ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
tisss
Tester Independent...

Регистриран: 07.04.2006
От: Пловдив
Е, това на всяка цена трябва да се види!
    #2604497 - 09.04.2010 06:55

МИСТЪР БИЙМ СЕ ИЗКАЗВА ЗА НИКОЛА ВАПЦАРОВ

Цитат:

...И когато някой театрално се венчава за народа си, без да живее в епохата на Левски и Ботев, нито да е от техния гениален порядък - това е проява на една особена егоистическа слепота, Вапцаровата слепота, профанирала Ботевото начало... Защото Вапцаров е учебникарски случай на тотален маргинал:
- маргинал по отношение на семейната си традиция: баща му е един от най-видните върховисти, а той ПРЕДАВА баща си;
- маргинал по отношение на принадлежността си към работническата класа - вие на умряло за тежкия живот, а се е дундуркал на коленете на Фердинанд и Кайзера му купува захарен памук, при посещението си във богаташкия фамилен дом на баща му в Банско;
- маргинал по отношение на социалната си реализация - той е един от малкото дипломирани техници, а цял живот рие кюмюр по парните котли;
- маргинал по отношение на личния си живот - кълне се в любов към жена, чието основно занимание е да го украсява с рога;
- маргинал по отношение на партийната си ориентация - бил е подсъдим по процеса на ЦК, а даже не е бил член на тази партия....;
- маргинал е по отношение на Родината си - тази, която му е в наличност, не го задоволява, разбира се (той от нищо и никога не е доволен!), ето защо се измисля онази, с "небето над Пирин", зад телените мрежи на Беласица, удобна, понеже е недостижима. Недостижима, разбира се, за хора, които я мечтаят публично, но така и не намират воля да напишат нещо на "родния" си език или да отидат и да станат част от борбите на македонците;
- маргинал по отношение на поезията си - цял живот се гуши свенливо при споменаването на имената на водещите български поети, съзнавайки интуитивно своята ограниченост;
- маргинал по отношение на "Верата" си - така и не успява да проумее, че вярата може да бъда осмислена единствено от Бога, понеже религиозността, основана на "разум", винаги е довеждала нещата до катастрофа. Което се и случва, след като милите му "другари" реално вземат властта след 9-и;
- маргинал по отношение на саможертвата си - малцина знаят, че след процеса "другарите" плюят Вапцаров като предател, защото по време на разпитите той прави пълни признания и накисва доста народ.Митът за "достойното поведение на поета-революционер" е съчинен години по-късно, след като комунистите решават да използват Вапцаров за поетическо чучело.

Вж. http://forum.all.bg/printthread.php/Board/macedonia/main/2604381/type/post

No comment!

tisss

--------------------
Истината има спокойно сърце. (Уилям Шекспир, 1564-1616)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
Re: Е, това на всяка цена трябва да се види!
    #2604523 - 09.04.2010 09:24 [Re: tisss]

Цитат:

МИСТЪР БИЙМ СЕ ИЗКАЗВА ЗА НИКОЛА ВАПЦАРОВ

No comment!

Драги Тисс,
Разбирам, че сте фен на Вапцаров. За Вас е нормално - та нали десетилетия Ви се е налагало да промивате мозъците на децата в училище с комунистическите клишета за поета-революционер.Изходът е да му станете фен, в противен случай бихте луднали.
Участвайки в промивките, обаче, така и не сте се научили, че когато се спори - спори се с аргументите на другия, а не се правят опити за предизвикване на другарски съд над носителя им. И това е нормално за Вас - Вие сте продукт на епоха, в която проблемите на инакомислието са се решавали именно по тази хубава технология.
За радост на хора като мен, времената вече са други и само мога да се усмихна снизходително на нечия многозначителност, която определен тип хора халюцинират като тотално доказателство за тезата си
Апропо - "Мистър Бийм" всъщност е Бийн... Нормално е да не го знаете, не е в задължителната програма. Както не са в задължителната програма и онези неща, които победоносно сте подчертали в червено. Ще Ви разкрия една малка тайна - не всички неща невключени в задължителната програма са непременно неверни. А някои от същата тази програма са откровени лъжи, представяте ли си!.....
Хайде сега да Ви оставя, за да се опитате да сдъвчете тази невероятна информация. Ако успеете поне малко да се справите с това - кой знае, може пък да се опитате и да аргументирате многозначителността си
Лек ден!

