ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Политика » Македония

Пиринец
Татар

Re: За "македонския български език" като нов термин в езикознанието!
    #2953376 - 16.09.2012 15:49

Понеже ти си министър председател на България, а Падавичар на Македония и ви като се разберете и от утре е готово, но нека да се включа, че имам много работа и няма лошо да я отложа малко.

Аз единствената ми претенция към Македония е признаване на общото ни историческо минало. Изобщо не съм като Стингерс, който говори за отродници и прочие. Хора родени след 1980 година нямат никаква отговорност за събития 1945-1948 година. Просто ако се направят общо комисии по история и се изучава средновековната история, както в България, по начина, по който швейцарци, германци и австрийци си поделят едно културно богатство.
По отношение на езика, нямам проблеми с позицията на България, че това е език в границите на Македония и нямам проблем да се нарича Македонски. Ако решат да си сменят азбуката, като тая на повечето им възрожденци - убаво, тяхно решение си е, но така по-лесно ще си четат възрожденците според мен.
За мен просто дневниците на възрожденците, исторически личности като Татарчев, Александров, Карев, Яворов, Чернопеев трябва да са темелите на Македонската държава. Да разграничават политическа от национална автономия и всичко ще е тип топ. Общи комисии в науката, нормално е ако имаме общо минало, заедно да го изучаваме нели. Също е хубаво, в България да не говорим, сякаш това е МОЕ, а то е наше и така се дели и двете страни ядат от паничката, без комшиите да говорят глупости за произхода.
Само държа да се подчертава, че общото е българското, защото словенско ми е изкуствен термин тоест историографски - всички сме словени, ми е малко вятър и мъгла. Народът в България се нарича български от десети век, а какви племенни групи влизат в него малко ме вълнува. Българска култура се е развивала и извън пределите на българска държава - справка османската империя, когато няма българска държава. Просто по ситорически събития има българска култура в две държаво, едната от които е тръгнала по осбствен път и сега има сериозни особености и желание да се определя като различна от българската - лошо няма - свобода и суверенитет. Лошото е като почнем да каляме миналото ...

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!     Уведоми модератора

Тема Автор Публикувано
* За "македонския български език" като нов термин в езикознанието! Негатор 16.09.2012 15:25
. * * Re: За "македонския български език" като нов термин в езикознанието! Пaт   16.09.2012 15:28
. * * Re: За "македонския български език" като нов термин в езикознанието! Негатор   16.09.2012 15:31
. * * Re: За "македонския български език" като нов термин в езикознанието! Пиринец   16.09.2012 15:49
. * * Re: За "македонския български език" като нов термин в езикознанието! Негатор   16.09.2012 15:53
. * * Re: За "македонския български език" като нов термин в езикознанието! Гай Баньо   16.09.2012 16:08
. * * Re: За "македонския български език" като нов термин в езикознанието! Гай Баньо   16.09.2012 15:56
. * * Re: За "македонския български език" като нов термин в езикознанието! Yuf Gaskew Junior   16.09.2012 16:58
. * * Re: За "македонския български език" като нов термин в езикознанието! татар   16.09.2012 17:00
. * * Re: За "македонския български език" като нов термин в езикознанието! Yuf Gaskew Junior   16.09.2012 17:07

Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral 

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 539

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.018 seconds in which 0.002 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.