ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Бъдещи родители

Страници: 1
Usmivka ;))
смешно ми е!

Регистриран: 15.12.2003
От: USA
Как се прави прощапулник?
    #1860340 - 09.08.2007 02:13

Как се прави прощапулник?
Вие правихте ли на вашето дете?

Редактирано от tender™ (04.11.2007 13:29)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Milano
твърдоглав чешит

Регистриран: 10.07.2005
От: The Sunshine State
Re: Как се прави?
    #1860378 - 09.08.2007 04:03 [Re: Usmivka ;))]

Мойта информация беше, че се канят гости, меси се питка, опъва се бял чаршаф (или бяла пътека), в единия край на която се поставят всичките предмети, които искаш да наредиш. Детето застава в противоположния край, търкулва се питката по пътеката към предметите, детето се втърва да я гони, и като стигне до края, си избира предмет.

Моята дъщеря проходи на 10 месеца, и прощъпулник направихме на купона по случай първия й рожден ден - така и така се беше събрала голяма група празнуващи. Пропуснахме момента с питката (едно, че не мога да меся, и второ, че ми се струва безумно нехигиенично да търкалям хляб по земята ) Пък и щяхме съвсем да шашнем половината празнуващи, които не бяха българи и и без това си бяха доста озадачени от ритуала Детето се колеба известно време, и накрая хвана калкулатор - аз го бях сложила с идеята да стане бизнесдама Ама като я гледам сега как непрекъснато й мели устата, нищо чудно да се насочи към политиката

--------------------
"А днес моят собствен наследник извършва геройски бели.
Не съм се изгубил безследно, щом той ме повтаря, нали?"
- Миряна Башева

Abra

Регистриран: 07.01.2005
От: Wienerwald
    #1862223 - 10.08.2007 20:26 [Re: Usmivka ;))]

В различните региони на България се прави по различни начини..

Всъщност най-важното е детето да ходи вече стабилно, а не просто да е направило първите си няколко стъпки. Прощъпулникът е своеобразен празник, с който се отбелязва прохождането на детето и поемането му по пътя на живота.

Цитат:

Вие правихте ли на вашето дете?

Преди почти десетина години правихме прощъпулник на племенницата ми. Обичаят е следния - в деня на прощъпулника майката замесва питка, избира се местенце в къщата, където върху бяло платно (плат, чаршаф, покривка) се нареждат различни предмети, всеки от които символизира професия. Хубаво е сред предметите да няма любими, нито твърде ярки или шарени, които да предопределят избора на малкото човече. Поканват се гости, между които е добре да има и деца.. Майката търкулва питката по платното към наредените предмети, а детето я следва. След това се оставя да си избере предмет. Преди да се разчупи питката и почерпят с нея гостите, тя се дава да бъде поносена около празничната трапеза по ред от всяко от поканените деца с уговорката да не се спъват, за да е без спънки житейския път на проходилото детенце

--------------------
Тайната на нашата вечеря

Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
    #1862565 - 11.08.2007 01:38 [Re: Abra]

при нас свекървата обикаля
иначе останалото е същото
уфф- за момчето май а за дъщеря ми- майка ми ходи
пфу - забравила съм подробностите
едното взе химикала, другото- огледалото -обратно де

--------------------
"Ако някой ден пак имаш нужда от помощ, ако изпаднеш в беда и някой трябва да ти подаде ръка, за да те измъкне...Моля те, не се колебай, а веднага върви по дяволите.. "

Lady N
експерт

Регистриран: 11.09.2005
От: София
    #1934978 - 30.10.2007 16:24 [Re: Usmivka ;))]

Абра е отговорила по същество на въпроса "как се прави". В сайтовете за майки/деца има описано значението на различните предмети, които са поставени.
Аз, макар да не обичам и да спазвам традициите и да съм пълен безверник, правих прощъпалник на моите деца в тесен семеен кръг. Изобщо харесвам детските празници, децата така се радват и са толкова ентусиазирани и пълни с живот...

shanti
sat chit ananda

Регистриран: 04.07.2005
    #1938643 - 02.11.2007 16:37 [Re: Usmivka ;))]

очистителна молитва

http://www.dveri.bg/content/view/1935/39/

spatifia
неориентиран

Регистриран: 01.11.2007
    #1939712 - 04.11.2007 13:32 [Re: Usmivka ;))]

аз го направих така:задълвително майката меси питка.После наредихме на масата различни предмети от рода на черпак,книга,химикал, пръстен, ножица,клещи и т.н.След като детето отиде и си вземе предмет се разчупва питката и се раздава на децата,които трябва да тичат,и се нарича както тичат тези деца така да тичаш и ти.

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tender™, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 30462

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.023 seconds in which 0.003 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.