ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

kiBik
злопаметен
***

Регистриран на: 16.11.2011
Мнения: 8140
Re: Слободата на Македонија и Бугарија не` чека нас и никој друг
    #2952170 - 14.09.2012 09:55

Мен пък ей тва ме впечатли:

Цитат:

По повод пасивизацијата и повлекувањето на бугарските комунисти од борбата во Разлог со аргументација дека сега не е време за борба и дека треба да се чекаат подобри времиња, да не се даваат жртви напразно итн., Парапунов во есента 1942 испраќа писмо до членовите во Разлог во кое вели:

...„Во сегашните судбоносни денови, кога постоењето на Бугарија и Македонија е ставенo на коцка, кога тиранската нога на германскиот фашизам и неговите бугарски агенти го газат, ограбуваат и обесправуваат нашиот народ, да се работи половично и колебливо, разединето и неорганизирано, тоа значи да си играме со огнот, тоа значи да работиме, а да не победиме, да не стигнеме еден ден до крај, а секојпат да остануваме насред пат и секогаш потоа да почнуваме „од почеток“. Не, не може повеќе така да се продолжува. Дојде најдобриот момент да се спаси земјава од катастрофа. Утре веќе ќе биде доцна. Или-или. Нема среден пат, нема друг излез. Прашањето е за победата, прашањето е за исходот од гигантскиот двобој. Прашањето е за Бугарија и Македонија. Ќе бидат или не? Слободни или поробени? Слободни или ново петвековно ропство. Еве го прашањето на прашањата...
Кой е този наш народ?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!     Уведоми модератора

Тема Автор Публикувано
* Слободата на Македонија и Бугарија не` чека нас и никој друг Негатор 14.09.2012 08:48
. * * Човечеството се е научило sofmak   14.09.2012 09:02
. * * Re: Слободата на Македонија и Бугарија не` чека нас и никој друг kiBik   14.09.2012 09:55

Допълнителна информация
0 регистрирани и 27 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 402

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.017 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.