Редактирано от toto2 (09.04.2010 09:36)

arnold-царот на хунзите
ентусиаст

Регистриран: 04.01.2010
    #2604524 - 09.04.2010 09:37 [Re: toto2]

Промиването на мозаци няма нищо общо с поезията.Вапцаров е най-превеждания български поет и беспорен талант.Няма да коментирам комунистическта идея която е била мода сред маладите който са вярвали в равноправието и по-добрия живот на едно общество да не говорим ,че тази идея по-късно се упорочи.

toto2
от маалата

#2604532 - 09.04.2010 09:52 [Re: arnold-царот на хунзите]

Цитат:

Промиването на мозаци няма нищо общо с поезията.Вапцаров е най-превеждания български поет и беспорен талант.

Напротив - промиването на мозъци активно внушава ценности, следователно влияе и на оценките за поезията на един поет.
Що се отнася до "превеждането" - и Нора Робъртс е един от най-превежданите американски писатели, което по никакъв начин не я поставя в редиците на големите автори....
Иначе - кой тук оспорва поетическия талант на Вапцаров? Той е несъмнен. Но и безнадеждно ограничен от интелектуалните зацикляния на носителя си. За това иде реч.

tisss
Tester Independent...

#2604590 - 09.04.2010 11:48 [Re: toto2]

Цитат:

Драги tisss,
Разбирам, че сте фен на Вапцаров. За Вас е нормално - та нали десетилетия Ви се е налагало да промивате мозъците на децата в училище с комунистическите клишета за поета-революционер. Изходът е да му станете фен, в противен случай бихте луднали. Участвайки в промивките, обаче, така и не сте се научили, че когато се спори - спори се с аргументите на другия, а не се правят опити за предизвикване на другарски съд над носителя им. И това е нормално за Вас - Вие сте продукт на епоха, в която проблемите на инакомислието са се решавали именно по тази хубава технология. За радост на хора като мен, времената вече са други и само мога да се усмихна снизходително на нечия многозначителност, която определен тип хора халюцинират като тотално доказателство за тезата си. Апропо - "Мистър Бийм" всъщност е Бийн... Нормално е да не го знаете, не е в задължителната програма. Както не са в задължителната програма и онези неща, които победоносно сте подчертали в червено. Ще Ви разкрия една малка тайна - не всички неща, невключени в задължителната програма, са непременно неверни. А някои от същата тази програма са откровени лъжи, представяте ли си!... Хайде сега да Ви оставя, за да се опитате да сдъвчете тази невероятна информация. Ако успеете поне малко да се справите с това - кой знае, може пък да се опитате и да аргументирате многозначителността си. Лек ден!

Това за "комунистическите клишета" никак, ама никак не ме изненадва в репликата Ви, toto2. В крайна сметка, Ваше си е правото да оценявате една личност според своите разбирания за поезия и нравственост. За личната драма на човека Никола Вапцаров ми загорча - че така леко във Вашето резюме за участта му сте се впуснали да раздавате категорични оценки. Което съвсем не е от полза за оценителя точно във Вашия случай.

Колкото до "Мистър Бийм", твърде симпатичен ми е актьорът Джон Къри в образа на хитруващия глупак мистър Бийн (от англ. beans - боб, фасул), в чиято роля вероятно опитвате тук да се представите, та промених последната буквичка именно за да подчертая неповторимостта на екзотичното Ви мнение за поета и човека Никола Вапцаров.

Дали не е знак на прекалено високо самочувствие категоричната присъда спрямо един от най-нежните лирици в съвременната Българска класика?

