ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Македонец
неантички
****

Регистриран на: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
„Македонштина“ или Србизација во Егејско?!
    #2951396 - 12.09.2012 19:11

ОВА ЛИ Е МАКЕДОНШТИНАТА ВО ЕГЕЈСКО?

ВАКВИ ЛИ МАКЕДОНСКИ МАЛЦИНСТВА НИ ТРЕБААТ, МАЛЦИНСТВА КОИ ЌЕ РАБОТАТ ЗА СРПСКИ ИНТЕРЕСИ?

ШТО МАЈКА БАРААТ СРПСКИ ПЕСНИ ВО ЕГЕЈСКО?

http://www.vest.com.mk/?ItemID=8D5A8FC31DC08F4C885870B367E57DBB

Српски песни ги обединија Македонците во Лерин

Македонците што сакаа да играат само на македонски песни, славеа на ста­ди­о­нот, додека на плоштадот во Неред се собраа сите што одлучија да слават и со грч­ка музика, но прославата на празникот, сепак, почна со српски песни

Праз­ни­кот Голема Богородица во Егејска Македонија вчера се славеше на две локации. Ед­на­та прослава беше на плоштадот во леринското село Неред, а другата на ста­ди­о­нот, десетина метри подолу. Поделбата на Македонците за прославата на праз­ни­кот се случи поради изборот на песни кои тие ги подготвуваа да ги слушаат ноќ­та. Па така, Македонците што сакаа да играат само на македонски песни, сла­веа на стадионот, додека на плоштадот се собраа сите што одлучија да слават и со грч­ки песни.

"Ние овде сме чисти Македонци, и сакаме да слушаме македонски песни. Мно­гу­ми­на од нашите се плашат јавно да слушаат македонска музика, па затоа се одвоија и нап­ра­ви­ја комбинирана прослава. По полноќ, тие ќе дојдат кај нас и ќе про­дол­жи­ме да славиме сите заедно", коментираа во Лерин.

Но и покрај поделбата на Македонците, прославата на празникот почна со српски пес­ни, кои потоа се измешаа со македонски и грчки ора.

Ова е петта средба на бегалците во Лерин. За првпат годинава таа се одржа на две локации во селото Неред, за разлика од претходните години, кога ма­ни­фес­та­ци­ја­та се организираше во селото Овчарани.
Го­ди­на­ва повторно меѓу присутните гости од Македонија беше и таткото на премиерот Тало Гру­ев­ски, заедно со сопругата Олга. Познато е дека семејството на Тало е од Кру­шо­ра­ди, на 7 ки­ло­мет­ри од Лерин. Тало е еден од децата бегалци од Егејска Македонија во 1949. Ма­ке­дон­ци­те во Лерин ја слават Голема Богородица две недели пред нашата, поради вре­мен­ска­та разлика во грчкиот календар.

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!     Уведоми модератора

Тема Автор Публикувано
* „Македонштина“ или Србизација во Егејско?! Македонец 12.09.2012 19:11
. * * Re: „Македонштина“ или Србизација во Егејско?! Македонец   12.09.2012 22:16
. * * Re: гркоманство Македонец   13.09.2012 17:32
. * * Re: гркоманство ToffeeTwr-Нострадамус   13.09.2012 18:05
. * * Re: гркоманство GStojanov   13.09.2012 19:37
. * * Re: гркоманство ToffeeTwr-Нострадамус   13.09.2012 19:58
. * * Re: гркоманство niama kak   13.09.2012 20:21

Допълнителна информация
0 регистрирани и 11 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 663

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.018 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.