ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Емиграция в САЩ

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
BoParvanova
неориентиран

Регистриран: 17.05.2017
Re-entering в САЩ след получена зелена карта
    #3467192 - 24.08.2019 20:39

Здравейте,

Спечелих зелена карта през 2017 г. Февруари 2018 г. заминах и живях там до декември 2018 г., след което се прибрах и останах в БГ. Организирала съм си пътуване до Щатите следващата седмица, защото не искам да ми вземат зелената карта. Въпросът ми е, дали на летището се очаква да ме спират и да ми задават въпроси и ако се случа с какви отговори да се измъкна от ситуацията?

Предварително благодаря!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
MiraUSA
старо куче

Регистриран: 01.06.2014
Re: Re-entering в САЩ след получена зелена карта
    #3467199 - 25.08.2019 00:35 [Re: BoParvanova]

Много зависи на кого ще попаднете. Никой не може да ви предположи какво ще се случи докато не стигнете до входа. Някои служители не обръщат внимание, други предупреждават, трети се задоволяват с устен отговор, четвърти искат документация. Подгответе си някакъв що годе логичен отговор и ако имате с какво да го подкрепите документално, още по-добре. Последно чух, че карат песрочилите да попълнят някакъв waver, който те карат да подпишеш, срещу $400-500 за формата/услугата, един вид обещание, черно на бяло, че няма да се повтори, но не знам дали е реално. Късмет!

r.i.angelova
неориентиран

Регистриран: 11.10.2015
    #3467201 - 25.08.2019 05:37 [Re: BoParvanova]

Една колежка от Хонг Конг е била в подобна ситуация. Тя ми разказа, че на летището са искали да и вземат зелената карта и я питали защо е отсъствала толкова време. Жената отговорила, че като е била в САЩ дълго време не си е намерила работа и затова се е върнала. Сега обаче я чака предварително уговорена и добре платена работа и затова идва отново. Казали и че днес е щастливият и ден и и дали документите, като я преупредили да не се повтаря това. На съпруга и обаче са я отнели, ама нещо ми говори за съд, така че май се чака решение или нещо такова. Тя не говори много добре английски, аз това разбрах и това ви пиша.

plain
Flâneur

Регистриран: 06.05.2008
От: 02467
    #3467428 - 30.08.2019 20:36 [Re: BoParvanova]

Естествено, че ще те питат защо си отсъствала толкова време. Още повече в днешно време.
Трябва да покажеш/докажеш, че САЩ ти е основно място за пребиваване - работа, дом, семейство и т.н.
Тия неща се правят с re-entry permit, но вече е малко късно. Да знаеш за другия път, ако ти се налага.

--------------------
C'est vraiment dégueulasse.

Травис
Devenir gris

Регистриран: 29.04.2005
От: EU/NL
    #3467788 - 09.09.2019 13:12 [Re: BoParvanova]

Закона е прост - трябва да покажеш връзка с Щатите; ако нямаш членове на семейството там, постоянен адрес (и.е. договор за наем), работа (пейстъб), телефонен номер, хеле пък ако нямаш данъчна декларация за 2018 - и си била навън за 1+ година - имиграционния има право да те пусне в процедура да ходиш на съд да доказваш че не си си зарязала статута. Но той самия няма право да ти отнема ЗК и да "те качва на самолета обратно" - но технически може да те арестува. Това е най-злия сценарий който не съм чул да е прилаган (за българин). Нормално ако реши че статута е зарязан те пуска и иска адрес на който да получиш призовката за съд. За такива съм чувал няколко пъти, никой от тях българин. Веднъж имаш ли ЗК - само съдия може да ти я отнеме ... или ти сама да си я върнеш (има и такива).

Така че ако нямаш нищо от тези можеш да имаш проблем.

--------------------
Написаното по-горе отразява единствено и само личното ми мнение. Всяко Ваше действие произтичащо от него, е изцяло на Ваша отговорност.

FLAVA
неориентиран

#3468306 - 22.09.2019 10:40 [Re: Травис]

Здравейте! Аз имам подобен въпрос. Преди 2 години се прибрахме в БГ,но имаме желание да се върнем отново в Щатите. Ние със съпруга ми сме със Зелени карти,а синът ни който е малолетен е американски гражданин. Много сме притеснени какво ни очаква на летището. Проблема е че моята Зелена карта изтича януари месец 2020г. Моите родители също са американски граждани,но в момента са също в БГ. Дайте ни съвет как е най-правилно да постъпим. Моля ви само за сериозни коментари.

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
    #3468351 - 23.09.2019 00:18 [Re: FLAVA]

Извадихте ли re-entry permit, преди да заминете за България? Ако имате такъв, гледайте да не изтече.
Статута на детето и родителите Ви, няма общо със ситуация.

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

FLAVA
неориентиран

#3468365 - 23.09.2019 06:59 [Re: Nadin]

Не,за съжаление. Ходихме до амер.консулство за възст.на зелените карти,но ни отказаха,но самите зелени карти си останаха в нас.Мъчим се да е всичко по легален начин. Ние си бяхме купили билети миналата година,но непредвидени обстоятелства ни оставиха тук. След това почти всеки месец някой е в болница,как да тръгнем,а имаме желание.

littlebee
член
**

Регистриран: 05.05.2015
    #3468370 - 23.09.2019 10:23 [Re: FLAVA]

Здравейте!

За съжаление единственият шанс, който виждам, е да си купите билети и да опитате да влезете преди да ви изтекат картите.
Когато кацнете е възможно имиграционния служител да ви пусне без неприятности. Важно е да знаете, че имиграционните офицери нямат право да отнемат зелени карти. Ако се стигне до проблеми, той ще ви прати на имиграционен съд и ще ви пусне да влезете. В този случай ще трябва да наемете адвокат и да се явите на насроченото ви дело.

Това, че сте ходили до посолството не е във ваша полза. Зелената карта означава permanent residency. Вие сте ги известили, че вече не сте permanent residents, де факто.

В случай, че летите до Америка и ви пуснат без проблеми - трябва да подадете form I-90, възможно най-скоро. С доказателствата ще бъде трудно. Дано поне да поддържате банкова сметка. Възможно е да ви откажат подновяване. В такъв случай трябва да напуснете незабавно. Но докато текат сроковете ще сте в статут.

Ако оставите зелената ви карта да изтече и сте все още извън Америка, нямате път напред - губите всякакъв статут. Както Надин отбеляза - статутът на роднините ви няма общо с вашия и не ви дава преференции.

Травис
Devenir gris

Регистриран: 29.04.2005
От: EU/NL
    #3468376 - 23.09.2019 18:03 [Re: littlebee]

Съвета отгоре е най-добрият. Летете АСАП и каквото стане - в най-лошия случай ще ви пуснат но ще получите призовка за съдия. Тогава вече има адвокати които да доказват че ви се случило непредвидено едикакво си, направили сте най-доборото за да не става етц етц... с родители-американци и деца-американци това не би трябвало да е чак толкова трудно.

Ако сте подавали данъчни декларации - чувал съм че това е най-важното - носете копия, дори да сте плащали 0. ИНС нямат връзка с ИРС така че ако имате хартията ...

--------------------
Написаното по-горе отразява единствено и само личното ми мнение. Всяко Ваше действие произтичащо от него, е изцяло на Ваша отговорност.

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 15 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, zlatiyor 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1788

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.026 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.