ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Философия

Страници: 1
zombie
undead

Регистриран: 22.11.2005
Глобализацията
    #2658719 - 07.07.2010 00:34

Цитат:

"Аз например ако заговоря защо не ни трябва глобализация, и особено как я пропагандират и повечето хора ме гледат като че ли аз съм чудака." - krume

Сигурен съм, че хора дето ръсят подобни бисери, преди 5-6 години са били в първите редици на привържениците за присъединяването на България към ЕС, което е глобализационен процес.

Обяснете ми я тая глобализация най накрая, защо е зло (@ребека - също защо е еврейско и комунистическо изобретение).

Ето 2 съвсем прости примера за процес на глобализация в икономически план:

Началото на 17 век. Първите англосаксонски заселници в Северна Америка. Активен износ към Европа на тютюн и памук, отглеждан в плантации в които бачкат роби внесени от Африка. Това не е ли глобализация? Кое в този процес е комунистическо и еврейско.

САЩ (може и Англия, Франция, Германия – по избор), средата на 90-те. Собственик на фабрика за производство на спортни обувки. Дава работа на 1000 човека, работещи на минимална работна заплата. Печели чисто (след като плати краткотрайни и дълготрайни активи, заплати, данъци, застраховки и др) 1 милион долара годишно. Изнася производството в Мексико или Бангладеш. Започва да печели по 1.5 годишно. Какво и е комунистическото или еврейското на този вид акция? Обществото в съответната страна не печели по никакъв начин от цялата работа, напротив, губи – 1000 човека остават без работа и ще трябва да разчитат на социални помощи. На съответния производител не му пука за благото на обществото и с основание. Бачкал е като скот, поел е рискове, бил е предприемчив – успешен бизнес. Ако изнасянето на тоя бизнес зад граница му носи повече печалба, то единствено държавни регулации и санкции биха го спрели, обаче подобни регулации и санкции срещу частната собственост и предприемачеството с основание биха били критикувани като комунистически (антикапиталистически, леви и тнт)

В корпоративен мащаб е същото, само че вместо за милиони, става въпрос за милиарди и тези милиарди купуват политическа власт, която гарантира, че никакви регулации спрямо износът на производство няма да влязат в сила.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
tired

Регистриран: 15.02.2009
Re: Глобализацията
    #2658724 - 07.07.2010 00:49 [Re: zombie]

Цитат:

Цитат:

"Аз например ако заговоря защо не ни трябва глобализация, и особено как я пропагандират и повечето хора ме гледат като че ли аз съм чудака." - krume

Сигурен съм, че хора дето ръсят подобни бисери, преди 5-6 години са били в първите редици на привържениците за присъединяването на България към ЕС, което е глобализационен процес.

Обяснете ми я тая глобализация най накрая, защо е зло (@ребека - също защо е еврейско и комунистическо изобретение).

Ето 2 съвсем прости примера за процес на глобализация в икономически план:

Началото на 17 век. Първите англосаксонски заселници в Северна Америка. Активен износ към Европа на тютюн и памук, отглеждан в плантации в които бачкат роби внесени от Африка. Това не е ли глобализация? Кое в този процес е комунистическо и еврейско.

САЩ (може и Англия, Франция, Германия – по избор), средата на 90-те. Собственик на фабрика за производство на спортни обувки. Дава работа на 1000 човека, работещи на минимална работна заплата. Печели чисто (след като плати краткотрайни и дълготрайни активи, заплати, данъци, застраховки и др) 1 милион долара годишно. Изнася производството в Мексико или Бангладеш. Започва да печели по 1.5 годишно. Какво и е комунистическото или еврейското на този вид акция? Обществото в съответната страна не печели по никакъв начин от цялата работа, напротив, губи – 1000 човека остават без работа и ще трябва да разчитат на социални помощи. На съответния производител не му пука за благото на обществото и с основание. Бачкал е като скот, поел е рискове, бил е предприемчив – успешен бизнес. Ако изнасянето на тоя бизнес зад граница му носи повече печалба, то единствено държавни регулации и санкции биха го спрели, обаче подобни регулации и санкции срещу частната собственост и предприемачеството с основание биха били критикувани като комунистически (антикапиталистически, леви и тнт)

В корпоративен мащаб е същото, само че вместо за милиони, става въпрос за милиарди и тези милиарди купуват политическа власт, която гарантира, че никакви регулации спрямо износът на производство няма да влязат в сила.

Хм, аз съм за регулиран капитализъм. Мисля, че в темата за Аватара обясних защо, но няма кой да слуша.

