ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран на: 14.08.2011
Мнения: 23974
Re: Груевски го уверувал Филе дека Македонија има проблем само со Грција!
    #2954040 - 18.09.2012 01:35

Жестока расправа за Македонија во Европскиот Парламент
http://www.radioilinden.com.au/index.php...&Itemid=613

Известувачот за Македонија од Европскиот Парламент Ричар Ховит, подготви жестока расправа за извештајот на Македонија. Грчките и Бугарските европратеници заедно поднесоа 100 амандмани. Тие ја критикуваа Македонија дека е лош сосед, а притоа бараа повторно бришење на придавката македонски од извештајот на британскиот европратеник.

Според Грците, Македонија прави пропаганда во која лаже за својот идентитет, додека Бугарите сметаа дека бугарското малцинство во Македонија не може слободно да се изрази.

Ричард Ховит смета дека грчките европратеници немаат дисциплина на однесување и побара од нив почитување на одлуката на Меѓународниот суд на правдата.

Ричард Ховит рече:

„Треба да ја следиме пресудата на Меѓународниот суд на правдата, на двете страни многу јасно им се кажува да не провоцираат. Скопје не провоцира на никаков начин истото тоа се очекува од Грција. Затоа сакам и во Европскиот парламент да има таква дисциплина. Има поконструктивен начин освен само обвинување во развивање на односите меѓу двете земји. Затоа бидете внимателни“.

Бугарскиот европратеник рече:

„Властите треба да бидат порешителни за демократските реформи, треба да им се дозволи на луѓето во Македонија слободно да ја искажат својата националност, според наши информации таму има многу Бугари“

А пак европратеничката од Грција Маријета Јанаку уште еднаш ја спомена, според нејзе лажната пропаганда на Скопје. Таа додаде:

„Оваа држава опстанува на лажна историја и голема пропаганда за нивниот идентитет. Не е проблем името на државата туку лагите кои постојано произлегуваат и пропагандата. И земјата треба да преземе нешто затоа што нивната пропаганда отиде далеку“


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!     Уведоми модератора

Тема Автор Публикувано
* Груевски го уверувал Филе дека Македонија има проблем само со Грција! Негатор 18.09.2012 00:31
. * * Re: Груевски го уверувал Филе дека Македонија има проблем само со Грција! Негатор   18.09.2012 00:33
. * * Re: Груевски го уверувал Филе дека Македонија има проблем само со Грција! Негатор   18.09.2012 00:41
. * * Re: Груевски го уверувал Филе дека Македонија има проблем само со Грција! Негатор   18.09.2012 00:49
. * * Re: Груевски го уверувал Филе дека Македонија има проблем само со Грција! Негатор   18.09.2012 01:15
. * * Re: Груевски го уверувал Филе дека Македонија има проблем само со Грција! Негатор   18.09.2012 01:35

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 437

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.018 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.