ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Страници: 1
Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран: 14.08.2011
Мнения: 23981
Спортна демокрация по фиромски! :)
    #2966151 - 10.10.2012 17:51

На „Филип втори“ само со македонски дресови: забрането е носење клупски обележја!
http://www.mkd.mk/66164/sport/na-filip-v...upski-obelezja/

Македонската полиција нема да дозволи внесување на знамиња и транспаренти, освен тие со државните обележја на претстојните мечеви во квалификациите за Светското првенство во Бразил во 2014 година против Хрватска в петок и со Србија во вторник.Македонската полиција нема да дозволи внесување на знамиња и транспаренти, освен тие со државните обележја на претстојните мечеви во квалификациите за Светското првенство во Бразил во 2014 година против Хрватска в петок и со Србија во вторник.Сите гледачи, кои веќе имаат обезбедено влезници за мечевите, на „вредното парче хартија“ посебно им е напоменато дека се забрануваат секакви обележја со клупски ознаки, забранети навивачки реквизити, како и знамиња на туѓи држави и транспаренти со несоодветна содржина, на кои има националистички, расистички и нацистички содржини. Сето ова значи дека секој навивач на веќе распродадената Национална Арена ќе може да влезе само со обележје на Македонија и трибините да бидат обединети со една цел, за Македонија и да нема евентуални меѓусебни пресметки на навивачки групи кои ќе присуствуваат од речиси целата држава.

„Оваа препорака е со цел да не се доведат навивачите во ситуација нешто друго да им биде побитно од самиот меч. Фокусот треба да биде на нашите фудбалери што се на теренот, а не на некој што евентуално носи обележја на ривалски клубови што може да доведе до иритирање на гледачите на трибините“, вели Златко Андоновски, портпаролот на ФФМ.

Навивачката група на македонскиот шампион Вардар, популарните Комити, која по подолга пауза се враќа на натпреварите на репрезентацијата, на своите членови веќе им препорача на дуелите в петок и во вторник да не носат реквизити со името на групата или со обележја на Вардар.

Полицијата веќе објави дека за дуелот со Хрватска ќе бидат поставени три прстени, еден на влезот во Скопје, еден во Градскиот парк околу стадионот и еден на самите влезови со цел да се спречат лицата кои би можеле да ја нарушат безбедноста на гледачите.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Opk
неясен
***

Регистриран: 17.09.2008
Мнения: 3048
От: София
Re: Спортна демокрация по фиромски! :)
    #2966167 - 10.10.2012 18:20 [Re: Негатор]

Цирк. Циркаджийска история.
И защо го правят?

--------------------
Съглеждам в очите ти страх и омраза. За теб съм чудовище, което дебне в сенките, чудовище, с което плашиш децата. Но вгледай се внимателно в това чудовище. И ще видиш, че ти самият си чудовище.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
vargo
ненаситен поклонник
****

Регистриран: 19.06.2009
Мнения: 1082
Re: Спортна демокрация по фиромски! :)
    #2966182 - 10.10.2012 18:48 [Re: Opk]

Цитат:

Цирк. Циркаджийска история.
И защо го правят?ами очевидно е- щото са клоуни -или поне част от тях !харесва им да се правят на такива макар в собствените си очи да се виждат като нещо индивидуално със собствен почерк -конкретно по спортната тематика и по точно стила на техните както им викат "навивачи" или запалянковци по нешему !!!То не бяха картонени шлемове с червена перушина ,пластмасови щитове и мечове ..все едно гледаш пародия на Астерикс и Обелиск!!!!!

--------------------
Разказ изплют от урод с врява и безумство -лишен от капка смисъл!!
Шекспир.
п.п. виж ми аватара !!

Редактирано от vargo (10.10.2012 18:49)


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 277

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.02 seconds in which 0.003 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.