ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Политика » Македония

Негатор
Античен вагабонтин
***

Регистриран на: 14.08.2011
Мнения: 24502
Спортна демокрация по фиромски! :)
    #2966151 - 10.10.2012 17:51

На „Филип втори“ само со македонски дресови: забрането е носење клупски обележја!
http://www.mkd.mk/66164/sport/na-filip-v...upski-obelezja/

Македонската полиција нема да дозволи внесување на знамиња и транспаренти, освен тие со државните обележја на претстојните мечеви во квалификациите за Светското првенство во Бразил во 2014 година против Хрватска в петок и со Србија во вторник.Македонската полиција нема да дозволи внесување на знамиња и транспаренти, освен тие со државните обележја на претстојните мечеви во квалификациите за Светското првенство во Бразил во 2014 година против Хрватска в петок и со Србија во вторник.Сите гледачи, кои веќе имаат обезбедено влезници за мечевите, на „вредното парче хартија“ посебно им е напоменато дека се забрануваат секакви обележја со клупски ознаки, забранети навивачки реквизити, како и знамиња на туѓи држави и транспаренти со несоодветна содржина, на кои има националистички, расистички и нацистички содржини. Сето ова значи дека секој навивач на веќе распродадената Национална Арена ќе може да влезе само со обележје на Македонија и трибините да бидат обединети со една цел, за Македонија и да нема евентуални меѓусебни пресметки на навивачки групи кои ќе присуствуваат од речиси целата држава.

„Оваа препорака е со цел да не се доведат навивачите во ситуација нешто друго да им биде побитно од самиот меч. Фокусот треба да биде на нашите фудбалери што се на теренот, а не на некој што евентуално носи обележја на ривалски клубови што може да доведе до иритирање на гледачите на трибините“, вели Златко Андоновски, портпаролот на ФФМ.

Навивачката група на македонскиот шампион Вардар, популарните Комити, која по подолга пауза се враќа на натпреварите на репрезентацијата, на своите членови веќе им препорача на дуелите в петок и во вторник да не носат реквизити со името на групата или со обележја на Вардар.

Полицијата веќе објави дека за дуелот со Хрватска ќе бидат поставени три прстени, еден на влезот во Скопје, еден во Градскиот парк околу стадионот и еден на самите влезови со цел да се спречат лицата кои би можеле да ја нарушат безбедноста на гледачите.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!     Уведоми модератора

Тема Автор Публикувано
* Спортна демокрация по фиромски! :) Негатор 10.10.2012 17:51
. * * Re: Спортна демокрация по фиромски! :) Opk   10.10.2012 18:20
. * * Re: Спортна демокрация по фиромски! :) vargo   10.10.2012 18:48

Допълнителна информация
0 регистрирани и 36 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  admiral Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 289

Мнението ти за темата:

Прехвърли се вALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.016 seconds in which 0.003 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.