ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Разни » Право

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тричко
сладък

Регистриран: 03.06.2004
От: USA - New York City
здравните осигуровки на живеещи в чужбина
    #1540100 - 05.12.2006 17:58

Някой ще може ли да ми разясни тълкуването на закона, гледам и се пуля над закона за здравното осигуряване, http://www.nap.bg/security/new_docs/ZZO.pdf по-точно Чл. 40а, който явно се отнася за "Българските граждани, включително тези с двойно гражданство, които са длъжни да осигуряват себе си и пребивават в чужбина повече от 183 дни през една календарна година"

Неясна ми е от фразата "които са длъжни да осигуряват себе си" и по-точно въпросът ми е: как знам дали съм длъжен да осигурявам себе си? Кой ме информира? Ако можех, бих се информирал и сам, но до сега не съм успял.

Доколкото зависи от мен, направих справка, и не фигурирам в списъка с длъжници на НОИ, нито някога, когато и да било, съм си избирал личен лекар. През последните 14 години съм живял в чужбина. Не знам какво друго да направя за да се информирам по въпроса.

Някой може ли да ми даде разсянение? Препратка към указание на НОИ или на НАП ще ми е от полза, или по-конкретна препратка към частта от закона който обяснява как да разбера дали съм длъжен да осигурявам себе си.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Тричко
сладък

Re: здравните осигуровки на живеещи в чужбина
    #1540125 - 05.12.2006 18:26 [Re: Тричко]

Нека ви покажа и други неща, които съм намерил като търсих, защото искам да ви покажа с какво се сблъсква един човек опитващ се да се информира за закона:

Заявление по чл. 40а, ал. 1 от Закона за здравното осигуряване
http://www.nap.bg/useful/docs_new/okd-42.doc

молба - декларация по §19
http://www.nap.bg/useful/docs_new/Molba_deklaraciq_zdravno.pdf

Също, има инструкции на http://www.nap.bg/e-services/individuals_07.htm най-отдолу.

Цитат:

Българските граждани, които са пребивавали извън страната повече от 183 дни през една календарна година за периода 1 януари 2000 г. — 31 декември 2004 г. и не са направили свободен избор на изпълнител на медицинска помощ (личен лекар), могат да уредят здравноосигурителния си статут чрез подаване на молба — декларация по §19 в от преходните и заключителни разпоредби на Закона за здравното осигуряване...

Това което не ми е ясно е има ли някакъв срок за подаване на тази молба-декларация? Аз не видях.

Освен това, в заявлението по чл. 40а, ал. 1 от Закона за здравното осигуряване има изречение в смисъл, че ми е известно, че съм длъжен да се осигурявам. Обаче аз не си спомням някой да ме е известил, а справката в НОИ показва, че не ме водят длъжник...

Много объркана работа.

Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
    #1540131 - 05.12.2006 18:30 [Re: Тричко]

допускам, че не си длъжник, защото не фигурираш въобще в пациентската листа..
избирал ли си си някога личен лекар?

ПП това че не си длъжник е дребна работа- по-важно е какви здравноосигурителни права/ЗОП/ имаш
може да нямаш задължения, но и ЗОП да нямаш

Редактирано от Си Ди (05.12.2006 18:31)

Kompir

Регистриран: 02.10.2003
    #1540620 - 05.12.2006 23:28 [Re: Тричко]

Във форумите на ide.li се обсъждат подробно тези неща, погледни там и виж дали не можеш да намериш отговор.

Тричко
сладък

#1540625 - 05.12.2006 23:29 [Re: Си Ди]

Благодаря за отговора. Не съм си избирал никога личен лекар. И явно към сегашна дата не ме водят длъжник.

Обаче, опасявам се да не би по някакъв закон да дължа нещо, и след 2-3 години, да решат да почнат да си прибират дължимото. Та от тази гледна точка, чета препрочитам, и се опитвам да разбера аз какъв съм според закона за да знам коя секция от закона се отнася за мен.

Си Ди
гаргойл

#1540658 - 05.12.2006 23:42 [Re: Тричко]

ми не- не си длъжник на практика - не фигурираш никъде
иначе по принцип /има пропуск в закона за отсъщващите до сега/, но всеки е задължен да се здравноосигурява - лично или от работещ член на семейството
не си длъжник, но и нямаш право да ползваш здравна каса- а ти и нямаш намерение да я ползваш
ако искаш обаче- тогава ще ти съберат парите с лихвите
ПП ако искаш- можещ да подадеш декларацията, че не живееш в БГ - така че от тук нататък дори да пожелаеш да си възстановиш някога правата, да не дължиш от сега нататък

ама не ти го препоръчвам ако няма да работиш по принцип в България и да се осигуряваш тук
ако се осигуряваш другаде- не ти трябва мисля

Редактирано от Си Ди (05.12.2006 23:48)

FindingTheWay
неуморима

Регистриран: 21.09.2006
От: София
    #1542563 - 07.12.2006 10:29 [Re: Си Ди]

Това с работещия член отдааавна го няма.
По принцип имаш ли ЕГН, се водиш на отчет.
Има система, според която всяка година заявяваш, че си в чужбина, и няма да се осигуряваш. Чрез МВнР се удостоверява тази информация. Иначе ако един ден се върнеш в БГ, могат да ти търсят осигуровките мин.5 години назад /за по-старите трябва да са спрени давностните срокове/.

--------------------
„Голямата наука да живееш щастливо се състои в това да живееш само в настоящето“
Питагор

„Една надежда и една надежда само - Твоята любов.“
Руми

Си Ди
гаргойл

#1543748 - 07.12.2006 22:15 [Re: FindingTheWay]

под работещ член имах предвид че ти не работиш , но се осигуряваш доброзорно - и от кого взимаш паричките?- от този който работи
за останалото написано - също съм сигурна

FindingTheWay
неуморима

Регистриран: 21.09.2006
От: София
    #1544175 - 08.12.2006 10:09 [Re: Си Ди]

Имаше време, когато реално по ведомост твоята здравна осигуровка се удържаше от работещия член от семейството. И беше в по-малък размер.

--------------------
„Голямата наука да живееш щастливо се състои в това да живееш само в настоящето“
Питагор

„Една надежда и една надежда само - Твоята любов.“
Руми

Си Ди
гаргойл

#1544227 - 08.12.2006 10:48 [Re: FindingTheWay]

това беше отдавна - подаваше се декларация някаква , че искаш да осигуряваш някого, дето е безработен - ама не просъществува ставали обърквания не че сега ги няма де
ако си платиш накуп например, ще ти се възстановят правата, но ще ти изллиза , че нямаш вноски по месеците това е най-често срещаното - несрещането на задължение-погасяване по партиди

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  !НА-КОЙ-МУ-ПУКА 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 2553

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.028 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.