Понякога ще идвам във съня ти
като нечакан и далечен гостенин.
Не ме оставяй ти отвън на пътя -
вратите не залоствай.

Ще влезна тихо. Кротко ще приседна,
ще вперя поглед в мрака да те видя.
Когато се наситя да те гледам -
ще те целуна и ще си отида.*

Писах със симпатия, дано ме разберете!

tisss

* Може би най-нежното послание в българската интимна лирика, написано от поета Никола Вапцаров през април 1942 г. в предварителния арест на някогашната Дирекция на полицията. Бел.м., tisss.

--------------------

toto2
от маалата

#2604695 - 09.04.2010 14:08 [Re: tisss]

Цитат:

Това за "комунистическите клишета" никак, ама никак не ме изненадва в репликата Ви, toto2. В крайна сметка, Ваше си е правото да оценявате една личност според своите разбирания за поезия и нравственост. За личната драма на човека Никола Вапцаров ми загорча - че така леко във Вашето резюме за участта му сте се впуснали да раздавате категорични оценки. Което съвсем не е от полза за оценителя точно във Вашия случай.

Колкото до "Мистър Бийм", твърде симпатичен ми е актьорът Джон Къри в образа на хитруващия глупак мистър Бийн (от англ. beans - боб, фасул), в чиято роля вероятно опитвате тук да се представите, та промених последната буквичка именно за да подчертая неповторимостта на екзотичното Ви мнение за поета и човека Никола Вапцаров.

Дали не е знак на прекалено високо самочувствие категоричната присъда спрямо един от най-нежните лирици в съвременната Българска класика?

Понякога ще идвам във съня ти
като нечакан и далечен гостенин.
Не ме оставяй ти отвън на пътя -
вратите не залоствай.

Ще влезна тихо. Кротко ще приседна,
ще вперя поглед в мрака да те видя.
Когато се наситя да те гледам -
ще те целуна и ще си отида.*

Писах със симпатия, дано ме разберете!

tisss

* Може би най-нежното послание в българската интимна лирика, написано от поета Никола Вапцаров през април 1942 г. в предварителния арест на някогашната Дирекция на полицията. Бел.м., tisss.

Драги Тисс, благодаря за симпатията! Но все си мисля, че по-важен от симпатията трябва да е стремежът към принципност. Един от принципите на общуването гласи: "когато е налице едно обстоятелствено мнение, отговорът трябва да е по аргументите му, а не да се свежда до многозначителни коментари за автора, колкото и да е неприемлива позицията му". В сериозни разговори / а разговорът за Вапцаров трябва да бъде сериозен!/ - това е едно неотменно правило.
Хайде да го спазваме, какво ще кажете / пиша това със симпатия, а не назидателно!/?
Като така - ще пропусна Вашите намеци за "самочувствието" ми и ще взема повод от хубавия цитат, който сте привели. И който, уви, доказва сериозните основания на предположението ми, че здраво сте затънали в комунистическите клишета.....
Къде е проблемът?
Ами на няколко нива. Поред:
1. Не цитирате ОРИГИНАЛА, драги Тисс. Защото в края на 80-те този оригинал лъсва. От запазеното листче в бележника на самия Вапцаров. И там вместо "нечакан и далечен гостенин" стои "нечакан и НЕИСКАН гостенин", написано от ръката на самия поет, а после безочливо поправено от бойката му съпруга....
2. Да Ви напомням ли защо е направена тази промяна? Мисля, че няма нужда - само ще отбележа един БЕЗСПОРЕН факт - върху оригиналите на вапцаровите стихове е посягано много пъти и не само за коректорски поправки, а и за подмяна на неудобни идеи, за вкарване на смисъла на творбите в "политически правилните релси". Ето и тази наглед мъъъъъъничка промяна - само че тя елиминира поетическия знак на една любовна драма, читателят се умилява на поправения вариант, спасен от тягостния въпрос - "защо "неискан"?".
3. Дадох Ви първия пример за посегателство върху поезията на Вапцаров. Това посегателство е с "благородна" цел, разбира се - по партийните канони, червените светци трябва да са съвършени и в личния си живот. Е, неудобното се коригира с лекота. И това една от многото малки стъпки по пътя на ФАЛШИФИЦИРАНЕТО на поета и превръщането му в комунистическо чучело.
4. Последиците от тази манипулация? Ами масата от българите са убедени в чистотата и съвършенството на любовта на Бойка и Никола Вапцарови! Дотам убедени, че в наскоро проведената анкета обявиха тази връзка за "любовната история на 20 век", без да имат и най-малкото понятие, че въпросната творба е върха в унизителното себеизразяване на един мъж, напълно обезличен от пресметливата си съпруга......Така ние, българите, останахме слепи за Яворов и любовните му вулкани, за невероятната нежност на Дебелянов, за изключителна духовност на Славейков и връзката му с Мара Белчева - гласувахме за "идеалното", а възвеличихме драмата на един рогоносец! Ето това е проблемът на културните манипулации - те подменят стойности до такава степен, че дори професионални филолози с гордост ги цитират, без да си дават сметка за собственото си съучастие в акта на подмяната!
............................
Коментарите Ви Тисс?
И изобщо казано - хайде да поговорим за Вапцаров, ама обстоятелствено, конкретно, а не "изобщо"!
Както виждате - не съм филолог, но мога да кажа по нещичко в защита на тезите си. Ако не Ви притеснява - моля, с удоволствие ще участвам в такъв тип разговор.
В разговори от типа "без коментар", обаче - никога

