ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Фотография

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
зооманиак®
фАнАтик

Регистриран: 28.10.2004
От: София!
Как да научим всичко за Adobe Photoshop !?
    #691977 - 17.03.2005 01:34

Реших да се захвана с една не малка задача. Да се опитам да обясна що е това Фотошоп има ли то почва в родината ни и как се работи с тази велика програма. В момента работя и ползвам този вид: Adobe Photoshop 7.0 при модификация на компютъра ми: 700мегахерца на 256 рам памет и върви добре.
Ще започна от най простите обяснения относно работното поле на програмата (при стартирана програма):

Всичко е в клавиатурата на вашия компютър скрито като контролиране на работното Ви поле. Всяка опция е буква от клавиатурата Ви. След това вече може да се търсят другите неща по допълнителните падащи менюта горе в програмата - именувани по съответния начин.

Какво става като натиснете следните букви от латинската азбука на клавиатурата ви (EN).

M - дава възможност да маркирате определен участък от снимката (работното Ви поле). Има 4 вида възможности. Ползвайте 1та и 2та възможност. Другите две са просто линии и Вие като начинаещи не ще схванете смисъла им. При натискане на този бутон горе в програмата Ви се появяват едни настройки на опцията М - важно е да знаете, че Feather в началото на вашето развитие нека да е на 0рх - Style = Normal а вече в процеса на израстването Ви като ползвател на програмата можете да промените тези две настройки и да видите какво ще стане. В ляво от Feather има 4вида прозорчета работейки с опцията М пробвайте всяко 1 от тези прозорчета и ще видите резултата.

V - дава възможност да местите снимка в снимка или просто обекти по работното Ви поле (снимка). Местенето става като просто с ляв бутон на мишката натиснете върху снимката; задържате бутона и прехвърляте снимката върху другата снимка и т н.Това е много полезна опция. Една от най-полезните в програмата и едан от най-основинте. Защо ще попитате:
Както споменах по-горе при всяко натискане на дадена опция се сменява и работното поле в програмата Ви на самата опция и нейните настройки можете да ги промените според изискванията на вас самия/самата. Винаги ползвайте следната настройка /Show Bounding Box/ това ви показва върху кой точно обект работите в момента или ще ви дам следния пример: (отвороте снимка Х натиснете буква М маркирайте един квадрат от снимката Х след това натиснете буква V и леко мръднете със стрелките в някоя посока и ще видите интересно явление). Или друг пример: (натиснете М маркирайте един квадрат от снимката или окръжност - натиснете Ctrl - C - Ctrl - N - Ctrl - V) Ctrl - C - копира маркираното от вас място - Ctrl - N създава точно ново копие на маркираното от вас място в отделен прозорец в програмата + запазва точните размери на това копие а - Ctrl - V вече премества копието и то става видимо за вас в новия прозорец. В новия прозорец вие имате две снимки копие на старата снимка и под нея бяло поле тоест второ работно поле тука отново влиза в роля бутон V - моля натиснете го. Цъкнете върху /Show Bounding Box/ и ще видите как едно от работните Ви полета се заобиколя от едни линии и на всяка линия на нейният ъгъл има по 1 квадратче та дори и по средата на тази линия. Задръжте внимателно мишката си над едно от тези квадратчета докато мишката Ви не се промени да стане две противоположни стрелки. И след това веднага кликнете върху квадратчето. Какво стана!!! Горе в работното поле на програмата Ви са се появили 7 бели квадратчета и други символи - нали така!! Кликнете върху това квадратче на което в ляво има тази буква W и мръднете скролчето на мишката да видите каква промяна ще стане по снимката Ви. Ако искате тази промяна да е равномерна по дължина и ширина на снимката ви натиснете там дето има един символ като верига намира се между двата 100% обозначението. И пак се върнете на W и вече промяната ще е равномерна това е така наречената Free Transform Или просто като кликнете с десен бутон на мишката върху работното поле с линиите и малките квадратчета НЕ върху белия фон ще видите разни обозначения - за сега ги оставете не им мислете за какво са. За да сте сигурни върху кое работно поле работите вижте в дясно долу на програмата Ви има така наречените слоеве (Layers). Но тях ще ги разискваме друг път. В друг урок. В общи линии трябва да разберете, че буквата V служи за местене на маркирани неща от снимка в снимка или по самата снимка било то с мишката или със стрелките. Още служи и за промяна на маркирани неща на самите тях по ширината и дължината им но при маркирано /Show Bounding Box/ - за да виждате настройките на буква V. Това са едни от основните аспекти на тази буква.

