ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Македонец
неантички
****

Регистриран на: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Пандели Мајко: Македонија е федерализирана.
    #2948777 - 08.09.2012 17:49

http://www.libertas.mk/%D0%BF%D0%B0%D0%B...BB%D0%B8%D0%B7/

Пандели Мајко: Македонија е федерализирана, ама никој не признава!

Во интервjуто за порталот „Алмакос” бившиот премиер на Албанија и еден од најугледните албaнски политичари, се осврнува и на политичката состојба во Mакедонија, велејќи дека во земјава тој гледа федерализираност на дело, што според него не е добор.

- Во овој миг, колку што можам да заклучам од далечина (можеби грешам), политиката во Македонија има „федерална“ форма. Оваа нејзина форма се одвива далеку од очите на јавноста. Таа постои како „џентлеменска неформалност”, која овозможува поделба на зоните на влијание врз етничка основа и практика, а се за да се контролираат проблемите при владеењето. Принципот е едноставен, според него Албанците владеат со Албанците, а Македонците со своите. Ова има донекаде смисла, но е привремено и персонализирано, при што ни најмалку не е здраво за функционирање на државата. Македонија нема потреба од политичари „чувари“, туку од реформатори на една држава која се наоѓа на крстосницата на историската можност да биде нов модел на балканскиот конфликти… Или да се претвори во регионална Швајцарија, во чија Женева ќе слетаат авионите на политичарите од регионот кои се жедни за кислород и договори – вели поранешниот премиер на Албанија.

Во врска со последните судири меѓу коалиционите партнери, Мајко смета дека Груевски треба да ја искористи историската можност што му се укажува и заедно со Али Ахмети да ја променат Македонија и нејзината историја.

- Да ја градиш иднината на Балканот и да собираш гласови за да владееш со народот, често се сосема две различни нешта. Несомнено е дека историјата ќе ги памети само тие што умеат да ризикуваат – вели Пандели Мајко во интервјуто за порталот „Aлмакос”.

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!     Уведоми модератора

Тема Автор Публикувано
* Пандели Мајко: Македонија е федерализирана. Македонец 08.09.2012 17:49
. * * Re: Пандели Мајко: Македонија е федерализирана. Негатор   08.09.2012 17:57
. * * Re: Пандели Мајко: Македонија е федерализирана. Македонец   08.09.2012 18:00
. * * Re: Пандели Мајко: Македонија е федерализирана. Андреј   08.09.2012 19:51
. * * Re: Пандели Мајко: Македонија е федерализирана. Македонец   08.09.2012 21:05
. * * Re: Пандели Мајко: Македонија е федерализирана. Андреј   08.09.2012 21:06
. * * Re: Пандели Мајко: Македонија е федерализирана. Македонец   18.09.2012 02:29
. * * Re: Пандели Мајко: Македонија е федерализирана. Македонец   21.09.2012 14:21
. * * Re: Пандели Мајко: Македонија е федерализирана. Македонец   27.09.2012 15:57

Допълнителна информация
1 регистрирани и 6 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 666

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.019 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.