vargo
ненаситен поклонник

Регистриран: 19.06.2009
    #2604954 - 09.04.2010 20:59 [Re: tisss]

Не съм филолог и не смея да ви се меся в спора -признавам си не съм достатъчно кампетентен по темата ,но ми допадат доводите на toto2!!!
А иначе в ролята на мистър Бийн е актьора -Роуън Аткинсън!

--------------------
Разказ изплют от урод с врява и безумство -лишен от капка смисъл!!
Шекспир.
п.п. виж ми аватара !!

tisss
Tester Independent...

#2604966 - 09.04.2010 21:19 [Re: vargo]

Rowan Sebastian Atkinson, роден на 6 януари 1955 година:

- Кой не ми знае името, я да видя?
- Моля за извинение, г-н Аткинсън!

tisss

--------------------

toto2
от маалата

#2605092 - 09.04.2010 23:46 [Re: tisss]

Цитат:

- Кой не ми знае името, я да видя?
- Моля за извинение, г-н Аткинсън!

Тисс, хайде да се върнем на Вапцаров, а?

tisss
Tester Independent...

#2605130 - 10.04.2010 01:15 [Re: toto2]

Цитат:

Драги tisss, благодаря за симпатията! Но все си мисля, че по-важен от симпатията трябва да е стремежът към принципност. Един от принципите на общуването гласи: "Когато е налице едно обстоятелствено мнение, отговорът трябва да е по аргументите му, а не да се свежда до многозначителни коментари за автора, колкото и да е неприемлива позицията му". В сериозни разговори (а разговорът за Вапцаров трябва да бъде сериозен!) - това е едно неотменно правило. Хайде да го спазваме, какво ще кажете (пиша това със симпатия, а не назидателно)? Като така - ще пропусна Вашите намеци за "самочувствието" ми и ще взема повод от хубавия цитат, който сте привели. И който, уви, доказва сериозните основания на предположението ми, че здраво сте затънали в комунистическите клишета... Къде е проблемът? Ами на няколко нива. Поред:
1. Не цитирате ОРИГИНАЛА, драги tisss. Защото в края на 80-те този оригинал лъсва. От запазеното листче в бележника на самия Вапцаров. И там вместо "нечакан и далечен гостенин" стои "нечакан и НЕИСКАН гостенин", написано от ръката на самия поет, а после безочливо поправено от бойката му съпруга...
2. Да Ви напомням ли защо е направена тази промяна? Мисля, че няма нужда - само ще отбележа един БЕЗСПОРЕН факт - върху оригиналите на Вапцаровите стихове е посягано много пъти, и не само за коректорски поправки, а и за подмяна на неудобни идеи, за вкарване на смисъла на творбите в "политически правилните релси". Ето и тази наглед мъъъъъъничка промяна - само че тя елиминира поетическия знак на една любовна драма, читателят се умилява на поправения вариант, спасен от тягостния въпрос "Защо неискан?"
3. Дадох Ви първия пример за посегателство върху поезията на Вапцаров. Това посегателство е с "благородна" цел, разбира се - по партийните канони, червените светци трябва да са съвършени и в личния си живот. Е, неудобното се коригира с лекота. И това е една от многото малки стъпки по пътя на ФАЛШИФИЦИРАНЕТО на поета и превръщането му в комунистическо чучело.
