ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Обща дискусия

Страници: 1
ShouShen
преориентиран

Регистриран: 26.12.2008
От: някъде там
образование без предразсъдъци - интегриране на малцинствата
    #2338227 - 25.03.2009 16:44

Стартира обучение на педагози под наслов :Образование без предразсъдъци”
Основната цел е подготовка на педагогически кадри, работещи в мултикултурна среда, за прилагане на философията на образованието без предразсъдъци.
Задачи - участниците да обогатят теоретичните си познания в областта на философията на образованието без предразсъдъци; да се повиши интеркултурната комуникативна компетентност за по-продуктивно взаимодействие с деца и семейства от малцинствени етноси; да се усвоят техники за преосмисляне на професионалния и личния опит от позициите на толерантността; да се овладеят стратегии, техники и подходи за преодоляване на отрицателните стереотипи и дискриминационните практики в училище;
Очаквания към участниците:
повишаване капацитета на училището относно преодоляване на образователната дискриминация и формиране на училищни политики за превенция; подобрени компетентности относно отрицателните стереотипи, предразсъдъците и дискриминацията като проблеми в образователната сфера; запознаване с технологиите за изграждане на позитивна социална мултикултурна среда; положителна мотивация и умения за работа в условията на социокултурното разнообразие на българското училище; професионално-личностна промяна и усет за социална справедливост и освободено от предразсъдъци поведение.
Съдържанието на обучението по програмата “Образование без предразсъдъци” е представено в три основни информационни цялости:
Идентифициране на проблема за предразсъдъците и дискриминацията. Осмисляне на проблема за стереотипите, предразсъдъците и дискриминацията и овладяване на техники и технологии за преодоляването им. Изграждане на ангажирано поведение за постигане на образование без предразсъдъци.

Каква е вашата позиция по темата? Възможно ли е да съборим стената от предубеждения между роми и българи?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Centurion
почетен член
**

Регистриран: 11.01.2009
Re: образование без предразсъдъци - интегриране на малцинствата
    #2338277 - 25.03.2009 17:52 [Re: ShouShen]

Аз виждам нещата така:Тъй като сме година на междукултурен диалог,са отпуснати едни пари от Брюксел,за целта която е описана в темата.Тези пари трябва да се усвоят,а всички знаем колко сме добри в това. Целта е повече от благородна и като такава също толкова неприложима.Кадрите(които ще бъдат обучавани)дори да научат всичко за "другите"култури ,дори какво е "чшае шукарие"и да пеят "Ерделези"и на кого първо се целува ръка на "Банго Васил",те ще си останат изолирани от обучаемите.По една проста причина ,ромите от рождението си са учени да не се доверяват на "чужди",това е станало част от културата им,и начина на оцеляване,защото от векове живеят сред чужди култури и различни държави.Но навсякъде са запазили самоидентичноста си точно поради този им самоизолационизъм.Не се виждат примери за успешна интеграция в "стари"европейски страни като Италия,Испания,Франция.Така че парите ще ги усвоим,а целите са друга работа.

ShouShen
преориентиран

Регистриран: 26.12.2008
От: някъде там
    #2338289 - 25.03.2009 18:01 [Re: Centurion]

Не става въпрос за пари, но съм напълно съгласна с теб. Проблемът е, че уча социални дейности и ако изразя гласно мнението си пред преподавателите, едва ли ще се дипломирам скоро в този университет Но е факт, че вкараха циганчетата в българските училища и че навсякъде се тръби за интеграция...

Centurion
почетен член
**

Регистриран: 11.01.2009
    #2338320 - 25.03.2009 18:53 [Re: ShouShen]

Не казвам ,че става въпрос за пари,а че са отпуснати такива за подобряването на междукултурния диалог.Тръбенето също е част от "акцията",но ще бъде много тъжно,ако вкараните в училищата бъдат и толерирани,както постоянно става извън тях.Относно мнението ти по въпроса,знам за какво става въпрос и ти съчуствам искренно ,но навсякаде е така.Дори имам една "революционна" теория на тази тема:да няма деистващи научни работници над 40годишна възраст,до тази възраст човек е отворен за нови идеи,след това става конформист и защитник на "доброто и изпитано".

Kaiaktzar
темник
**

Регистриран: 27.06.2008
    #2352542 - 13.04.2009 22:08 [Re: Centurion]

Циганетата много добре са се интегрирали в Османската империя и са доста зловещ миманс на събитията през 1876-77г.Липсата на социален статус-морал-принципи са определящи за циганите, те културно не се чувстват длъжни да проявяват подобни качества, историческите причини са неясни.В случая "предразсъдък" не е удачно използвано.Бих казал, разсъдък и опит.Което, пак си значи предразсъдък.Какво значи предразсъдък в крайна сметка? Пред разсъдък-може би първосигнално действие(жизнено необходимо в някои ситуации), може би непълноценност, низша нация сме, диви балканци неанденти?Предишен разсъдък - опит.И трети вариант(ивропейски) се сещам - Пре разсъдък, демек, много мислите, не ви трябва, квото ви кажем, туй шъ прайте.

--------------------
Тцъ, не съм аз.

Редактирано от Kaiaktzar (13.04.2009 22:19)

ekaterina_k
неориентиран

Регистриран: 11.09.2012
    #2952182 - 14.09.2012 10:48 [Re: Centurion]

по отношение на това, което казваш, Каварна са получили награда за успешна ngobg.info интеграция на малцинства[/url] (конкретно на роми). тук наблягам на момента, че наградата идва от Отворено общество, което няма нищо общо с интересите на правителства и др. вярно е, че това е единствената община, която успешно се справя с интеграцията, но все от някъде се тръгва - надявам се, че другите общини ще вземат пример. не ме разбирай погрешно, не съм голяма фенка на ромите, но все си мисля, че е по-добре да им дадем достъп до образование, което ще им помогне по-лесно да си намерят работа, отколкото да ги изолираме и после да мрънкаме защо цял живот карат на помощи.

Редактирано от Nadin (30.11.2012 16:11)

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2394

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.021 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.