ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23965
БЮРМ ке ги реформира ЕУ и НАТО! :)
    #2956864 - 24.09.2012 03:28

Потребни реформи на ЕУ и НАТО и здрави лидери
http://mn.mk/iselenici-region/6766-Potrebni-reformi-na-EU-i-NATO-i-zdravi-lideriМакедонското иселеништво во западниот свет, користејќи го своето демократско право согласно со тамошните устави, треба да им го сврти грбот на поголемиот број свои избрани претставници кои се во НАТО и да бара подемократски претставници на власта, за кои ќе гласа во иднина.

Срамота за водењето на неадекватна политика на НАТО, како на самитот во Букурешт, а уште повеќе на самитот во Чикаго, во 2012 година.

Не е голем срамот за раководството на НАТО, затоа што не ја прими Република Македонија како член со нејзиното уставно име, туку е поголем срам и недоследност на демократските принципи, затоа што не ја прими Република Македонија со званичното привремено име согласно ОН, за кое Хашкиот суд кој е Меѓународен Суд на Правдата на Обединетите Нации (ОН), донесе решение: Република Грција да не го попречува зачленувањето на Република Македонија во НАТО со привременото име.


И това ако не е мечта за легитимация и увековечаване на името БЮРМ здраве му кажи!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23965
Re: БЮРМ ке ги реформира ЕУ и НАТО! :)
    #2956865 - 24.09.2012 03:30 [Re: Негатор]

Ако не беше Грција, тогаш ќе беше Бугарија која не го признава македонскиот идентитет. Ако не беа Грција и Бугарија, тогаш ќе беа Албанците за кои НАТО поставува нови услови на Владата на РМ, сметајќи дека 40% албанско малцинство, живее во некои поголеми западни градови на Република Македонија и дека треба републиката да стане мултикултурна држава, а не држава на Македонците!?

За сето тоа и ние Македонците сме криви, зошто недоволно сме активни, на пример, не ги полниме Пармалентите и институциите на власта каде што живееме во дијаспората со историска постоечка литература за нашето праисториско постоење како народ и нација, до денес, со пригодни предавања на катедрите по историја на универзитетите, прикажување на постоечките македонски образовни и уметнички филмови со повеќе настапи на македонски светски актери и уметници по светските метрополи, со поцелосни информации за македонските природни и историски богатства, воедно со цел и за афирмација за туризмот во Македонија и сл. Што е многу значајно, македонската емиграција не е никако вклучена и не се нуди за помош на постоечките партиски активности, каде би се здобила со лични пријателства.Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23965
Re: БЮРМ ке ги реформира ЕУ и НАТО! :)
    #2956866 - 24.09.2012 03:36 [Re: Негатор]

http://mn.mk/komentari/6783-Site-sme-samo-luge--sozdadeni-od-Boga

Јас сум Македонец. Така се чувствувам и се гордеам со тоа. Иако многумина од оние кои не опкружуваат, кои сакам да ги имам и да ги чувствувам како браќа, сакаат тоа чувство да ми го оспорат.

МАКЕДОНЕЦ сум, затоа што Сум МАКЕДОНЕЦ по род, култура, традиција!

Зборувам MАКЕДОНСКИ!

Сум од родот древен на Филип и Александар!

Сум за МАКЕДОНИЈА - земја библиска, една и единствена, од секогаш и за секогаш!

Но тоа е МОЕ ЧУВСТВО И МОЈА СИЛНА УБЕДЕНОСТ.

Ми ја греат душата истражувачките наоди на швајцарскиот институт IGINEA кои покажуваат дека и денес, кај македонците се сретнуваат гени кои се откриени во коските најдени во гробовите на античките Македонци.

Ми ја грее душата откритието на угледните професори, академик Бошевски и професор Тентов, кои успеаа да го дешифрираат текстот од каменот од Росета како текст пишуван на древниот, старомакедонски јазик, докажувајќи ја живата врска со денешниот, модерен македонски јазик.

Но, исто така ми ја грее душата и разбивањето на маглата содржана во приказната за доаѓањето од позади Карпатите во шестиот век.

Нуклеарниот физичар Драгољуб Антиќ, неупатен премногу во маглите на офицајалната историографија, а следејќи ја логиката и со помош на математичките модели, математички ја докажа неодржливоста на тезата за доаѓањето на словените од позади Карпатите.

Овие три наоди конечно ја растурија маглата во која бевме обвиени досега и со егзактна, научна аргументација, го осветлија вистинскиот пат кој води до македонскиот корен.Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
vargo
ненаситен поклонник
****

Регистриран: 19.06.2009
Мнения: 1082
Re: БЮРМ ке ги реформира ЕУ и НАТО! :)
    #2956964 - 24.09.2012 12:31 [Re: Негатор]

В "македонска нация" може да се намерят събрани на едно място повече ненормални от което и да е лечебно заведение за душевно болни и сериозно се питам "македонска нация" дали не е ОФИЦИОЗА на хората с ментални проблеми в тази държава ?!
И аз мога да се провикна че се усещам тракиец и от племе тракийско наследник на Спартак от племето меди ,също библейска страна дори по библейска от много други библейски по библейска и от Йов дори -и това е мое право да се усещам и да говоря на древно тракийски и онзи ден намерих един камък в една пещера където от лево кон десно бе написано -Тракия ,ама не направо Ботев Пловдив 1912г. бе написано ...като завещание към поколенията -и един електричар ми го датира --най -малко на 77 000 години !!!

--------------------
Разказ изплют от урод с врява и безумство -лишен от капка смисъл!!
Шекспир.
п.п. виж ми аватара !!

Редактирано от vargo (24.09.2012 12:35)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Фурия
помитаща
****

Регистриран: 23.09.2012
Мнения: 547
Re: БЮРМ ке ги реформира ЕУ и НАТО! :)
    #2957067 - 24.09.2012 16:23 [Re: Негатор]

Цитат:

Ако не беше Грција, тогаш ќе беше Бугарија која не го признава македонскиот идентитет.
Ибрей този македонски идентитет, който не го признава гадната България.

Как ли се живее без да те е признал някой?!

--------------------
Завършени се раждат само идиотите.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Simulant
рекордьор
***

Регистриран: 31.03.2012
Мнения: 6356
Re: БЮРМ ке ги реформира ЕУ и НАТО! :)
    #2957129 - 24.09.2012 18:29 [Re: Фурия]

Цитат:

Цитат:

Ако не беше Грција, тогаш ќе беше Бугарија која не го признава македонскиот идентитет.
Ибрей този македонски идентитет, който не го признава гадната България.

Как ли се живее без да те е признал някой?!
Во страх, дека во секоj момент некоj ке те негира и на тоj начин ке ти го урне идентитетот и ти веке нема да постиш. Абе луда работа...

--------------------
Не разбрав што сакав да кажам, ама се надевам вие да ме разберете.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1Допълнителна информация
0 регистрирани и 32 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 410

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.023 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.