 13:14 [Re: Търсач]

Откъде е тази теория, че сексуалната възбуда е нарушен баланс в чакри и нади?
Енергията е една и съща - Ки /чи/. Зависи в какво я впрякаме и за какви намерения я пренастройваме.

--------------------
"Ако някой ден пак имаш нужда от помощ, ако изпаднеш в беда и някой трябва да ти подаде ръка, за да те измъкне...Моля те, не се колебай, а веднага върви по дяволите.. "

Търсач
сахаджа йога
**

#2737320 - 10.01.2011 15:55 [Re: Мадона на сияйните водопади]

Има три канала-Ида, Пингала и Сушумна. Там са енергия на Желанието, Действието и Еволюцията.
Другата енергия е Кундалини.
Няма други енергии.

--------------------

участник
**

#2737336 - 10.01.2011 16:28 [Re: Търсач]

Това е според твоята /"еволюционна" - но не по Дарвин/ - теория, която всъщност в цивилизования свят се нарича "креационизъм".

Говоря ти според Учението за меридианите, което е всъщност учение за енергиите - при което се приема терминът жизнена или биологична енеркия Чи /Ки, прана/ от източната традиционна медицина. Това е функционалната активност на организма. Чи се усеща като преминаване на ток, тръпнене, боцкане, топлина по хода на меридианите, тя циркулира хармонично в организма по канали наречени меридиани.
При болест хармоничното състояние се нарушава. В това се състои цялата практика на акупунктура и акупресура - учението за чи, ин-ян, меридиани и точки.

Енергията чи е нещо като проводник /или трансформатор/, който дава възможност да се адаптират към органа, който ги приема. Не забравяй, че хората се състоят от органи.

А има още многобройни източници на енергия - космически лъчи, въздух, храна, вода, електромагнитните енергии на земята, генетичната енергия на зародиша, получена от родителите. Чи е функционална енергия, нещо като адаптер, който дава възможност на различните енергии да се насочват към специализирания орган.

Меридианите не съвпадат с нервната система, по същия начин, както чакрите не съвпадат с конкретен орган. Точно този момент все още не е изяснен - дали енергията, която циркулира в меридианите е същата в нервната система, тъй като китайските точки нямат достатъчна площ за рефлекторно въздайствие, а и са далеч от нервни структури.

Енергийната регулация е съвсем различен вид регулация на организма. Както се разбира нервната регулация не е единствената система за регулация на живите организми. Защото даже в растенията, които нямат нервна система протича тази енергия и и имат меридиани и китайски точки - наблюдава се инфрачервено светене. По всяка вероятност учението за меридианите има връзка с торсионните полета на Земята.

П.С. и така не разбирам защо сексуалната енергия е нещо отделно от енергията Чи, в момент, в който се насочва към дадения сексуален орган?
Кундалини и сексуалната възбуда къде всъщност са в цялата схема?

--------------------

Търсач
сахаджа йога
**

#2737471 - 10.01.2011 21:04 [Re: Мадона на сияйните водопади]

Цитат:

Чи се усеща като преминаване на ток, тръпнене, боцкане, топлина по хода на меридианите, тя циркулира хармонично в организма по канали наречени меридиани.

Боцкане, топлина означава отрицателна енергия.

--------------------

Търсач
сахаджа йога
**

#2737478 - 10.01.2011 21:12 [Re: Мадона на сияйните водопади]

Цитат:

П.С. и така не разбирам защо сексуалната енергия е нещо отделно от енергията Чи, в момент, в който се насочва към дадения сексуален орган?

Нали обясних, че няма такова животно като сексуалната енергия. В никое свещено писание не се говори за такова нещо.
Това е просто възбуждане на Муладхара чакра.

--------------------

участник
**

#2737643 - 11.01.2011 11:30 [Re: Търсач]

Цитат:

Цитат:

Нали обясних, че няма такова животно като сексуалната енергия. В никое свещено писание не се говори за такова нещо.
Това е просто възбуждане на Муладхара чакра.

Не разбирам защо така упорито и аскетски си се хванал за едно твърдение, което не е вярно?
Не разбирам защо трябва да се отричат енергиите в тялото както христианската религия?
Откъде накъде в резултат на някакви практики сме длъжни да наричаме по такъв псевдо-интелектуализиран и стерилен начин своето тяло, все едно сме на псевдо-научен симпозиум?

Каква йога практикуваш?
Ето тук в момента това са последните книги на пазара-

"Даоистка йога и сексуалната енергия"
"Йога за преодоляване на умората"
"Моделиране на тялото с йога. Йога за начинаещи"
http://www.helikon.bg/books/311/131138_daoistka-joga-i-seksualna-energiia.html

освен това в книгите на Мантак Чия, се говори също за сексуална енергия, която трябва да се трансформира и да се омеша с другите енергии.

