ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Историјата е вреќа со компири, или за историските митови, но.2
    #2949869 - 10.09.2012 16:20

Ајде да продолжиме.

Цитат:

Пред да навлезе во анализата на проблемот Анастас накусо се осврнува на улогата на историјата и на зборовите, мечовите со кои мавтаат двете страни во политизацијата на античкото минато и во борбата околу името Македонија. Реченицата на Џон Коукли, на која се повикува авторот, кратко и јасно ја дефинира улогата на историјата во рацете на националистите. "Историјата е како вреќа компири, од која тие ги селектираат само оние настани кои им се допаѓаат и се вклопуваат во нивната агенда, изоставајќи ги наративите кои не им одговараат, што резултира со митотворство". Почитувајќи го етичкиот императив на интелектуалецот, научникот и граѓанинот, Анастас знае дека негова должност пред општеството и јавната сфера е критичкото промислување на минатото и последично деконструирање на историските митови. Инаку многу лесно се запаѓа во магичниот круг на постојано репродуцирање на тријадата национализам-мит-симбол. Зборот (логос) создава, но зборот и убива, така што зборовите воопшто не се невини. Тие носат различни значења, со нив вели авторот не само што се именуваат туку и се создаваат концепти, со нив се манипулира политиката во регионот.
ВРЕЌАТА КОМПИРИ И ИСТОРИСКИТЕ МИТОВИ

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Tanya.

***

Регистриран: 19.10.2008
Мнения: 16880
Re: Историјата е вреќа со компири, или за историските митови, но.2
    #2950007 - 10.09.2012 19:21 [Re: Пaт]

Малко встрани от темата, но не съвсем.
Преди време си бях купила една малка книжка...--> http://is.gd/TiMDPf
Беше ми интересно написаното за символиката на призказките...

Та мисля си - вероятно и в символиката на мита, какъвто и да е той прозира едно или друго.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Историјата е вреќа со компири, или за историските митови, но.2
    #2950034 - 10.09.2012 19:57 [Re: Tanya.]

На пример, пчелите имаат танц со кој им кажуваат на останатите пчели во кој правец и на која оддалеченост се наоѓа нектарот. Племенските ритуали имаат слична улога.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Tanya.

***

Регистриран: 19.10.2008
Мнения: 16880
Re: Историјата е вреќа со компири, или за историските митови, но.2
    #2951365 - 12.09.2012 18:41 [Re: Пaт]

пчеличка... http://is.gd/rySoCc

и за ритуала - да продумам по конфуциански: твърди се например, че ако благородният мъж е почтителен, без пропyски, ако вежливo се отнася към хората по ритуала, то в пределите на четирите морета, всеки ще му бъде брат"

Цитат:

...пчелите ...
... ритуали
И сега за компирите...
Не знаех какво означава тази дума, набедих я, че значи вампири
а то било картошки...

Та парят, парят ...
ти какво си подбрал от тях...


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Историјата е вреќа со компири, или за историските митови, но.2
    #2951369 - 12.09.2012 18:45 [Re: Tanya.]

Цитат:

пчеличка... http://is.gd/rySoCc


Е това е хубаво.

А за картофите, ја ја, картофен

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Tanya.

***

Регистриран: 19.10.2008
Мнения: 16880
Re: Историјата е вреќа со компири, или за историските митови, но.2
    #2951382 - 12.09.2012 18:58 [Re: Пaт]

e. се пак някаквва селекция?
... доколкото са исторически

Цитат:

А за картофите, ја ја, картофен
Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Историјата е вреќа со компири, или за историските митови, но.2
    #2951395 - 12.09.2012 19:11 [Re: Tanya.]

Па во селекцијата на картофите е проблемот. Во науката, идеалната наука, картофите би требало да се јадат сите, со се црви, со се лушпи.

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Tanya.

***

Регистриран: 19.10.2008
Мнения: 16880
Re: Историјата е вреќа со компири, или за историските митови, но.2
    #2951407 - 12.09.2012 19:24 [Re: Пaт]

За картофите...

Има някакви данни, има историци... и историята написана от тях.
Понякога има дефицит на данни – непълни, изгубени, неоткрити и т.н.
Има и данни изкривени от превода – по невнимание или преднамерено,
Или данните са дообработени с цел да обслужват някого си ...

Затова и историята е доста динамична и разказа често се променя – коригира, подсилва, отменя ...
....и е разказ без край.


Идеалната наука история - не е една илюзия?

Цитат:

Па во селекцијата на картофите е проблемот. Во науката, идеалната наука, картофите би требало да се јадат сите, со се црви, со се лушпи.
Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Пaт

***

Регистриран: 09.01.2012
Мнения: 17777
Re: Историјата е вреќа со компири, или за историските митови, но.2
    #2951413 - 12.09.2012 19:34 [Re: Tanya.]

Во историската наука има категорија примарни и секундарни извори. Секундарните извори се толкувања или прераскажувања на примарните извори. Е, а некои мислат дека се историчари ако ги толкуваат секундарните извори. Тоа ти е како да читаш роман и место веднаш да почнеш да читаш од првата страница што ја напишал самиот автор, ти почнеш прво од предговорот каде што некој прави некаква си апотеоза сакајќи да покаже колку е голем ерудит и разбирач на нештата и целосно го расипува вкусот на делото. Сите ние имаме свој мозок, а зошто да го гледам светот со туѓи очи?

--------------------
Ridentem dicere verum


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Tanya.

***

Регистриран: 19.10.2008
Мнения: 16880
Re: Историјата е вреќа со компири, или за историските митови, но.2
    #2951455 - 12.09.2012 20:36 [Re: Пaт]

Имаме да - и разум, и очи.
Викаш - да слушаме? препоръките на Буда:

“Не вярвай на онова, което си чул.
Не вярвай в традицията, само защото се
е предавала от поколение на поколение.
Не вярвай на нищо, което е повтаряно много пъти.
Не вярвай, защото написаното идва от някой стар мъдрец.
Не вярвай на догадки.
Не вярвай на авторитети, учители или по-възрастни.
Едва след внимателно наблюдение и анализ,
когато е в съгласие със здравия разум
и ще донесе полза за всеки и за всички,
го приеми и живей според него.”
Цитат:

Во историската наука има категорија примарни и секундарни извори.
....сакајќи да покаже колку е голем ерудит и разбирач на нештата и целосно го расипува вкусот на делото. Сите ние имаме свој мозок, а зошто да го гледам светот со туѓи очи?
ммм в кулинарията на историята:
историците предлагат техния прочит – което си е възможен избор от менюто.
Менюто обаче, никога не е самото ястие.

Та и затова – ммм какъв е вкусът на македонските ястия?
А на българските...?


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)Допълнителна информация
0 регистрирани и 28 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 907

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.026 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.