ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Македонец
неантички
****

Регистриран на: 10.03.2012
Мнения: 1313
От: МКД
Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА!
    #2952526 - 14.09.2012 20:42

Уште од 1913 година Македонија и Македонците се подложени на жестока србизација. За жал целосниот процес на србизација не успеа и големиот број србомани во Македонија денеска се чувствуваат како „ебани-недоебани“. Оттука произлегуваат и нивните фрустрации.

Свесни се дека колку и да го србизираат јазикот, азбуката и правописот, сепак граматиката останува „бугарашка“. И додека се живи ќе го слушаат тоа ТА-ТА-ТА, ТО-ТО-ТО и ТЕ-ТЕ-ТЕ.

Свесни се дека колку и да ја фалсификуваат историјата, сепак мора да ги слават и Бугарите како Јане Сандански, оти веќе еднаш влегле во историјата и нема бегање.

Свесни се дека во 1941 година со навлегувањето на бугарската војска во Македонија во чиј состав имаше и голем број Македонци, дел од Вардарска Македонија беше ослободена од српското ропство. Што потоа правел режимот е друга работа, исто како што може да говориме што правел режимот на Колишевски, или денес на Груевски. Но, тоа што ги боли Србите и србоманите е тоа што со навлегувањето на бугарската војска во Македонија се ослободи Вардарот од српското ропство и за навек се спречи целосната србизација на Македонците.

Сите тие работи го болат и „партизанот“ Дарко Митревски (човекот кој продукциите си ги крштеваше „Мирко и Славко“ - измислени југословенски партизански ликови, и „Прва Партизанска Продукција“) и затоа своите фрустрации си ги лечи преку правење антибугарски филмови.

Многу луѓе во Македонија задоени со србоманштина живеат како под грч. Тие никако не можат да разберат како е можно нашите херои и нашата историја да е поврзана со Бугари или со Бугарија. Оттука и нивните болни пропаганди сите тие кои некогаш се определувале за Бугари да ги прогласуваат како „заблудени“, „неосвестени“ итн. На тој начин тие си го „лечат“ својот душевен немир.

Ама историјата не може вечно да се крие и многу нешта веќе им се јасни на сите.

Оттука е и пропагандата на Дарко Митревски која има цел да шири пропаганда против денешна Бугарија, против бугарскиот народ, против се што од денешно време е бугарско, за да создаде омраза и одбивност кон истото, да не случајно некој во Македонија се ребугаризира.

И, за крај пак ќе повторам, ако Дарко Митревски сакаше да придонесе нешто за Македонија тогаш ќе снимеше „љубовен“ филм за српските масакри во Македонија кои и до ден денеска се табу тема. Филм за злосторствата на Србите нема ниту еден! Партизански филмчиња со антибугарска содржина има еден куп.

--------------------
Ако рече Гарибалди дека - "Создадовме Италија и сега треба да создадеме и Италијанци", ние од дозволата на Европа за самостојна Македонија, создаваме бугаромразци како божемни Македонци. - M. Србиновски

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!     Уведоми модератора

Тема Автор Публикувано
* Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА! Македонец 14.09.2012 20:42
. * * Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА! Пaт   14.09.2012 20:54
. * * Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА! Македонец   14.09.2012 20:57
. * * Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА! Пaт   14.09.2012 21:03
. * * Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА! Македонец   14.09.2012 21:06
. * * Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА! Пaт   14.09.2012 21:13
. * * Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА! Македонец   14.09.2012 21:15
. * * Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА! Пaт   14.09.2012 21:17
. * * Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА! Боко Тиквата   14.09.2012 21:18
. * * Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА! Пaт   14.09.2012 21:22
. * * Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА! Боко Тиквата   14.09.2012 21:28
. * * Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА! Пaт   14.09.2012 21:43
. * * Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА! Негатор   14.09.2012 22:41
. * * Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА! колкото толкова   14.09.2012 22:02
. * * Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА! Пaт   14.09.2012 22:08
. * * Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА! Боко Тиквата   14.09.2012 22:18
. * * Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА! niama kak   14.09.2012 22:30
. * * Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА! Esther   14.09.2012 22:24
. * * Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА! niama kak   14.09.2012 22:27
. * * Re: Јане Сандански бил Бугарин. ЕУРЕКА! татар   15.09.2012 02:34

Допълнителна информация
1 регистрирани и 33 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1047

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.021 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.