ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Македонец
неантички
****

Регистриран на: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Со антибугарска пропаганда нема во ЕУ!
    #2951836 - 13.09.2012 17:14

Решавањето на билатералните спорови и понатаму останува како еден од клучните моменти за прием во Европската унија. Ова може да се заклучи од новата резолуција за проширување на ЕУ за периодот од 2012-2015 година, што денеска ја усвои Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент.

Добрососедските односи на прво место

Европратениците ги ставаат добрососедските односи на клучно место во евоинтеграцијата и процесот на проширување, бидејќи како што стои во резолуцијата голем број на земји кандидати и потенцијални кандидати продолжуваат да имаат нерешени прашања со соседите, па оттука и барањето на ЕП, „сите засегнати страни треба да работат отворено кон решавањето на билатералните тензии, каде овие прашања треба да бидат решени пред пристапувањето“.

Во резолуцијата процесот на проширувањето и стратегијата на ЕУ во оваа област се разгледува во целост без навлегување во поединечните случаи на земјите кандидати, бидејќи поединичените случаи на земјите кандидати се обработени во посебните извештаи за секоја земја посебно.

http://dnevnik.mk/default.asp?ItemID=83D0028CF67A974287A438869AEA9EAE

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!     Уведоми модератора

Тема Автор Публикувано
* Со антибугарска пропаганда нема во ЕУ! Македонец 13.09.2012 17:14
. * * Re: Со антибугарска пропаганда нема во ЕУ! Негатор   14.09.2012 05:07
. * * Re: Со антибугарска пропаганда нема во ЕУ! Македонец   14.09.2012 21:10
. * * Re: Со антибугарска пропаганда нема во ЕУ! Негатор   15.09.2012 00:35
. * * Re: Со антибугарска пропаганда нема во ЕУ! admiralМодератор   15.09.2012 00:45
. * * Re: Со антибугарска пропаганда нема во ЕУ! DIVА   15.09.2012 01:14
. * * Re: Со антибугарска пропаганда нема во ЕУ! Бяло Конче   15.09.2012 01:21
. * * Re: Со антибугарска пропаганда нема во ЕУ! Негатор   15.09.2012 02:48
. * * Re: Со антибугарска пропаганда нема во ЕУ! Негатор   15.09.2012 02:49
. * * Re: Со антибугарска пропаганда нема во ЕУ! vargo   15.09.2012 16:51
. * * Re: Со антибугарска пропаганда нема во ЕУ! Македонец   18.09.2012 02:33
. * * Re: Со антибугарска пропаганда нема во ЕУ! Негатор   18.09.2012 04:33
. * * Re: Со антибугарска пропаганда нема во ЕУ! admiralМодератор   15.09.2012 16:21
. * * пък според мен човешките отношения sofmak   15.09.2012 16:51

Допълнителна информация
0 регистрирани и 13 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 872

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.021 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.