ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Makedonec_MKD123
патриот
**

Регистриран: 27.10.2009
Македонски песни
    #2490736 - 27.10.2009 02:39

Цитат:

Прекрасен е Българският Фолклор !!! Браво и на бракята од Македониja, супер песни !!!

Ако искате песни от македонският край свържете се с мене имам много стари и хубави песни на В. Илиева, Н. Бадев, Бнаските Старчета, МФГ Перун, МФГ Неврокопските Танцьори, Емил Ристосков, Георги Гоцев и още доста други страхотни песни от пиринският край и цяла Македония.

Убаво, но тука се зборува за Макеодонскиот фолклор.

Благица Калева со песната "Стани народе" (Македонски):

--------------------
"Oваа земja e Maкедониja и ако ja погледнеме природата, наравите, обичаите, карактерот на жителите, нивната физиономиja, исцело ке ги препознаеме истите оние мажи што во старо време ги сочинувале фалангите на Александар Македонски." (1860г.)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Atanassovski
македонец

Регистриран: 05.10.2009
От: Madrid - Reino de España
Re: Македонски песни
    #2490738 - 27.10.2009 02:42 [Re: Makedonec_MKD123]

Е....па ова си e западната част на Бугарскиот фолклор

--------------------
Можеш да направиш две грешки по пътя към истината: да не го извървиш целия и въобще да не тръгнеш по него...........

Кирилик

Регистриран: 18.06.2006
От: село
    #2490775 - 27.10.2009 07:40 [Re: Makedonec_MKD123]

Виж, приятелю, Makedonec_MKD123,
Обичам македонската народна музика! Имам много от цяла Македония. Но забележи: македонска НАРОДНА музика! Нима "Стани народе" е такава? Пяла се е в миналото, пее се и сега, предава се от уста на уста?... Смяташ, че кючека е македонска народна музика? Знаеш ли ги: Ал. Сариевски, Анка Гиева, Йонче Христовски, Кирил Манчевски, Никола Бадев, Нина Спирова, Орце Стефковски, Пепи Бавтировски, Петранка Костадинова, Васка Илиева, Виолета Томовска, сестрите Мавровски...
Ова е македонскиот фолклор!

MyPa TpuO
ЗаплЕс бЕзподобЕн

Регистриран: 22.10.2004
От: СтрелЧ'ландия
    #2490803 - 27.10.2009 09:09 [Re: Makedonec_MKD123]

Tук се говори за Българска народна музика - от Пиринска фолклорна област (или т.нар. македонски песни)

Моля, не пренасяйте споровете от форум Македония точно тук.

Atanassovski
македонец

#2491358 - 27.10.2009 18:20 [Re: MyPa TpuO]

Айде спец. поздрав с тая Българска народна песен:

[url=

www.youtube.com[/url]]

И още една

[url=

Друже ай иди да кажеш в Пиринот, че това не е Българска народна музика и кажи им, че не са Българи да видиш тогава в действие текста на песната ``Бият ме мале, фргат по мене 17 комити пирински``........... Ей там са най-големите Българи во Пиринот

Тука няма да спорим за тия работи, ви канам на форумот Политика - Македония да зборуваме тамо за овие работи

Поздрав от Мадрид!!!

--------------------
Можеш да направиш две грешки по пътя към истината: да не го извървиш целия и въобще да не тръгнеш по него...........

Atanassovski
македонец

#2491362 - 27.10.2009 18:25 [Re: Atanassovski]

Ихууууууу, ибре, убрeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeе

[url=

[url=

[url=

--------------------

Atanassovski
македонец

#2491368 - 27.10.2009 18:34 [Re: Atanassovski]

Кaде и да одиш, кaде и да шеташ, не се срами, не се плаши Българин да си !!!

Една вера имаме, еден живот живэме, България цела да е, секой да я знае!!!

[url=

www.youtube.com[/url]]

[url=

[url=

[url=

--------------------

Atanassovski
македонец

#2491370 - 27.10.2009 18:46 [Re: Atanassovski]

[url=

Тази песен е в памет на един от най-великите Българи живели някога !!! ЯНЕ САНДАНСКИ !!!! Мир на душата му !!!!!

[url=

[url=

А тук се пee за друг велик Българин - ТОДОР АЛЕКСАНДРОВ, съратник на Яне Сандански, на Гоце Делчев, на Ванчо Михаилов и на всички велики дейци и борци за свободата на България и на Българите от Македония, Тракия и Беломорието.

[url=

[url=

--------------------

Makedonec_MKD123
патриот
**

Регистриран: 27.10.2009
    #2491714 - 28.10.2009 00:55 [Re: Atanassovski]

Цитат:

Е....па ова си e западната част на Бугарскиот фолклор

Извини пријателе, бугарски фолклор има во Централна Азија.

Името на фолклорот се базира според народот. Бидејќи се работи за Македонски народ, тогаш и фолклорот на тој народ е македонски.

Ако си по потекло од Штип како што велиш, ајде, "доста беше разбуди се, срам голем е за тебе сам да се не знаеш"...

Дедовците ни се бореле за Македонија на Македонците, а Бугарија на Бугарите. Се разбираме нели?

[image]

--------------------
"Oваа земja e Maкедониja и ако ja погледнеме природата, наравите, обичаите, карактерот на жителите, нивната физиономиja, исцело ке ги препознаеме истите оние мажи што во старо време ги сочинувале фалангите на Александар Македонски." (1860г.)

Atanassovski
македонец

#2491733 - 28.10.2009 01:22 [Re: Makedonec_MKD123]

Дедовците ни друже се бореле за ОСЛОБОЖДЕНИЕТО НА БЪЛГАРИЯ

Е скоро имавме спор по впросот за ВМРО со студенти и професори од французко, Англиjа и еве тука нашите испански професори од Мадрид.....да ти кажам, студирам во Мадридскиот Европски Универзитет коj што е еден од наjпрестижните во Европската Униjа и живеjам во Mадрид од 12 години веке. Сум на 25.

И незнам зошто али оние професори викаат дека ВМРО била Бугарска ослободителна организациjа, се борела за слободата на Бугарскиот народ.........А ??? А сите и лидери се бореле за ослобождението на Българите од Бугарските географски и етнички области нарекани Тракиjа, Македониjа и Беломорие........

Ова држава Македониja jа има од 1989г........Разлика знаеш ли дека има ???? Во тоа што моjот дедо е избегал од српските набези во Щипско а сестра и брат му седели тамо...Моjот дедо дошал во слободна България а твоjот дедо останал во Jугославиja.....

А каква е била политиката на югославските комунари ??? ТЕРОР + ...НАНЬЕ + УШТЕ ТЕРОР + ЗАТВОР + БОJ И УШТЕ ТЕРОР...... а каков е резултатот ??? - ИЗМИТИ СО ТЕРОР МОЗАЦИ.....

Се питам како е взможно мои 3-ти братоучеди во Штип и Скопиjе да морат да викат по мене дека jас сум татарин а оние биле македонци Оние се Атанассов jа сам Атанассовски А ??? Ова што е според тебе ??? Jас ке ти кажам, оние са продукт на юго-комунизмот а jас сум продукт на Слобона България.

Ajde spec. pozdrav so uste edna nasenska pesna!!!

[url=

--------------------

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 31 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4421

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.034 seconds in which 0.013 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.