ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Философия

Страници: 1
kotaraka
ентусиаст

Регистриран: 14.07.2007
Геометричната мистерия ишли обективната реалност на точката
    #2581052 - 23.02.2010 22:08

Евклид е дал една най-вярна и кратка формулировка на точката, която съдържа по-голямата част от истината за нея като обективност и субективна абстракция: „Точка е онова, което няма части”. Като няма части тя е както началото, така и съдържанието на всички геометрични елементи, защото пред нея няма друг геометричен елемент, а след нея всички са изградени от точки и я съдържат. Това определя точката като първичен най-прост геометричен елемент, който няма структура, защото няма части, но нещо, което няма структура е безформено. Така геометричната точка представлява най-неопределения, геометричен елемент, който се приближава към нищото, но за да не се превърне в абсолютно нищо тя притежава само едно свойство да се развива и съществува като изгражда всички геометрични елементи, които започват да имат определение като съществуват благодарение на точката, а пък тя съществува чрез тях.
Следващият геометричен елемент е линията, която е изградена от точки и при която се появява определение като измерение. Геометричният елемент линия вече има протяженост, дължина в пространството, поради което е приета за едномерен геометричен елемент с едно измерение, дължина. Въпреки че линията получава определение, тя си остава с голяма доза неопределеност спрямо другите две геометрични измерения: ширина и височина, което е затруднило нейното формулиране. Затова се признава от математиците, че и линията не е получила задоволителна формулировка „В рамките на елементарната геометрия понятието за линия не получава отчетлива формулировка...”.
Да продължим нататък към следващия геометричен елемент – равнината, който се получава от ограничени линии, отсечки, които се пресичат и са изградени от точки. Така геометричния елемент, равнина става затворено геометрично пространство с намаляване на неопределеността като получава второ измерение, ширина и се превръща в двумерно геометрично пространство. Въпреки увеличаване на определеността при равнината, тя също не е получила своето пълно определение от математиците, защото при нея липсва третото геометрично измерение.
При следващото намаляване на неопределеността геометричните елементи се изграждат от равнинни плоскости, при което се появява третото измерение, височина. Така до тук всеки следващ геометричен елемент се изгражда от по-предния. Оттук нататък изграждането продължава, но само в третото измерение, докато се стигне до най-съвършения и симетричен геометричен елемент сферата, кълбото.
Започва се от най-простия и несъвършен геометричен елемент, точката, за да стигнем до най-висшия, симетричен и закривен геометричен елемент сферата. Цялото това движение и построяване на геометричните елементи един от друг прилича на изграждането на химичните елементи един от друг и е предпоставка за построяване на Геометрична периодична таблица /ГПТ/ съдържаща периодично изменение на свойствата на геометричните елементи систематизирани в 7 периода и девет групи по подобие на Периодичия химичен закон /ПХЗ/. Такава ГПТ изразяваща съответния Геометричен периодичен закон /ГПЗ/ е построена. Различава се от Периодичната химична таблица /ПХТ/ по това, че ПХТ е незавършена система, а ГПТ е напълно завършена система, която е определена от автора като еволюционен еталон на материята, който отразява етапите еволюционното материално развитие. Така тази таблица ни дава възможност да направим едно добро субективно определение на точката и да издигнем хипотеза за нейното реално обективно материално съществуване.
Геометричната ТОЧКА – е най-простия, несъвършен, абстрактен, неопределен, относителен, безформен, неделима и най закривен геометричен елемент с нулево измерение, нулева симетрия, начало на всички геометрични елементи.
Това определение води до издигане на хипотезата, че обективно съществуващата точка е оня първичен, неделим, не сътворим и не унищожим Демокритов атом стоящ в началото на всичко съществуващо и развиващо се. Така че обективно съществуващата точка поради нейните занулени параметри вече не е пространство, а се явява като четвъртото измерение, времето, от което започва раждането на геометричното пространство като съществуване и развитие на света. В тази посока това също е разработено от автора на ГПЗ и съответната ГПТ, с което се стига до една най-фантастична картина за съществуването и развитието на света започващо от две частици /частица и античастица/ на времето с Тетралектични свойства.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Huckleberry

