ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран на: 14.08.2011
Мнения: 23966
Re: Груевски го уверувал Филе дека Македонија има проблем само со Грција!
    #2954030 - 18.09.2012 00:33

ОМД: Бугарија да и се извини на Македонија за судбината на Евреите во Втората светска војна
http://www.libertas.mk/%d0%be%d0%bc%d0%b...be%d0%bd%d0%b8/

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) реагира на изјавата на бугарскиот министер за надворешни работи, Николај Младенов, кој најави вето и воведување црвени линии на Бугарија кон нејзините соседи. Новата регионална политика на Младенов беше најавена во време кога бугарски политичари реагираа поради снимањето на филмот „Трето полувреме“ во Македонија.

Бугарските политичари реагираа на филмот кој раскажува љубовна приказна од Втората светска војна и во него се опишува депортирањето на Евреите од Македонија за време на окупацијата од страна на Бугарија.

- Бугарија денес вели дека спасила најголем дел од своето еврејско население од концентрационите логори, но забораваат да спомнат дека 98 отсто од еврејското население во Македонија, за време на бугарската окупација, беше уништено. Повеќето од нив беа однесени во концентрациониот логор „Треблинка“ во Полска – вели Стојан Николов од ОМД.

Оттаму порачуваат дека Бугарија и должи на Македонија искрено извинување за трагичната судбина на македонските Евреи во Втората светска војна.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!     Уведоми модератора

Тема Автор Публикувано
* Груевски го уверувал Филе дека Македонија има проблем само со Грција! Негатор 18.09.2012 00:31
. * * Re: Груевски го уверувал Филе дека Македонија има проблем само со Грција! Негатор   18.09.2012 00:33
. * * Re: Груевски го уверувал Филе дека Македонија има проблем само со Грција! Негатор   18.09.2012 00:41
. * * Re: Груевски го уверувал Филе дека Македонија има проблем само со Грција! Негатор   18.09.2012 00:49
. * * Re: Груевски го уверувал Филе дека Македонија има проблем само со Грција! Негатор   18.09.2012 01:15
. * * Re: Груевски го уверувал Филе дека Македонија има проблем само со Грција! Негатор   18.09.2012 01:35

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 436

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.019 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.