ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Фотография

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
O HARA
непокорна

Регистриран: 11.04.2005
Тунис
    #3036151 - 10.04.2013 23:39

Вече пуснах снимки на едно друго място и сигурно много от вас са ги видели, но ми се искаше и малко разказ към тях да добавя тук - гледам, че пак доста е позамрял подфорумът...

Последно бях в Тунис преди около 7-8 години. Мислех, че вече всичко съм видяла и даже тръгнах с малко неохота. Оказа се, че страната има още много какво да покаже.

Това е сравнително малка държава с население около 30 милиона - предимно мюсюлмани сунити. Разположена е в Северна Африка, на брега на Средиземно море, на юг територията й плавно преминава в пустиня - част от огромната Сахара. Най-известните курорти за почивка са Хамамет (зона Ясмин), Сус (зона Порт Ел Кантауи) и Монастир (зона Сканес). Намират се сравнително близо един до друг и разумно отдалечени от трите най-често ползвани летища в Тунис, Монастир и Енфида (Хамамет).

По традиция започвам със снимки от самолета. Не успявам да се въздържа при вида на страхотните гледки.

Това е Хамамет от високо малко преди да кацнем:

Вече от земята курортът изглеждаше ето така:

Всичко и всички работят в услуга на негово величество Туристът. И все пак, имаше своето очарование. Някак лежерно човек се отпуска и се оставя в ръцете на безвремието.

Изгревът от терасата на хотела:

--------------------
I am just a vision.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
O HARA
непокорна

Re: Тунис
    #3036155 - 10.04.2013 23:55 [Re: O HARA]

Пътешествието ни включваше двудневен преход в пустинята, като се посещават няколко емблематични места. Едно от тях е амфитеатърът в миниатюрното, но историческо градче Ел Джем. Колизеумът е трети по-големина сред себеподобните си гиганти в Рим и Падуа. Така и не са успели да го завършат, но е достатъчно внушителен и така...

Изкуших се да надникна и в малките улички, които се оказаха доста кокетни.

Колкото по-на юг пътувахме толкова по-жълт ставаше пейзажа, макар и постепенно и неусетно. Поредната ни спирка беше в лагера на берберско селище - най-древния народ населявал тези места с многовековна история - изключително горди и свободолюбиви хора. Много от тях до днес не са се примирили с подчинението и са предпочели отшелническия начин на живот. Живеят в пещери издълбани в скалите на пустинята, където успяват да се спасят от жегите.

Разбира се, в околността кипи трескава търговия с туристите. Местната валута "динар" е истински Господар.

Натъкнахме се на нещо като берберски хотел. Предлагаше примитивни удобства, които също имат своя чар.

--------------------
I am just a vision.

O HARA
непокорна

#3036159 - 11.04.2013 00:06 [Re: O HARA]

Населените места придобиваха все по-екзотичен вид.

Натъкнахме се на едно явление, с което туристите се сблъскват относително рядко - пустинната буря. Не беше се развилняла твърде много, за да осуети пътуването ни, но вдигна сериозна пушилка Пясъците пълзяха, като безброй змии по асфалта, а местните са построили своеобразни пясъчни диги, за да спрат безпощадното нахлуване на пустинята в уютните им оазиси.

Встрани от пътя се виждаха свободно пасящи камили, които колкото и да се отдалечат винаги намират пътя към дома и безпогрешно надушват водата. Повечето от тях са женски.

Спряхме в нещо като туристическа база, от където могат да се наемат камили, АТВ-та и коне за разходка навътре в пустинята. Тук вече ни очакваха с нетърпение.

А разходката протече ето така.

За първи път виждах толкова фин пясък в пустиня. Рееше се навсякъде - чудя се как оцеля фотоапаратът ми. Повечето камери дадоха фира.

--------------------
I am just a vision.

O HARA
непокорна

#3036167 - 11.04.2013 00:36 [Re: O HARA]

Отправихме се към хотела - приятно местенце сред дивата пустош, където комарите са колкото врабчета, а хорът на щурците се долавя от десетки метри. Не съм сигурна дори дали бяха щурци. Преди да заспя се страхувах, че може и някоя змия да ни навести

На следващата сутрин посрещнахме изгрева над полу-пресъхналото езеро Шот Ел Джерид. Останахме всички поразени.

Продължихме към друга база с джипове, а по пътя спряхме за малко - само на 150 км от границата с Алжир.

Тоалетните бяха уникални! Три категории - включително "делукс"

Млади тунизийски в близкото градче (ако не се лъже - Габес).