Регистриран: 15.02.2002
Re: Геометричната мистерия ишли обективната реалност на точката
    #2581213 - 24.02.2010 08:24 [Re: kotaraka]

А движещата се точка ? Движеща се по права линия,а тя по друга не може,какво би и въздействало щом няма маса и заряд ? Та движещата се точка описва линия,линия в която няма точки,а само история за път на точка Какво е историята питам ? Имало едно време една точкаа.... Кое различава истинската точка от измислената ? Аз! Боже! мога да измислям точки! Благодаря ти!приличаме си,ти си наизмислил всичко,но аз още се уча,но ето с точките имам успех.
Ако ти разказвам история за една точка в миналото,но съм коварен лъжец,важно ли е дали е имало точка,щом съм я измислил в лъжата-точката ?

Реалността,материята ? какво значи да съществуват,ако са измислени ? Възможно ли е да живеем в нечий сън,във филм,на страницата на книга,а реалностите да са за други,и светът въобще да не е това което ни изглежда че е ? Имаше нещо за пещерата и сенките на некой пак философ като мене

tired

Регистриран: 15.02.2009
    #2581314 - 24.02.2010 11:28 [Re: Huckleberry]

Цитат:

А движещата се точка ? Движеща се по права линия,а тя по друга не може,какво би и въздействало щом няма маса и заряд ? Та движещата се точка описва линия,линия в която няма точки,а само история за път на точка Какво е историята питам ? Имало едно време една точкаа.... Кое различава истинската точка от измислената ? Аз! Боже! мога да измислям точки! Благодаря ти!приличаме си,ти си наизмислил всичко,но аз още се уча,но ето с точките имам успех.
Ако ти разказвам история за една точка в миналото,но съм коварен лъжец,важно ли е дали е имало точка,щом съм я измислил в лъжата-точката ?

Реалността,материята ? какво значи да съществуват,ако са измислени ? Възможно ли е да живеем в нечий сън,във филм,на страницата на книга,а реалностите да са за други,и светът въобще да не е това което ни изглежда че е ? Имаше нещо за пещерата и сенките на некой пак философ като мене

Бравос. Това е вече философски пост Поне в първата си част

Не е ясно обаче защо намесваш софоморските разсъждения за реалността, а и Платон. Какво общо има Платон с движещите се точки?

tired

#2581331 - 24.02.2010 11:43 [Re: kotaraka]

С един мой другар се караме за тея точки и прави поне от пет години. И както си се караме и си караме, доникъде не сме я докарали ))

А ти скочи сега и с един замах съчини цела теория ))

Де да беше всичко толкова просто

Гледам, че когато се появяви проблемичен възел в теорията ти, вместо да го развържеш, просто го прескачаш, и продължаваш да цепиш все направо. Подобни подскоци съм забелязала да упражняват доста видни философи-софисти. Зенон и Сартър са най-известните измежду тях ))))

Сартър например - като се заплете порядъчно в камара от логически грешки, вместо да ги разплете, прави един елегантен поетичен подскок, измъква се от обърканото кълбо и изпява някое стихотворение. След което се приземява с шум и грохот в нова софистична каша ))))

kotaraka
ентусиаст

Регистриран: 14.07.2007
    #2581660 - 24.02.2010 18:54 [Re: Huckleberry]