L - дава възможност за бързо маркиране по 3 различни начина на обекти от работното ви поле (снимка) но трябва да се комбинира в зависимост от вашите желания или с комбинацията Ctrl - C - Ctrl - N - Ctrl - V или с натискането на буква V и местенето на обекта в ново работно поле. Аз ползвам винаги този вид в средата, който е - той е най-лесен за манипулация и дава най-точни резултати лишени от неточности. Но се работи бавно и методично и се внимава къде се цъка с мишката. Защото не може да се върне процеса назад при грешка а трябва да се почне от началото!!!!!!!!

I - дава възможност за появат ана инструмент с който определяте цвета който Ви е нужен за да оцветявате даден обект от работното Ви поле (снимката) сходен с цвят от самата снимка. Той върви с комбинация след това на бутон G, който е самият бояджия ако мога така да се изразя или бутон В - заместващ функцията на бояджията.

C - дава възможност да режете очертан от вас обект от снимката - работи се предимно в правоъгълни форми. При наличието на излишни обекти като старо гадже или тъщата на снимката натискате С маркирате Тъщата и просто ударата Ентъра и горката жена отпада от семейният Ви албум )) много полезен инструмент е.? Този бутон има настройки но те не се пипат няма смисъл - те се намират пак горе в менюто на програма ви но при натиснат бутон.

K - не е много изследвана от мен и ми е малко с неясно предназначение поради липса на специфична литература и знания
J - не е много изследвана от мен и ми е малко с неясно предназначение поради липса на специфична литература и знания

B - замества G - горе в настройките внимавайте да е на двете места по 100% от ляво на работното Ви поле има една дума Brush натискайки върху нея виждате разни разновидности на бутон В и разни форми и тук вече идва ролята на фантазията Ви. От изпадащото меню при натискане на Brush ще видите една стрелка горе в дясно и от там си определяте видовете Brush а в зависимост от легалният Вид на програмата ви (лицензирана нелицензирана версия) моята е копие от лицензирана са и броят и вида на Brush видовете. Това е.

S - дава възможност в най-общо обяснение да клонирате част от снимката Ви пак върху снимката или друго работно поле (снимка). Примерно искате да сложите 3то око между очите на вашата жена или мъж. Натискате бутон S след това бутон Alt и при това полжение Alt го задръжте малко вида на мишката Ви се е променил като на оптичен мерник на пушка )) вижте преценете коя точно част от окото ще центрирате с този мерник и натиснете - пуснете Alt и просто натиснете с ляв бутон на мишката върху снимката и се засмейте от ефекта внимателното боравене и свикване с този бутон ще ви донесе много радости и веселби пред домашния компютър. Бутона бива 2 вида. Аз ползвам 1ия /Clone Stamp Tool/ втория не съм доволен от работата му. Видовете на бутоните се виждат като се кликне върху тях с десен бутон на мишката.

Y - дава възможност за арт обработка на снимката - художествени форми. В зависимост от работното меню което сте изрбали. Този бутон бива два вида: 1 History Brush Tool и 2 Art History Brush - аз най-често съм ползвайл номер 2. Доволен съм от резултата. Най-добри неща се получават при работа или комбинация с менюто на Brush горе в ляво.

E - дава възможност за триене по работното поле (снимка). Този бутон бива 3 вида. Виждат се с десен бутон на мишката вурху бутона като цъкнете. 1 Eraser Tool / 2 Background Eraser Tool / 3 Magic Eraser Tool - аз лично най-често ползвам номер 1 - чисто и просто гумичка. НОО ако и свикнете прави невероятни неща. При комбинация с други бутони от клавиатурата Ви естествено.

