ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Пътешествия

Страници: 1
dobrovolets
неориентиран

Регистриран: 19.04.2012
Пътешествие от Норвегия до Африка и Индия
    #2893691 - 20.04.2012 14:52

Исках да споделя с вас възможността за пътешествие до Норвегия и след това до Африка и Индия. Всичко започна с това че желаех силно да замина за Индия. И така намерих обява в интернет за доброволци за Африка и Индия. Реших да се запиша като първо ми предстоеше 6 месечно обучение в Норвегия и след това 6 месеца работа по проект в Африка или Индия. А сега са включили допълнително и 3 месечно пътешествие до проекта в Мозамбик,Малави,Замбия или Индия през Европа и Африка/Азия. Бих искал да разкажа част от моите преживявания, щото мисля че може да има други като мен, които се чудят по какъв начин могат да стигнат до някоя от тези страни,да поживеят известно време там и да се докоснат до културата и традициите на този съвсем различен свят от нашия.
Обучението в Норвегия трая 6 месеца, в които заедно с други студенти от различни краища на Европа като Румъния, Унгария, Чехия, България, Италия и др., имахме най-различни занимания.През този период се провеждаха семинари и презентации на разнообразни теми, повечето свързани с развитието на третия свят, в които всеки един от нас трябваше да взема активно участие. A първо като стъпих на норвежка земя, останах толкова очарована от природата, че през целия път от летището до училището не откъснах поглед от нея. Борови гори, многобройни езера, поляни, планини...всичко това ми се струваше приказно и нереално.
Но след Норвегия ме очакваше още по-невероятен свят.
Моята първоначална мечта да посетя Индия се превърна в реално посещение на друга държава. По стечение на обстоятелствата се озовах в Мозамбик. Осъзнах, че всъщност няма голямо значение в коя страна ще отида, тъй като където и да отида ще срещна съвсем различна култура, природа, хора, и ще имам възможност да помагам на нуждаещите се там. Проекта по който щях да работя се наричаше „Школа за бъдещи учители”.
И така с моите колеги от Норвегия пристигнахме след многочасово пътуване първо в Южна Африка, и от там с автобус до Мапуто (столицата на Мозамбик). Първоначалния шок който изживяхме беше драстичната смяна на температурата – от минусови градуси в Норвегия, на плюс 40 в Африка. Всички бяхме развълнувани и гледахме наоколо с любопитство, като всичко ни се струваше толкова различно от това което бяхме виждали до тогава.
Едно от най-големите предизвикателства и може би най-трудния момент от престоя ми в Мозамбик беше португалския език, тъй като не знаех почти нищо преди да замина и имах големи проблеми в комуникацията с местните жители. Но постепенно, с всекидневно учене и практикуване след 2 месеца вече можех да разбирам почти всичко и да се включвам в по-обикновени разговори.
Ако трябва да спомена някои от по-малките предизвикателства през които преминах, бих споменала уникалния публичен транспорт осъществяван с т.нар. шапа, която изглежда така: 16 местен микробус, но побиращ обикновено най-малко 30 човека, които са наблъскани вътре толкова на гъсто, че някои от тях се налага да излязат наполовина през отворените прозорци, и човек би си казал че оттук няма повече накъде, обаче отново се оказах с грешка. Където и да спреше шапата, винаги се намираше поне още едно или две места за чакащите на пътя, и аз с почуда наблюдавах как се качват още и още хора. Другото дребно, но и в същото време дразнещо предизвикателство бяха комарите, които всяка вечер се приготвяха за големия пир, който ги очакваше за наша сметка.
На позитивната страна обаче не бих пропуснала да спомена за изключително сърдечното отношение на мозамбийците, с тяхната доброта и непринуденост, и може би най-голямото впечатление, което оставиха у мен е обикновения живот, който водят, вечно позитивното им настроение, ценностната им система относно семейството, музиката и танците без които не могат. Винаги беше удоволствие за мен да разговарям и пея заедно с тях, да се чувствам близка до тях.
Толкова много още приключения изживях и бих разказала...

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
canon
На изток от рая

Регистриран: 23.12.2003
Re: Пътешествие от Норвегия до Африка и Индия
    #2893866 - 20.04.2012 22:02 [Re: dobrovolets]

Разказвай

--------------------
“Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Аз съм свободен.” Никос Казандзакис.

hasp
Gimme a litre o’ cola.

Регистриран: 30.06.2003
    #2893877 - 20.04.2012 23:35 [Re: canon]

Цитат:

Разказвай

По-добре да спре да разказва. Разбрах че в Норвегия имало борови гори, езера и че е красиво, а в беден Мозамбик е колоритно, градският транспорт е претъпкан, а хората дружелюбни (към бялата господарка). Интересно колко са дружелюбни норвежците и как я изразяват тази дружелюбност в сравнение с мозамбикците?
Много расистки постинг и това че расизмът не се изтъква а просто се прокрадва не прави постинга по-малко неприятен.
Лично мнение, не държа да бъде споделяно.

--------------------
I'm really nostalgic about the future.

Natural
stranger

Регистриран: 20.01.2005
От: Софето
    #2894494 - 23.04.2012 18:08 [Re: dobrovolets]

Разказвай

--------------------
"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

Uma Rojo
inner while

Регистриран: 25.04.2005
    #2894600 - 24.04.2012 01:20 [Re: Natural]

Цитат:

Разказвай

присъединявам се!

--------------------
Трудна за отвличане.

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1125

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.01 seconds in which 0.001 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.