Re: Huckleberry. А има ли такава движеща се геометрична точка!!! Защото геометрична точка, направена с молива на лист хартия мисля, че не може да се движи без молива поради тава, че е субективна абстракция, но при движението на молива се получават както прави, така и начупени и криви линии. Това опровергава както предложената от теб само като мислима точката, така и нейното движение само по права линия. Защото при движението на молива остава като история, линията и настоящия момент, момента в пространството, където е спрял молива. Същото нещо е и при историческото развитие на света. Остава и история, а момента до който е стигнало това развитие се казва настояще.
Поради относителността на геометричния елемент точка за такава може да се вземе всеки обективно съществуващ обект, а тези обекти се движат както по прави, така и по начупени и криви линии. Затова представената от теб самодвижеща се точка само по права линия можем да класифицираме като измислица, а измислица е нещо което не притежава доказателства за своето съществуване. Измислянето е присъщо и на науката като продукт на мисленето, но науката не спира до тук, а доказва закономерното съществуване на своите измислици, което ги превръща в реално и обективно съществуващи истини, а измислиците, които не могат да бъдат доказани се считат за лъжливи и несъществуващи илюзии. Такава илюзорна е била философията на Платон, защото той е приемал за същност на съществуването и развитието на света само идеята, мислимото идеално, което демонстрира с примера си в пещерата, за илюзорността на сенките. Неговият най-добър ученик Аристотел отхвърля това виждане на Платон като невярно, за да прегърне и издигне за същност на света друга илюзия - формата, но признава реалното съществуване на Природата.
Всички древни философи издигат такива субективни илюзии за същност на света поради липса на познание. Например Лао Дзъ приема Дао, Древноиндийския Канада - атома, а Древногръцките натурфилософи издигат: Емпедокъл - апейрона; Хараклит - логоса; Питагор - числата; Платон - идеята; Демокрит - атома; Аристотел - формата и т. н. Научното доказателство е съдника за истината на която и да е идея.
Затова твоята движеща точка може да бъде всеки обект на Природата, а геометрична самодвижеща се по права линия точка няма. Направеният повторно наскоро обективен опит за доказване гравитационното изкривяване на светлината, което е следствие от ОТО на А. Айщайн и което доказва невъзможността на движението по права линия без корекция поради гравитационното изместване.
Затова трябва да сверяваме истината със закономерното обективно съществуване на действителността чрез доказателство, което прави науката, но отгоре на това извлича и полза като прави технологии. затова вече имаме възможност не само да съзерцаваме или да съзерцаваме от натура, а днес може да съзерцаваме, философстваме върху закономерните истини, които науката изобилно ражда и доказва и които древните философи не са познавали. Върху тези закономерни истини да правим логичните си заключения и да сроим хипотези, а не върху мишмаша само на собственото си мислене. Поздрав!!!

Huckleberry

#2581687 - 24.02.2010 19:48 [Re: kotaraka]

Цитат:

Направеният повторно наскоро обективен опит за доказване гравитационното изкривяване на светлината, което е следствие от ОТО на А. Айщайн и което доказва невъзможността на движението по права линия без корекция поради гравитационното изместване.

Фотона - да! но точката няма маса нито в покой,нито при движение,а за да кажем че една точка е неподвижна,трябва да изберем координатна система за която тя е неподвижна,тъй като пространството няма всевалиден маркер,тоест избраната координатна система към която точката е неподвижна,всъщност сама получава характеристиката си от точката,а не тя характеризира въпросната точка,тъй като като начало пак ще опрем до първична точка характеризираща началото на въпросната кординатна система, тоест точка е ведущото начало.Значи пространството е изпълнено от неуловими точки,но те се движат неизменно и вечно по права линия,идеално права поради отсъствие на маса. Движението в пространството е аксиома,защото пространството е следствие от движението,само по себе си то няма маркери,ако не са телата движещи се.Точката затова е нищо,защото едновременно е навсякъде,и навсякъде липсва.

tired

#2581710 - 24.02.2010 20:37 [Re: kotaraka]

Цитат:

