ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
kiBik
злопаметен

Регистриран: 16.11.2011
От Цариград през Сан Стефано до Берлин
    #3088229 - 12.09.2013 17:15

Тия дни ме мъчи една мисъл. Отгоре-отгоре обяснявам:
Значи, знаем, че в резултат на Херцеговинското въстание, Априлското въстание и Сръбско-турската война се свиква Цариградската конференция. Преди да се свика, се твърди, че Русия и Америка имали визия за създаването на единна българска автономна област, която обаче в резултат на възражения от Британия и Австро-Унгария търпи изменения. В резултат Великите сили излизат на конференцията с известните ни две автономни области. Опитват се да ги наложат, но Турция отказва да ги приеме. Има разни Лондонски протоколи и т. н., но йок. Започва войната през 1877 г.
Въпросът ми е:
Какво толкова се променя в позициите на Великите сили, за кое не са се доразбрали, че да не приемат Санстефанския договор и да се стигне до Берлинския?
1) ......
2) .....
3) ......
.....

Моля дайте ми някакви причини, подкрепени от извори или достоверна литература в тази област, за да не се ровя като гламав из нета.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
admiralМодератор
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
Re: От Цариград през Сан Стефано до Берлин
    #3088231 - 12.09.2013 17:19 [Re: kiBik]

Съществува вероятност от създаване на руска задунайска губерния или най малкото приятелски настроена държава с излаз на Средиземно море и значителен човешки потенциал (войници).

--------------------
Why is the rum always running out?

Негатор
Античен вагабонтин

Регистриран: 14.08.2011
    #3088232 - 12.09.2013 17:19 [Re: kiBik]

Мога отсега да предскажа какво ще стане с темата! Ще се тапълни с политически лозунги, базирани на симпатии и антипатии към тоя-оня, с обиди към утвърдени личности и авторитети, малко ненаучна фантастика и т.д.

Съдейки по досегашния опит, не предсказвам блестящо аналитично бъдеще на темичката, но дано бъда опроверган!

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #3088239 - 12.09.2013 17:53 [Re: kiBik]

Русия е водила 13-ет войни с Турция заради Цариград и Проливите. 1877-1878 е тринадесетата поред. Намерението на Русия чрез Сан Стефано е било да създаде един приятелски народ, но тя не е имала предвид независима голяма България. Берлинският Конгрес не е въпреки Русия, а е съгласно руската политика и договореностите и с Австро-Унгария, Англия и Германия. При възможност, Русия е смятала да окупира Сан Стефанска България, ако не, то по-добре да е разделена. Има достатъчно информация за това.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Негатор
Античен вагабонтин

#3088242 - 12.09.2013 17:59 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Намерението на Русия чрез Сан Стефано е било да създаде един приятелски народ ...

Андрей №2! Да създаде народ или да създаде приятелство с народа?

Цитат:

При възможност, Русия е смятала да окупира Сан Стефанска България, ако не, то по-добре да е разделена.

Как се окупира нещо вече завзето (окупирано)?

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

Регистриран: 18.12.2012
От: София
    #3088256 - 12.09.2013 19:00 [Re: kiBik]

Амиии, кво да ви кажа, нещата хич не са толкова прости.
Обикновено тоя въпрос се замазва от историците, ама все пак е ясно... хайде да не го увъртаме - Русия като империална сила си получва своето и го задържа, вкл. и за наша сметка, а ние както винаги духаме супата.
Братушките буквално ни продават, за да запазят придобивките си, а именно:
1. След Сан Стефано Русия получава териториални разширения
- Кавказ и територии около него
- Северна Добруджа, вместо на нас, е дадена на Румъния, за да получи Русия Бесарабия.
Когато Австр-Унгария заплашва Русия с война, главно заради апетитите си към Македония (дадена на България), руснаците се съгласяват на всичко за да запазят всичко придобито и дават и Западните покрайнини на Сърбия, като компенсация.
Възраженията на Англия (предимно заради проливите) са туширани с разделянето на България на две _ Княжество България и Източна Румелия (по настояване на Англия)
2. Понеже безплатен обяд при Великите няма, на България се тресва един "окупационен дълг" към Русия в рубли, който по днешни оценки представлява около 60 тона злато, който дъл се изплаща и урежда в продължение на близо 50 години.

Такива ми ти работи...
Да не стават грешки: харесвам руснаците и не отричам освободителната роля на Русия, обаче фактите са си факти.
Иначе е ясно, че самите руснаци са отивали на война с мисълта да освобождават своите братушки, па дори и голяма част от офицерите и генералите, но все пак в крайна сметка интереса клати феса.