В дир.бг има уроци за йога-практики, в които също се говори за сексуалната енергия и колко е полезна тя:

http://bg-ayp.dir.bg/T2.htm

--------------------

Търсач
сахаджа йога
**

#2737694 - 11.01.2011 13:31 [Re: Мадона на сияйните водопади]

Практикувам Сахаджа йога , която се занимава с издигане на Кундалини и почистване на чакри.

Явно г-н Чия не е запознат с Йога Даршана иначе нямаше да говори такива глупости.

Според бащата на йога Махариши Патанджали йога е:
1.2 Йога е успокояване на темперамента на нашето внимание
http://forum.sahajayoga-bg.org/index.php?showtopic=7

--------------------

участник
**

#2738172 - 12.01.2011 17:47 [Re: Търсач]

Цитат:

Цитат:

Чи се усеща като преминаване на ток, тръпнене, боцкане, топлина по хода на меридианите, тя циркулира хармонично в организма по канали наречени меридиани.

Боцкане, топлина означава отрицателна енергия.

Каква отрицателна енергия?
Къде е положителната тогава?!

--------------------

участник
**

#2738174 - 12.01.2011 17:51 [Re: Търсач]

Цитат:

Практикувам Сахаджа йога , която се занимава с издигане на Кундалини и почистване на чакри.

Явно г-н Чия не е запознат с Йога Даршана иначе нямаше да говори такива глупости.

Съжалявам, че в днешно време йогата се превръща в псевдонаука.

Цитат:

Според бащата на йога Махариши Патанджали йога е:
1.2 Йога е успокояване на темперамента на нашето внимание
http://forum.sahajayoga-bg.org/index.php?showtopic=7

Вниманието няма "темперамент".
Религиозните култове само отричат темперамента.
Поне християните ги наричат - страсти, изкушения.

Не виждам основна разлика между сахаджа йога и другите религиозни култове със свещеността на учители и Светия Дух. Иначе нямаше йога-медитацията да бъде забранена в американските училища.

--------------------

Търсач
сахаджа йога
**

#2738639 - 13.01.2011 16:19 [Re: Мадона на сияйните водопади]

Цитат:

Каква отрицателна енергия?
Къде е положителната тогава?!

Отрицателна е тази, която те дърпа надолу, а положителна тази която те води към Еволюцията.

--------------------

Търсач
сахаджа йога
**

#2738641 - 13.01.2011 16:23 [Re: Мадона на сияйните водопади]

Цитат:

Съжалявам, че в днешно време йогата се превръща в псевдонаука.

Йога е техника за Еволюция.

--------------------

Търсач
сахаджа йога
**

#2738643 - 13.01.2011 16:28 [Re: Мадона на сияйните водопади]

Цитат:

Вниманието няма "темперамент".
Религиозните култове само отричат темперамента.
Поне християните ги наричат - страсти, изкушения.

Не виждам основна разлика между сахаджа йога и другите религиозни култове със свещеността на учители и Светия Дух. Иначе нямаше йога-медитацията да бъде забранена в американските училища.

Темперамент е как реагираш на определено събитие.
Когато придобиеш опит с медитацията, тогава може да обсъдим нещата. Засега водим коментари на ниво "лаик".

Издигни твоята Кундалини сега:
http://vimeo.com/16881188

--------------------

костадит
неориентиран

Регистриран: 16.12.2010
    #2759172 - 28.02.2011 19:55 [Re: teo2]

йогата е супер и определно помага в много отношения

Tatakoto
неориентиран
*

Регистриран: 12.03.2011
    #2792563 - 08.05.2011 09:34 [Re: костадит]

Тайдзицюан също съдърържа много медитация. Ползите са безспорни. В София стартира нова група за начинаещи по Тайдзицюан. За повече инфо, вижте сайта на Световната Чън Сяоуан Тайдзицюан Асоциация - България http://www.taiji-bg.com/

magito023
заинтересован
**

Регистриран: 30.04.2011
    #2792853 - 08.05.2011 21:08 [Re: Tatakoto]

Супер, благодаря за линка, аз се интересувам от йога, но нямам опит все още с група, Ще помисля върху това.

sinapeno_zarno
новак

Регистриран: 02.08.2011
    #2825138 - 03.08.2011 07:45 [Re: Surreal]

Цитат:

кое според вас е по добре (от гледна точка на йога) да не правя изобщо секс или

Ако Нирмала Деви не правеше изобщо секс,сигурно щеше да е истинска богиня

Търсач
сахаджа йога
**

#2833111 - 04.09.2011 11:12 [Re: sinapeno_zarno]

Моисей, Авраам, Нанак са били семейни и са имали деца.
Защо секса е толкова важен за вас?

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Nadin 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 18218

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.042 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.