Re: Huckleberry. А има ли такава движеща се геометрична точка!!! Защото геометрична точка, направена с молива на лист хартия мисля, че не може да се движи без молива поради тава, че е субективна абстракция, но при движението на молива се получават както прави, така и начупени и криви линии. Това опровергава както предложената от теб само като мислима точката, така и нейното движение само по права линия. Защото при движението на молива остава като история, линията и настоящия момент, момента в пространството, където е спрял молива. Същото нещо е и при историческото развитие на света. Остава и история, а момента до който е стигнало това развитие се казва настояще.
Поради относителността на геометричния елемент точка за такава може да се вземе всеки обективно съществуващ обект, а тези обекти се движат както по прави, така и по начупени и криви линии. Затова представената от теб самодвижеща се точка само по права линия можем да класифицираме като измислица, а измислица е нещо което не притежава доказателства за своето съществуване. Измислянето е присъщо и на науката като продукт на мисленето, но науката не спира до тук, а доказва закономерното съществуване на своите измислици, което ги превръща в реално и обективно съществуващи истини, а измислиците, които не могат да бъдат доказани се считат за лъжливи и несъществуващи илюзии. Такава илюзорна е била философията на Платон, защото той е приемал за същност на съществуването и развитието на света само идеята, мислимото идеално, което демонстрира с примера си в пещерата, за илюзорността на сенките. Неговият най-добър ученик Аристотел отхвърля това виждане на Платон като невярно, за да прегърне и издигне за същност на света друга илюзия - формата, но признава реалното съществуване на Природата.
Всички древни философи издигат такива субективни илюзии за същност на света поради липса на познание. Например Лао Дзъ приема Дао, Древноиндийския Канада - атома, а Древногръцките натурфилософи издигат: Емпедокъл - апейрона; Хараклит - логоса; Питагор - числата; Платон - идеята; Демокрит - атома; Аристотел - формата и т. н. Научното доказателство е съдника за истината на която и да е идея.
Затова твоята движеща точка може да бъде всеки обект на Природата, а геометрична самодвижеща се по права линия точка няма. Направеният повторно наскоро обективен опит за доказване гравитационното изкривяване на светлината, което е следствие от ОТО на А. Айщайн и което доказва невъзможността на движението по права линия без корекция поради гравитационното изместване.
Затова трябва да сверяваме истината със закономерното обективно съществуване на действителността чрез доказателство, което прави науката, но отгоре на това извлича и полза като прави технологии. затова вече имаме възможност не само да съзерцаваме или да съзерцаваме от натура, а днес може да съзерцаваме, философстваме върху закономерните истини, които науката изобилно ражда и доказва и които древните философи не са познавали. Върху тези закономерни истини да правим логичните си заключения и да сроим хипотези, а не върху мишмаша само на собственото си мислене. Поздрав!!!

Аз съм на страната на Хъкълбери в тоя спор. Точката я разбираме точно толкова, колкото нищото, светлината или бог - тоест, никак. Най-доброто, което можем да направим в случая, е да пишем поезия за нея ))))

Huckleberry

#2581948 - 25.02.2010 08:35 [Re: tired]

Цитат:

Точката я разбираме точно толкова, колкото нищото, светлината или бог - тоест, никак. Най-доброто, което можем да направим в случая, е да пишем поезия за нея ))))

Тихото Нищо

Тишината не говори,
но казва,
не изпъква,
а е грандиозно вдлъбната
за да може да съдържа всичко.
Тишината,
празното,
тъмното,
нищото - са НЕЩОТО
от което идват
и си отиват нещата,
и всички го усещаме
интуитивно................
на никого не казваме..............
и геройски малко
се страхуваме!

tired

#2582030 - 25.02.2010 11:57 [Re: Huckleberry]

Цитат:

Цитат:

Точката я разбираме точно толкова, колкото нищото, светлината или бог - тоест, никак. Най-доброто, което можем да направим в случая, е да пишем поезия за нея ))))

Тихото Нищо

Тишината не говори,
но казва,
не изпъква,
а е грандиозно вдлъбната
за да може да съдържа всичко.
Тишината,
празното,
тъмното,
нищото - са НЕЩОТО
от което идват
и си отиват нещата,
и всички го усещаме
интуитивно................
на никого не казваме..............
и геройски малко
се страхуваме!

Да перефразираме Витгенщайн: "За нещата, за които не може да се говори, е по-добре да се мълчи.. или да се пише поезия."

Поезията е семантиката на дискурсивно неизразимото

gali4
неориентиран

Регистриран: 09.12.2008
От: гр.София
    #2588696 - 07.03.2010 16:58 [Re: kotaraka]

След като точката е пълна неопределеност и след като тя е основен елемент в структурата на всички известни геометричните форми, имаме право да смятаме, че тези форми САМИ ПО СЕБЕ СИ СА ЧИСТИ МАТЕМАТИЧЕСКИ АБСТРАКЦИИ, които не съществуват САМОСТОЯТЕЛНО в реалния материален свят. От тук следва, че фамозната мистериозна точка не може да представлява каквото и да е начало на всичко съществуващо и развиващо се!
Йерархията на геометричните форми, която обобщаваш в ГПТ, според мен не може да се определи като еволюционен еталон на материята, който отразява етапите еволюционното материално развитие.

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 17 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1698

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.025 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.