G - дава възможност да боядисване на маркирани или немаркирани части от вашата снимка този бутон бива 2 вида. Gradient Tool - Paint Bucket Tool - много съм доволен и от двата вида. Обърнет евнимание на работното им поле горе в полето на програмата. В зависимост от желанията Ви вие сами задавате как ще се боядисва маркираната или не маркирана част на вашата снимка или какви цветове ще е. Цветовете се избират от дясно дето пише Color - Swatches - Styles изберете това Swatches ще видите много нюанси на цветове. В това меню в дясно пак в него има стрелкичка малка от нея си определяте вида на цветовете. Те са многоооооооооо .......Ако Ви трябва сходен цвят от самата снимка и не ви се търси по цветовете на програмата натиснете буква I и просто кликнете варху зеницата на окото и автоматично избирате цвета и след това натиснете пак G и боядисвайте очите си каквито поискате .......

R - дава възможност за разни затъмнявания - изсветлявания и т н. неща по маркирани или немаркирани части върху снимката ви. Варианти много. Този бутон е 3 вида. Blur Tool - Sharpen Tool - Smudge Tool аз лично ползвам номер 1. Работете с него по-често и ще се усмихвате по-често.

O - дава пак възможности да се редактират нюансите на маркирани или немаркирани части от снимката ви. Тонаж на определени цветове форми и отблясъци. Работете и с него. Опознайте го - полезен е.!!!! Бива 3 вида. Dodge Tool - Burn Tool - Sponge Tool - малко са братовчеди с буква R ))

A - не е много изследвана от мен и ми е малко с неясно предназначение поради липса на специфична литература и знания

T - дава възможност за нанасяне на текстове и думи или изречения било ръчно или с копи пейст Сложен бутон - всичко е горе в работното меню на бутона. Големина на шрифта; вид; цвят и т н. Работете много често с него - той е един от най-често ползваните според мене.

P - не е много изследвана от мен и ми е малко с неясно предназначение поради липса на специфична литература и знания

U - сложен бутон!!!!!!!!!! Даващ възможност за нанасяне на десетки операции; символи; елементи; фигури; и т н. Всичко това се намира в менюто на бутона горе при натиснат бутон. Аз май имам сега ги броих около над 300 вида елемента но това пак казвам зависи от лицензиите на програмата ви и т н....... Тези елементи се намират в Shape. Избирате елемента - отивате на снимката и просто движите при натиснат ляв бутон мишката по снимката - елемента се появява и вие го слагате. После натискате V и местите със стрелките или ръчно с мишката при натиснат ляв бутон този елемент..........много може да се пише по бутон U - не го оставяйте на мира и работете с него той е незаменим.......

N - не е много изследвана от мен и ми е малко с неясно предназначение поради липса на специфична литература и знания

I - служи за избиране на даден цвят от където си поискате - много полезен - незаменим

H - служи за местене - той е във вид на ръка ))))))

Z - служи за увеличаване или намаляване на снимката в даден участък от нея . Разгледайте работното му поле при натиснат бутон и ще видите това: Aktual Pixels - Fit On Screen - Print Size и две лупички в ляво с + - в тях. Чрез тях Вие определяте дали само ще намалявате или само ще увеличавате снимката. Особен момент е при увеличена снимка как да местите самата снимка или с лентите в нея или натиснете Шпация (дългия бутон от клавиатурата Ви) задръжте го и се появява една ръчичка и местите увеличения периметър на където си желаете. Това е.

W - забравих този бутон - дава възможност за маркиране на едноцветни места от снимката Ви. Може и разноцветни но ефекта се разводнява. Служи също и пак за един вид изрязване на част от снимката след като сте натиснали - маркирали и натиснете бутон Delete. Това е накратко - нали го забравих В зависимост от процента на Tolerance ще е и маркирането. Ако процента е висок около 30 с едно кликване на черен цвят вие маркирате всичко черно или близко до черното цветове. Ако е процента 10 и натиснете пак на черното то вие маркирате но само черно без близките на черното цветове и т н.....

Това са всичките букви които натискайки ги Вие си спестявате постоянното цъкане с мишката в работното поле в ляво на програмата (лявата тънка лента)....така свиквате и по-качествено да опознаете програмата и да работите с нея. Фотошопа е за хора с въображение. Търпение и огромна любов към творчеството като процес. Той е незаменим помощник на фотографите. Но и опасен неприятел ако свикнат с честата или прекалената му употреба.

