Следваща спирка Киото ...Киото е сърцето и душата на Япония. Това е столицата в продължение на хилядолетие .Тук са храмовете и дворците. Това е наистина място невероятно красиво , завладяващо и се радвам , че живота ме доведе и тук.
Градски транспорт - никога шофъора не докосва парите с ръка или където се налага неизменно само с ръкавици. Така е в магазините.
Ще си позволя да ползвам материали от http://www.venci.bg/:
Гинкакуджи е известен е още като Сребърния павилион.построен през 1482 година от шогуна Ashikaga Yoshimasa. Първоначално сградата действала като вила, която по-късно е превърната в храм с формалното име Jisho-ji. Сребърният павилион е построен като място за бягство от потъналия в пламъци и битки Киото през 1480 година. Това е период на гражданска война, известна под името битката на Онин (Ōnin War). На мястото, където е издигнат Гинкакуджин императорът се опитал да изгради свой собствен изолиран свят, в който да се скрие от разрушителни събития около него.







В града има над 1000 храма много от които живописно разположени сред околните планини




Киомизу са най-старите храмове на Япония, намиращи се до старата японска столица, която е изключително богата на исторически ценности. Те представляват комплекс от тридесетина постройки, изграждането им започва в края на периода Нара през 778. Повечето от тях са дървени и са били многократно разрушавани и опожарявани през вековете, но са изградени отново през 1633 от прочутия шогун Токугава Иемицу, управлявал в началото на периода Едо. Според легендата мястото за изграждане на храма е било намерено от будисткия свещеник от града Нара Енчин (Нара е друга древна столица на Япония, намираща се близо до Киото), който търсейки изворите на реката Йодо, попада на района в планината Отова, където е изгроден по-късно и храмът. Чистата вода на водопада край изворите, намиращи се недалече от основната сграда, е дала и името на Киомизу-дера (на японски мизу - вода).













Типична японска къща. Всъщност противно на представите за наблъсканите в кутийки японци , голяма част от тях живеят в семейни къщи в предградията , а средната жилище е от около 85-90 кв. метра.




Из уличките на старо Киото

Замъкът Nijo-ji в сърцето на Киото е мястото откъдето са управлявали шогуните.





Златният павилион е построен през 1397 г. да служи за вила за отдих на третия шогун Ашикага Йошимитцу от епохата Муромачи (14 век - 16 век). Там той прекарва остатъка от живота си далеч от светските дела. Желанието му вилата да бъде превърната в будистки храм се осъществява от сина му. Целият павилион освен мазето е покрит с чисто злато. Още по-ценен го правят реликвите на Буда, съхранявани в него. През 1950 г. храмът е изгорен до основи от психично болен монах, а през 1955 г. е реставриран.



От Wikipedia ; Риоан-джи храм е построен от Хосокава Кацумото през 1450 г. Покровители на храма са били Тойотоми Хидейоши и Токугава Иеясу. На територията на храма първоначално е принадлежало на рода Фудживара. Храмът Риоан-джи е известен със своята знаменита градина с камъни.Сухата градина или градина с камъни е изграден, както е (източник не са посочени 627 дни), през 1499 г. майстор Соами Тези градини са типични за много дзен будистки храмове в Япония.

Aко сте гледали "Мемоарите на една гейша" това е храмът "Фушими инари" , където малкото момиченци тичаше между вратите за да удари камбаната пожелавайки си да стане гейша 








Gion е един от историческите квартали на гейшите , където са и до днес. Типичните чайни къщи и като бонус една гейша 





Вкусотии разни :

Това са различни туршии , кисело зеле и подобни 


Само да има кой да я налълца на сашими ...





Дори ЖП гарата е в стерилна чистота , всъщност наред с Монако и Сингапур това това е най-чистата държава където някога съм бил. Лондон , Виена или Мюнхен ми изглеждат като мърляви , прашясали местенца осеяни с боклуци 




На сбогуване с Киото 
-------------------- “Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Аз съм свободен.” Никос Казандзакис.
|