ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Филология

Белонога
IMAGINARIVM

От: FINIS TERRAE
Re: Метаморфози
    #62514 - 22.02.2003 19:57

Бях ти отговорила, но незнайно как и защо ми е изчезнало мнението. (В този Форум, таман публикувам я тема, я отговор и вземе, че се затрие. Ще започна да правя експерименти колко ще изкарам тука сега! )

Та, тъкмо си помислих, че за Овидий си се сетил, а то за Цезар било!

Фонетичната еволюция на Caesar наистина преминава през не един етап на неедно място от негово време, та досега. Това, което казваш за произношението "Кесар" се предполага, че не се дължи на гърците, а е било произношението по онова време в латинския, най-вече в по-старите и по-близки до Рим провинции. В този смисъл новозаветното "кесар" на църковно-славянски е по-скоро езикова вкаменелост, отразяваща "правилното" произношение към периода, за който се отнася (това си е жив повод за национална гордост според мене - определено са си имали понятие от туй-онуй предците ни, далеч повече от съвременниците ни!).

Фонетичните промени довели до произнасянето на "С" като "ц" и озвучаването на "s" в междугласна позиция започват да се задълбочават с разпадането на Империята (IV-VI век), особено в по-отдалечените провинции като Тракия.

Друг любопитен факт, който мен навремето ме изуми на практика е, че фонетиката на класическия латински у нас (имам предвид България) се различава от тази на Запад (въпрос на предпочитания към стари хуманитарни школи и автори, както и на теоретично осъвременяване или липсата му): "Цеезар"/"Кеесар" (в случая).

Метаморфози на думи да искаш, ама не вярвам някой да се е заинтересувал дълбоко по въпроса!
Имам, обаче, една молба: ако някой тук наминаващ има възможност да ми провери в бълг. етимологичен речник думата "вяра", бих се радвала да имам възможостта да сравня мнението на романистите за произхода й с тази на нашите академици. Друга дума, която ме интересува е "хавлия", но не зная стигнал ли е дотам речника...

--------------------
"Всичко живо е родено от любов и любовта крепи го живо!" Лопе де Вега

Редактирано от Белонога (22.02.2003 20:01)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!     Уведоми модератора

Тема Автор Публикувано
* Метаморфози Hammill 16.02.2003 16:25
. * * Re: Метаморфози Туфата   22.02.2003 13:19
. * * Re: Метаморфози Белонога   22.02.2003 19:57
. * * Re: Метаморфози Hammill   02.05.2003 14:37
. * * Re: Много благодаря! Белонога   05.05.2003 15:48
. * * Re: Метаморфози Tirtirlin   20.06.2003 18:57
. * * Re: Метаморфози Белонога_та   23.06.2003 09:58
. * * Re: Метаморфози Methodius_pre_1   02.05.2003 20:14
. * * Re: Метаморфози Lothian   22.08.2003 17:43
. * * Re: Метаморфози MariaE   19.11.2003 12:39
. * * Re: Метаморфози Орешка   19.11.2003 12:45

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Hard Rock fan 

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3460

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.018 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.