ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Филология

Страници: 1
Kaxala
ловец

Регистриран: 04.10.2003
От: Русе
Меричлери
    #221166 - 23.02.2004 21:45

Доколкото знам, името на този град в Хасковска област, произлиза от турския език. Може ли някой да ми каже какво точно означава "Меричлери"?

--------------------
Ловът никога не свършва. Пътят е красота.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ГиД
Нерегистриран

Re: Меричлери
    #642880 - 12.02.2005 22:00 [Re: Kaxala]

Село Меричлери сьществува от около 447 години и се именувало Гяур Меричлери трудно може да се вьстанови какьв е произхода на думата Меричлери тьрсенията в Латинския Турския и Бьлгарския езици се оказват безрлодни,по приемвливо е ,че наименованието е от Арабско-Турски произход зашото на арабски МЕР ще рече горчивина,ИЧ е пия ,а ЛЕРИ на Турски е понятие за минало причастие и тогава ще имаме МЕР-ИЧ-ЛЕРИ --ГОРЧИВО ПИТИЕ --име,което напьлно спохожда с качеството на Минералната вода от извора СОЛЕНЦИ , а и на кладенците около селото,водата на които е гарчива.Пьрвоначално селото е било населено от турци и бьлгари-овчари.След сьвместен живот от около 170 години турците напуснали селото и се настанили по сьседните собствени чифлици и блзките селища дето е имало повече удобства и сладка вода. Бьлгарите които идвали предпочитали да останат в околностите на Меричлери кьдето е запазено от ветрове и е с помек климат.Мога още да Ви отговоря,но за сега стига Приятелю.

Kaxala
ловец

Регистриран: 04.10.2003
От: Русе
    #1193957 - 17.03.2006 19:56 [Re: ГиД]

Благодаря

--------------------
Ловът никога не свършва. Пътят е красота.

ХристоТамарин
почетен член
**

Регистриран: 29.09.2005
    #1196002 - 20.03.2006 09:42 [Re: ГиД]

Мерич е турското име на река Марица. Разбира се, турците са възприели това име от българския език.

"Гявур меричлери" буквално се превежда като "гяурски марици". Но обяснение на топонима нямам.

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3545

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.043 seconds in which 0.025 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.