ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Македонец
неантички
****

Регистриран на: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Re: Пандели Мајко: Македонија е федерализирана.
    #2954047 - 18.09.2012 02:29

И повторно од албанскиот портал АЛМАКОС.

Федеративна Република Северна Македонија
http://plusinfo.mk/vest/57300/Almakos-Gr...ri-glavni-grada

Во коментарoт под наслов „ДУИ ќе не однесе во ЕУ - Та што мајка се буниме”, порталот „Алмакос” тврди дека и овој пат, како и секогаш до сега, не еврокомесарот за проширување Штефан Филе, претставниците на ДУИ му ја искажале својата тврда определба за интеграција на земјата во ЕУ. Но, според порталот, се чини дека функционерите на ДУИ никогаш не Филе не му зборуваат за информативниот мрак и затворените медиуми, за политичките апсења, за монтираните судски процеси, за непотизмот, за партизираните државни институции, за меѓуетничките натегања за добивање дневно-политички поени....

Оттука, пишува „Алмакос”, постои опасноста при посетите на Скопје, претставниците од Брисел да ја видат само Македонија на Никола Груевски и на Али Ахмети, која несомнено дека е добра за челниците на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ.
„За да не се случи тоа, претставниците на ЕУ кои ја посетуваат државата, треба да се прашуваат како е можно една Македонија, чии официјални лица се фалат дека прават сè неа да ја доближат кон ЕУ, да станува сè понесоодветна за нејзините граѓани? Без да одговорат на ова прашање, тие никогаш нема да го дознаат тоа што го змаеме ние: дека Македонија се состои од три реалности - македонската, албанската и мултиетничката, таа во која живеат задоволните збратимени партиски елити на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, кои управуваат со државата”, се наведува во коментарот на овој портал.

Порталот пишува дека Македонија која ја градат Груевски и Ахмети, носи закони со европски предзнак, но кои се спроведуваат според балкански методологии.
„И таквата Македонија навистина тргнала на пат кон Брисел, но може да се случи таму да стаса со три главни градови во неа: Штип за Македонците, Тетово за Албанци и со Скопје, како главен град на федерацијата со европски стандарди, но скроена според балкански методи и наречена Федеративна Република Северна Македонија”, коментира „Aламкоc”.Академската година во Тетово почна со химната на Албанија
http://www.libertas.mk/%D0%B0%D0%BA%D0%B...0-%D1%81%D0%BE/

Државната химна на соседна Албанија денеска беше интонирана на Државниот универзитет во Тетово и со неа практично започна новата академска година. Во амфитеатарот на Универзитетот меѓудругите беа и заменик-министерот за образование, Сафет Незири и в.д. ректорот. Не е првпат албанската химна да се интонира пред заменик-министерот на македонската влада Незири кој смета дека не треба да се проблематизира.

- Не се работи за химна на некоја држава, тоа е национална химна, химната на знамето на Албанците, кое што знаме е легитимирано и е озаконето во Република Македонија. Не дека сакаме некого да провоцираме со химната на Албанците, ниту сакаме да омаловажуваме некого – рече Незири во Тетово.

Свежи се сеќавањата кога Незири го правдаше и интонирањето на химната во тетовското село Џепчиште, кога се пушташе во употреба основно училиште. Ни тогаш, а ни денеска не беше интонирана државната македонска химна.


_____________________________________________________

Сакам да им се обратам на тие кои мислат дека ваквите теми и содржини некој намерно ги пласира и шири за да ја оцрнува Македонија. Македонија е таква каква што ја прави владата и граѓаните. Не може ако е нешто црно некој да лаже и да кажува дека е бело кога е црно. Исто така, треба со голема внимателност да се следи што мислат, прават и зборуваат Албанците, бидејќи тие секогаш досега си ги остварувале своите цели.

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!     Уведоми модератора

Тема Автор Публикувано
* Пандели Мајко: Македонија е федерализирана. Македонец 08.09.2012 17:49
. * * Re: Пандели Мајко: Македонија е федерализирана. Негатор   08.09.2012 17:57
. * * Re: Пандели Мајко: Македонија е федерализирана. Македонец   08.09.2012 18:00
. * * Re: Пандели Мајко: Македонија е федерализирана. Андреј   08.09.2012 19:51
. * * Re: Пандели Мајко: Македонија е федерализирана. Македонец   08.09.2012 21:05
. * * Re: Пандели Мајко: Македонија е федерализирана. Андреј   08.09.2012 21:06
. * * Re: Пандели Мајко: Македонија е федерализирана. Македонец   18.09.2012 02:29
. * * Re: Пандели Мајко: Македонија е федерализирана. Македонец   21.09.2012 14:21
. * * Re: Пандели Мајко: Македонија е федерализирана. Македонец   27.09.2012 15:57

Допълнителна информация
2 регистрирани и 17 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 589

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.019 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.