Край за днес - с урок номер 1
01:44 17.3.2005 г.
Стамен Стаменов

Ако имате въпроси; мнения; критики и т н. пишете тук. Отивам да лягам, че тва мислене писане и т н... ме изтиска като лимон........

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
nsirakov
Quo curre est

Регистриран: 24.10.2004
От: Plovdiv
Re: Как да научим всичко за Adobe Photoshop !?
    #692060 - 17.03.2005 07:31 [Re: зооманиак®]

хахах книга от 500 страници в 50 реда зоо - кефиш

--------------------
QUO CURRE EST

зооманиак®
фАнАтик

#692072 - 17.03.2005 08:13 [Re: зооманиак®]

Какво е Image Size

Заредете една снимка в програмата Ви. Горе в синичкото работно поле на снимката кликнете с десен бутон. Вижда се Duplicate-Image Size-Canvas Size-File info-Page Setup

Duplicate е за да направите клонинг или копие на снимката Ви или в началото или в определен момент от работният процес. С цел да не работите по оригинала, и при грешка да не го унищожите оригинала а само копието ако се е наложило де.

Image Size с него Вие влияеете върху размера на снимката било то пикселов или файлов. Image Size замества и бутон V. Може да се направи следния пример. Пуснете програмата. Натиснете Ctrl N + Enter. Отворете 2ра снимка. Натиснете V. Задръжте левия бутон на мишката и преместете с влачене втората снимка на чисто новото работно поле (бяло поле). Ако не сте настроили с Image Size втората снимка тя ще е или прекалено голяма от 1та или прекалено малка и трябва да ползвате бутон V по гореописания начин. За това научете тази опция от менюто на самата снимка. Това меню е валидно за всяка снимка. Image Size е вече натиснат нали вие виждате следното:

Pixel Dimensions: 43K - това показва големината - файловата големина на самата снимка
Width
Height
Това са обозначенията на снимката съответно по дължина или ширина. Променяйки техните цифри Вие променяте и самата снимка. Но за да стане равномерно тази промяна натиснете тези две неща:
Constrain Proportions - това дава възможност променяйки примерно Width - другото се променя автоматично. Работите само в пиксели (pixels). Така е по стандартите.
Трябва да е маркирено и това:
Resample Image - задължително.

Запомнете това е важна опция, която ви спестява описания начин с бутон V. Задължително е да познавате тази опция.
08:24 17.3.2005 г.

Godiva
Графиня дьо Шарни

Регистриран: 21.12.2001
От: София, България
    #692081 - 17.03.2005 08:32 [Re: зооманиак®]

Зоо, невероятен си -
Тази тема е чудесна....тук наистина може да се коментира фото шопа и всеки да научи по нещо.....
Аз и без това така се закопах с Хелпа към Фотошопа, че почти до никъде не съм стигнала - от друга страна само като си помисля, че трябва да си купя книга от 500 страници и ме заболява главата.....

Страшен си

зооманиак®
фАнАтик

#692123 - 17.03.2005 09:07 [Re: зооманиак®]

Какво става като натиснеме Ctrl + S

(опасна опция ако работите върху оригинална снимка - горещо Ви препоръчвам работете с нея върху копие на снимката)

Това е комбинация която ни замества отиването до File - Save. То срещу Save си пише комбинацията нужна за работа с програмата и срещу другите опци пише същото. Това е за ваше улеснение.
Преди да натиснете Ctrl +S натиснете от синичкото работно поле на Duplicate. След това работете примерно по него и натиснете Ctrl +S. За да запазите във формат .jpg (това става автоматично). Но за да запазите работното си поле (снимка) в работен формат (psd) трябва при натискане на Ctrl +S да изберете от менюто този формат (PSD-PDD) едно и също е. Това е работен формат на ФШ който позволява да се върнете след време на тази снимка и да дооправите каквото има за дооправяне. Не изберете ли този формат - снимката Ви ще се запази в формат .jpg който пък не позволява да се върнете да си дооправите снимката. Особено когато работите със слоевете или просто работите поетапно със снимката.