4. Последиците от тази манипулация? Ами масата от българите са убедени в чистотата и съвършенството на любовта между Бойка и Никола Вапцарови! Дотам убедени, че в наскоро проведената анкета обявиха тази връзка за "любовната история на ХХ век", без да имат и най-малкото понятие, че въпросната творба е върхът в унизителното себеизразяване на един мъж, напълно обезличен от пресметливата си съпруга... Така ние, българите, останахме слепи за Яворов и любовните му вулкани, за невероятната нежност на Дебелянов, за изключителна духовност на Славейков и връзката му с Мара Белчева - гласувахме за "идеалното", а възвеличихме драмата на един рогоносец! Ето това е проблемът на културните манипулации - те подменят стойности до такава степен, че дори професионални филолози с гордост ги цитират, без да си дават сметка за собственото си съучастие в акта на подмяната!
----
Коментарите Ви, tisss? И изобщо казано - хайде да поговорим за Вапцаров, ама обстоятелствено, конкретно, а не "изобщо"! Както виждате - не съм филолог, но мога да кажа по нещичко в защита на тезите си. Ако не Ви притеснява - моля, с удоволствие ще участвам в такъв тип разговор.

Виждам, горите от желание да доказвате тезата си, toto2. И това е много хубаво. За съжаление част от аргументите, с които илюстрирате позицията си колко маргинален поет и объркан в личния си живот и в политическите си илюзии е Никола Вапцаров, са ми известни отпреди двайсетина години, пък не виждам повод да Ви оспорвам. Мислете, каквото си щете. Ваше право е да отстоявате мнението си, но не виждам смисъл точно аз да съм Ви опонент. Може би не съм достоен за ролята, която ми отреждате.

Прерових видеокасетите си да открия петдесетминутен документален репортаж, записан преди петнайсетина години под наслов "Професия съпруга"; и не само от тоя запис, който така и не успях да открия, а и от частни разговори с по-сведущи от мен по случая, за Бойка Вапцарова споделям мнението Ви, а вероятно съм по-отрицателно настроен и от Вас. Но какво променят нашите две мнения, питам се, когато става дума за изкуство!

Нали българите сме царе на отрицанията... Накратко казано, не виждам нещо съществено в такъв спор, дето едната страна ще вади кал, пък другата страна ще твърди, че заблудите, пристрастията са само част от човешката ни природа, независимо от таланта.

Лесно е да осъдим, особено пък да издаваме присъди post factum; мене ме интересува не Вашата оценка, а защо не сте пробвали да разберете Никола Йонков Вапцаров в неговата драма на човек и поет. Нали не сте наивен да очаквате, че ще адвокатствам на един от най-значителните съвременни творци на България? Творчеството му, стилът му - каквото и да си говорим тук с Вас, изразява съдбата на най-значителна част от някогашната българска интелигенция, която - в лутаниците си макар, успя да ни остави своите послания за човечност, дори когато човекът се е сринал до дъното на пошлостта, алчността, егоизма, омразата.

Бъдете здрав!

tisss

--------------------

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 35 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 1770

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.