Между другото, прокуденият диктатор Бен Али (след "Жасминовата революция" преди 2 години) всъщност е дал доста свободи на местните. Жените имат достатъчно права, много от тях не носят забрадки, правят кариера, а вечер по дискотеките в големите градове можете да видите момичета облечени по-оскъдно и от нашите девойки в чалга-клубовете. Дори пият алкохол. Аз лично - за малко да се препъна в една доста нетрезва мацка по стълбите на една дискотека, а две жени щяха да се сбият в тоалетната след мини-скандал. В сравнение с Египет - тук си е направо цивилизовано!

И така...вече натоварени на джиповете, се отправихме към един от най-популярните оазиси - Чебика.

Оставям снимките да говорят сами.

Предстоеше най-екстремното ни приключение - шофиране през неравното трасе на рали 'Париж-Дакар", както и доста каскади по дюните с професионалните шофьори. Адреналинът беше на макс.

Разбира се, видяхме и мираж (на хоризонта изглежда, като езеро, но няма вода)

Правихме почивки насред нищото. Много от спътниците ми се повъргаляха в пясъка, сякаш за да усетят прегръдката на пустинята.

Не знам колко от вас знаят, но всъшност филмът "Междузвездни войни" е сниман именно в Тунис насред пустинята. Съоръжението все още стои и се посещава безплатно от желаещи.

Последната ни спирка беше град Керуан и една от най-старите джамии в света. Не пускат вътре туристи, защото в миналото много от тях са поругавали храма, като са влизали с обувки и дори са пушили вътре.

А наоколо беше много китно и приятно.

Това е от мен. Май прекалих със снимките. Дано не съм ви досадила. Лека нощ!

--------------------
I am just a vision.

Azalea
Alien

Регистриран: 19.10.2009
От: from another planet
    #3036230 - 11.04.2013 09:46 [Re: O HARA]

Страхотен разказ и снимки.
Мерси, че сподели!

--------------------
Cвобода - это отсутствие привязанности

Пипи^
суросинкява на цепленки

Регистриран: 09.04.2003
    #3036231 - 11.04.2013 09:54 [Re: O HARA]

Интересен разказ и страхотни снимки.

--------------------
Ние сме ора естете.

Дзвер
wavedancer

Регистриран: 24.05.2004
    #3036309 - 11.04.2013 14:14 [Re: O HARA]

Не си прекалила със снимките! И тук да река- тенкс за разходката!
Интересен е Тунис!
Снощи даваха филм за Мароко- един журналист, който прави тук пътешественически филмчета- тръгна от Маракеш и стигна навътре в пустинята доста на юг.
Това, което казваше е, че в Мароко на много места са много радикални в исляма- повечето градове и селца (с изключение на туристическите и берберите), жените носеха нещо като бурка и тялото им беше покрито цялото. Та той ходи от луксозните места за туристи, до местата на местното население. Отиде на някакъв пазар и имаше змии- кобри и други. И казваше, че танцът на змиите всъщност не е танц, а движение на страх- змиите биват толкова бити от собствениците от сутрин до вечер, че накланянето към тях инстинктивно ги кара да правят онези движения, които приличат на танц. Защо го пиша това в темата ти...
Би ми било интересно да разкажеш повечко- ходехте ли на места извън установения маршрут и най ми е любопитно за тези берберски селища (снощи и този не каза и не показа това), когато човек спи в тях- те пригодени ли са за туристи- т.е има ли някъде вц (освен онези от снимката), вода да се измие човек? Досадни ли са хората към пътуващите, в смисъл да ги заобграждат и да искат да им продават нещо или да просят пари?

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

canon
На изток от рая

Регистриран: 23.12.2003
    #3036316 - 11.04.2013 14:32 [Re: O HARA]

"прекалила " ? Шегуваш ли се ...
Не съм ги видял още оттатък , но бих ги гледал и там още няколко пъти !!!
Много хубаво пътуване

--------------------
“Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Аз съм свободен.” Никос Казандзакис.

Моман

Регистриран: 27.07.2007
    #3036351 - 11.04.2013 15:38 [Re: O HARA]

С голямо удоволствие и интерес прочетох разказа ти и разгледах снимките. Имаш погледа и усета на пътешественик. Всичко е страхотно! Благодаря ти!

--------------------
Няма голямо значение кой какво казва, а защо го казва, и това показва какъв човек е той.

nelka
пълен член

Регистриран: 21.08.2005
От: Norge
    #3036587 - 12.04.2013 00:41 [Re: O HARA]

О Хара, прекрасна си! Вълшебни снимки и чудесен разказ, точно както ти умееш! Бих чела и гледала още и още! Благодаря ти много !

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 3638

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.025 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.