Няма абсолютна свобода. Някой би рекъл, че такава свобода има единствено в джунглата. Но и там няма. Там всичко се контролира от инстинктите. Човекът по дефиниция е същество отчуждено от инстинктите си, затова законът поема тази регулираща функция.

Свободата, така както я разбираме днес, става мислима единствено благодарение на закони, регулиращи свободата на тези индивиди, които не зачитат свободата на другите. Това важи както в социален, така и в икономически план. Няма свобода без регулации. Без регулации има фашизъм - смесица от дарвинизъм и ницшеанство, какъвто е бил хитлеризма.

zombie
undead

#2660011 - 09.07.2010 00:11 [Re: tired]

Цитат:

Хм, аз съм за регулиран капитализъм. Мисля, че в темата за Аватара обясних защо, но няма кой да слуша.

напротив, слушам внимателно и няколко пъти ти обясних защо това което си писала в темата за "Аватар"/който още не съм гледал/ е неадекватно.

Аз също смятам че са необходими регулации. Джон Мейнърд Кейнс и Адам Смит също /за разлика от Милтън Фридман*, чиито виждания за свободен пазар и дерегулации в локален и глобален план получиха пълна реализация след края на Студената война/. Точно тук е проблемът - тези регулации не са тема за обсъждане между лявото и дясното, а би трябвало да бъдат една от основните. Проблемът е че съвременното ляво и дясно се дефинират не според икономическите си платформи, а според вижданията си по въпроси които въобще не са от първостепенна важност - хомосексуализъм, феминизъм, расизъм, религия, които теми са благодатна почва за медийни истерии и апелът им към нормалните хора, които много много не задълбават в история, икономика и политика, е много силен. Не казвам, че това са неща които не си заслужават обсъждането. Казвам, че мястото, което заемат в политическото пространство е диспропорционално раздуто, отнесено към важността на проблемите свързани с тях.

Регулациите:

За регулациите трябва да се дискутира открито и гражданите трябва да бъдат информирани относно ефектът който тези регулации се предполага да имат. Конкретен пример:

Преди 9/11 цените на автомобилните застраховки в провинциите Онтарио и Кебек са почти същите. В Онтарио са 15-20% по високи, но и стандарта е по-висок, така че се приема за нормално. Разликата е, че в Онтарио застрахователния бизнес е почти изцяло завладян от американски/канадски частни застрахователни компании, собственост на корпорации от сорта на AIG, а в Кебек това е държавен /провинциален в случая/ бизнес. След 9/11 застраховките в Онтарио се покачват драстично. Шофьор в Онтарио в момента плаща средно 120 долара месечно за привилегията да притежава кола. В Кебек 120 долара е годишната застраховка.

През 2003 група от либералната партия в Онтарио предлага установяване на държавни застрахователни компании, с оглед редуциране на неадекватно високите застраховки. Това е вид регулация. Предложението изобщо не стига до провинциалния Парламент и без много шум потъна кат ютия.

Не съм запознат много добре с т.нар. здравна реформа на Обама, струва ми се че и той имаше подобен план за озаптяване на застрахователния монопол.

Това са вид регулации. Кажи ми с прости думи, какво мислиш за конкретно тези 2 случая и ако това не са точно регулациите, които имаш предвид, то кои са.

Милтън Фридман* - на който май беше споменала че си фен. Фен на Фридман, който е радетел за регулации е оксиморон, ама карай...

zombie
undead

#2661165 - 10.07.2010 18:16 [Re: zombie]

"Silence
Something about silence makes me sick
'Cause silence can be violent
Sorta like a slit wrist"

RATM

tired

Регистриран: 15.02.2009
    #2661170 - 10.07.2010 18:31 [Re: zombie]

Цитат:

"Silence
Something about silence makes me sick
'Cause silence can be violent
Sorta like a slit wrist"

RATM

Много въпроси задаваш, а отговорът им е дълъг. Някъде около цяла книга. А само дето и книги още не съм прописала. И то не за какво да е друго, а за политика и икономика - неща, които са ми най-омразни.

Ето как се разрушава световната култура - не с оттеглянето на държавните и международните субсидии, а с отвличането на всички интелектуалци и хора на изкуството и ангажирането им активно и изцяло с икономиката и политиката. Не че имаме друг избор. Другите два избора са да си затваряме устата и да творим съвременно, еврейско, ляво, хипер политизирано, комодифицирано, глобализирано изкуство. Или да излезем от играта.

Та ще трябва да се пише де. Обаче сериозно, академично. Не така форумно, саркастично. Малко е трудно със сериозен тон човек да обяснява защо бялото е бяло, но щом се налага. Ще трябва да се жертваме за каузата ))

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1603

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.021 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.