ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Пътешествия

Страници: 1
Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

Регистриран: 30.08.2004
От: на проветриво...
Една разходка в Будапеща
    #3052205 - 16.05.2013 15:38

В началото на м. май /по празниците/ си направихме една незабравима разходка в Будапеща, която ще споделя с вас (в снимки) и надявам се ще ви хареса

Предполагам, няма да ви изненадам, ако кажа, че още със слизането в Будапеща, след като си оставих колата на свободен паркинг – първото, което направих беше да почна да снимам .
Колата я оставихме под хълма Гелерт, затова и първите снимки са от Liberty Bridge – много красив мост построен през 1894-1896.

Тъй като пътуването беше отнело достатъчно много време /особено в чакане на сръбско унгарската граница – 2 часа/ и бяхме доста изморени, направихме малка обиколка на квартала, в който ни беше квартирата.

Истинската разходка започна на другия ден . За начало – зоологическата /и ботаническа/ градина:
Имаше пилета всякакви :

Най-хубавото беше, че голяма част от животните са поставени максимално близко до посетителите /неопасните/, а други като крокодила може да видиш от терасата, която се намира над неговото езерце.

Сънливците бяха много яки – може да си вземеш един и да си го разнасяш – бяха се захванали където им е удобно и си дремеха без да им пука от всичкия народ, който ги обикаля, пипа, щрака

Тоз камил беше голям позьор – имам чувството, че беше специално измит и сресан.

Самата градина е разделена на различни „къщи“ – ето например Мадагаскар – лемура си подремваше:

Малко фламинги:

Горилите се бяха натръшкали и поспиваха предиобеден сън

Това пиле – Казуар – гледаше много лошо…

Пауна се беше надул

На много места където има водни басейни, има проходи и стъкла през които да гледаш животните под водата:

Спирка на жълтата линия на метрото изглежда супер яко – много ретро. Предполагам, че това е най-старата линия, защото освен всичко друго е най-плитко под земята и самите влакчета много приличат на трамвайни мотриси. С тази линия се стига до парка, в който е зоологическата градина.

Една от забележителностите на Будапеща - Budapest Castle Hill Funicular или Budavari Siklo – въжена жп линия, която се изкачва до замъка Буда.

Има 3 „купета“, в които влизат не повече от 15 души.

Винаги има и друг начин за разглеждане на забележителностите – за всеки, който може да си го позволи: разходка с луксозен ретро автомобил.

Прословутата статуя Turul – един от символите на града и на унгарската нация – огромен сокол, който държи меч в краката си.

Гледката от входа на замъка – към Пеща: верижния мост и св. Ищван /Стефан/, който се издига над останалите сгради:

Смяна на почетния караул пред Alexander Palace, който днес е резиденция на президента. Интересно, че слънчевите очила се включват във формата на гвардейците . Бяха много готини - накрая след цялото премятане на пушките и размяната на местата - като застанаха на място и си отдъхнаха с тежка въздишка

Портата на замъка Буда:

Matthias Fountain – намира се в двора на двореца – изразява ловна сцена, водена от Matthias Corvinus – унгарски крал.

Св. Ищван /Стефан/ - първият крал на Унгария 1000–1038 г., смятан за основател на Унгарското кралство. През 1083 г. е канонизиран от папата и провъзгласен за светец и е един от най-популярните светци е Унгария.

Matthias Church – построена през 1015 г. – била е втората най-голяма сграда в Будапеща за времето си. Много красива сграда. Накрая имам страхотна нощна снимка.

Не е лесно да се заснеме в цялост без изкривяване /поне с моя фотоапарат/ тук е заедно със статуята на Св. Троица:

Статуята на Св. Ищван с Рибарските кули /бастион/:

Гледка от рибарските кули към Парламента – другата най-висока сграда (по 96 м.), заедно с катедралата Св. Ищван в Будапеща.

Уличка - част от района на замъка Буда.

Това цялото беше за един ден , като междувременно бяхме разгледали и Националния исторически музей, който също е в замъка Буда.

На следващият ден решаваме, че ще посетим Парламента – страхотна сграда, откъдето и да я погледнеш, има и разходка вътре, за което си плащаш… лесно е да се каже опашката за билети беше около 100 м. поне – решихме, че да загубим половин ден в чакане на опашка няма да е точно сега и го разгледахме само отвън. За съжаление в момента целият е ограден и се извършва ремонт на всички градинки около него и външно почистване на самата сграда. Единствено от към крайбрежната улица може да се види и снима :

Поглед към отсрещната страна на Дунав: отпред е църквата св. Ана, на заден план са рибарските кули и св. Матиас

Верижният мост, заедно със замъка Буда:

В памет на евреите хвърляни в Дунав по крайбрежната алея има метални обувки, които изглеждат като истински…

Стигане до базиликата св. Ищван – както казах една от двете най-високи сгради.

Няма да говоря за интериора и пищността – то си личи по снимките

Мощите на св. Ищван – тук е дясната му ръка.

Качихме се на кулата, от където има панорамна гледка към целия град.

Операта:

Синагогата – най-голяма в Европа. За съжаление не можахме да влезем вътре – цялата беше завардена от полиция, очевидно имаше някакви съмнения и до нея не можеше да се припари.

