ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Медицина

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
tender™
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
Прегъната жлъчка?
    #1628189 - 08.02.2007 10:53

Мой много добър приятел ме потърси за помощ за "прегъната жлъчка", а в нета почти няма информация и не мога да му помогна. Диагностицирали са му я с ехографско изследване. Насочили са го към УЗИ след оплаквания от тежест в дясното подребрие и съмнения за чернодробни проблеми - цироза, стеатоза, хепатит. На средна възраст е, досега нямал оплаквания, не е боледувал от хепатит и не проявява никой от другите симптоми на тези заболявания. На ехографското изследване на коремни органи, всичко друго си му било без особености - черен дроб в норма, бъбреци без камъни, панкреас и далак в норма, простатна жлеза б.о., нямал и жлъчни камъни. Казали са му само , че има "силно прегъната жлъчка". Можело и да е по рождение, можело и да не е. Не се лекувало. Дали му да пие бусколизин и Cynarix за една седмица и той ги пиел, но тежестта вдясно си оставала и затова търси още информация.

Моля ви да разкажете каквото знаете за тази диагноза, както и за лечението й - медикаментозно и оперативно.
Нужно ли е да спазва специални диети? Каква е прогнозата?
Благодаря предварително.

--------------------
На бармана всичко се (по)казва!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ИзВъНЗеМНа
Марсиянка
**

Регистриран: 05.02.2007
От: Марс
Re: Прегъната жлъчка?
    #1628260 - 08.02.2007 11:16 [Re: tender™]

Енда приятелка има обърната жлъчка, знам само, че пие спазмалгон като я заболи и не яде пържени храни... Ще я попитам за повече инфо и утре евентуално ще ти кажа повече Моят съвет е да не я вади

--------------------
Хипократовата клетва!

TramposaBG

Регистриран: 22.08.2005
От: Мадисън, Уисконсин
    #1628921 - 08.02.2007 17:03 [Re: tender™]

А кръвната му картина как е? Не съм лекар и не знам доколко ситуацията е сходна, но мен ме гледаха на ехограф и казаха, че жлъчката ми изглежда хронично възпалена. Не бяха убедени дали от това са свирепите болки и ми пуснаха кръвна картина, където маркерите на жлъчна дейност бяха между 50 и 100 пъти увеличени, а панкреатните ензими бяха в норма.
Не знам дали тези увеличения са само при остър пристъп, но на твоя приятел кръвната картина какво показва?

tender™
барман

#1628925 - 08.02.2007 17:07 [Re: TramposaBG]

Звъннах му - не са му назначавали още кръвна картина, не е давал кръв.
И няма болка - само "подпиране отвътре в областта на дясното подребрие", както се изразява той.

--------------------

tender™
барман

#1628926 - 08.02.2007 17:08 [Re: ИзВъНЗеМНа]

е, той до утре няма да я извади
всяка помощ ще е от полза, благодаря ти от негово име.

все се надявах и някой лекар да се включи - не вярвам да е чак толкова непознато заболяването.

--------------------

Редактирано от tender™ (08.02.2007 17:12)

сани-х
.......
**

Регистриран: 06.07.2005
От: флорида
    #1629711 - 09.02.2007 01:59 [Re: tender™]

От 20 год. съм със прегънат жлъчен мехур.Не е толкова страшно,да избягва пържени храни,патладжани,сини сливи,жълтъка на яйцата,аз лично се пазих от тези храни около 1 година след което забравих за диетата доста години,сега от време на време и мен ме ''подпира''но за тази цел си пиивам от хапчетата на др. Тошков.Според мен не е нужно да се подлага наоперативна интервенция защото това е нож с 2 остриета за организма.

*Snow White*
crisp white

Регистриран: 30.07.2005
    #1629834 - 09.02.2007 06:24 [Re: tender™]

На мен ми я откриха когато бях на 15 и също ми казаха - не се лекува, трябва да се спазва диета.
Аз тогава все още спортувах и никакви болки и "подпирания" не съм усещала, но след това и особено в последните три години, се случва доста често.
Старая се да не ям пържени и панирани храни, но не винаги успявам.

--------------------
blind love is true

Утро
кафе с джинджифил

Регистриран: 01.12.2003
От: подвижно
    #1629874 - 09.02.2007 08:08 [Re: tender™]

Обикновено при прегънатата жлъчка може да има и образуване на песъчинки, поради затрудненото й функциониране. Спазването на диета и в двата случая се налага щом е свързано с болки. Макар, че в един момент човек като че свиква с хроничната тежест и боцкане и не му прави впечатление.
Това, което благоприятства положението е диета, в която се избягват - яйца, ядки,храни, които подуват стомаха (защото това оказва натиск върху жлъчката и затова - тежест, кризите са много болезнени , но се овладяват с чай от жълт кантарион, лайката облекчава както и само гореща вода (но при кризи) Иначе - сутрин на гладно - два изцедени лимона, една лъжичка мед и една супена лъжица зелен зехтин - се вземат около седмица и болката ще изчезне.
Задушените храни са за предпочитане. Суровите зеленчуци и плодове могат да предизвикат болка. Зелето, например ако е на салата, краставиците и домати също.
Диета на първо време :
обезсолена извара, салата от печени чушки (зелени) , магданоз, зехтин и лимовн, печено или варено пиле, въобще храна на скара ( но да не е с много подплавки), препечен хляб, печени ябълки, задушени моркови, риба (но не пържена), въобще - алкални храни.И никакъв секс

--------------------
Росица Ангелова

Редактирано от Утро (09.02.2007 08:13)

tender™
барман

#1629981 - 09.02.2007 10:13 [Re: Утро]

Благодаря за изчерпателния отговор.
Предадох му насоките ти, а той ме помоли да уточня само защо "никакъв секс". Твърди, че сексът му действал по-добре и от задушени зеленчуци.
Наистина, има ли някаква медицинска причина при прегъната жлъчка да се ограничава сексът?

--------------------

tender™
барман

#1629985 - 09.02.2007 10:18 [Re: сани-х]

Благодаря ви. За д-р Тошков ще му предам непременно, щом на вас ви действа добре.
А защо няма информация на български в нета за това заболяване? Има само мнения на лично пострадали...Напомня ми за една друга информационна липса, с която се боря от доста години вече... но това е друга тема.

Все пак, ако и някой лекар се включи в тази тема с компетентното си мнение, то ще е може би единственото мнение на специалист в българското интернет пространство, на тема "прегъната жлъчка". И този лекар би получил поне моето уважение и признание за усилията си да помогне с информация.

--------------------

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 9 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  D-r Kostova, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 31745

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.051 seconds in which 0.037 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.