Това е задължително да го знаете. Зареждате ли снимка в програмата си. Заредете я. Пуснете и дубликат. Запазете дубликата в работен формат (PSD-PDD) - работете и се забавлявайте по нея и като сте готови отивате на File-Save for web. Но тук навлизаме в друг урок и ще го опиша по-късно.
09:18 17.3.2005 г.

зооманиак®
фАнАтик

#692137 - 17.03.2005 09:19 [Re: зооманиак®]

Какво става когато отидеме на File-Save As

Това е опция сходна с Ctrl +S. Но тя е безопасна. Работете с нея спокойно. Нейната цел е пак да ви запита в какъв формат искате да запазите снимката си. Работен - или неработен тоест: PSD-JPG. Важно е да правите разлика между опасни опции, които се ползват само ако сте на ти с ФШ и безопасни. Важно е да знаете и, че тази опция е много полезна при опроделянето на това в какъв формат ще запазите снимкта си. Но тя работи и при Дубликат на снимката и при оригинал. Докато Опцията Ctrl +S просто запазва промените без да Ви пита било то оригинал или работен формат на снимката. Това е.
09:31 17.3.2005 г.

зооманиак®
фАнАтик

#692151 - 17.03.2005 09:29 [Re: зооманиак®]

Какво става когато натиснеме Ctrl + O

Това замества File - Open = Ctrl + O
Каква е целта на задачата. Да намерите и да отворите дадената снимка или снимки. Важно е да знаете, че можете да отворите и 1 и 100 снимки. След като съответно ги маркирате било то чрез Ctrl + A или при задържане на Ctrl кликате с левия бутон на мишката по имената на файловете им. Стига да знаете коя кво представлява като визия.
Като натиснете Ctrl + O ще видите разни неща. Насочете вниманието си горе малко в дясно има 3бутончета: стрелка; червена "снежинка" и синичко квадратче със стрелкичка. Натиснете на синичкото квадратче. Натиснете на Thumbnails и ще видите каква промяна ще стане. Файловете в дадената папка със снимки на вашия компютър ще станат видими за очите Ви и ще можете да си изберете визуално кои снимки да отворите и върху кои снимки да работите и т н..Това е.
09:41 17.3.2005 г.

зооманиак®
фАнАтик

#692190 - 17.03.2005 09:47 [Re: зооманиак®]

Какво става при натискане на Alt + Shift + Ctrl + S

Това замества File - Save For Web=Alt + Shift + Ctrl + S

Каква е целта на тази опция. Да подготвиме вече обработената снимка за интернет; разпечатване и т н.
Какви са предимствата и:
а) можете да влияеете върху файловата и пикселовата големина на снимката
б) можете да променяте снимката в други формати
в) можеде да намалявате снимката до размери под 1см - стига да искате това и тази промяна да е видима за очите Ви.

Натиснете комбинацията от клавиши или просто отидете на File - Save For Web.

Ще видите как снимката Ви ще се зареди по интересен начин. Долу в левия ъгъл се вижда файловата и големина.
От дясното работно поле на тази опция - натиснете на Image Size
Ще видите дължината и ширината на снимката и съответно Вие можете да манипулирате тези неща.
Вижте където пише Settings там трябва да настроите така:
JPEG
Под него има едно падащо меню с 4 възможни настройки

1 Low - ниско качество на снимката
2 Medium - средно качество на снимката
3 High - високо качество на снимката
4 Maximum - Едно към едно. Тоест не променя качеството но прави файловата големина голяма. Точно чрез тези 4 настройки се манипулира снимката без да пипате размера. Но ако имате някъде по интернет; форуми и т н. изискване за размера. Манипулирайте чрез Image Size.

Най-добре е да работите на: 3 High - високо качество на снимката. Това Ви дава възможност да запазите едно стабилно качество на снимката - без да се налага да променяте драстично пикселовата големина.