Разходихме се по ул. Ваци:

Вечерта след като хапнахме вкусотии в един ресторант, пихме палинка /излишно пехвалена и твърде скъпа / и местна бира, направихме малка разходка:
Св. Ищван и операта по тъмно:

Посетихме и 1-2 вечерни заведения, много интересно интегрирани в стари и полупорутени сгради, но направени суператрактивно, особено за чужденците

На прибиране още 1-2 вечерни кадъра:

А това беше нашата уличка: Veres Pаlnе utca – успоредна на Ваци и почти в идеалния център

На следващият ден се качихме на хълма Гелерт, да разгледаме Цитаделата и гледката, която се открива към града.
Паметника на „победата над злото“ – както обясняваше една разпалена руска екскурзоводка на групата, която водеше с нея . Цитаделата е военно укрепление от ВСВ, вътре има и военен музей, който решихме, че ще пропуснем .

Но пък за сметка на това не пропуснахме гледката, която се открива към града:

На слизане, минахме през църквата св. Ана – най-старата и също много красива църква:

Следобед – разходка го площада на героите

Където се намира и музея за изящни изкуства поредната много красива сграда:

Разходихме се отново в парка, където има езерце с лодки:

Да не пропусна да покажа и халите:

За последният ден остана да разгледаме Тропикариума – нещо като мини-зоологическа градина, която се намира в един МОЛ в предградията на Будапеща. За сметка на това има страхотни аквариуми, в които плуват акули , най-голямата атракция е деня в който ги хранят, но нямаше как да уцелим точно това. Въпреки всичко – гледката си заслужава.
Има много атрактивни екземпляри

Близо до квартирата ни имаше един университет, пред който бяха направили много интересен фонтан – във вид на книга

И за големия финал – малко вечерни снимки на по-забележителните неща .

поздрави
д.К.

--------------------
А Дон Кихот прегърнал здраво чашата
в кръчмата спореше със неверници...
...къде започва пътя към надеждата
и свършва кръстопътя на умората

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ne znaem cqlata istoriq
гад непоносима

Регистриран: 30.08.2008
От: Някъде,наполовина.
Re: Една разходка в Будапеща
    #3052226 - 16.05.2013 16:47 [Re: Дон Кихот]

Страхотни снимки! Само пеещите фонтани на остров Маргарет сте пропуснали, но пък да има нещо и за следващия път.

--------------------
Няма ситуация без изход.Това е само пауза между две хрумвания.

По-добре да забравям,отколкото да не помня!

Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

#3052240 - 16.05.2013 17:13 [Re: ne znaem cqlata istoriq]

острова наистина го оставихме за следващия път, както и разглеждането /подробно/ на Парламента и още няколко нещица, които може да са интересни

а при снимките - най-трудното беше как от 700 да станат само 70

предполагам, че може да му писне на някой от толкова снимки, но съм се опитал да сложа по малко отвсякъде

д.К.

--------------------

Пипи^
суросинкява на цепленки

Регистриран: 09.04.2003
    #3054243 - 22.05.2013 10:49 [Re: Дон Кихот]

Никак не ми писна, много ми беше интересно и благодаря, че сподели.
На какъв език се оправяхте там, че тоя унгарски много кофти... набелязали сме я като дестинация, но езиковата бариера ме притеснява.

--------------------
Ние сме ора естете.

Azalea
Alien

Регистриран: 19.10.2009
От: from another planet
    #3054248 - 22.05.2013 10:57 [Re: Пипи^]

По възрастните говорят немски, по-младите англииски. Никакав проблем.

--------------------
Cвобода - это отсутствие привязанности

Azalea
Alien

Регистриран: 19.10.2009
От: from another planet
    #3054250 - 22.05.2013 11:00 [Re: Дон Кихот]

Хубава разxодка сте си направили. Другия път посетете непременно и Szendentre - открит музеи , много е интересно. Стига се за около 40 мин с влакче до там, а и ще видите по пътя още Будапеща.

--------------------
Cвобода - это отсутствие привязанности

Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

#3054620 - 22.05.2013 22:40 [Re: Пипи^]

Цитат:

На какъв език се оправяхте там, че тоя унгарски много кофти... набелязали сме я като дестинация, но езиковата бариера ме притеснява.

не знам дали някъде не го написах вече
но най-много ме впечатли, когато последния ден сме седнали на една спирка и чакаме трамвая - да минем през моста, че отсреща е колата - пристига един мъж на средна възраст с няква отразителна жилетка и почва нещо на унгарски... при което "сори..." и човечеца /очевидно служител в градския транспорт/ на съвсем сносен английски език ни обясни, че някъде имало авария (или катастрофа) и трамваите не се движат в момента, а ги покриват автобуси, а спирката се намира едикъдеси )

въобще - никакви проблеми да се оправяме на английски
ченгетата съвсем добре ми обясниха как трамвая на тая спира няма да спре - нещо бяха завардили по центъра /вечерта като се прибирахме след нощните снимки/ и респективно се наложи да направим поредния пешеходен преход към квартирката ама кво да се прави

д.К.

--------------------

Natural
stranger

Регистриран: 20.01.2005
От: Софето
    #3057732 - 31.05.2013 12:32 [Re: Azalea]

Цитат:

Другия път посетете непременно и Szendentre

само малко уточнение, mонеже си разменила буквичките d и t
Szentendre (идва от Св. Андрей)

--------------------
"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3428

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.01 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.