ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран на: 14.08.2011
Мнения: 23977
Груевски го уверувал Филе дека Македонија има проблем само со Грција!
    #2954029 - 18.09.2012 00:31

Груевски го уверувал Филе дека Македонија има проблем само со Грција
http://www.libertas.mk/%D0%B3%D1%80%D1%8...B5%D0%B4%D0%BE/

Груевски е убеден дека Европската комисија ќе ја вреднува како што вели посветеноста на Владата кон европската агенда, а како еден од чекорите кон приближувањето ја посочи декриминализацијата на клеветата.

Груевски призна пред Филе дека односите во коалицијата се комплексни и дека коалициските пратнери се соочуваат со предизвици кои настојуваат да ги решат и да ги надминат.

Еврокомесарот за проширување во текот на денот нагласи дека гледа „етнички надградби на сметка на политичката стабилност“.

На средбата, за прв пат досега биле споменати и добрососедските односи.

Според Груевски, македонската посветеност во односите кон соседите не треба да се базира и да се сведе на спорот со името, за којшто не пропушти да потенцира, дека е наметнат и вештачки создаден спор од страна на Грција.

Филе најави дека во дијалогот на пристапно ниво, за прв пат се воведува нешто на што „одамна се мислело, добрососедските односи, односно билатералните односи со соседите“.

Последниот период, освен Грција, почитување на „добрососедските односи“ од Македонија побара и Бугарија којашто порача „историјата да им се остави на историчарите“ а тоа ќе биле и бугарските „црвени линии“.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!     Уведоми модератора

Тема Автор Публикувано
* Груевски го уверувал Филе дека Македонија има проблем само со Грција! Негатор 18.09.2012 00:31
. * * Re: Груевски го уверувал Филе дека Македонија има проблем само со Грција! Негатор   18.09.2012 00:33
. * * Re: Груевски го уверувал Филе дека Македонија има проблем само со Грција! Негатор   18.09.2012 00:41
. * * Re: Груевски го уверувал Филе дека Македонија има проблем само со Грција! Негатор   18.09.2012 00:49
. * * Re: Груевски го уверувал Филе дека Македонија има проблем само со Грција! Негатор   18.09.2012 01:15
. * * Re: Груевски го уверувал Филе дека Македонија има проблем само со Грција! Негатор   18.09.2012 01:35

Допълнителна информация
1 регистрирани и 19 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 438

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.018 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.