Винаги щом промените дължината или ширината на снимката от работното меню: Widht - Height натискате най-долното бутонче от дясното работно поле на тази опция или това е Apply.
Това е с цел да приеме промените и те да станат видими за очите ви. За да може да прецените дали сте доволни и т н...
Като сте готови с обработката на снимката чрез тази опция на ФШ просто натискате на Save - давате име на снимката и готово.
Относно другите бели квадратчета по тази опция и настройки не ги пипайте!!!!!!!!! Вие сте начинаещ и не са Ви ясни. Ще ги научите по натам в процеса на работа с ФШ........
09:58 17.3.2005 г.

зооманиак®
фАнАтик

#692210 - 17.03.2005 09:56 [Re: зооманиак®]

Една друга особеност на клавишната комбинация Ctrl + N

Това замества File-New
Натиснахте ли тази комбинация!!!
Появи се едно работно поле. С разни нещица - намерете думата Preset Sizes - вижте падащото меню. В него ще видите най-различни заготовки за размери на снимки от 1024х768пиксела за Wallpaper до формати А3 и А4 - при подход за разпечатване на снимки; творби; плакати и т н.
Това Ви го казвам да си знаете, че можете предварително да определите какъв размер ще е колажа ви; творбата ви; семейния плакат и т н.......стига фантазия да имате.
10:07 17.3.2005 г.

зооманиак®
фАнАтик

#692257 - 17.03.2005 10:24 [Re: зооманиак®]

Как да направиме оригинална рамка на снимката си - преди да я покажем в интернет!

Ctrl + O - отваряме снимката
С десен бутон и правиме дубликат
Прекарваме я през Save for web - за да и направим желаните размери
След това пак я отваряме
Пак и правиме дубликат - с цел да не прецакаме оригинала нали знаете.

Натискате Ctrl + A
Натискате буква М
С десен бутон давате на Transform selection
Горе веднага Ви се появява работещо поле според настройката която сте задействали!!!!
Тази настройка е в същност буква V
Вижда се на 2 места по 100%
Натиснете на "веригата" между тях.
Кликнете на лявото 100%
И почнете леко да мърдате скроулчето на мишката ви. Ако нямате скроулче може и със стрелките но става супер неточно. Но пък и интересно - зависи от характера Ви.......
Но Вие имате скроулче. За това натиснете лявото или дясното 100%
То постепенно намалява в зависимост от това как движите скроулчето трябва да го направите на 95% - като за 1 опит ....
След това натиснете на в дясно от работното поле на един символ като недовършена буква V - графичен символ. До него има един друг черни са и двата
Този символ ще изчисти и ще премахне работното ви поле правейки промяната която сте направили на 95% видима с едни прекъснати движещи се ситни чертички.
С десен бутон давате на Stroke
Там вече вие сам или сама можете да определите цвета на линията на рамката дебелината и т н...тествайте и ако има въпроси питайте!!!!
Но я чакайте преди да тествате вижте това:
С десен бутон давате на Select Inverse
Вижте какво стана. Станаха 2 вида черти и пространство между тях.
Сега дайте с десен бутон на Fill
Тествайте тази опция и ако има въпроси питайте!!!!
В комбинация от двете опции стават чудеса Fill и Stroke.
А да ви кажа и една тънкост:
Когато вече сте дали на Select Inverse дайта на буква В настройте цвета преди това от буква G. И просто запълнете празното пространство в Select Inverse. С цвят желан от вас после се върнете на Stroke. Звучи сложно но ако сте вникнали в обясненията ми ще Ви е достааааааа лесно.
Една друга фатка:
Давате на бутон S - вижте описанието му но Select Inverse трябва да работи.
Следвате упътването относно дейноста на този бутон.
И премествате част от снимката да е в рамката - много готино става
Ето Ви пример:

примера - вижте го

10:33 17.3.2005 г.

Същото важи и ако натиснете при действащо Select Inverse буква I маркирате сходен цвят от снимката за рамката Ви. Натискате бутон В и оцветявате както си решите.
Можете да влияете върху силата на цвета при натистан бутон В от опцията дето пише 100% те са 2 - вижте тази в ляво. На правете го на 50% и черното ще стане сиво
Ето ви пример за оцветяване със сходен цвят - пак става много готино.

вижте примера

Взел съм цвета на орехчето - естествения цвят със бутон I и съм го нанесъл в рамката с бутон В и т н...

10:41 17.3.2005 г.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 5256

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.131 seconds in which 0.117 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.