Редактирано от Han_Solo (12.09.2013 19:13)

Негатор
Античен вагабонтин

#3088261 - 12.09.2013 19:25 [Re: Han_Solo]

Нормално! Абе кой ще се жертва бадева за някакъв си все още малко познат балкански православен народ, който още си няма държавност и тепърва се еманципира (както му викат сега)?

Ако ние хипотетично бяхме имперска сила, какво щяхме да направим в дадените ситуации? Империите затова са империи, защото действат имперски (или империалистически, както казвал товарищ Ленин)!

Между другото, настолната книга на всички БГ русофоби е издадена от ... Коминтерна през 1935г. и се нарича "Авантюры русского царизма на Балканах". Предговорът е от Васил Коларов и е доста забавно!

Но да не забравяме и тези неща:

Крокет в Виндзоре
Иван Сергеевич Тургенев

Сидит королева в Виндзорском бору…
Придворные дамы играют
В вошедшую в моду недавно игру;
Ту крокет игру называют.
Катают шары и в отмеченный круг
Их гонят так ловко и смело…
Глядит королева, смеется… и вдруг
Умолкла… лицо помертвело.

Ей чудится: вместо точеных шаров,
Гонимых лопаткой проворной -
Катаются целые сотни голов,
Обрызганных кровию черной…
То головы женщин, девиц и детей…
На лицах — следы истязаний,
И зверских обид, и звериных когтей -
Весь ужас предсмертных страданий.

И вот королевина младшая дочь -
Прелестная дева — катает
Одну из голов — и все далее, прочь -
И к царским ногам подгоняет.
Головка ребенка, в пушистых кудрях…
И ротик лепечет укоры…
И вскрикнула тут королева — и страх
Безумный застлал ее взоры.

«Мой доктор! На помощь! скорей!» И ему
Она поверяет виденье…
Но он ей в ответ: «Не дивлюсь ничему;
Газет вас расстроило чтенье.
Толкует нам „Таймс“, как болгарский народ
Стал жертвой турецкого гнева…

Вот капли… примите… все это пройдет!»
И в замок идет королева.

Вернулась домой — и в раздумье стоит…
Склонились тяжелые вежды…
О ужас! кровавой струею залит
Весь край королевской одежды!
«Велю это смыть! Я хочу позабыть!
На помощь, британские реки!»
«Нет, ваше величество! Вам уж не смыть
Той крови невинной вовеки!»

20 июля 1876, Санкт-Петербург

Цитат:

“Крокет в Виндзоре”.

Гнев и единодушное осуждение вызвала в русском обществе позиция Англии, молчаливо поддерживавшей Турцию в её кровавых злодеяниях против Болгарии и снабжавшую её оружием. Выражением этого гнева стало открывающее программу стихотворение И.С. Тургенева. По словам поэта, оно было написано в июле 1876 г.: “Эту штуку я… написал или, вернее, придумал ночью, во время бессонницы, сидя в вагоне Николаевской дороги – и под влиянием вычитанных из газет болгарских ужасов”. Стихотворение сразу приобрело широчайшую известность и, распространяясь в списках, буквально “облетело всю Россию”. Показательно, что впервые стихотворение было напечатано в частной русской типографии в Лейпциге (как листовка) и в издававшейся в Бухаресте болгарской газете “Стара планина” (6 ноября 1876 г.).

3 сентября стихотворение Тургенева было опубликовано во Франции (на французском языке) и, по словам современника, “вызвало большой шум в европейской печати”. Оно было также переведено на немецкий и английский языки, но в Англии, естественно, не публиковалось.

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3088266 - 12.09.2013 19:37 [Re: kiBik]

Цитат:

Какво толкова се променя в позициите на Великите сили, за кое не са се доразбрали, че да не приемат Санстефанския договор и да се стигне до Берлинския?

Това забравих да коментирам...
Ами всъщност договорът е само между Русия и Турция и останалите Велики не са правна страна в Сан Стефано. До техните претенции се идва в последствие, когато научават какво са се договорили Русия и Турция. Недоволни били, че за разлика от Русия не са получили нищо и са заплашение техните интереси на Балканите.
Горе вече казах накратко точно какви са им били претенциите...

Han_Solo
тук-там скачащ харадъгър

#3088333 - 12.09.2013 22:41 [Re: Han_Solo]

Намерих нещо конкретно по въпроса за "окупационния дълг":

http://www.fakel.bg/index.php?t=2650

Авторката е доктор по история

kiBik
злопаметен

Регистриран: 16.11.2011
    #3088334 - 12.09.2013 22:48 [Re: Han_Solo]

А аз намерих едно нещо и сега го чета:
РАЗВИТИЕ НА ИЗТОЧНАТА КРИЗА ДО ВОЙНАТА ПРЕЗ 1877-1878 Г.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
1 регистрирани и 8 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2125

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.025 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.